Federica Mogherini

Federica Mogherini

Nie pojawię się na zaplanowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie - w poniedziałek poinformowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini. Jak wyjaśniła, w tym czasie odbędzie wizyty w krajach Rogu Afryki i weźmie udział na szczycie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

Białoruska milicja kontynuowała w środę rewizje w biurach TUT.by w związku ze sprawą "nielegalnego dostępu do treści płatnych państwowej agencji BiełTA". Media informują o kolejnych zatrzymaniach. O uwolnienie dziennikarzy niezależnych mediów białoruskich zaapelowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini w oświadczeniu przekazanym białoruskiej redakcji Radia Swaboda.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini powiedziała, że Unia Europejska chce we współpracy z Unią Afrykańską i ONZ do końca lutego ewakuować migrantów z Libii do krajów pochodzenia - poinformował w poniedziałek dziennik "Die Welt".

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini rozpoczyna w środę dwudniową wizytę na Kubie, podczas której ma potwierdzić mocne unijno-kubańskie relacje. Postawa Brukseli, która kontynuuje otwarcie wobec Hawany, stoi w kontrze do polityki Waszyngtonu.

Założenie, że wojna w Syrii się skończyła i można wrócić do normalności, nie ma uzasadnienia - oświadczyła w poniedziałek w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Zaznaczyła, że Unia Europejska jest gotowa do wspierania pozytywnych kroków w tym kierunku.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała do opozycji w Kosowie, by podpisała porozumienie o demarkacji granicy z Czarnogórą. Jest ono ostatnim warunkiem dla Czarnogóry, która ubiega się o prawo wyjazdu bez wiz do państw strefy Schengen.

Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim UE, bardzo silnym członkiem rodziny; cenimy fakt, że przyczynia się do rozwoju Unii w tak zdeterminowany sposób - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federika Mogherini po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak dodał polski prezydent, tematami rozmów były polityka bezpieczeństwa, Partnerstwo Wschodnie, warszawski szczyt NATO, Nord Stream 2 oraz relacje Unia Europejska-Rosja.

Szefowie dyplomacji państw UE zlecili przygotowanie planów dotyczących ewentualnego wysłania do Libii misji wojskowej. Warunkiem zaangażowania UE jest jednak powodzenie rozmów mających zakończyć wojnę domową w Libii.

Unia Europejska może znacząco ograniczyć sankcje wobec Rosji i wznowić rozmowy o zniesieniu wiz i współpracy handlowej, jeśli Rosja poczyni postępy na drodze do rozwiązania kryzysu ukraińskiego - podał dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na roboczy dokument dyplomacji UE.

Catherine Ray, rzeczniczka nowo wybranej wysokiej przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federiki Mogherini, w październiku 2013 roku wyszła za mąż. To radosne wydarzenie zapewne nie trafiłoby do mediów, gdyby nie fakt, że została żoną Thomasa Barros-Tastetsa. Jest on partnerem w belgijskiej firmie G+, która lobbuje na rzecz rosyjskiego gazowego monopolisty - Gazpromu.

Nowa szefowa unijnej dyplomacji, Włoszka Federica Mogherini, z pierwszą wizytą oficjalną pod koniec tygodnia ma się udać do Polski, a następnie m.in. do Jerozolimy i Gazy w nadziei na "ożywienie procesu pokojowego" - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Mogherini.

Radosławowi Sikorskiemu przepadła kolejna szansa na prestiżową międzynarodową posadę - szefa unijnej dyplomacji. Funkcji ministra w nowym rządzie też nie może być pewien. Brak politycznego zaplecza w partii oraz czarny PR po aferze taśmowej będą początkiem końca politycznej dobrej passy Sikorskiego? Materiał magazynu "Czarno na białym"