Ponad sto przedmiotów z epoki brązu, mających ponad trzy tysiące lat, trafiło do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. W sprawie złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Zostały one bowiem odnalezione podczas nielegalnych poszukiwań. Nie wiadomo, kto, gdzie i kiedy je prowadził.
Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie trafiły najpierw zdjęcia ukazujące znaleziska z epoki brązu. Zostały przesłane na pocztę elektroniczną. O sprawie poinformowano szczecińskiego policjanta, który zajmuje się odzyskiwaniem skradzionych dzieł sztuki. Udało mu się ustalić osoby, które przekazywały sobie te zdjęcia. Powiedziały, że "rzeczy zostały podrzucone przez nieznane osoby pod siedzibę stowarzyszenia zajmującego się historią ziemi gryfińskiej".
Przedmioty ze zdjęć, a było ich ponad 100 (73 duże, takie jak np. 30 naszyjników z brązu i kilka ze srebra -red,) są już u konserwatora. Przekazało je wskazane stowarzyszenie. To broń, naszyjniki, sierpy, groty oszczepów, przedmioty ze srebra czy umba tarczy. Zostały uznane za skarb archeologiczny, ponieważ "są to zabytkowe artefakty, inne niż urna z pochówkiem i przedmiotami złożonymi do grobu".
Skarb "został pozyskany w wyniku nielegalnych poszukiwań zabytków, a następnie wydobyty z ziemi, tracąc całkowicie kontekst znaleziska, co pozbawia znalezisko możliwości dalszego datowania radiowęglowego i ustalenia okoliczności ukrycia przedmiotów" - czytamy w policyjnym komunikacie.
Zawiadomienie do prokuratury
Dlatego też Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez nieznanych sprawców, którzy znaleźli skarb przy użyciu wykrywaczy metalu, bez zgody na poszukiwania oraz zniszczyli zabytek, jakim jest stanowisko archeologiczne.
Grozi za to kara do ośmiu lat więzienia.
Sprawą zajmuje się Komenda Powiatowa Policji w Gryfinie.
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie, po zakończeniu postępowania, zdecyduje, gdzie trafi skarb.
Źródło: tvn24.pl, Policja Zachodniopomorska
Źródło zdjęcia głównego: Policja Zachodniopomorska