Jedno z najstarszych, nieprzerwanie działających w tym samym miejscu kin na świecie od 30 kwietnia jest własnością Szczecina. Miasto zdecydowało, że nowym operatorem instytucji zostanie warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
30 kwietnia 2024 roku miasto przejęło w całości działalność kina Pionier. Oficjalnie Szczecin stał się właścicielem jednego z najstarszych kin na świecie już 20 grudnia 2023 roku, ale dopiero dzisiaj przejął jego prowadzenie. Marta Kufel z biura prezydenta miasta wyjaśniła, że ze względu na to, iż były już właściciel skończył swoją działalność, konieczne było znalezienie nowego operatora, który już od pierwszych dni maja tego roku poprowadzi kino.
- Dlatego też zrezygnowano z formuły konkursu ofert, jak również zastosowania trybu przetargowego na najem kina, wówczas kluczowym kryterium byłaby cena najmu, co mogłoby stwarzać ryzyko wprowadzenia elementów komercyjnych i zmiany unikatowego charakteru Pioniera - wyjaśniła.
Wydział Kultury Urzędu Miasta przeanalizował doświadczenie, zasoby kadrowe, skalę i zasięgi w branży kinowej i filmowej. Dotyczył to nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych instytucji. Na podstawie tych kryteriów zdecydowano się powierzyć Pioniera Stowarzyszeniu Kin Studyjnych.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Warszawskie Stowarzyszenie Kin Studyjnych od 2020 roku jest operatorem programu pomocowego "Sieć Kin Studyjnych", do którego należy 245 obiektów z całej Polski.
"Celem jest reprezentowanie interesów środowiska związanego z kinami studyjnymi i lokalnymi w Polsce poprzez określanie standardów rozpowszechniania filmów studyjnych, reprezentowanie potrzeb kin studyjnych przed władzami państwowymi i samorządowymi, kształtowanie dobrych praktyk handlowych wobec uczestników rynku filmowego, ochrona interesów kin należących do Stowarzyszenia" - czytamy na ich stronie.
Urzędniczka zaznaczyła, że oferta stowarzyszenia w zakresie planowanej działalności programowej zawiera deklarację współpracy z lokalną społecznością i realizację w przestrzeni kina działań funkcjonujących w Szczecinie instytucji kultury, stowarzyszeń i fundacji. Program Pioniera w nowej formule ma uwzględniać znaczną część pomysłów m.in. szczecińskich organizacji pozarządowych.
- Co więcej, są to postulaty, które najczęściej wybrzmiewały podczas konsultacji, czyli na przykład: cykliczne pokazy klasyki filmowej, filmowy klub seniorów, festiwale i przeglądy filmowe, weekendowe poranki dla dzieci, przeglądy filmów nominowanych do Oscarów, spotkania i warsztaty tematyczne, dyskusyjny klub filmowy, kiniarnia, działalność edukacyjna - powiedziała Kufel. - Warto również dodać, że stowarzyszenie w swojej ofercie ujęło także kwestie dotyczące narzędzi promocji i komunikacji, o które postulowali uczestnicy konsultacji - dodała.
Jedno z najstarszych kin świata
Oficjalnie kino pod tym adresem (dawniej Falkenwalderstrasse) rozpoczęło działalność 26 września 1909 roku. Filmy były w nim jednak wyświetlane od 1907 roku. Początkowo działało jako kino Helios, później jako Welt-Theater. Od grudnia 1945 przez pięć lat nosiło nazwę Odra.
W 2005 roku otrzymało certyfikat Guinness World Records, przyznający mu tytuł najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie. Obecnie za takie uznawane jest jednak kino L'Idéal Cinéma - Jacques Tati, działające we francuskim Aniche.
Źródło: tvn24.pl, stowarzyszeniekinstudyjnych.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24