Poseł Jobbik: Informacje na temat obozu zagłady Auschwitz mijają się z prawdą

Poseł partii Jobbik Gaudi-Nagy przemawiał podczas debaty parlamentarnej na temat konieczności edukowania społeczeństwaTVN 24

Informacje na temat obozu zagłady Auschwitz mijają się z prawdą - powiedział w czwartek poseł skrajnie prawicowej partii Jobbik Tamas Gaudi-Nagy w parlamencie Węgier. Zasugerował też, że świadectwa historyczne o Holokauście są nieprawdziwe bądź przesadzone. To kolejne kontrowersyjne wystąpienie członków tego ugrupowania na temat Holokaustu i Żydów.

- Jeśli chodzi o obóz śmierci Auschwitz, to pojawiło się wiele głosów krytycznych dotyczących tego jak wydarzenia te są przedstawiane na miejscu i jaka jest prawda historyczna - powiedział Gaudi-Nagy. Jak pisze AFP, poseł partii Jobbik unikał bardziej dobitnych sformułowań w obawie przed ewentualnymi konsekwencjami natury prawnej. Gaudi-Nagy przemawiał podczas debaty parlamentarnej na temat konieczności edukowania społeczeństwa w kwestiach dotyczących zbrodni popełnionych przez reżimy XX wieku.

"Tak zwany Holokaust"

Posłowie Jobbiku wielokrotnie wypowiadali się w parlamencie na temat Holokaustu i Żydów w sposób bardzo kontrowersyjny, zaś cała partia słynie ze skłonności do negowania Zagłady - pisze AFP. W 2012 roku Marton Gyongyosi zaproponował stworzenie listy osób pochodzenia żydowskiego, które są członkami rządu, tłumacząc to względami bezpieczeństwa narodowego. W 2011 rzeczniczka Jobbiku Dora Duro użyła terminu "tak zwany Holokaust", sugerując, że nigdy nie miał on miejsca.

"Zero tolerancji dla antysemickich wybryków"

Podczas majowego zgromadzenia Światowego Kongresu Żydów (WJC), które odbyło się w Budapeszcie, szef rządu węgierskiego Viktor Orban zadeklarował "zero tolerancji dla antysemickich wybryków na Węgrzech". W końcowej rezolucji WJC zwrócił jednak uwagę na wzrost popularności i agresywność odradzających się partii neonazistowskich, zwłaszcza na Węgrzech i w Grecji. Jak pisze AFP, wybór Budapesztu na miejsce obrad zgromadzenia WJC był gestem solidarności wobec Żydów na Węgrzech. Społeczność żydowska liczy w tym kraju 100 tysięcy osób, najwięcej w Europie Środkowej. Uczestnicy spotkania skrytykowali władze Węgier, zarzucając im, że nie zapewniają ochrony żydowskiej mniejszości, dopuszczają do antyżydowskich manifestacji na ulicach węgierskich miast oraz antysemickich wystąpień w parlamencie.

Autor: mś//gak/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24