Zachód wzywa Iran w sprawie rezolucji MAEA. Teheran przedstawia propozycję ożywienia umowy nuklearnej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Francja, Wielka Brytania, Niemcy i Stany Zjednoczone wezwały w środę Iran do bezzwłocznego podporządkowania się rezolucji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Wcześniej Iran przedstawił Stanom Zjednoczonym nową propozycję ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku.

"Wzywamy Iran, aby wysłuchał wezwania społeczności międzynarodowej w sprawie wypełnienia zobowiązań prawnych i współpracy z MAEA w celu pełnego wyjaśnienia i rozwiązania problemów bez dalszej zwłoki" – napisano we wspólnym oświadczeniu Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych.

"Jeżeli Iran to zrobi, a dyrektor generalny MAEA będzie w stanie ogłosić, że nierozwiązane kwestie dotyczące zabezpieczeń nie są już nierozstrzygnięte, nie widzielibyśmy potrzeby dalszego rozważania i podejmowania działań przez Radę w tych kwestiach" – dodano.

Iran przedstawia propozycję ożywienia umowy nuklearnej

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amir-Abdollahian poinformował, że jego kraj przedstawił Stanom Zjednoczonym nową propozycję ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku - podała w środę irańska telewizja państwowa.

Z kolei Irańska Organizacja Energii Atomowej (AEOI) ogłosiła, że odłączyła kamery monitorujące, zainstalowane przez MAEA w irańskich ośrodkach nuklearnych. To rzekomo odpowiedź Teheranu na oskarżenia ze strony krajów europejskich i USA o brak współpracy w kwestiach atomowych.

"Kilka kamer monitorujących zostało odłączonych w obiektach jądrowych w tym kraju" - poinformowała w komunikacie AEOI, nie podając ich liczby ani miejsc, w których urządzenia przestały działać. Teheran zapewnił jednak, że "ponad 80 proc. zainstalowanych przez MAEA w Iranie kamer działa zgodnie z umową o zabezpieczeniach i będzie działać tak jak dotychczas".

W czwartek szef MAEA Rafael Grossi przekazał, że władze Iranu poinformowały Międzynarodową Agencję Energii Atomowej o wyłączaniu 27 kamer monitorujących obiekty jądrowe w kraju. Zdaniem Grossiego w Iranie pozostaje około 40 działających kamer monitorujących program nuklearny tego państwa.

MAEA przyjmuje rezolucję krytykującą Iran

W środę Rada Gubernatorów MAEA dużą większością głosów przyjęła w Wiedniu rezolucję krytykującą Iran za brak wyjaśnienia śladów uranu, znalezionych w trzech niezgłoszonych miejscach.

Według Agencji Reutera tylko dwa kraje, Rosja i Chiny, sprzeciwiły się tekstowi dokumentu, który powstał z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec. 30 krajów głosowało za, a trzy - Indie, Libia i Pakistan, wstrzymały się od głosu.

W dokumencie napisano, że Rada "wyraża głębokie zaniepokojenie", iż ślady uranu pozostają niewyjaśnione z powodu niewystarczającej współpracy ze strony Iranu, i wzywa Teheran do "bezzwłocznego zaangażowania się w nadzór" nad jego programem nuklearnym.

Kilkumiesięczne rozmowy w Wiedniu Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku obecnie są zawieszone, a kilka dotychczasowych rund negocjacji nie przyniosło porozumienia.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: