W wieku 78 lat zmarł w środę Jan Gabriel Mincewicz - wicemer rejonu wileńskiego, a także znany polski polityk, działacz społeczny, założyciel jednego z czołowych w kraju zespołów folklorystycznych "Wileńszczyzna" oraz orędownik oświaty polskiej na Litwie.
Mincewicz zmarł nagle w jednym z wileńskich szpitali.
Jan Gabriel Mincewicz urodził w 1938 r. w dawnym województwie wileńskim. Po szkole ukończył wileńską uczelnię muzyczną i podjął pracę nauczyciela muzyki w jednej ze szkół z polskim językiem nauczania w Wilnie. W czasach radzieckich prowadził tajne lekcje religii dla młodzieży, za co został zwolniony z pracy.
Działacz społeczny i polityk
Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości Mincewicz zaangażował się w działalność społeczną na rzecz polskiej mniejszości. Od 1992 roku przez trzy kadencje był posłem litewskiego Sejmu - początkowo z ramienia Związku Polaków na Litwie, następnie jako przedstawiciel Akcji Wyborczej Polaków na Litwie.
W 2007 r. został radnym samorządu rejonu wileńskiego. Przez dwie kadencje był wybierany na zastępcę mera rejonu wileńskiego. W działalności politycznej Mincewicz koncentrował się gównie na kwestii oświaty polskiej na Litwie. Był znawcą sytuacji polskiego szkolnictwa w tym kraju i walczył o jego zachowanie. Był też znawcą folkloru polskiego na Litwie.
Przed 36 laty Mincewicz założył Zespół Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna", dobrze znany nie tylko na Wileńszczyźnie i Litwie, ale też poza granicami kraju. Zespół wielokrotnie koncertował m.in. w USA, Holandii, Francji, Niemczech, Anglii, Włoszech i Australii. Mincewicz był też inicjatorem i od ponad 20 lat organizatorem Festiwalu Kultury Polskiej "Kwiaty Polskie", Festiwalu Pieśni i Poezji Religijnej „Ciebie, Boże, wysławiamy”.
Za swą działalność Mincewicz został uhonorowany m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, tytułem Zasłużony dla Kultury Polskiej. W lipcu br. został odznaczony Medalem "Pro Patria".
Autor: adso / Źródło: PAP