TVN24 | Świat

Założona przez Mussoliniego, przez lata wykorzystywana do operacji w Jemenie. Baza wojskowa pustoszeje

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Opierając się na analizie zdjęć satelitarnych, agencja Associated Press przekazała w czwartek, że armia Zjednoczonych Emiratów Arabskich demontuje część bazy wojskowej w Erytrei. Emirackie instalacje w tym kraju służyły do wspierania operacji wojskowych w Jemenie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły budowę portu i rozbudowę lądowiska w położonym w południowo-zachodniej Erytrei mieście Assab w 2015 roku. Baza służyła do przerzutu ciężkiego sprzętu oraz emirackich i sudańskich żołnierzy do Jemenu, w którym ZEA współtworzy kierowaną przez Arabię Saudyjską koalicję walczącą po stronie wojsk rządowych w wojnie domowej z popieranymi przez Iran rebeliantami Huti.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zdaniem ekspertów ZEA osiągnęły jednak kres swoich możliwości militarnego angażowania się w długotrwały, nadal nierozstrzygnięty konflikt - pisze Associated Press. Od 2019 roku Emiraty wycofywały swoje siły z Jemenu. Analiza zdjęć satelitarnych pokazuje, że rozpoczęło się także burzenie części obiektów w bazie w Assab, w tym nawet nowo wybudowanych konstrukcji - informuje agencja.

Zarówno władze ZEA, jak i Erytrei nie odpowiedziały na prośbę AP o komentarz w tej sprawie.

Rozbudowa położonej zaledwie 70 km od jemeńskiego wybrzeża, założonej w latach 30. XX wieku przez Włochów bazy kosztowała ZEA miliony dolarów - przypomina agencja. Wybudowano nowe koszary, funkcjonował tam też szpital polowy, w bazie przetrzymywano również jeńców wojennych.

Emiraty oskarżane o dozbrajanie armii generała Haftara

Uznawany przez ONZ libijski Rząd Jedności Narodowej (GNA) oskarżał Zjednoczone Emiraty Arabskie o wspieranie z bazy w Erytrei dostawami uzbrojenia sił dowodzonej przez generała Chalifę Haftara Libijskiej Armii Narodowej (LNA). W Libii od 2014 roku toczy się z różną intensywnością wojna domowa między rezydującym w Trypolisie GNA i kontrolującą wschód kraju LNA. W sierpniu 2020 roku ogłoszono zawieszenie broni. W konflikt pośrednio lub bezpośrednio angażował się szereg innych państw. GNA wspierała m.in. Turcja, siłom Haftara, oprócz ZEA, pomagały m.in. Rosja i Arabia Saudyjska.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: