Iran pokazał nowe drony kamikadze Meraj-521. "Nie ma wątpliwości, że dostanie je Moskwa"

Autor:
wac//mm
Źródło:
Janes, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Doradca Szojgu prosił prowadzących, by nie rozmawiać o "irańskich dronach"
Doradca Szojgu prosił prowadzących, by nie rozmawiać o "irańskich dronach"Twitter.com/TadeuszGiczan
wideo 2/3
Twitter.com/TadeuszGiczanDoradca Szojgu prosił prowadzących, by nie rozmawiać o "irańskich dronach"

Spodziewamy się, że Rosjanie otrzymają od Iranu nowy typ dronów kamikadze - w poniedziałek powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat. Rzecznik wypowiedział się kilka dni po tym, jak irańskie siły zbrojne zaprezentowały podczas ćwiczeń nowe drony bojowe o nazwie Meraj-521.

W północno-zachodnim Iranie w dniach 17-20 października odbyły się ćwiczenia wojskowe z udziałem irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC). Zaprezentowany na nich został nowy model drona kamikadze nazwany Meraj-521.

ZOBACZ TEŻ: Irańskie drony kamikadze atakują Ukrainę. Ekspert: Shahed-136 są tanie, ale proste i mało celne

Nowe irańskie drony

24 października rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat został spytany o możliwość przekazania tego nowego typu uzbrojenia Rosjanom walczącym w Ukrainie. - Istnieje ryzyko. Nie ma wątpliwości, że (Rosjanie - red.) dostaną je. Pytanie tylko, ile Iran ma dronów lub rakiet balistycznych, które jest gotów oddać Moskwie - powiedział podczas spotkania transmitowanego na kanale internetowym "Fabryka nowin".

Zdaniem Jurija Ignata przekazanie tych dronów nie będzie stanowiło punktu zwrotnego w rosyjskiej agresji, ale "systematycznie będą one stwarzać problemy Siłom Zbrojnym Ukrainy". Przy tej okazji rzecznik zaapelował do państw Zachodu o kolejne dostawy systemów obrony powietrznej.

ZOBACZ TEŻ: Media: Izrael zniszczył fabrykę irańskich dronów

Drony kamikadze

Nowe irańskie drony Meraj-521 to rodzaj amunicji krążącej zwanej dronami kamikadze. To bezzałogowe statki latające, czyli drony, posiadające głowicę z materiałem wybuchowym. Nazywane są dronami kamikadze, ponieważ po wskazaniu miejsca ataku rozbijają się o przydzielony cel detonując przy tym swoją głowicę.

Zaprezentowane właśnie Meraj-521 są znacznie mniejsze niż irańskie drony Shahed-136, którymi Rosjanie ostrzeliwali już ukraińskie miasta. Według doniesień medialnych wystrzeliwane są przy użyciu sprężonego powietrza, a w trakcie lotu rozkładają się ich stabilizatory oraz śmigło pchające. Jak sugerują zdjęcia publikowane przez irańskie media, drony mają także wbudowane kamery służące do nakierowywania ich w trakcie lotu na cel.

Zasięg Meraj-521 wynosi 5 kilometrów, mogą utrzymywać się w locie przez 5-15 minut oraz przenosić trzy typy głowic o wadze 500, 700 lub 1000 gramów, informował cytowany przez irańskie agencje informacyjne Ali Kohestani z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Nie przekazano wymiarów ani wagi nowego drona, mają z niego już jednak korzystać irańskie jednostki szybkiego reagowania, w tym elitarna brygada IRGC Saberin.

ZOBACZ TEŻ: Premier Izraela: będziemy musieli zareagować na niebezpieczne związki Rosji i Iranu

Autor:wac//mm

Źródło: Janes, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości