Wysoka cena Moskwy za irańską pomoc. Wojskowy samolot wypełniony gotówką i zdobycznym uzbrojeniem

Autor:
pb//mm
Źródło:
Sky News, PAP, tv24.pl

Rosja w zamian za dostawy śmiercionośnych dronów przekazała Iranowi 140 mln euro w gotówce oraz trzy sztuki przechwyconej zachodniej broni - w środę donosi brytyjska stacja Sky News powołująca się na anonimowego informatora. Według tego samego źródła w ostatnich dniach zawarta miała zostać także kolejna umowa na dostawę irańskich dronów do Rosji o wartości 200 mln euro.

Sky News powołuje się na własne, anonimowe źródło informacji w "strukturach bezpieczeństwa". Według niego 20 sierpnia na lotnisku w Teheranie wylądowały dwa rosyjskie samoloty wojskowe Ił-76. Na ich pokładzie znajdowało się - według stacji - 140 mln euro w gotówce oraz trzy sztuki zachodniego uzbrojenia: brytyjski pocisk przeciwpancerny NLAW, amerykański pocisk przeciwpancerny Javelin oraz amerykański pocisk przeciwlotniczy Stinger. Na potwierdzenie swoich informacji źródło przekazało stacji Sky News także zdjęcia satelitarne, na których ma być widać rosyjskie samoloty stojące na lotnisku w irańskiej stolicy.

Przekazana broń miała pochodzić z magazynów w Wielkiej Brytanii i USA i być przeznaczona dla ukraińskiego wojska, jednak jak podaje źródło, "dostała się w ręce Rosji". Teraz według informatora prawdopodobnie zostanie ona rozebrana na części przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej celem przeanalizowania zachodniej technologii oraz ewentualnego jej skopiowania i wykorzystania.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Kijów. Rosyjski dron kamikadze uchwycony na zdjęciu

Irańska broń dla Rosji

W zamian za tę dostawę Teheran dostarczył Rosji ponad 160 bezzałogowych statków powietrznych. Wśród nich miało być 100 dronów kamikadze Shahed-136, 60 mniejszych Shahed-131 oraz sześć wielozadaniowych dronów Mohajer-6 mogących służyć do obserwacji lub atakowania przy użyciu amunicji precyzyjnej. W sumie, według informatora Sky News, ma być wiadomo o pięciu rosyjskich samolotach transportujących drony z Iranu do Rosji.

Według stacji w ostatnich kilku dniach oba kraje uzgodniły już także kolejną umowę na dostawy irańskich dronów o wartości 200 mln euro. - To oznacza, że wkrótce nastąpi kolejna dostawa dronów z Iranu - powiedział anonimowy informator. - Wydaje się, że Iran chce osiągnąć korzyści z wojny (w Ukrainie) poprzez otrzymywanie od Rosjan zachodnich technologii, które mogą okazać się przydatne dla niego w przyszłości - dodał. 

Irański dron kamikadze Shahed-136PAP/Maciej Zieliński

ZOBACZ TEŻ: Irańskie drony kamikadze atakują Ukrainę. Ekspert: Shahed-136 są tanie, ale proste i mało celne

Ukraina atakowana dronami

Sky News przypomina, że w ostatnim czasie nasiliły się rosyjskie ataki na Ukrainę z użyciem dronów. Ich celem są m.in. kluczowe obiekty infrastrukturalne, tym zapewniające dostawy wody i energii elektrycznej dla cywilów. Powodują one dużą liczbę ofiar cywilnych, a także przerwy w dostawach prądu oraz nadwyrężają ukraińskie siły obrony powietrznej. 

W opinii cytowanego przez Sky News eksperta irańskie drony stały się obecnie kluczowe dla rosyjskiego wojska. - Gdyby Iran nie dostarczał dronów Shahed, wysiłki Rosji byłyby dużo mniej efektywne pod względem atakowania ukraińskiej infrastruktury elektrycznej i wodnej - stwierdził Justin Bronk z londyńskiego think-tanku Royal United Services Institute.

ZOBACZ TEŻ: Iran pokazał nowe drony kamikadze Meraj-521. "Nie ma wątpliwości, że dostanie je Moskwa"

Autor:pb//mm

Źródło: Sky News, PAP, tv24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości