Media: Rosjanie znów zestrzelili własny samolot. "Wkrótce zostaniemy bez lotnictwa"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego drona (wideo archiwalne)
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego drona (wideo archiwalne)Telegram/ Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
wideo 2/24
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego dronaTelegram/ Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 590 dni. Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały, że w pobliżu okupowanego Mariupola rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła własny samolot. Opublikowały kilkusekundowe nagranie, ukazujące słup dymu nad maszyną, która spadła w polu. Niezależny portal The Moscow Times, nawiązując do tego zdarzenia, napisał, że od początku inwazji zbrojnej rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła co najmniej pięć własnych maszyn, w tym myśliwce Su-35, Su-34 i Su-30, a także śmigłowiec Ka-52. "Wkrótce zostaniemy bez lotnictwa" - zatytułował swoją publikację niezależny portal. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:16

    Amerykański think tank wskazał, powołując się na ukraińskie źródła wojskowe, że siły ukraińskie kontynuowały udane działania ofensywne na południe od Bachmutu w pobliżu Andrijówki. Z materiału geolokalizowanego wynika, że siły ukraińskie zbliżyły się do linii drzew między Robotyne i Werbowe, około 6 kilometrów na południowy wschód od Robotyne.

  • 4:13

    Siły Ukraińskie kontynuowały kontrofensywę w pobliżu Bachmutu i posunęły się na zachodzie obwodu zaporoskiego – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.


  • 3:36

    Przywódca Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn (który miał zginąć w katastrofie samolotu w sierpniu br.) planował na początku roku doprowadzenie do przewrotu w Mołdawii i odsunięcie mnie od władzy, by zdestabilizować kraj – powiedziała prezydent Maia Sandu "Financial Times".

  • 2:54

    Przedstawiciel Rosji w mieszczącej się w Wiedniu siedzibie Organizacji Układu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Nuklearną (ang. skrót CTBTO), Michaił Uljanow, oświadczył, że Moskwa zamierza wycofać swoją ratyfikację tego układu aby być "na równi z USA, które podpisały ten układ, ale go nie ratyfikowały". Zapowiedź spotkała się z potępieniem Waszyngtonu.

  • 1:09

    Prezydent Andrzej Duda był podczas zakończonego spotkania Grupy Arraiolos orędownikiem rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Europy Wschodniej - zwracają uwagę portugalskie media w pierwszych komentarzach podsumowujących dwudniowy szczyt tego gremium w Porto.

    Telewizja publiczna RTP oraz stacja Porto Canal wskazały, że w kontekście propozycji rozszerzenia UE szef państwa polskiego podkreślał konieczność integracji w szczególności Ukrainy oraz sąsiadującej z nią Mołdawii w możliwie krótkim czasie.

  • 0:20

    Wojna na Ukrainie pokazuje, że Unia Europejska powinna odgrywać większą rolę w sferze bezpieczeństwa i powinna wzmocnić swój potencjał militarny - ocenił prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs.

    Szef łotewskiego państwa powiedział podczas spotkania Grupy Arraiolos w Porto, że UE powinna mieć długoterminową strategię wsparcia dla Kijowa - informuje agencja LETA.

  • 23:44

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:21

    Francuski autor bestsellerów Marc Levy udostępni online najnowszą powieść za darmo w języku rosyjskim. Bohaterkami książki, napisanej w konwencji thrillera jest ukraińska rodzina, matka i córka, poszukujące porwanego przez rosyjskich okupantów syna i brata - poinformował portal dziennika "Le Monde".

  • 21:25

    Minionej doby ukraińskie siły przesunęły się na różnych odcinkach na południowej flance Bachmutu na odległość do 400 metrów - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.

  • 20:45

    Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały, że w pobliżu okupowanego Mariupola rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła własny samolot. Opublikowały kilkusekundowe nagranie, ukazujące słup dymu nad maszyną, która spadła w polu.

    Niezależny portal The Moscow Times, nawiązując do tego zdarzenia, napisał, że od początku inwazji zbrojnej rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła co najmniej pięć własnych maszyn, w tym myśliwce Su-35, Su-34 i Su-30, a także śmigłowiec Ka-52.

    "Wkrótce zostaniemy bez lotnictwa" - zatytułował swoją publikację niezależny portal.

  • 19:24

    Amerykański departament handlu ogłosił nałożenie restrykcji handlowych na 49 firm, zaopatrujących Rosję w półprzewodniki i elektronikę pochodzącą z USA. Zdecydowana większość z nich - 42 - to podmioty z Chin.

    Jak ogłosił resort w dzienniku urzędowym, firmy zostały wpisane na tzw. Entity List, co w praktyce oznacza zakaz importu produktów z USA.

    "Podmioty zostały dodane za ofiarowanie wsparcia dla rosyjskiego wojska i/lub bazy wojskowo-przemysłowej. Konkretnie, te podmioty dostarczały rosyjskim kontrahentom związanym z rosyjskim sektorem obronnym pochodzące z USA układy scalone po 1 marca 2023 roku" - napisano w komunikacie.

  • 19:03

    Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły minionej doby działania ofensywne w obwodzie zaporoskim i według doniesień posunęły się naprzód.

    Siły rosyjskie w tym czasie i na tym odcinku nie odniosły sukcesów - podał Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  • 18:35

    Rosyjski sąd na zaanektowanym Krymie skazał na 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze ukraińskiego aktywistę Serhija Cyhipę - podało Radio Swoboda.

    Mężczyznę oskarżono o przekazanie Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) informacji o dyslokacji i ruchach rosyjskich wojsk. Strona rosyjska stwierdziła, że jest on "agentem SBU", a przekazywane przez niego dane były wykorzystywane przez ukraińską armię do korygowania ataków na pozycje rosyjskich wojsk. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami.

    Krymska Grupa Praw Człowieka podała, że Cyhipa, to aktywista społeczny i dziennikarz obywatelski z miasta Nowa Kachowka w ukraińskim obwodzie chersońskim, które jest okupowane przez Rosjan.

  • 17:39

    Odcinek kupiańsko-łymański stał się priorytetem dla ofensywy sił rosyjskich. W tym miejscu toczą się najzacieklejsze walki - powiedział telewizji Espreso ukraiński analityk wojskowy Dmytro Sniegiriow. Jak stwierdził, o szczególnym znaczeniu tego odcinka dla Rosjan świadczy fakt, że Rosjanie skoncentrowali w tym miejscu ponad 120 tysięcy żołnierzy.

    Liczba rosyjskich żołnierzy na kierunku bachmuckim - przypomniał Sniegiriow - wynosiła około 50 tysięcy.

    Miejscowości Kupiańsk i Łyman na mapie Ukrainy

  • 17:05

    Opozycyjne Stowarzyszenie Kolejarzy Białorusi poinformowało, że na stacji Aziaryszcza pod Mińskiem w nocy z czwartku na piątek doszło do eksplozji. Według organizacji uszkodzony został odcinek torów i rozjazd łączący je z rampami załadunkowymi.

    Aziaryszcza to główna stacja załadunku sprzętu wojskowego w okolicy Mińska - podkreśliło stowarzyszenie. W jej pobliżu stacjonują siły białoruskiej armii.

    Według Radia Swoboda przedstawiciele struktur siłowych przesłuchują świadków zdarzenia. Okoliczni mieszkańcy mówią, że podczas eksplozji drżały szyby w oknach.

  • 16:47

    Ukraińskie wojsko przygotowuje się do tego, że nadejście jesieni wpłynie na przebieg walk - przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz, cytowany przez RBK-Ukraina.

    Wojsko przygotowuje do zimnej aury sprzęt oraz miejsca zakwaterowania żołnierzy: wymieniane są smary, dostarczane są piecyki i opał, trwa ocieplanie okopów.

    Jewłasz zaznaczył, że zmiana warunków pogodowych wpłynie na przebieg działań bojowych. - Jeśli będą deszcze, to jest to jeden scenariusz, a jeśli od razu uderzą mrozy, to będzie inny scenariusz. W związku z tym, że grunt będzie zamarznięty, będzie mógł po nim jeździć ciężki sprzęt - dodał.

    Wojna w Ukrainie. Armia ukraińska potrzebuje dostaw amunicji

  • 16:17

    Ukraiński sąd zamroził aktywa należące do trzech rosyjskich oligarchów o wartości 464 mln dolarów - podała agencja Reutera.

    Michaił Fridman, Piotr Awen i Andriej Kosogow są uważani za bliskich współpracowników Władimira Putina i "znacząco przyczynili się do finansowania agresji Federacji Rosyjskiej" - stwierdziła w komunikacie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

    Prokuratura generalna w Kijowie w przesłanym na kanale Telegram oświadczaniu podała, że wśród zamrożonych aktywów znajdują się akcje i udziały w firmie telekomunikacyjnej, fabryce wody mineralnej, w firmach finansowych i towarzystwach ubezpieczeniowych.

  • 16:05

    Doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że w pobliżu okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła samolot własnej armii.

    Heraszczenko powołuje się na doniesienia, pojawiające się na rosyjskich kanałach na Telegramie.

  • 15:58

    Według rosyjskich źródeł, ostatniej doby siły ukraińskie przeprowadziły nieudane operacje ofensywne na zachodnim pograniczu obwodów donieckiego i zaporoskiego - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  • 15:36

    Liczba osób rannych w wyniku piątkowego ostrzału Charkowa wzrosła do 30 - poinformowały tamtejsze władze.

    Policja w obwodzie charkowskim podała, że Rosjanie użyli do ataku dwóch rakiet Iskander.

    Nie żyje 10-letni chłopiec i jego 67-letnia babcia.

    Charków po rosyjskim ostrzale

    Charków po rosyjskim ataku

  • 15:31

    Rosjanie wzmacniają fortyfikacje w rejonie Orichiwa na południowej Ukrainie. To odzwierciedla ich obawy, że ukraińskie wojska mogą dokonać przełomu na tym odcinku frontu – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej cytuje mera Melitopola Iwana Fedorowa, który oznajmił, że siły rosyjskie budują dodatkowe fortyfikacje na będącej przedmiotem walk osi Orichiwa. W Nowopokrowce budowane są złożone podziemne dwupoziomowe bunkry z tunelami i okopami. W Tokmaku budowano dodatkowe fortyfikacje obronne i betonowano okopy. Rosyjscy oficerowie zaczęli również ewakuować swoje rodziny z Tokmaku. Umocnienia zaobserwowano na południowym podejściu od strony miejscowości Robotyne, na osi sił ukraińskich.

    "Bunkry zapewnią rosyjskim żołnierzom oraz elementom dowodzenia i kontroli dodatkową ochronę przed atakami ciężkiej ukraińskiej artylerii i bezzałogowych statków powietrznych. Beton prawdopodobnie wzmocni systemy okopów przed potencjalnie mokrymi i błotnistymi warunkami w nadchodzących tygodniach. Te fortyfikacje i ewakuacje prawdopodobnie odzwierciedlają obawy Rosji przed dalszym ukraińskim przełomem" – ocenił brytyjski resort.

  • 14:57

    Rosja próbowała sformować brygadę najemników z Serbii w ramach jednej z dywizji wojsk powietrznodesantowych, lecz te działania nie przyniosły oczekiwanych efektów. Dotychczas udało się zwerbować zaledwie około 100 Serbów - poinformowała rosyjska redakcja stacji BBC.

    Serbscy najemnicy, którzy chcieli służyć w armii agresora i walczyć w Ukrainie, zawierali kontrakty z rosyjskim ministerstwem obrony i byli przydzielani do 106. dywizji wojsk powietrznodesantowych. Werbunkiem zajmował się m.in. obywatel Serbii Davor Saviczić, znany z walk po stronie Rosji w czasie konfliktu zbrojnego w Donbasie w 2014 roku. Serbski współpracownik Kremla obiecywał, że do jesieni 2023 roku stworzy całą brygadę złożoną ze swoich rodaków, lecz po fiasku tego przedsięwzięcia werbunek Serbów wstrzymano - podała BBC.

  • 14:54

    Dzięki zachodnim systemom rakietowym i artyleryjskim ukraińskim siłom zbrojnym udało się stworzyć "ognistą pięść" dalekiego zasięgu. Dzięki temu armia rosyjska nie jest w stanie skutecznie prowadzić walki przeciwartyleryjskiej - oznajmił generał brygady Serhij Baranow, cytowany przez ukraiński portal Military Media Center.

    - Nie czekamy, aż artyleria wroga otworzy ogień, ale wykrywamy ją z wyprzedzeniem i niszczymy, zanim wróg będzie gotowy zaatakować nasze pozycje - dodał Baranow.

    Generał podkreślił, że siły ukraińskie "robią wszystko, by zmusić wroga do zakończenia wojny na warunkach Kijowa".

  • 13:43

    W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 620 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Ukraińcy minionej doby zniszczyli także 20 rosyjskich czołgów, 30 pojazdów opancerzonych, 23 systemy artyleryjskie i 29 dronów.

  • 13:10

    Czwartkowy rosyjski ostrzał miejscowości Hroza w obwodzie charkowskim, skutkujący śmiercią ponad 50 osób, był najtragiczniejszym w skutkach atakiem Kremla na cele cywilne w 2023 roku i czwartym najkrwawszym od początku wojny z Ukrainą - zauważył niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

    Za największą zbrodnię Rosji popełnioną w bieżącym roku uznawano dotychczas ostrzał wielopiętrowego budynku mieszkalnego w Dnieprze, przeprowadzony 14 stycznia. Zginęło wówczas 46 osób, a 80 doznało obrażeń. 28 kwietnia okupanci zaatakowali podobny obiekt w Humaniu, zabijając 23 cywilów.

    Inne tragiczne w skutkach ostrzały, takie jak czerwcowe uderzenie w budynek pizzerii w Kramatorsku czy wrześniowy atak na Kostiantyniwkę, doprowadziły do śmierci kilkunastu osób - przypomnieli opozycyjni rosyjscy dziennikarze.

    Rosyjskie wojsko ostrzelało miejscowość Hroza

  • 11:51

    Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) wysłał w piątek zespół terenowy na Ukrainę w celu zbadania czwartkowego rosyjskiego ataku na wioskę Hroza w obwodzie charkowskim, w którym zginęły co najmniej 52 osoby - poinformowała w Genewie rzeczniczka OHCHR Elizabeth Throsell.

    Według Throsell "Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka Volker Turk, który osobiście widział straszliwe skutki takich ataków, jest głęboko zaszokowany i potępia takie zabójstwa".

    - Wysłał na miejsce zespół terenowy, by porozmawiać z osobami, które przeżyły ten atak i zebrać więcej informacji – powiedziała rzeczniczka dziennikarzom.

    Do ataku na wioskę Hroza doszło w czwartek wczesnym popołudniem. Rakieta uderzyła w kawiarnię, w której odbywała się stypa po pogrzebie jednego z mieszkańców wsi. Wszyscy zabici to cywile; jest wśród nich dziecko. Wstępne ustalenia mówią, że Rosjanie użyli do ataku pocisku manewrującego Iskander. W związku z tragedią władze obwodu charkowskiego ogłosiły trzydniową żałobę.

    Służby na miejscu ataku we wsi Hroza w obwodzie charkowskim

  • 10:46

    Rosjanie w piątek nad ranem ostrzelali Charków

    Rosjanie w piątek nad ranem ostrzelali Charków

  • 10:46

    10-letni chłopiec, który zginął w porannym ostrzale Charkowa i 11-miesięczne niemowlę, które zostało ranne w ataku to rodzieństwo. Ich rodzice przebywają w szpitalu - donosi portal Ukraińska Prawda, powołując się na Dmytrę Chubenkę, rzecznika Prokuratury Okręgowej w Charkowie.

    Na miejscu zdarzenia trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa - oznajmił w komunikatach publikowanych na Telegramie gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

    Uszkodzono dwa wielopiętrowe budynki mieszkalne, a także dwupiętrowy dom prywatny. Doszło do pożaru. Ogień objął powierzchnię około 50 metrów kwadratowych, lecz już został opanowany - oznajmił szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko, który opublikował zdjęcia zniszczonych obiektów

    Ігор Клименко | МВС

    Харків. Черговий прицільний удар росії по цивільних людях. Під руїнами виявили тіло 10-річної дитини. Ще 16 осіб отримали травми. 2 людини врятували співробітники ДСНС. Пошкоджено 2 багатоквартирних будинків та зруйновано триповерховий житловий дім. Внадіслок удару виникла пожежу площею 50 кв.м. Рятувальники ліквідували вогонь В Харківському регіоні оголошена повітряна тривога. Перебувайте в безпечних місцях

  • 10:01

    Rząd Szwecji ogłosił czternasty pakiet wsparcia Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją. Darowizna zawiera m.in. amunicję artyleryjską kalibru 155 mm oraz amunicję do przekazanego wcześniej wozu bojowego piechoty CV90. Zlecono również analizę możliwości odstąpienia samolotów bojowych Gripen.

  • 9:39

    Ostatniej nocy nasze siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 25 spośród 33 dronów kamikadze produkcji irańskiej typu Shahed, wystrzelonych przez rosyjskie wojska przeciwko celom w Ukrainie - poinformowały ukraińskie siły powietrzne w komunikacie na Telegramie.

  • 9:27

    ISW poinformował też, że Putin przedstawił na konferencji prasowej dziwne wyjaśnienie śmierci w sierpniowej katastrofie lotniczej właściciela najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Powiedział mianowicie, że został poinformowany przez szefa Komitetu Śledczego Aleksandra Bastrykina, iż w ciałach ofiar na pokładzie samolotu Prigożyna znaleziono fragmenty granatu, co sugerowałoby wybuch wewnątrz maszyny. Putin oznajmił też, że śledztwo wykluczyło zewnętrzne czynniki, które mogłyby spowodować katastrofę oraz zasugerował, że ofiary mogły pić na pokładzie alkohol lub zażywać narkotyki, co mogło doprowadzić do nieuważnego obchodzenia się z granatami.

    "Dziwne wyjaśnienie przez Putina katastrofy samolotu jest zapewne próbą zrzucenia na Prigożyna winy za śmierć jego samego oraz jego towarzyszy oraz dalszego zdyskredytowania go wśród dotychczasowych zwolenników" - czytamy w raporcie ISW.

    Putin nadal zaprzeczał też, by w Rosji istniały prywatne firmy wojskowe, co - jak napisał ISW - "wskazuje, że przyszłość Grupy Wagnera pozostaje niejasna". Putin dodał, że "kilka tysięcy" najemników Grupy Wagnera podpisało umowy z rosyjskim resortem obrony.

  • 9:24

    Władimir Putin niezgodnie z prawdą twierdzi, że Rosja chce ustalić zasady nowego wielobiegunowego porządku światowego, podczas gdy w istocie Kreml dąży do zwiększenia siły Rosji, unicestwienia państwowości Ukrainy i rozbicia NATO – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

    "Wyrażony przez Putina cel ustanowienia wielobiegunowego porządku światowego potwierdza ocenę ISW, że cele Putina w Ukrainie wykraczają poza odpowiedź na rzekome zagrożenie ze strony NATO czy podbicie ograniczonego nowego terytorium" – stwierdził think tank.

    ISW przypomniał, że Putin ogłosił 5 października na posiedzeniu Klubu Wałdajskiego, iż Rosja z powodzeniem przeprowadziła testy pocisku manewrującego Buriewiestnik o napędzie nuklearnym oraz międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat, zdolnej do przenoszenia ładunków jądrowych.

    Putin mówił też – napisał ISW - o zapisaniu w rosyjskiej doktrynie wykorzystania broni nuklearnej w ramach uderzenia odwetowego lub reakcji na życiowe zagrożenie dla Rosji. Zapewnił przy tym, że nie ma współcześnie sytuacji, która zagroziłaby istnieniu Rosji i że żaden agresor nie użyłby broni nuklearnej przeciw Rosji.

    ISW przypomniał swoją ocenę, że Kreml wykorzystuje retorykę nuklearną, by popchnąć Stany Zjednoczone i ich sojuszników do wywarcia presji na Ukrainę, aby podjęła negocjacje z Rosją. Przy tym zdaniem ISW użycie przez Rosję broni nuklearnej pozostaje mało prawdopodobne.

  • 9:13

    W czwartek z Ukrainy do Polski odprawiono 24,7 tys. osób a 21,8 tys. z Polski do Ukrainy – podała straż graniczna.

  • 9:11

    W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa, przeprowadzonego w godzinach porannych, zginął 10-letni chłopiec, a 16 osób doznało obrażeń. Najeźdźcy prawdopodobnie użyli do ataku dwóch rakiet balistycznych Iskander - powiadomiły ukraińskie władze centralne i regionalne.

  • 8:22

    Turecki statek handlowy wszedł na minę na Morzu Czarnym w pobliżu rumuńskiego wybrzeża. W wyniku eksplozji członkowie załogi nie doznali obrażeń, statek jest lekko uszkodzony.

  • 7:42

    Rosjanie boją się tej maszyny, jak ognia. Strzela celnie, nie boi się min i wytrzymuje bezpośrednie uderzenia pocisków artyleryjskich – powiedział PAP dowódca amerykańskiego wozu bojowego Bradley, żołnierz o pseudonimie Kacz, który pokonuje rosyjskie linie obrony w okolicach wsi Robotyne.

  • 6:46

    Przyjęte podczas szczytu NATO w Wilnie plany obronne zawierają m.in. obronę Przesmyku Suwalskiego czy Bramy Brzeskiej przed ewentualnym atakiem Rosjan – powiedział PAP szef komitetu wojskowego NATO admirał Rob Bauer.

  • 6:19

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:49

    Korea Północna zaczęła wysyłać artylerię do atakującej Ukrainę Rosji – podała CBS News, powołując się na anonimowe źródło rządowe w USA. Amerykańska stacja wiąże to z niedawnym spotkaniem Kim Dzong Una i Władimira Putina.

    Nie jest jasne, czy dostawa uzbrojenia jest częścią nowego, długoterminowego łańcucha zaopatrzenia, czy ma bardziej ograniczoną skalę. Nie wiadomo też, co Korea Północna dostaje od Rosji w zamian – zaznaczyła CBS.

  • 4:41

    Donald Trump otwarcie sugeruje, że może być zainteresowany objęciem stanowiska spikera Izby Reprezentantów, którą stracił Kevin McCarthy. Poparcie jego kandydatury zapowiedziała już kontrowersyjna kongresmenka Marjorie Taylor Greene z grupy prawicowych rebeliantów, którzy torpedowali próby uchwalenia budżetu i zapowiedzieli, że nie poprą dalszej pomocy dla Ukrainy.

  • 4:30

    Władimir Putin zasugerował, że eksplozję samolotu Jewgienija Prigożyna wywołały granaty ręczne znajdujące się wewnątrz samolotu. Rosyjski przywódca wskazał, że kilka dni temu szef rosyjskiej komisji śledczej złożył mu w tej sprawie raport.

    - W ciałach ofiar katastrofy znaleziono fragmenty granatów ręcznych – powiedział Putin na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego Wałdaj w czarnomorskim kurorcie w Soczi. – Samolot nie został uderzony niczym z zewnątrz, to już ustalony fakt – dodał.

    Putin nie podał więcej szczegółów na temat tego, w jaki sposób granat lub granaty mogły zostać zdetonowane na pokładzie, ale stwierdził, że jego zdaniem śledczy nie mieli racji, nie przeprowadzając testów na zawartość alkoholu i narkotyków w ciałach osób, które zginęły w katastrofie. - Moim zdaniem należało przeprowadzić takie badanie, ale tak się nie stało – ocenił.

  • 3:59

    Sytuacja na froncie w Ukrainie.

    ​​

    ​​

  • 3:39

    Administracja Joe Bidena rozważa wykorzystanie środków z innych programów rządowych, w tym z Departamentu Stanu, by finansować zbrojenie Ukrainy w obliczu niejasnej sytuacji w Kongresie - podał portal Politico. O możliwości alternatywnych rozwiązań w tej sprawie mówił wcześniej prezydent Joe Biden.

  • 3:22

    Ukraina - dostawy broni. USA przekazują skonfiskowaną Iranowi broń i amunicję

  • 2:53

    Rosyjski atak na wieś Hroza w obwodzie charkowskim, w którym zginęło ponad 50 osób, to przejaw absolutnego zła - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że we wsi Hroza przed rosyjską napaścią mieszkało ok. 500 osób. W ostatnim czasie liczba mieszkańców w związku z rosyjską agresją spadła do ok. 300. W czwartkowym ataku zginęło 51 osób. - To brutalna ludobójcza agresja Rosji - oznajmił przywódca ukraińskiego państwa.

    Zełenski zaznaczył, że zaatakowany został zwyczajny sklep i kawiarnia, w której odbywał się obiad po pogrzebie jednego z mieszkańców wsi. Rosjanie wiedzieli, jakie miejsce atakują - stwierdził.

    - Dzisiaj nasze główne przesłanie dla świata brzmi: zło nie ma prawa wziąć góry - podkreślił prezydent.

  • 2:39

    Atak na sklep we wsi Hroza w obwodzie charkowskim jest przerażający i pokazuje, dlaczego musimy zrobić wszystko, co możliwe, by dalej pomagać Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Zapowiedziała, że administracja ogłosi wkrótce kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy.

    Jean-Pierre odniosła się do ataku podczas briefingu prasowego. - Zatrzymajmy się i pomyślmy nad tym, co widzimy: 49 niewinnych ludzi zabitych przez rosyjski ostrzał (...) To przerażające (...) I to się dzieje na Ukrainie każdego dnia - powiedziała rzeczniczka.

    - Dlatego właśnie robimy wszystko, co możemy, by pomóc Ukrainie i pomóc dzielnym Ukraińcom, by walczyli o swoją wolność i swoją demokrację - dodała.

    Przedstawicielka Białego Domu zapowiedziała przy tym, że mimo, że Kongres dotąd nie uchwalił dodatkowych środków dla Ukrainy, administracja ogłosi wkrótce kolejny pakiet uzbrojenia dla ukraińskich wojsk, choć ostatecznie Kongres będzie musiał podjąć działanie w tej sprawie.

  • 2:01

    Do 51 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego Rosji na wieś Hroza w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Wszyscy zabici to cywile. Jest wśród nich dziecko. W związku z tragedią władze obwodowe ogłosiły trzydniową żałobę.

  • 0:51

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Berlin ma pracować nad dostawą do Ukrainy dodatkowego systemu wyrzutni rakiet Patriot.

    "Jestem wdzięczny za wsparcie Niemiec w obronie naszej wolności i narodu. To także obrona Europy i naszych wspólnych wartości" - napisał ukraiński prezydent na portalu X (dawniej Twitter).

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: