W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany. Większość tych ptaków już jest na szlaku do afrykańskich miejsc zimowania. Wyjątki, które zostaną w Polsce na zimę, jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków pomagającym tym ptakom przetrwać mrozy.
Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie powiedział, że zdecydowana większość warmińsko-mazurskich bocianów już odleciała.
- Zostały jeszcze te ptaki, które późno się wylęgły. One jednak także odlecą na dniach. Sądzę, że do 20-24 sierpnia nie powinno już być na gniazdach bocianów - poinformował Menderski i dodał, że te, które po tym terminie nadal będą na gniazdach prawdopodobnie już nie odlecą i zostaną na zimę w Polsce. - Pozwolimy im jeszcze trochę pomieszkać w gniazdach, a w październiku, czy listopadzie - zależnie od pogody - zabierzemy je do ośrodków rehabilitacji ptaków, by tam przetrwały zimę - wyjaśnił.
Adopcyjny sukces
Wśród ptaków, które już odleciały, jest m.in. bociania rodzina z Żywkowa, która przeszła latem pierwszą w kraju udaną adopcję: para dorosłych straciła młode i ornitolodzy podrzucili im do gniazda inne bociany odpowiadające wiekiem tym, które zginęły. Dorosłe bociany początkowo dziobały obce pisklęta, ale potem przestały i zaopiekowały się podrzutkami. - Adopcję tę uważamy za w pełni udaną. To wielki sukces - podkreślił Menderski.
Bociany z gniazd warmińsko-mazurskiego zimują w krajach środkowej i wschodniej Afryki. Menderski powiedział, że populacja tych ptaków nie styka się z bocianami gniazdującymi w Europie Zachodniej, ponieważ te ptaki zimę spędzają w zachodniej części Afryki.
20 proc. światowej populacji
W lipcu w woj. warmińsko-mazurskim odbyła się akcja światowego liczenia bocianów (przeprowadza się ją co 10 lat), która ma pokazać jaki jest stan i kondycja bocianów w regionie, w kraju i na świecie. Według Menderskiego wyniki już nadesłanych do PTOP ankiet wskazują, że w niektórych gminach warmińsko-mazurskiego znacznie spadła liczba zasiedlonych bocianich gniazd. - Pełne wyniki tegorocznego liczenia bocianów będziemy jednak mieli pod koniec grudnia. One dadzą pełen obraz sytuacji - powiedział Menderski.
Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce było 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach - doliczono się tam aż 10226 par tych ptaków. Najmniej bocianów, 577 par, w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie.
Liczą od końca XIX wieku
Światowe liczenie bocianów białych odbywa się co 10 lat i obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 la
Autor: js/aw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock