Ukraiński wywiad: Rosja ma problem. "Przerzuca systemy z Dalekiego Wschodu"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 586 dni. Rosji brakuje systemów obrony przeciwlotniczej, która chroniłaby jej własne terytorium, jest więc zmuszona przerzucać je z innych kierunków, w tym z Dalekiego Wschodu - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Media w Kijowie przypomniały, że siły ukraińskie coraz częściej dokonują ataków na obiekty wojskowe w Rosji i na terytoriach okupowanych przez wojska rosyjskie. W niedzielę ukraińskie drony zaatakowały zakłady zbrojeniowe w Smoleńsku, gdzie są produkowane pociski manewrujące Ch-59. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:24

    Instytut Studiów nad Wojną: Relacja Chodakowskiego na temat rozterek Kondraszkina przed jego śmiercią potwierdza wcześniejszą ocenę ISW, że ukraińskie operacje kontrofensywne na południe od Bachmutu mogą osłabiać rosyjskie wojska broniące i kontratakujące ten obszar.

  • 4:20

    Instytut Studiów nad Wojną: Dowódca Batalionu Wostok Aleksander Chodakowski powiedział, że przed śmiercią ówczesny dowódcą 31. Brygady WDW pułkownik Andriej Kondraszkin ujawnił, że jego siły poniosły straty personalne, a ich motywacja do walki spadła do poziomu krytycznego.

  • 4:17

    Instytut Studiów nad Wojną: Czołowy rosyjski bloger i dowódca jednostki frontowej stwierdził, że dowódca rosyjskich sił powietrzno-desantowych generał Michaił Teplinski "uratował" rosyjską 31. Brygadę WDW Gwardii, która walczyła na południe od Bachmutu.

  • 4:14

    Instytut Studiów nad Wojną: Instruktor rosyjskiej jednostki szturmowej „Burza Z” spekulował, że rosyjskie ministerstwo obrony odsunęło generała Andrieja Syczewoja od dowodzenia na kierunku Bachmutu ze względu na słabe wyniki.

  • 3:02

    Skrajnie konserwatywny republikanin z Florydy Matt Gaetz zgłosił wniosek o przeprowadzenie głosowania nad usunięciem z funkcji spikera (przewodniczącego) Izby Reprezentantów, również republikanina Kevina McCarthy'ego. Ten rzadko spotykany wniosek wobec członka własnej partii nastąpil wkrótce po uchwaleniu prowizorium budżetowego oddalajacego widmo zawieszenia finansowania rządu i agend federalnych.

    Uchwalone w ub. sobotę prowizorium nastąpiło przy sprzeciwie części konserwatywnych Republikanów, którzy również są przeciwni dalszemu wspieraniu militarnemu Ukrainy.

    Gaetz, który politycznie jest bliski Donaldowi Trumpowi, oskarża McCarty'ego, o zawarcie podczas negocjacji budżetowych "tajnego porozumienia" z prezydentem Joe Bidenem w kwestii dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

    Konserwatyści republikańscy są zdecydowanie przeciwni dodatkowym funduszom dla Ukrainy argumentując, że pieniądze te są potrzebne na walkę z kryzysem migracyjnym na granicy z Meksykiem.

  • 1:40

    Mer położonego na północnym wschodzie obwodowego miasta Sumy oraz dyrektor departamentu infrastruktury miejskiej zostali złapani na gorącym uczynku przyjmowania łapówki - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  • 0:47

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:04

    Kryzys na wschodniej granicy oraz na Zatoce Fińskiej – w rozpoczętych ćwiczeniach sprawdzana jest gotowość służb na wypadek ataków hybrydowych wykorzystujących migrantów na dużą skalę.

    W manewrach "Latu 23" uczestniczy około tysiąca osób z resortów siłowych oraz z różnych urzędów, m.in. ds. migracji, celnego a także z jednostek ratunkowych. Zaangażowana jest w nie również straż graniczna oraz policja z Estonii oraz Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

  • 23:15

    Planujemy budowę pierwszej podziemnej szkoły na Ukrainie, która będzie spełniać najnowocześniejsze wymogi dotyczące budowli ochronnych. Taki schron pozwoli tysiącom charkowskich dzieci na bezpieczną naukę nawet podczas ostrzałów rakietowych - poinformował w mediach społecznościowych Ihor Terechow, mer położonego na północnym wschodzie Ukrainy Charkowa.

  • 21:40

    Pierwsze ekspresowo wyremontowane w gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumarze-Łabędy czołgi Leopard zostały odebrane przez stronę ukraińską - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Zaznaczono, że nad kolejnymi wozami prace trwają.

    "Podczas gdy inni składają deklaracje odnoszące się do przyszłości, my w porozumieniu ze stroną ukraińską działamy" - przekazała w mediach społecznościowych Polska Grupa Zbrojeniowa

    Poinformowała, że "pierwsze ekspresowo wyremontowane w Bumarze-Łabędy czołgi Leopard zostały odebrane przez stronę ukraińską". Dodano, że "nad kolejnymi wozami prace trwają".

    Wyjaśniano, że działania prowadzone są "od ponad roku, poprzez spółkę celową PGZ Service Orel". Wszystko odbywa się "w ramach wypracowanych ze stroną ukraińską relacji, serwisując tam na miejscu, blisko linii frontu, sprzęt ciężki". "To jasno dowodzi, że naszym priorytetem jest realna pomoc walczącym żołnierzom" - podkreśliła na Twitterze PGZ.

  • 20:50

    Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w poniedziałek, że wśród państw unijnych "wyczuwa się" konsensus w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. W Kijowie odbyło się spotkanie szefów dyplomacji krajów Unii.

    Dmytro Kułeba: wyczuwa się konsensus w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

  • 20:39

    Spotkanie szefów unijnych dyplomacji w Kijowie to ważny sygnał wsparcia dla jedności Ukrainy ze strony UE – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jednym z jej tematów były korytarze transportowe dla ukraińskiej żywności.

    - To ważny sygnał jedności pomiędzy UE a Ukrainą - powiedział Zełenski w podziękowaniu za spotkanie wyjazdowe ministrów spraw zagranicznych, które odbyło się w poniedziałek w ukraińskiej stolicy.

    Naradę zwołał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który podkreślał, że jest to pierwsze w historii spotkanie przedstawicieli dyplomatycznych wszystkich 27 państw członkowskich poza granicami Unii Europejskiej.

    W rozmowie telefonicznej Zełenskiego z von der Leyen poruszono temat korytarzy eksportowych dla ukraińskich produktów rolnych.

    "Strony zgodziły się na konstruktywny dialog w sprawie zniesienia jednostronnych ograniczeń eksportu ukraińskich produktów rolnych przez państwa członkowskie UE oraz zgodziły się z koniecznością poszukiwania środków wsparcia dla ukraińskich rolników" - poinformowało biuro prasowe Zełenskiego.

    "Prezydent pochwalił inicjatywę Komisji Europejskiej dotyczącą przygotowania instrumentu finansowego mającego pomóc naszemu krajowi - Ukraine Facility o wartości 50 miliardów euro na okres czterech lat i zwrócił uwagę na konieczność dalszego wsparcia ze strony wszystkich państw członkowskich UE" - przekazano w komunikacie biura prezydenta Ukrainy.

  • 20:09

    Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaproponował w poniedziałek w Kijowie nowy pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości do 5 mld euro. Pakiet ma być częścią Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju.

    - Proponuję nowy, dwustronny wieloletni pakiet w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju w wysokości do pięciu miliardów euro. Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed końcem roku, kiedy musimy uzgodnić rewizję wieloletniego programu finansowego - oświadczył.

    Szef dyplomacji UE wskazał, że państwa unijne szkolą ukraińskich żołnierzy, w tym pilotów. - Dzisiejszym celem jest przeszkolenie 40 tysięcy ludzi w nadchodzących miesiącach, w tym szkolenia specjalistyczne, w szczególności pilotów - powiedział Borrell.

  • 18:32

    Niestety, nie wszyscy i nie zawsze, w tym wielkie postacie medialne, potrafią uświadomić sobie, czym są codzienne bombardowania i płacz dzieci tracących rodziców - oświadczył w poniedziałek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jego wpis na platformie X (dawniej Twitter) pojawił się niedługo po tym, jak Elon Musk zamieścił w serwisie ironiczne zdjęcie i komentarz: "Kiedy mija już pięć minut, a jeszcze nie poprosiłeś o miliardy dolarów wsparcia".

    Ukraina. Elon Musk z ironicznym wpisem na X. Mychajło Podolak: nie wszyscy potrafią uświadomić sobie, czym są codzienne bombardowania

  • 18:07

    Ukraina usunęła węgierski bank OTP z listy "międzynarodowych sponsorów wojny" - poinformował Reuters, powołując się na ukraińską Narodową Agencję Zapobiegania Korupcji (NAZK).

    W piątek 29 września informowano, że zawieszono status węgierskiego banku na tej liście. Takie postanowienie zapadło w wyniku negocjacji przedstawicieli NAZK z przedstawicielami banku oraz rządem Węgier. Rozmowy te dotyczyły zakończenia współpracy banku OTP z Federacją Rosyjską. Wykreślenie instytucji z listy sponsorów wojny uwarunkowane było spełnieniem określonych warunków - informowała w piątek NAZK.

    Piątkowa decyzja o zawieszeniu statusu banku była podyktowana oczekiwaniami strony ukraińskiej, że doprowadzi ona do odblokowania przez Węgry pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro.

    Pod koniec czerwca Węgry po raz kolejny nie zgodziły się na wypłacenie Ukrainie transzy z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju w wysokości około 500 mln euro, podając jako powód umieszczenie na czarnej liście banku OTP. Dwa miesiące później minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto oznajmił, że Budapeszt nie zmieni negatywnego stanowiska w kwestii finansowania dostaw broni dla Kijowa, jeśli OTP nie zostanie usunięty z listy międzynarodowych sponsorów wojny. Bank został wpisany na listę z powodu kontynuowania swojej działalności w Rosji.

  • 17:29

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do państw UE o szybką realizację programów finansowych dla jego kraju oraz przyspieszenie dostaw pocisków artyleryjskich i rozszerzenie szkoleń wojskowych.

    - Ukraina jest wdzięczna za inicjatywę stworzenia oddzielnego segmentu obronnego w wysokości 20 miliardów euro w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju dla stałego wspierania naszych potrzeb obronnych. Ważna jest szybka praktyczna implementacja tych decyzji - oświadczył ukraiński prezydent na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw unijnych w Kijowie.

    - Oczekujemy także na odblokowanie i przekazanie ósmej transzy pomocy w wysokości 500 milionów euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego - dodał.

    Zełenski zwrócił się do szefów dyplomacji krajów UE o przyspieszenie europejskiej strategii dostaw pocisków artyleryjskich. Zwrócił uwagę, że dotyczy to zarówno wspólnych zakupów jak i zwiększenia możliwości produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego.

    - Wszyscy powinni zrozumieć, że ma to znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ponieważ Rosję przekonuje nie tylko siła, ale także znaczenie gospodarcze. Im silniejszy jest potencjał przemysłowy Europy, tym lepiej dla Europejczyków - wskazał.

    Zełenski mówił także o potrzebie rozszerzenia zakresu szkoleń żołnierzy Gwardii Narodowej, funkcjonariuszy straży granicznej, policji i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wyraził również wdzięczność państwom, które przyłączyły się do koalicji lotniczej.

    W związku z nadchodzącymi chłodami prezydent nawoływał o aktywność we wzmacnianiu ukraińskiej tarczy obronnej przed rosyjskimi atakami na obiekty infrastruktury. Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej, "w szczególności kilka Patriotów do ochrony naszych południowych regionów może zmienić sytuację i w znacznym stopniu pozbawić rosyjski terror znaczenia" - wskazał.

    Spotkanie unijnych szefów dyplomacji w Kijowie

    Szef państwa kolejny raz wyraził opinię, że sankcje, które nałożono na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę, są niewystarczające. - Potrzeba więcej wspólnej pracy przeciwko jakimkolwiek formom i schematom omijania sankcji przez Rosję - mówił.

    - Jakiekolwiek dostawy do Rosji, które pozwalają jej na zwiększanie produkcji wojskowej, powinny być wstrzymane. Jest to w wyraźnym interesie Ukrainy oraz wszystkich na świecie, którzy chcą szybszego zakończenia wojny - stwierdził Zełenski.

  • 17:09

    Rosyjscy obrońcy praw człowieka z organizacji Gulagu.net poinformowali, że pilotowi śmigłowca Mi-8, który przeszedł na stronę sił ukraińskich, grozi niebezpieczeństwo. "Oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU ujawnili, że otrzymali rozkaz jego wyeliminowania" - przekazał na kanale Telegram Gulagu.net.

    Rosja, Gulagu.net: rosyjski wywiad wojskowy GRU ma "wyeliminować" pilota śmigłowca Mi-8, który przeszedł na stronę Ukraińców

  • 16:45

    "Wiele ważnych pytań do Ukrainy. Wsparcie naszego państwa, sankcje wobec Rosji, integracja z Unią Europejską, realizacja Formuły Pokojowej i utworzenie międzynarodowego trybunału ds. karania zbrodni Federacji Rosyjskiej na Ukrainie" - napisał na portalu X (dawniej Twitter) szef kancelarii prezydenta Ukraint Andrij Jermak, który brał udział w spotkaniu unijnych szefów dyplomacji w Kijowie.

    Spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Kijowie zwołał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślał on, że jest to pierwsze w historii spotkanie wszystkich 27 państw członkowskich poza granicami Unii Europejskiej. Polskę reprezentował podsekretarz stanu w MSZ Wojciech Gerwel.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

    Wojna w Ukrainie. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Kijowie. Zbigniew Rau nieobecny

  • 15:39

    Rosji brakuje systemów obrony przeciwlotniczej, która chroniłaby jej własne terytorium. Jest więc zmuszona przerzucać je z innych kierunków, w tym z Dalekiego Wschodu - poinformował przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

    Media w Kijowie przypomniały, że siły ukraińskie coraz częściej dokonują ataków na obiekty wojskowe w Rosji i na terytoriach okupowanych przez wojska rosyjskie.

    W niedzielę ukraińskie drony zaatakowały zakłady zbrojeniowe w Smoleńsku, gdzie są produkowane pociski manewrujące Ch-59.

    Rosyjskie systemy S-400 Triumf

  • 14:24

    Francja będzie towarzyszyć Ukrainie na jej drodze do Unii Europejskiej. Będą to trwałe wysiłki na szczeblu dyplomatycznym i politycznym - oświadczyła w Kijowie szefowa MSZ w Paryżu, Catherine Colonna podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE.

    - Wysyłam Rosji jasny sygnał, że nie ma co liczyć na to, że się zmęczymy (wsparciem dla Ukrainy) - powiedziała minister, cytowana przez agencję Ukrinform.

    Colonna zapewniła, że nie chodzi o wsparcie symboliczne, a o trwałe wysiłki na szczeblu dyplomatycznym i politycznym.

    Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE w Kijowie

  • 12:56

    We wrześniu liczba rosyjskich ataków na Ukrainę przy pomocy irańskich dronów kamikadze Shahed-136 była największa od początku wojny. Okupanci wystrzelili 503 drony, lecz udało nam się zniszczyć 396 takich maszyn - przekazał ukraiński portal wojskowy Defense Express.

    W przeciwieństwie do pocisków manewrujących, wróg absolutnie nie odczuwa niedoboru dronów kamikadze. Świadczą o tym liczby - w maju Rosjanie przeprowadzili 413 ataków przy pomocy takich bezzałogowców, a pomiędzy czerwcem i sierpniem odnotowano od 167 do 246 uderzeń w ciągu miesiąca. Rekordowy okazał się wrzesień, gdy doszło do ponad 500 ostrzałów - powiadomił Defense Express.

    Atak rosyjskich dronów na magazyn z pomocą humanitarną. "Skutki są bardzo poważne"

  • 11:46

    W ostatnich tygodniach komponent lotniczy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przyjął szczególnie ważną rolę w operacjach floty, która zmaga się ze zbiegającymi się zagrożeniami na południowej flance wojny w Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Resort podał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że lotnictwo marynarki wojennej kładzie nacisk na operacje patrolowania morza z powietrza, a wysoce prawdopodobne jest, że główną misją jest wczesna identyfikacja bezzałogowych statków nawodnych.

    Kluczowym rosyjskim zasobem w tych operacjach jest zaprojektowany w latach 50. samolot-amfibia Be-12 (oznaczony w kodzie NATO jako Mail), latający z baz na okupowanym Krymie. Samoloty bojowe Su-24 (oznaczone jako Fencer i Flanker) prowadzą operacje uderzeniowe na morzu, w tym co najmniej jeden niedawny nalot na strategicznie położoną Wyspę Węży.

  • 11:35

    Trzy spośród czterech dronów, które w niedzielę zaatakowały budynek zakładów zbrojeniowych w Smoleńsku w zachodniej Rosji, trafiły w ten obiekt i spowodowały tam znaczące uszkodzenia. W fabryce tej są produkowane pociski manewrujące Ch-59, przy pomocy których wróg ostrzeliwuje Ukrainę - oznajmił w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy.

    W konsekwencji ataku na zakłady lotnicze w Smoleńsku zakłócono proces produkcji różnych typów rakiet Ch-59. Te pociski o zasięgu do 280 km są szczególnie często wykorzystywane przez agresora do ataków na cele cywilne i wojskowe w Ukrainie.

    "Na skutek tych ataków szczególnie cierpią mieszkańcy obwodów czernihowskiego, sumskiego, charkowskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego - podał wywiad.

    Zdjęcie zakładów zbrojeniowych w Smoleńsku, udostępnione przez ukraiński wywiad wojskowy

  • 11:09

    Ukraina respektuje decyzję wyborców słowackich, wyrażoną podczas wyborów do parlamentu - oświadczył szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba, odnosząc się do wyników sobotnich wyborów parlamentu na Słowacji, które wygrała partia Smer-SD byłego premiera Roberta Fico. Polityk oznajmił, że jego kraj nie będzie udzielał pomocy wojskowej dla Ukrainy.

    - Respektujemy wybór narodu słowackiego, ale teraz trudno jest powiedzieć, jak dokładnie wynik wyborów wpłynie na stanowisko Słowacji - powiedział Kułeba. - Trzeba poczekać na sformowanie koalicji i po tym dopiero, patrząc na jej skład, będzie można wyciągnąć wstępne wnioski - dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

    Robert Fico na billboardzie wyborczym w Bratysławie

  • 11:04

    Powtarzane przez część zachodnich obserwatorów tezy, że działania wojenne w Ukrainie znalazły się w impasie, a konflikt można zakończyć metodami dyplomatycznymi, są głęboko błędne. Władimir Putin postrzega każdy kompromis jako kapitulację, a kapitulacja zachęca go do dalszej agresji - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    W obszernym raporcie think tank z Waszyngtonu przeanalizował wydarzenia z lat 2014-21, od czasu aneksji Krymu przez Rosję i wywołania przez Kreml rebelii w Donbasie do "ultimatum", przedłożonego Zachodowi na kilka miesięcy przed inwazją w Ukrainę.

    ISW podkreśla, że Moskwa nigdy nie postrzegała działań władz w Kijowie jako zagrożenia dla własnego bezpieczeństwa, a wszelkie tego rodzaju oświadczenia były tylko propagandowymi uzasadnieniami przyszłej agresji.

  • 10:43

    W Kijowie rozpoczęło się spotkanie szefów dyplomacji UE, którzy omówią wsparcie dla walczącej z agresją Rosji Ukrainy oraz formułę pokoju, zaproponowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

    Polskę reprezentuje podsekretarz stanu w MSZ Wojciech Gerwel.

    Takie spotkania określane są jako nieformalne, gdyż odbywają się poza UE i są swego rodzaju debatami, które pozwolą nam poznać sytuację, związaną z wojną na Ukrainie oraz omówić kontynuację wsparcia dla tego kraju – wyjaśnił przed obradami szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

    - Będziemy również omawiali formułę pokojową prezydenta Zełenskiego, by zebrać więcej wsparcia (dla Ukrainy) na całym świecie – powiedział Borrell.

  • 10:06

    Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow przekazał, że szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił go o dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa.

    Również MSZ Ukrainy zapewniło, że wsparcie Ameryki pozostaje niezmienne mimo braku środków dla Ukrainy w tymczasowym budżecie USA.

    Wsparcie dla Ukrainy a budżet USA. Joe Biden reaguje

  • 8:43

    Rosyjska firma najemnicza Grupa Wagnera może ponownie stanowić zagrożenie dla Ukrainy - prognozuje w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW). Formacja powołuje się na doniesienia rosyjskich kanałów na Telegramie, które podały, że 25-letni syn Jewgienija Prigożyna objął "dowództwo" nad formacją i negocjuje z Gwardią Narodową powrót Grupy Wagnera do działań bojowych na ukraińskim froncie.

    Zdaniem amerykańskich ekspertów, Grupa Wagnera może ponownie stać się skuteczną organizacją wojskową, jeśli zostanie przekształcona w dużą jednolitą organizację pod kierownictwem rosyjskiej Gwardii Narodowej lub resortu obrony w Moskwie.

    Zdjęcie udostępnione przez białoruski resort obrony. Ma przedstawiać szkolenia armii białoruskiej przez wagnerowców w Brześciu

  • 7:56

    Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał także, że w niedzielę wieczorem Rosjanie "ponownie zaatakowali Ukrainę dronami kamikaze typu Shahed-136/131".

    Siły powietrzne poinformowały, że zestrzeliły cztery z siedmiu dronów.

  • 7:53

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym komunikacie przekazał, że ostatniej doby Rosjanie stracili 510 żołnierzy, 48 systemów artyleryjskich, 18 dronów, 15 pojazdów opancerzonych i 3 wyrzutnie rakiet MLRS.

  • 7:37

    Szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin informuje o rosyjskim ataku na Chersoń - podaje Reuters.

    W ataku, jak podano, zginęła jedna osoba, a sześć osób (w tym dwójka dzieci) zostało rannych.

    Prokudin przekazał, że w ciągu doby doszło do 71 rosyjskich ataków wymierzonych w cele cywilne, w tym sklepy i placówki medyczne. Uściślił, że 20 z nich wymierzonych zostało w stolicę obwodu chersońskiego.

  • 7:01

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin 2 października 2023

  • 5:23

    W żadnym wypadku nie możemy pozwolić na przerwanie amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy – powiedział wczoraj prezydent USA Joe Biden po tym, gdy w sobotę odsunięto na 45 dni widmo zamknięcia rządu w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

    "Chcę zapewnić naszych sojuszników, że możecie liczyć na nasze wsparcie, nie odejdziemy" – zapewnił Biden. "Oczekuję, że spiker (Izby Reprezentantów, Kevin McCarthy) dotrzyma swojego zobowiązania potrzebnego do dostarczenia pomocy Ukrainie dla obrony przed agresją i brutalnością" – powiedział Biden.

    Prezydent wezwał republikańskich członków Izby Reprezentantów, aby poparli projekt ustawy w celu przekazania Ukrainie dodatkowej pomocy, do czego – jak zaznaczył Biden – się wcześniej zobowiązali. Tymczasowe rozwiązanie, które pozwala na finansowanie rządu przez następne 45 dni, nie obejmuje środków dla Kijowa – przypomina Reuters.

    Przyjęta w sobotę przez Kongres i podpisana przez prezydenta ustawa o finansowaniu rządu obowiązuje do 17 listopada.

    Joe Biden

  • 4:44

    Przypominamy, że w tvn24.pl działa serwis specjalny w języku ukraińskim

  • 4:26

    Przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) rozpoczęli w niedzielę wizytę w Kijowie, gdzie przeprowadzą spotkania z ukraińskimi władzami - poinformował w oświadczeniu przedstawiciel MFW Wahram Stepanian.

    Podczas rozmów na wysokim szczeblu mowa będzie o celach i wyzwaniach w kontekście programu finansowego realizowanego przez Ukrainę przy wsparciu MFW - podała agencja UNIAN. Na czele delegacji funduszu stoi wiceszefowa departamentu europejskiego MFW, Uma Ramakrishnan.

  • 3:01

    Szef dyplomacji UE Josep Borrell uczcił w niedzielę w Kijowie pamięć poległych żołnierzy ukraińskich podczas obchodów Dnia Obrońcy Ukrainy; Borrell wziął udział w oficjalnych uroczystościach wspólnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem MSZ Dmytrem Kułebą.

    "Jestem zaszczycony, że jestem w Kijowie, by wspólnie z prezydentem Zełenskim i ministrem Kułebą uczcić pamięć poległych obrońców" - napisał Borrell na platformie X (wcześniej Twitter). Zapewnił o swym wsparciu "dla tych, którzy bronią teraz Ukrainy przed nieusprawiedliwioną agresją Rosji i walczą w obronie naszych wspólnych wartości".

  • 2:33

    Brytyjski resort obrony: Rosja przygotowuje się na wiele kolejnych lat walk w Ukrainie

  • 2:04

    Ukraińskie drony ostrzelały w niedzielę miejsce postoju rosyjskich śmigłowców w Soczi, w kraju Krasnodarskim na południu Rosji - podał portal Suspilne powołując się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR). Media w Rosji utrzymują, że w ataku użyto dronów Bayraktar.

    Operację przeprowadzono wspólnie z marynarką wojenną Ukrainy - oświadczyło źródło w wywiadzie ukraińskim. Jak dodało, trwa sprawdzanie, jakie szkody wyrządził atak.

    Wcześniej w niedzielę w rosyjskich kanałach na serwisie Telegram pojawiły się doniesienia o dronie, który eksplodował w pobliżu międzynarodowego lotniska w Soczi.

  • 1:48

    Brytyjski premier Rishi Sunak wyjaśnił w niedzielę, iż nie ma obecnie planów, by brytyjscy żołnierze w najbliższym czasie zaczęli szkolić ukraińskich na Ukrainie. Zasugerował to w wywiadzie dla "The Sunday Telegraph" nowy minister obrony Grant Shapps.

    "Myślę, że pojawiły się błędne doniesienia na ten temat. Minister obrony powiedział, że być może pewnego dnia w przyszłości będziemy mogli przeprowadzić niektóre z tych szkoleń na Ukrainie. Ale to jest coś długoterminowego, a nie tu i teraz - nie ma brytyjskich żołnierzy, którzy zostaną wysłani do walki w obecnym konflikcie" - wyjaśnił Sunak dziennikarzom.

    "To, co robimy, to szkolenie Ukraińców. Robimy to tutaj, w Wielkiej Brytanii. To coś, z czego wszyscy powinni być dumni, ponieważ to ma duże znaczenie" - dodał.

    Shapps, który ministrem obrony został 31 sierpnia, powiedział, że rozmawiał o tym, by docelowo przenieść szkolenia bliżej Ukrainy, a także na samą Ukrainę. Zasugerował też, że brytyjska marynarka mogłaby odgrywać rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa statkom ze zbożem na Morzu Czarnym.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: