Nadleśnictwo Resko (Zachodniopomorskie) poinformowało o zaobrączkowaniu trzech młodych sokołów wędrownych, które znalazł jeden z członków Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Gatunek ten objęty jest w Polsce ścisłą ochroną.
Podczas obserwacji sów, jeden z członków Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego odkrył zasiedlone gniazdo sokołów wędrownych. W gnieździe znajdowały się trzy pisklaki. Nadleśnictwo Resko przekazało, że ptaki zostały już zaobrączkowane.
Młode otrzymały dwie obrączki. Pierwsza, zielona przeznaczona jest dla ptaków zamieszkujących tereny leśne a druga, niebieska, zakładana jest ptakom urodzonym na wolności.
Obrączkowanie przeprowadził członek Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.
Gatunek objęty ścisłą ochroną
Sokół wędrowny w Polce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jest gatunkiem wysokiego ryzyka, czyli narażonym na wyginięcie. Sokolnicy nadal prowadzą reintrodukcję, czyli wsiedlanie m.in. na terenach leśnych.
Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” zainstalowało w całym kraju kilkadziesiąt sztucznych gniazd dla sokołów i obrączkuje wszystkie dostępne dzikie sokoły i ptaki reintrodukowane. Używa do tego kolorowych obrączek ornitologicznych i obserwacyjnych, zgodnie z międzynarodowym systemem pozwalającym na ich późniejszą identyfikację.
Źródło: tvn24.pl, Nadleśnictwo Resko
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Resko