Brytyjski resort obrony: rosyjski holownik zniszczony przy pomocy zachodnich pocisków

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę
Rosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/21
Ministerstwo Obrony RosjiRosyjskie Su-25 biorą udział w inwazji zbrojnej na Ukrainę

Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że według sił ukraińskich rosyjski holownik morski Spasitiel Wasilij Bech, który dostarczał broń i personel na Wyspę Węży, został zniszczony przy pomocy przekazanych przez Zachód pocisków rakietowych.

"17 czerwca 2022 r. siły ukraińskie stwierdziły, że po raz pierwszy z powodzeniem użyły przekazanych przez Zachód pocisków przeciwokrętowych Harpoon wobec rosyjskich sił morskich. Celem ataku był prawie na pewno rosyjski holownik morski Spasitiel Wasilij Bech, który dostarczał broń i personel na Wyspę Węży w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Zniszczenie rosyjskiej jednostki podczas misji zaopatrzeniowej pokazuje trudności, z jakimi boryka się Rosja, próbując wesprzeć swoje siły okupujące Wyspę Węży" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Rosyjski holownik morski Spasitiel Wasilij Bechmil.ru

"Jest to najnowszy przypadek z serii rosyjskich okrętów, obejmującej krążownik Moskwa, które zostały uszkodzone lub zniszczone przez Ukrainę w trakcie konfliktu" - podkreślił resort obrony.

"Zdolność Ukrainy do obrony wybrzeża w znacznym stopniu zneutralizowała możliwość ustanowienia przez Rosję kontroli nad morzem i użycia siły morskiej w północno-zachodniej części Morza Czarnego. Podważyło to realność pierwotnych założeń operacyjnych Rosji dotyczących inwazji, które zakładały trzymanie regionu Odessy w zagrożeniu od strony morza" - dodano. 

Zaślepka materiału TVN24GO
Ci, którzy nie uciekli z Siewierodoniecka. Reportaż w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości