Wybrali ją w pakiecie z Tuskiem. Kim jest następczyni Ashton?


Szefowa dyplomacji Włoch Federica Mogherini zastąpi Catherine Ashton na stanowisku wysokiej przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Ma duże doświadczenie w szeregach włoskiej centrolewicy, ale na czele MSZ stoi tylko pół roku.

Włoska minister spraw zagranicznych Federica Mogherini została w sobotę desygnowana przez przywódców UE na szefową unijnej dyplomacji. Stanowisko ma objąć od pierwszego listopada. Zastąpi na nim Brytyjkę Catherine Ashton.

Jeszcze kilka miesięcy temu Mogherini była osobą niemal całkowicie nieznaną w Europie. Kiedy została szefową dyplomacji w rządzie premiera Matteo Renziego, okazała się najmłodszą osobą zajmującą to stanowisko w historii Republiki Włoskiej.

Federica Mogherini urodziła się w Rzymie w 1973 roku. Ukończyła wydział nauk politycznych na uniwersytecie La Sapienza w Wiecznym Mieście. Tematem jej pracy magisterskiej była filozofia polityczna w relacjach między religią a polityką w islamie.

W latach 90. jako wolontariuszka uczestniczyła w krajowych i europejskich kampaniach przeciwko rasizmowi i ksenofobii.

Od młodości na lewo

Od 1996 roku Mogherini działała w młodzieżówce włoskiej socjaldemokracji. W 2001 roku weszła do kierownictwa ówczesnej partii włoskiej centrolewicy "Demokraci Lewicy", gdzie zajmowała się kwestiami polityki zagranicznej, zwłaszcza sytuacją w Iraku i w Afganistanie oraz procesem pokojowym na Bliskim Wschodzie. Do jej kompetencji należały też kontakty z ruchami pokojowymi oraz z amerykańskimi Demokratami.

Od narodzin centrolewicowej Partii Demokratycznej w 2008 roku działała w jej kierownictwie. Z listy tego ugrupowania została wybrana do Izby Deputowanych; zasiadała w parlamentarnej komisji obrony. Od 2009 roku w swym macierzystej partii była krajowym koordynatorem ds. równouprawnienia.

Mandat deputowanej Mogherini zdobyła również w wyborach w lutym 2013 roku. Od początku kadencji uchodziła za rekordzistkę, jeśli chodzi o udział w posiedzeniach Izby Deputowanych. Wskaźnik jej obecności w obradach obliczono na 98,2 procent.

W sierpniu 2013 roku została przewodniczącą włoskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO. Zasiada także w radzie ds. relacji Włochy-USA. Należy do międzynarodowej grupy badawczej European Leadership Network. Na tym forum Mogherini specjalizuje się w kwestiach rozbrojenia.

Szefowa dyplomacji Renziego

W lutym nowy, wybrany w prawyborach przywódca Partii Demokratycznej Matteo Renzi utworzył rząd, powierzając 41-letniej Mogherini stanowisko szefowej dyplomacji. Brak doświadczenia na międzynarodowej scenie politycznej wytykano jej zawsze częściej w Europie niż we Włoszech.

W pierwszą podróż po inauguracji włoskiego przewodnictwa w Radzie UE na początku lipca Mogherini pojechała do Kijowa i Moskwy, gdzie z władzami obu krajów rozmawiała o kryzysie ukraińskim.

Federica Mogherini jest mężatką, ma dwie córki w wieku 9 i 4 lat. Mąż przyszłej szefowej dyplomacji UE, Matteo Rebesani, to były współpracownik polityków włoskiej lewicy. Obecnie pracuje we włoskim oddziale międzynarodowej organizacji humanitarnej, Save the Children.

[object Object]
"Donald Tusk mógłby się uczyć od Jacka Saryusz-Wolskiego"tvn24
wideo 2/22

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: