Ukraiński parlament ostatecznie zatwierdził we wtorek wieczorem zaproponowany przez koalicję „Europejska Ukraina” skład rządu premiera Arsenija Jaceniuka. Poparło go 288 deputowanych.
Tuż po głosowaniu Jaceniuk złożył w imieniu swego gabinetu uroczystą przysięgę, a jego rząd, w którym znalazło się troje specjalistów z zagranicy, formalnie przystąpił do pracy.
Wcześniej odbyło się pierwsze głosowanie nad składem rządu, w którym nową Radę Ministrów poparło zaledwie 229 deputowanych w liczącym formalnie 450 posłów parlamencie. Wtedy jednak przewodniczący Rady Najwyższej, Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że było to tylko „pierwsze czytanie” postanowienia o formowaniu składu rządu. Problem powstał po tym, gdy Hrojsman ogłosił głosowanie nad rządem od razu po przemówieniu premiera Jaceniuka i bez przedstawienia członków jego gabinetu. Niektórzy deputowani zaczęli wykrzykiwać wówczas: "Hańba!".
Minister obrony i spraw zagranicznych zatwierdzeni
Wcześniej deputowani do Rady Najwyższej zaakceptowali kandydatury ministrów spraw zagranicznych i obrony.
Zgodnie z ukraińskim prawem o obsadzie MSZ i ministerstwa obrony decyduje prezydent. Dlatego głosowania nad tymi kandydaturami odbyły się oddzielnie od głosowania nad zatwierdzeniem reszty rządu. Szefem MSZ będzie nadal Paweł Klimkin, a ministrem obrony nadal Stepan Połtorak. Klimkin i Połtorak uzyskali w głosowaniu poparcie odpowiednio 351 i 347 deputowanych.
47-letni Klimkin stoi na czele ukraińskiego MSZ od czerwca. Jest doświadczonym, proeuropejskim dyplomatą, który odgrywał istotną rolę podczas negocjacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. 49-letni generał pułkownik Połtorak stoi na czele ministerstwa obrony od października, gdy zastąpił na tym stanowisku Wałerija Hełeteja. Wcześniej był komendantem podlegającej MSW Gwardii Narodowej Ukrainy.
Obcokrajowcy w rządzie
We wtorek prezydent Petro Poroszenko podpisał dokumenty, nadające obywatelstwo jego kraju trojgu cudzoziemcom, nowym ministrom w rządzie tworzonym obecnie przez premiera Arsenija Jaceniuka.
Obywatelstwo ukraińskie otrzymali: obywatelka USA ukraińskiego pochodzenia Natalia Jaresko, która stanęła na czele ministerstwa finansów, Litwin Aivaras Abromaviczius, który objął resort gospodarki, oraz Aleksandr Kwitaszwili, były minister zdrowia Gruzji, minister zdrowia.
Autor: nsz//gak/kwoj / Źródło: PAP