Wykolejony pociąg, atak na lotnisko i bazę Floty Północnej. Niespokojna doba w Rosji

map-3
Biełgorod leży przy granicy z Ukrainą
Źródło: Google Earth

Eksplozja ładunku wybuchowego na torach kolejowych spowodowała wykolejenie pociągu towarowego w obwodzie biełgorodzkim - poinformował w środę na Telegramie gubernator graniczącego z Ukrainą regionu Wiaczesław Gładkow. "Sprawcy są poszukiwani" - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. Napisał także o ataku ukraińskich dronów na lotnisko i bazę Floty Północnej w obwodzie murmańskim.

Do zdarzenia - jak twierdzi Wiaczesław Gładkow - doszło we wtorek późnym wieczorem wskutek "nielegalnej ingerencji w pracę transportu kolejowego". Gubernator powiedział, że nie ma ofiar, zaś pociągi pasażerskie zostały przekierowane na objazdy.

Kanał na Telegramie Baza podał, że z torów wypadła lokomotywa i około dziesięciu pustych wagonów (w pociągu było ich 58).

Do wykolejenia składu doszło między miejscowościami Wołokonowka i Nowyj Oskoł. 

Miejscowości Wołokonowka i Nowyj Oskoł, Rosja
Miejscowości Wołokonowka i Nowyj Oskoł, Rosja
Źródło: Google Maps

CZYTAJ też: Dron wbija się w najwyższy budynek w Saratowie. Nagranie

"Władze obwodu biełgorodzkiego wszczęły śledztwo w sprawie zamachu terrorystycznego, sprawcy są poszukiwani" - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. Przypomniał, że od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę w lutym 2022 roku w Rosji wzrosła liczba ataków dywersyjnych na transport kolejowy.

Atak na ważne lotnisko i bazę Floty Północnej

W środę The Moscow Times poinformował także o ataku ukraińskich dronów na obwód murmański. Bezzałogowce zostały zauważone w pobliżu wioski Wysokij, gdzie znajduje się lotnisko wojskowe Ołenia. W tym miejscu stacjonują strategiczne bombowce Tu-95 i Tu-22, które zrzucają rakiety na Ukrainę.

Według wyliczeń The Moscow Times, odległość od granicy rosyjsko-ukraińskiej do wsi Wysokij wynosi 1850 kilometrów.

Kanał Baza poinformował również, że w rejonie Siewieromorska, gdzie znajduje się główna baza rosyjskiej Floty Północnej, wykryto trzy nieznane drony. Więcej szczegółów nie podał.

Czytaj także: