Antysemityzm

Antysemityzm

Informacje na temat obozu zagłady Auschwitz mijają się z prawdą - powiedział w czwartek poseł skrajnie prawicowej partii Jobbik Tamas Gaudi-Nagy w parlamencie Węgier. Zasugerował też, że świadectwa historyczne o Holokauście są nieprawdziwe bądź przesadzone. To kolejne kontrowersyjne wystąpienie członków tego ugrupowania na temat Holokaustu i Żydów.

Odtwórcy głównych ról w niemieckim serialu telewizyjnym "Nasze matki, nasi ojcowie", krytykowanym przez Polskę ze względu na przedstawienie AK jako formacji antysemickiej, otrzymali prestiżową nagrodę Bayerischer Fernsehpreis - podała w sobotę telewizja ZDF.

Hans Lipschis, 93-letni były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, został w poniedziałek aresztowany w Niemczech - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie. Mężczyzna jest podejrzany o współudział w morderstwie. Zatrzymany to "nr 4" na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy na liście Centrum Szymona Wiesenthala.

Około południa zakończyły się uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, związane z 70. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. O godz. 10.00 w Warszawie zawyły syreny i zabrzmiały dzwony w kościołach. - Nie ma takiej drugiej europejskiej stolicy jak Warszawa, gdzie wojna odcisnęłaby straszniej swoje piętno zniszczenia. Nie ma takiej drugiej stolicy jak Warszawa, która trzykrotnie walczyła z hitlerowskim okupantem - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

We Francji powstał przerażający film dokumentalny o zamordowaniu przez nazistów w 1943 roku 86 Żydów. Niemcy śmiertelnie eksperymentowali w celu "zachowania materiału genetycznego" do przyszłych naukowych badań nad rasą, która miała przestać istnieć.

70 lat temu rozpoczęła się likwidacja krakowskiego getto. 13 i 14 marca 1943 r. na jego ulicach i na placu Zgody (dziś plac Bohaterów Getta) hitlerowcy rozstrzelali ok. 2 tys. osób. Zdolnych do pracy przewieziono do obozu w Płaszowie, a reszta trafiła do Auschwitz.

Od 1933 do 1945 w Europie kontrolowanej przez niemieckich nazistów istniało ponad 40 tys. miejsc zniewolenia - wynika z badań Amerykańskiego Muzeum Historii Holokaustu. W tej liczbie znajdują się nie tylko obozy śmierci, getta i obozy pracy, ale też domy publiczne, fabryki i tzw. "centra opieki". Do tej pory sądzono, że istniało ok. 7 tys. takich miejsc - pisze "New York Times".

70 lat temu do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł pierwszy transport z Romami. 26 lutego w Auschwitz II-Birkenau powstał tak zwany obóz cygański (Zigeunerlager). Istniał 17 miesięcy. Większość więzionych w nim osób, około 21 tys., została zgładzona lub zmarła.

W zeszłym roku odnotowano bezprecedensowy wzrost - o 58 proc. - aktów antysemickich we Francji. Społeczność żydowska została zaatakowana dwa razy w ciągu mniej niż sześciu miesięcy - podano w raporcie organizacji ochrony społeczności żydowskiej (SPCJ).