Przyznano certyfikat Błękitnej Flagi na nadchodzący sezon 2024. Na całym świecie ponad pięć tysięcy miejsc z 51 krajów otrzymało to wyróżnienie. Wśród nich znalazło się 31 kąpielisk i pięć marin z Polski. Najwięcej znalazło się w województwie zachodniopomorskim.
Decyzją międzynarodowego komitetu ponad pięć tysięcy miejsc na całym świecie zostało wyróżnionych certyfikatem Błękitnej Flagi. Na podium znalazła się Hiszpania, Grecja i Turcja. Polska uplasowała się na 19. miejscu z 36 miejscami.
W sezonie 2024 certyfikat Błękitnej Flagi otrzymało 31 kąpielisk w: Zieleniewie, Lubczynie, Stepnicy, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Dziwnowie, Dziwnówku, Pobierowie, Pustkowie, Trzęsaczu, Rewalu, Pogorzelicy, Niechorzu, Mrzeżynie, Grzybowie, Dźwirzynie, Kołobrzegu, Dąbkach, Mielnie, Łazach, Darłówku, Ustce, Borównie i Gdańsku (niektóre miasta mają po kilka wyróżnionych kąpielisk).
Na wyróżnienie zasłużyły także pięć marin w Gdańsku, Kołobrzegu, Wapnicy i Świnoujściu.
CZYTAJ TEŻ: Nowy wakacyjny trend Polaków
Czym jest Błękitna Flaga?
Błękitna Flaga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dobrowolnych eko-etykiet przyznawanych plażom, przystaniom i innych akwenów wodnych zajmującym się zrównoważoną turystyką wodną. Program został zainicjowany przez duńską Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).
Aby otrzymać certyfikat Błękitnej Flagi, należy spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów. Wśród nich znajduje się m.in. wysoka jakość wody, czystość plaży, działania na rzecz edukacji ekologicznej czy bezpieczeństwo.
Głównym założeniem i ideą programu jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska. Błękitna Flaga przyznawana jest co roku.
Więcej informacji o programie, kąpieliskach i celach rozwoju można znaleźć na stronie blekitnaflaga.org.
Źródło: tvn24.pl, blekitnaflaga.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock