Naukowcy: aż o 370 procent może wzrosnąć liczba zgonów wśród osób starszych

Źródło:
ABC News, NBC News, New York Times

Aż o 370 procent może się zwiększyć liczba zgonów wśród osób starszych, spowodowanych falami upałów - alarmują naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma "Lancet". Według nich dramatyczna sytuacja zapanuje, jeśli wzrost średniej globalnej temperatury wyniesie dwa stopnie Celsjusza.

Raport 114 badaczy reprezentujących kilkadziesiąt różnych międzynarodowych instytucji opublikowano we wtorek w czasopiśmie "Lancet". Naukowcy alarmują w nim, że liczba zgonów osób starszych spowodowanych upałami stale rośnie. Od lat 90. zwiększyła się o 85 proc., a perspektywy na kolejne lata nie napawają optymizmem.

ZOBACZ TEŻ: 16 milionów dolarów na godzinę. Tyle kosztuje nas kryzys klimatyczny

Alarmujące dane o upałach

Z badania wynika, że liczba zgonów wywołanych upałami wśród osób powyżej 65. roku życia wzrośnie o 370 proc. rocznie do połowy tego stulecia, jeśli globalny wzrost średniej temperatury dojdzie do dwóch stopni Celsjusza. Obecnie, jak podają naukowcy, wynosi on 1,14 stopnia Celsjusza. Tymczasem bieżący rok prawdopodobnie będzie najcieplejszym w historii, a w Brazylii padł właśnie nowy rekord temperatur - 58,5 stopnia Celsjusza.

Według autorów raportu w latach 2018-2022 przez średnio 86 dni w roku mieliśmy do czynienia z zagrażającymi życiu temperaturami. W większości przypadków winę za to ponosił człowiek i wywoływane przez niego zmiany klimatu. Badacze przypominają, że właśnie osoby starsze, ale i dzieci, są szczególnie mocno narażone na odczuwanie negatywnych skutków upałów. Współautorka badania dr Renee Salas uważa jednak, że "każdej śmierci związanej z upałami można uniknąć".

Wzrośnie liczba liczba zakażeń przecinkowcami i przypadków dengi

Innym problemem, na jaki zwrócili uwagę naukowcy, jest rozprzestrzenianie się groźnych dla zdrowia i życia bakterii i chorób, co także wynika z ocieplania się klimatu. Według nich w latach 2031-2060 o 23-39 proc. wzrośnie liczba zakażeń przecinkowcami (Vibrio), a o 37 proc. wzrośnie liczba przypadków przenoszonej przez komary dengi. Wraz ze wzrostem temperatur przystosowują się one bowiem do rozwoju w miejscach, w których do tej pory nie mogły przetrwać.

Naukowcy przypominają też, że wzrastające globalne temperatury prowadzą do niedoborów żywności i wody pitnej. Na łamach "Lancet" szacują, że przy obecnym tempie ocieplania się planety 525 mln ludzi doświadczy tego problemu w kolejnych dekadach.

ZOBACZ TEŻ: Susza w Amazonii jest największa od 120 lat

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: ABC News, NBC News, New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock