Nawet 14 procent dorosłych i 12 procent dzieci może być uzależnionych od żywności wysoko przetworzonej, ostrzegają naukowcy. Według nich takie produkty wywołują w mózgu podobne efekty, co nikotyna czy alkohol.
Nowy raport opublikowano 9 października w British Medical Journal. Grupa naukowców z USA, Brazylii i Hiszpanii pod kierownictwem prof. Ashley Gearhardt z amerykańskiego Uniwersytetu Michigan wzięła pod lupę 281 różnych badań z 36 krajów dotyczących żywności wysoko przetworzonej. Na ich podstawie doszli do wniosku, że nawet 14 proc. dorosłych (czyli ok. jedna osoba na siedem) i 12 proc. dzieci (ok. jedno na osiem) może być uzależnionych od takiej żywności. Wynika to z faktu, że według nich, sposób, w jaki niektórzy ludzie konsumują przetworzone produkty, podobny jest do tego, w jaki spożywane są uzależniające substancje i spełnia kryteria stosowane do diagnozowania zaburzeń związanych z zażywaniem takich substancji. Te kryteria to m.in. intensywne łaknienie, symptomy związane z odstawieniem, mniejsza kontrola nad spożyciem, dalsze spożywanie pomimo konsekwencji (jak otyłość), napadowe objadanie się, pogorszenie zdrowia fizycznego i psychicznego oraz niższa jakość życia.
Negatywne skutki spożywania żywności wysoko przetworzonej
Naukowcy zaobserwowali, że zawarte w żywności wysoko przetworzonej rafinowane węglowodany i tłuszcze wywołują podobne skutki w mózgu, co nikotyna i alkohol, czyli inne uzależniające substancje. Według nich produkty, które są bogate w te składniki są spożywane przez ludzi w sposób "wyraźnie" charakterystyczny dla uzależnień i powodują szkodliwe skutki dla zdrowia.
Autorzy zauważyli, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, w jaki dokładnie sposób żywność przetworzona wywołuje reakcję uzależniającą. Podkreślili jednak, że gdyby niektóre z produktów wysoko przetworzonych były oficjalnie klasyfikowane jako "uzależniające", mogłoby to pomóc w poprawie stanu zdrowia ludzi. "Uznając, że niektóre rodzaje żywności przetworzonej mają właściwości substancji uzależniających, możemy pomóc w poprawie globalnego zdrowia" - wskazuje prof. Gearhardt.
Żywność wysoko przetworzona, zwana też ultra przetworzoną, to produkty poddane obróbce technologicznej celem zwiększenia ich trwałości i przyspieszenia procesu przygotowywania. Są to np. niektóre rodzaje gotowych dań sprzedawanych w sklepach, niektóre mrożone pizze, napoje słodzone, niektóre płatki śniadaniowe, chipsy, ale także sosy w proszku czy produkty mięsne takie jak niektóre parówki. Z wielu badań wynika, że taka żywność przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, otyłości czy chorób serca.
Źródło: Guardian, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: 42016248/AdobeStock