Zamieszki w Xinjang, 10 osób nie żyje

Aktualizacja:
Na ulicę Urumczi wyszli Chińczycy
Na ulicę Urumczi wyszli Chińczycy
Reuters
ReutersNa ulicę Urumczi wyszli Chińczycy

W ostatnich zamieszkach w chińskiej prowincji Xinjang zginęło dziesięć osób, w tym pięć w Urumczi. W piątek w stolicy regionu po raz kolejny w tym tygodniu doszło do starć ze służbami porządkowymi. Chińczycy Han próbowali przedrzeć się do dzielnicy muzułmańskich Ujgurów. Policja użyła przeciwko nim gazu łzawiącego.

W piątek, liczący kilkuset Chińczyków tłum usiłował przedrzeć się przez kordon milicyjny do dzielnicy, zamieszkałej przez Ujgurów. - Nie mają prawa blokować drogi. To Ujgurzy atakują nas strzykawkami - krzyczał cytowany przez agencję Reutera Chińczyk, usiłujący przedrzeć się przez blokadę.

Policja użyła gazu łzawiącego, by rozgonić demonstrantów.

Do piątkowej konfrontacji doszło po dwóch dniach demonstracji napływowych etnicznych Hanów (Chińczyków), którzy protestują przeciwko serii ataków w mieście z użyciem strzykawek.

Hanowie oskarżają o nie Ujgurów i domagają się od władz przywrócenia porządku publicznego i bezpieczeństwa w mieście.

Tajemnicze ataki strzykawkami

W czwartek władze miejskie potwierdziły, że w związku z tajemniczymi atakami zatrzymano 15 osób, z których cztery oskarżono. Telewizja w Xinjiangu podała, że do służb medycznych zgłosiło się ponad 470 pokłutych osób.

Choć nie podano przyczyn ataków, według telewizji ponad 430 ofiar kłucia to Hanowie.

Niepokój z powodu atakami igłami w Urumczi wzmacnia obawa przed HIV i AIDS. W całych Chinach wskaźnik zachorowań na AIDS wzrasta - z samego Xinjiangu donoszono o około 25 tys. przypadków wykrytych zakażeń HIV.

Napięcia od lat

Urumczi, stolica autonomicznego regionu Xinjiang-Ujgur na północnym zachodzie Chin, było w lipcu sceną zamieszek na tle etnicznym. W starciach Ujgurów z napływowymi Chińczykami zginęło wówczas blisko 200 osób, głównie Hanów.

Ujgurzy, którzy są muzułmanami, związanymi kulturowo z Azją Środkową, stanowią około 40 proc. 20-milionowej ludności Autonomicznego Regionu Xinjiang-Ujgur. Napięcia na tle etnicznym są w Xinjiangu bardzo silne od lat.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: Reuters