Komik od "quenelle" nie wjedzie na Wyspy. Chciał jechać do Anelki


Brytyjskie MSW zakazało wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii kontrowersyjnemu francuskiemu komikowi Dieudonne'owi M'Bali M'Bali. Jest on znany m.in. z propagowania gestu zwanego "quenelle" - odwróconego nazistowskiego salutu.

Dieudonne zapowiadał wcześniej, że zamierza odwiedzić Wielką Brytanię w geście poparcia dla piłkarza Nicolasa Anelki, którego sfotografowano, gdy wykonał quenelle w czasie meczu.

Rzecznik Home Office wyjaśnił, że minister spraw wewnętrznych ma prawo zakazać wjazdu na terytorium brytyjskie każdej osobie, jeśli uzna, że jest to uzasadnione z powodów politycznych lub ze względu na bezpieczeństwo publiczne.

"Quenelle"

Francuski komik znalazł się w centrum zainteresowania w Wielkiej Brytanii, gdy Anelka wykonał quenelle po strzeleniu bramki pod koniec grudnia ubiegłego roku. Piłkarz twierdzi, że gest nie jest antysemicki, a uczynił go w poparciu dla Dieudonne, który utrzymuje z kolei, że jest on wymierzony w establishment i francuskie władze. Po tym incydencie Anelka, napastnik klubu West Bromwich Albion, został objęty dochodzeniem Football Association. Grozi mu zawieszenie przez co najmniej pięć meczów.

Karany komik

47-letni Dieudonne we Francji kilkakrotnie był karany grzywną za "mowę nienawiści"; władze kilku miast zakazały występów komika, uznając je za zagrożenie dla porządku publicznego.

Dieudonne, którego ojciec pochodził z Kamerunu, zaczął karierę jako lewicujący artysta sceniczny, z ambicjami politycznymi, walczący z przejawami rasizmu. Przez pewien czas usiłował być rzecznikiem czarnych obywateli Francji i ich organizacji Rady Przedstawicielskiej Czarnych Stowarzyszeń, ale jego ekstremalne poglądy sprawiły, że został odrzucony przez tę społeczność. W 2004 roku usiłował wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy skrajnie lewicowej partii Euro-Palestyna, którą jednak szybko opuścił. Również w tym okresie Dieudonne zasłynął jako zwolennik teorii głoszącej, że zamachy z 11 września 2001 roku były żydowskim spiskiem; ogłosił wówczas, że "woli charyzmę Osamy bin Ladena od charyzmy (prezydenta) George'a W. Busha". Z czasem M'bala zmienił poglądy na skrajnie prawicowe, antysemickie i rasistowskie; zaprzyjaźnił się blisko z liderem ultraprawicowego Frontu Narodowego Jean-Marie Le Penem. Związał się ze środowiskami słynącymi z negowania Holokaustu.

Autor: mtom / Źródło: PAP