W Łazach (woj. zachodniopomorskie) można podziwiać pnie drzew sprzed tysięcy lat. Sztormowa pogoda na Morzu Bałtyckim odsłoniła pozostałości roślin, które co jakiś czas pokazują się na plaży.
Popularność nadmorskiej miejscowości Łazy wzrosła po tym, jak zeszłotygodniowa, sztormowa pogoda odsłoniła niezwykłe pozostałości z przeszłości. Piasek i woda odkryły pnie drzew, które mają kilka tysięcy lat.
- Przypuszczamy, że odsłonięte konary mają około trzech tysięcy lat. Zapewne była tam puszcza liściasta, która składała się głównie z dębów - powiedział Andrzej Demczak, zastępca dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego.
Gmina Sianów, w której granicach leżą Łazy, poinformowała w mediach społecznościowych o niezwykłych odkryciach.
"Co jakiś czas w Łazach Bałtyk pokazuje nam 'zatopiony las'. Po sztormach możecie zobaczyć pniaki pomiędzy zejściami na plażę nr 5 i 6. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca!" - czytamy w komunikacie.
To kolejne podobne znalezisko
Siedem lata temu podobne zjawisko można było zaobserwować na plaży w okolicy Smołdzina (woj. pomorskie).
W Rowach wiosenne sztormy odsłoniły wtedy pradawny las. Kilka tysięcy lat temu teren obecnego Słowińskiego Parku Narodowego porastała gęsta puszcza dębowa. Las zniszczył prawdopodobnie potężny pożar. Z czasem jego pozostałości pochłonęło morze i piasek. Słona woda dobrze zakonserwowała to, co zostało z dawnego lasu.
ZOBACZ TEŻ: Pradawna puszcza oparła się sztormom
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anna Trątnowiecka/facebook