Szef MSZ Ukrainy: OBWE jest na autostradzie do piekła, ponieważ Rosja ma za nic jej reguły

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Fragment wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas otwarcia szczytu OBWE
Fragment wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas otwarcia szczytu OBWETVN24
wideo 2/35
TVN24Fragment wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas otwarcia szczytu OBWE

Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba opublikował wpis po panelu rozpoczynającym posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE, w którym ocenił, że Rosja "lekceważy zasady" Organizacji. "W stosunku do Rosji próbowano już wszystkiego. Wniosek jest taki, że lepiej byłoby, gdyby w OBWE Rosji nie było" - napisał.

Dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi podsumowuje tegoroczne, polskie przewodnictwo w organizacji. Bierze w nim udział między innymi szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

"Posiedzenie Rady Ministerialnej rozpoczęło się dyskusją pod hasłem 'OBWE na rozdrożu', pozwolę się nie zgodzić z tym hasłem - OBWE jest na autostradzie do piekła, ponieważ Rosja ma za nic jej reguły" - napisał po panelu rozpoczynającym posiedzenie Rady.

Dodał, że "Rosja lekceważy zasady OBWE" pomimo niezwykłych starań przewodniczącego Rady Ministerialnej tej instytucji (obecnie sprawuje ją szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau), jej sekretarza generalnego (Helgi Schmid), jak i całej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, aby przestrzegała tych zasad.

"W stosunku do Rosji próbowano już wszystkiego: proszono, próbowano udobruchać, być miłym, neutralnym, zaangażować się, nie nazywać rzeczy po imieniu. Wniosek jest taki, że lepiej byłoby, gdyby w OBWE Rosji nie było" - dodał Kułeba.

Kułeba w Łodzi rozmawiał między z ministrem spraw zagranicznych Austrii Alexanderem Schallenbergiem, a także z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Ukrainy: Patrioty i transformatory. To jest to, czego najbardziej potrzebujemy

Autor:akw / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/DmytroKuleba

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości