Niespotykana fala upałów nawiedziła Brazylię. W jednej z dzielnic Rio de Janeiro temperatura odczuwalna sięgnęła we wtorek niemal 60 stopni Celsjusza. Brazylijski Narodowy Instytut Meteorologiczny wydał alerty najwyższego stopnia przed spiekotą.
Brazylijski Narodowy Instytut Meteorologiczny INMET wydał alerty trzeciego, najwyższego stopnia, które oznaczone są kolorem czerwonym, przed upałem dla prawie trzech tysięcy miast w całym kraju. Spiekota, który ma potrwać co najmniej do piątku, dotknęła ponad sto milionów ludzi - podało BBC.
- Jestem wyczerpana, jest ciężko - powiedziała agencji prasowej AFP 22-letnia Riquelme da Silva, mieszkanka Sao Paulo.
We wtorek w dzielnicy Guaratiba w Rio de Janeiro o godzinie 9.15 lokalnego czasu temperatura odczuwalna wynosiła 58,5 stopnia Celsjusza. To najwięcej od 2014 roku.
- Nie trzeba nawet przebywać na słońcu, aby poczuć, jak wysoka jest temperatura i jak bardzo jest gorąco. Te wysokie wartości da się odczuć nawet w cieniu. To jasny sygnał, że klimat się zmienia - powiedział Carlos Roberto z Rio de Janeiro, który próbował ochłodzić się w oceanie.
Do godziny 15 czasu lokalnego termometry pokazały najwyższą wartość w mieście Corumbá w stanie Mato Grosso do Sul przy granicy z Boliwią. Odnotowano tam 43,3 st. C. W każdym z siedmiu najgorętszych miast temperatura przekraczała 40 stopni.
W poniedziałek natomiast w Sao Paulo zmierzono najwyższą temperaturę w listopadzie w historii pomiarów. W parku Mirante de Santana osiągnęła ona 37,7 st. C.
El Nino i zmiany klimatu
Specjaliści wiążą intensywność obecnej fali upałów w Brazylii z globalnym ociepleniem i zjawiskiem El Nino.
- Fala upałów, z którą mamy teraz do czynienia, związana jest z silnym zjawiskiem El Nino. Szczególnie tym, co dzieje się od czerwca. Niedługo osiągniemy szczyt El Nino. To zjawisko jest jedną z głównych przyczyn, dlaczego mamy wyższą niż zwykle temperaturę w niektórych częściach kraju. Zwłaszcza w Sao Paulo i Rio de Janeiro - powiedział meteorolog Caetano Mancini. - To, z czym mamy teraz do czynienia, spowodowane jest w dużej mierze zmianami klimatycznymi, które powodują te ekstremalne zjawiska - dodał.
Lokalne media poinformowały, że w czasie trwającej fali upałów temperatura może być nawet o 13 stopni Celsjusza wyższa od średniej o tej porze roku.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl, BBC