TVN24 | Świat

Vera Jourova: będziemy musieli zareagować na decyzję Trybunału Konstytucyjnego

TVN24 | Świat

Autor:
mjz,
karol
Źródło:
PAP, Reuters
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. wyższości prawa unijnego nad krajowymTVN24
wideo 2/35
TVN24Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. wyższości prawa unijnego nad krajowym (wideo z 7 października)

Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, odniosła się do decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności niektórych przepisów unijnych z polską konstytucją. Jej zdaniem Unia Europejska "zacznie się rozpadać", jeśli reguły prawa nie będą respektowane w całej Europie. - Dlatego będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który polski Trybunał Konstytucyjny zaczął otwierać - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej uznał w czwartek, że część przepisów unijnych jest niezgodna z konstytucją.

Jourova: będziemy musieli zareagować na decyzję Trybunału Konstytucyjnego

W poniedziałek odniosła się do tego Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej. - Jeżeli nie będziemy w Unii Europejskiej trzymać się reguły, że równe zasady są tak samo respektowane w całej Europie, to cała Europa zacznie się rozpadać – powiedziała.

- Dlatego będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który polski Trybunał Konstytucyjny zaczął otwierać - dodała wiceszefowa KE.

Vera JourovaShutterstock

Reakcja Ursuli von der Leyen

W piątek do wyroku TK odniosła się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. "Unia Europejska jest wspólnotą wartości i praw. To łączy naszą Unię i sprawia, że jesteśmy silniejsi" - oświadczyła w komunikacie. "Traktaty mówią jasno: wszystkie wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej są wiążące dla wszystkich krajów członkowskich" - przekazała, dodając, że jest "głęboko zaniepokojona wczorajszym wyrokiem polskiego Trybunału Konstytucyjnego".

Manifestacje prounijne

W związu z wyrokiem TK w niedzielę w wielu polskich misatach odbyły się prounijne manifestacje i wiece. Największa demonstracja odbyła się w Warszawie. Zwołał ją Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej. 

Manifestacja w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej na placu Zamkowym w Warszawie zdjęcia organizatora

Autor:mjz, karol

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock