Wszystko wskazuje na to, że do Polski zbliża się zima. Szczyty Tatr pokryły się pierwszym śniegiem, nawet bociany wyleciały wcześniej niż zwykle do cieplejszych miejsc na świecie. Temperatura na Kasprowym Wierchu wyniosła - 1 st. C.
W nocy z niedzieli na poniedziałek w wysokich partiach Tatr pojawiła się niewielka warstwa śniegu. Biały puch pokrył między innymi szczyty Świnicy, Wołoszyna i Orlej Perci.
- 1 st. C na Świnicy
Dyżurna Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu poinformowała, że w nocy termometry wysoko w górach wskazywały -1 st. C. Śnieg oraz szadź można zaobserwować powyżej 1960 m n.p.m. W stolicy Tatr, Zakopanem w nocy temperatura wyniosła 6 st. C.
Średnio raz na dwa lata
Śnieg w sierpniu nie jest niczym nadzwyczajnym.
- Nie jest to jakaś anomalia pogodowa - informuje Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo. - Mniej więcej raz na dwa lata zdarzają się sytuacje, kiedy w wyższych partiach gór śnieg spada już w lipcu lub sierpniu - dodaje.
Będzie sroga zima?
Padający śnieg w górach w sierpniu nie dostarcza nam informacji na temat zimy. Nie można prognozować jej nadejścia, trwania czy temperatury.
- Nie możemy na podstawie tych niewielkich opadów przewidzieć, jaka będzie zima, jest na to za wcześnie - mówi synoptyk.
Bociany uciekają przed chłodem do Afryki
Bociany wcześniej niż to zwykle ma miejsce opuściły Podkarpacie. Zwykle ptaki te odlatują 24 sierpnia, zgodnie z mówiącym przysłowiem ludowym: "Na Bartłomieja apostoła bocian do drogi dzieci woła". W tym roku od 15 sierpnia stada bocianów zaczęły odlatywać w poszukiwaniu lata. Do celu ptaki te powinny dotrzeć w listopadzie. W lutym wyruszą w powrotną podróż.
- Na przykład nad Przełęczą Dukielską w Beskidzie Niskim od 15 do 24 sierpnia widziano przelatujące stada liczące po 60, 22, 50 oraz 40 osobników – powiedział ornitolog dr Marian Stój.
Długa podróż bocianów białych
Bociany w drodze do "ciepłych krajów" pokonują Cieśninę Bosfor, Bliski Wschód i Izrael, dalej lecą wzdłuż Nilu i kończą swoją wędrówkę w południowej Afryce. Bociany europejskie żyjące na zachód od Łaby, do Afryki lecą nad Gibraltarem. Podczas zimowania w Afryce żyją w stadach.
Sposoby na oszczędzanie sił podczas lotu
Bociany podczas tej długiej trasy oszczędzają energię. Bociany wylatują podczas ciepłej, słonecznej pogody, w momencie jak występują wstępujące masy nagrzanego powietrza. Taka pogoda sprawia, że przemieszczają się szybując po niebie.
Szybki powrót do polskich gniazd
Bociany wyruszą do Polski w pierwszych dniach lutego. Podróż powrotna trwa około sześć tygodni, krócej, bo chcą jak najszybciej dotrzeć do swoich gniazd. Młode jednak zostają w Afryce najczęściej na okres trzech lat, aż osiągną dojrzałość płciową.
Bocian biały jest ptakiem chronionym. W Polsce gniazduje około 50 tys. par tych ptaków.
Autor: mab/map / Źródło: PAP/ TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock