UNHCR: Liczba uchodźców na świecie przekroczyła 100 milionów. Rekord, który nie powinien zostać ustanowiony

Źródło:
PAP
Brakuje wolontariuszy i pieniędzy przy udzielaniu pomocy ukraińskim uchodźcom
Brakuje wolontariuszy i pieniędzy przy udzielaniu pomocy ukraińskim uchodźcomTVN24
wideo 2/21
Brakuje wolontariuszy i pieniędzy przy udzielaniu pomocy ukraińskim uchodźcomTVN24

Liczba uchodźców w skali świata w wyniku wojny w Ukrainie po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 milionów osób - przekazał Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. - To rekord, który nigdy nie powinien zostać ustanowiony - ocenił.

Pod koniec ubiegłego roku odnotowano 90 milionów przymusowo przesiedlonych osób w skali świata. Najwięcej uchodźców zarejestrowano w Etiopii, Burkina Faso, Birmie, Nigerii, Afganistanie i Demokratycznej Republice Konga. Agresja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta w lutym, skutkowała do tej pory przesiedleniem 8 milionów osób w granicach zaatakowanego kraju, natomiast ponad 6 milionów Ukraińców wyjechało do innych państw - przekazano w komunikacie UNHCR.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Łączna liczba uchodźców to ponad jeden procent globalnej populacji, co odpowiadałoby czternastemu pod względem ludności państwu świata (między Filipinami a Egiptem) - oceniono na stronie internetowej UNHCR.

- Sto milionów to liczba porażająca i jednocześnie alarmująca. (...) Musimy ją potraktować jako sygnał alarmowy i dążyć do rozwiązania niszczących konfliktów. Należy położyć kres prześladowaniom i zająć się przyczynami, które zmuszają niewinnych ludzi do ucieczki z domów - ocenił Grandi, podkreślając przy tym "pozytywną reakcję" społeczności międzynarodowej na napływ uchodźców z Ukrainy. Zdaniem Grandiego, 100 milionów to "rekord, który nigdy nie powinien zostać ustanowiony".

UNHCR jest agendą Narodów Zjednoczonych istniejącą od 1950 roku. Do zadań Wysokiego Komisarza należy koordynowanie międzynarodowych wysiłków służących ochronie praw uchodźców, szczególnie wsparcie w zapewnieniu im azylu i repatriacji. Siedziba urzędu mieści się w Genewie w Szwajcarii. Funkcję Wysokiego Komisarza sprawuje od 2016 roku włoski dyplomata Filippo Grandi.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: