Scholz spotkał się z Zełenskim. Kolejny cenny sprzęt trafi na Ukrainę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
System Patriot
System PatriotReuters
wideo 2/24
System PatriotReuters

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 589 dni. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Berlin ma pracować nad dostawą do Ukrainy dodatkowego systemu wyrzutni rakiet Patriot. "Jestem wdzięczny za wsparcie Niemiec w obronie naszej wolności i narodu. To także obrona Europy i naszych wspólnych wartości" - napisał ukraiński prezydent. Z kolei pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sanchez obiecał Ukrainie nowe systemy obrony przeciwlotniczej i systemy antydronowe oraz sprzęt do rozminowywania - poinformowała hiszpańska telewizja publiczna TVE. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:24

    Korea Północna zaczęła wysyłać artylerię do atakującej Ukrainę Rosji – podała CBS News, powołując się na anonimowe źródło rządowe w USA. Amerykańska stacja wiąże to z niedawnym spotkaniem Kim Dzong Una i Władimira Putina.

    Nie jest jasne, czy dostawa uzbrojenia jest częścią nowego, długoterminowego łańcucha zaopatrzenia, czy ma bardziej ograniczoną skalę. Nie wiadomo też, co Korea Północna dostaje od Rosji w zamian – zaznaczyła CBS.

  • 3:22

    Donald Trump otwarcie sugeruje, że może być zainteresowany objęciem stanowiska spikera Izby Reprezentantów, którą stracił Kevin McCarthy. Poparcie jego kandydatury zapowiedziała już kontrowersyjna kongresmenka Marjorie Taylor Greene z grupy prawicowych rebeliantów, którzy torpedowali próby uchwalenia budżetu i zapowiedzieli, że nie poprą dalszej pomocy dla Ukrainy.

  • 2:34

    Władimir Putin zasugerował, że eksplozję samolotu Jewgienija Prigożyna wywołały granaty ręczne znajdujące się wewnątrz samolotu. Rosyjski przywódca wskazał, że kilka dni temu szef rosyjskiej komisji śledczej złożył mu w tej sprawie raport.

    - W ciałach ofiar katastrofy znaleziono fragmenty granatów ręcznych – powiedział Putin na spotkaniu Klubu Dyskusyjnego Wałdaj w czarnomorskim kurorcie w Soczi. – Samolot nie został uderzony niczym z zewnątrz, to już ustalony fakt – dodał.

    Putin nie podał więcej szczegółów na temat tego, w jaki sposób granat lub granaty mogły zostać zdetonowane na pokładzie, ale stwierdził, że jego zdaniem śledczy nie mieli racji, nie przeprowadzając testów na zawartość alkoholu i narkotyków w ciałach osób, które zginęły w katastrofie. - Moim zdaniem należało przeprowadzić takie badanie, ale tak się nie stało – ocenił.

  • 1:18

    Sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:06

    Administracja Joe Bidena rozważa wykorzystanie środków z innych programów rządowych, w tym z Departamentu Stanu, by finansować zbrojenie Ukrainy w obliczu niejasnej sytuacji w Kongresie - podał portal Politico. O możliwości alternatywnych rozwiązań w tej sprawie mówił wcześniej prezydent Joe Biden.

  • 22:26

    Ukraina - dostawy broni. USA przekazują skonfiskowaną Iranowi broń i amunicję

  • 21:37

    Rosyjski atak na wieś Hroza w obwodzie charkowskim, w którym zginęło ponad 50 osób, to przejaw absolutnego zła - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że we wsi Hroza przed rosyjską napaścią mieszkało ok. 500 osób. W ostatnim czasie liczba mieszkańców w związku z rosyjską agresją spadła do ok. 300. W czwartkowym ataku zginęło 51 osób. - To brutalna ludobójcza agresja Rosji - oznajmił przywódca ukraińskiego państwa.

    Zełenski zaznaczył, że zaatakowany został zwyczajny sklep i kawiarnia, w której odbywał się obiad po pogrzebie jednego z mieszkańców wsi. Rosjanie wiedzieli, jakie miejsce atakują - stwierdził.

    - Dzisiaj nasze główne przesłanie dla świata brzmi: zło nie ma prawa wziąć góry - podkreślił prezydent.

  • 20:54

    Atak na sklep we wsi Hroza w obwodzie charkowskim jest przerażający i pokazuje, dlaczego musimy zrobić wszystko, co możliwe, by dalej pomagać Ukrainie - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Zapowiedziała, że administracja ogłosi wkrótce kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy.

    Jean-Pierre odniosła się do ataku podczas briefingu prasowego. - Zatrzymajmy się i pomyślmy nad tym, co widzimy: 49 niewinnych ludzi zabitych przez rosyjski ostrzał (...) To przerażające (...) I to się dzieje na Ukrainie każdego dnia - powiedziała rzeczniczka.

    - Dlatego właśnie robimy wszystko, co możemy, by pomóc Ukrainie i pomóc dzielnym Ukraińcom, by walczyli o swoją wolność i swoją demokrację - dodała.

    Przedstawicielka Białego Domu zapowiedziała przy tym, że mimo, że Kongres dotąd nie uchwalił dodatkowych środków dla Ukrainy, administracja ogłosi wkrótce kolejny pakiet uzbrojenia dla ukraińskich wojsk, choć ostatecznie Kongres będzie musiał podjąć działanie w tej sprawie.

  • 20:22

    Do 51 wzrosła liczba ofiar ataku rakietowego Rosji na wieś Hroza w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Wszyscy zabici to cywile. Jest wśród nich dziecko. W związku z tragedią władze obwodowe ogłosiły trzydniową żałobę.

  • 20:03

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Berlin ma pracować nad dostawą do Ukrainy dodatkowego systemu wyrzutni rakiet Patriot.

    "Jestem wdzięczny za wsparcie Niemiec w obronie naszej wolności i narodu. To także obrona Europy i naszych wspólnych wartości" - napisał ukraiński prezydent na portalu X (dawniej Twitter).

  • 18:50

    Pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sanchez obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu nowe systemy obrony przeciwlotniczej i systemy antydronowe oraz sprzęt do rozminowywania - poinformowała hiszpańska telewizja publiczna TVE. Sanchez spotkał się Zełenskim tuż przed rozpoczęciem spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Grenadzie.

    Dodatkowe wyposażenie ukraińskiej armii ma na celu wspomożenie kontrofensywy przeciwko rosyjskim agresorom. Rząd w Madrycie obiecał Kijowowi "trwałe wsparcie" w obliczu zbliżającej się zimy.

    - Hiszpania będzie nadal wspierać ukraińskie zdolności do obrony swoich miast, infrastruktury energetycznej i portów - głosi przesłanie p.o. premiera Pedro Sancheza.

    Podczas krótkiego spotkania bilateralnego omówiono także proces przystąpienia Ukrainy do UE. Kijów oczekuje postępów w tym zakresie, w tym otwarcia negocjacji jeszcze przed zakończeniem hiszpańskiej półrocznej prezydencji w UE, która rozpoczęła się na początku lipca.

    Hiszpania popiera przystąpienie Ukrainy do UE, ale wskazuje, że Kijów musi przeprowadzić reformy, aby wypełnić wymogi ujęte w traktatach unijnych.

    - Przygotowujemy się do otwarcia negocjacji adhezyjnych podczas hiszpańskiej prezydencji w UE - powiedział Zełenski po spotkaniu. - Jestem wdzięczny Hiszpanii za poparcie naszych aspiracji - dodał.

  • 18:39

    Ukraińska Armia IT wstrzymała działanie największych lotnisk w Rosji. Cyberofensywa trwa - oświadczył ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

    "Armia IT aktywnie działa, prawie każdego dnia rosyjskie strony przestają działać, są wycieki danych, a funkcjonowanie państwowych organów jest sparaliżowane" - napisał w komunikatorze Telegram wicepremier.

    Poinformował, że niedawno dzięki Armii IT doszło do "wstrzymania" działania największych rosyjskich portów lotniczych. "Armia IT włamała się do rosyjskiego systemu rezerwacji biletów lotniczych Leonardo" - przekazał Fedorow. "Jeśli ukraińskie lotniska nie mogą działać z powodu wojny, to czemu mają (działać - red.) rosyjskie?" - napisał.

    Wicepremier stwierdził, że ukraińska Armia IT "przygotowuje nowe +niespodzianki+" dla Rosjan.

    Jak czytamy na stronie Armii IT, obejmuje ona specjalistów z dziedziny IT z całego świata, którzy zjednoczyli się po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej napaści na Ukrainę, by wspomóc Kijów.

  • 17:46

    Służby na miejscu ataku we wsi Hroza w obwodzie charkowskim

  • 17:44

    Według portalu Suspilne-Charkiw do ataku doszło o godz. 13.24 (12.24 czasu polskiego). W kawiarni znajdowało się około 60 osób.

  • 17:43

    Co najmniej 50 osób, w tym dziecko, zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na wieś Hroza w obwodzie charkowskim - poinformowali przedstawiciele władz Ukrainy. Pocisk trafił w sklep z kawiarnią, gdzie odbywał się obiad po pogrzebie jednego z mieszkańców tej miejscowości. Według wstępnych ustaleń uderzenia dokonano rakietą Iskander.

  • 16:51

    Zełenski w Hiszpanii: w 2028 roku Rosja będzie mogła zaatakować kolejne państwa

  • 16:00

    Służby na miejscu ataku we wsi Hroza w obwodzie charkowskim

  • 15:53

    W czwartek zaatakowaliśmy przy pomocy dronów podstacje elektryczne, które zasilały ważne obiekty wojskowe wroga w graniczącym z Ukrainą obwodzie kurskim w Rosji. Na skutek naszej operacji te obiekty zostały odcięte od dostaw prądu - poinformowały źródła w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

    Trafiono w podstacje w miejscowościach Sudża, Liubimowka i Głuszkowo, położonych nieopodal granicy z Ukrainą. "W konsekwencji (tego uderzenia - red.) rosyjskie wojsko zaczyna aktywnie wykorzystywać ubiegłoroczne doświadczenia Ukraińców, kiedy prądu nie bywało przez kilka dni (z rzędu - red.)" - ironicznie skomentowali rozmówcy agencji z SBU, pragnący zachować anonimowość.

    Ukraińska służba powiadomiła, że nie był to pierwszy blackout w obwodzie kurskim spowodowany atakiem dronów.

  • 15:38

    Rosjanie ostrzelali sklep w obwodzie charkowskim, zginęło ponad 48 osób

  • 15:28

    Do ataku na wieś Hroza odniósł się na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    "Pokazowo brutalna zbrodnia rosyjska: uderzenie rakiety w zwykły sklep spożywczy, absolutnie świadomy akt terrorystyczny. Kupiański rejon obwodu charkowskiego" - napisał, przekazując kondolencje bliskim ofiar.

  • 15:14

    Co najmniej 49 osób zginęło w wyniku ataku rakietowego Rosji na rejon kupiański w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy.

  • 14:15

    26 tysięcy osób traktuje się jako zaginionych w szczególnych okolicznościach. Poinformował o tym ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Leonid Tymczenko. 11 tysięcy to cywile, a około 15 tysięcy to wojskowi.

    Biuro Rzecznika Praw Człowieka Rady Najwyższej tłumaczy, że osoby, które zaginęły w związku z konfliktem zbrojnym, działaniami wojennymi, czasową okupacją części terytorium Ukrainy, klęskami żywiołowymi lub spowodowanymi przez człowieka, uznaje się za zaginione w szczególnych okolicznościach.

  • 14:06

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, że jest przekonany o dalszym wsparciu Stanów Zjednoczonych i poprosił o ich dalszą pomoc i broń, która pomoże mu w walce z rosyjską agresją.

    Zełenski powiedział, że z powodu nalotów dzieci w wieku szkolnym w Charkowie we wschodniej Ukrainie uczą się zdalnie lub uczęszczają na zajęcia pod ziemią na stacjach metra. "Dopóki nie będzie w pełni skutecznego systemu obrony powietrznej, dzieci nie mogą uczęszczać do szkoły" - powiedział.

  • 13:45

    Zniszczenia we wsi Andrijwka w obwodzie donieckim, która była okupowana przez Rosjan. Miejscowość została niedawno wyzwolona przez Ukraińców.

  • 13:07

    Pięciu ukraińskich weteranów wojny z Rosją w Donbasie, poruszających się o kulach, zdobyło we wrześniu najwyższy szczyt Ukrainy - Howerlę; wyprawę zorganizowano w ramach kampanii społecznej, której efektem było zebranie pieniędzy o równowartości ponad 1 mln zł na potrzeby ukraińskiej armii - poinformował w czwartek portal Suspilne.

    Byli żołnierze z Żytomierza, Czernihowa, Kijowa i Czerkas wyruszyli w Karpaty 3 września. Po sześciu dniach i pokonaniu ponad 30 km weterani stanęli na szczycie Howerli, wznoszącej się na wysokość 2061 metrów n.p.m.

  • 12:25

    Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy odnotowało 235 przypadków przemocy na tle seksualnym. Wiek ofiar waha się od 4 do 82 lat. - Pomimo wszelkich wysiłków, przestępstwo to nadal jest owiane piętnem i niechęcią ofiar do zgłaszania swoich doświadczeń, więc w rzeczywistości liczby te są znacznie wyższe. Najwięcej przypadków przemocy seksualnej związanej z konfliktem odnotowano w obwodzie chersońskim, znane są 72 przypadki - powiedział Rzecznik Praw Człowieka Rady Najwyższej Ukrainy Dmytro Lubinets.

  • 11:47

    To nie ostrzał ukraiński z systemów artylerii rakietowej HIMARS, jak twierdziła Rosja, spowodował eksplozję w obozie w Ołeniwce w okupowanej części obwodu donieckiego, w której latem 2022 roku zginęli obrońcy Azowstalu - wynika z ustaleń misji monitoringowej ONZ na Ukrainie.

    "Na podstawie wywiadów z ponad 50 świadkami i tymi, którzy ocaleli, a także analizy zdjęć i nagrań ONZ uznaje, że eksplozje nie były spowodowane przez rakiety HIMARS odpalone przez siły ukraińskie" - głosi raport, opisany w czwartek przez AFP.

  • 11:25

    "W nocy ze środy na czwartek nasze siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły 24 spośród 29 dronów kamikadze produkcji irańskiej typu Shahed, wystrzelonych przez rosyjskie wojska przeciwko celom na Ukrainie" - poinformowały ukraińskie siły powietrzne w komunikacie na Telegramie.

    We wrześniu liczba rosyjskich ataków na Ukrainę przy pomocy irańskich dronów kamikadze Shahed-136 była największa od początku wojny. Najeźdźcy wystrzelili 503 drony, lecz udało nam się zniszczyć aż 396 takich maszyn, czyli blisko 79 proc. - poinformował 1 października ukraiński portal wojskowy Defense Express.

  • 11:19

    Zdjęcia Brygady Szturmowej Straży Ofensywnej opublikowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. "Bezlitośnie bije wroga" - dodano we wpisie.

  • 11:15

    Gabinet Ministrów Ukrainy powołał trzech kolejnych wiceministrów obrony.

    Jak wynika z komunikatu rządu na platformie Telegram, na posiedzeniu 5 października Rada Ministrów mianowała na wiceministrów resortu obrony Iwana Gawrylyuka (wiceminister ds. polityki wojskowo-technicznej), Stanisława Heydera (zastępca odpowiedzialny za zakupy) i Dmytro Klimenkowa (zastępca ds. rozwoju instytucjonalnego).

  • 11:03

    Organizacja charytatywna Save Ukraine ewakuowała z okupowanych regionów kolejnych 19 dzieci - ogłosił jej założyciel, były komisarz prezydenta ds. praw dziecka Mykoła Kuleba.

    "W ramach 12. misji ratunkowej zespołowi Save Ukraine udało się wyprowadzić z czasowo okupowanych terytoriów 19 ukraińskich dzieci" - poinformował.

    Według jego danych, organizacja ewakuowała do tej pory 196 dzieci.

    Od 24 lutego wróciło co najmniej 380 dzieci, które zostały nielegalnie przewiezione na terytorium Rosji - informuje Radio Swoboda.

  • 10:54

    W nocy 5 października rosyjskie wojsko zaatakowało Ukrainę dronami szturmowymi typu Shahed z kierunku południowego na okupowanym Krymie - podają siły powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "W sumie wystrzelono 29 dronów szturmowych. 24 drony Shahed-131/136 zostały zniszczone w rejonie Odessy, Mikołajowa i Kirowogradzkiego siłami i środkami Sił Powietrznych we współpracy z Siłami Obrony Powietrznej Sił Obronnych Ukrainy" - poinformowano w komunikacie na Telegramie.

  • 10:46

    Ukraińska armia doprowadziła do likwidacji 26 bojowych wozów opancerzonych i 31 systemów artyleryjskich - poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy.

  • 10:41

    Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i szef sztabu generalnego generał Walerij Gierasimow odbyli spotkanie z dowódcami oddziałów walczących na Ukrainie - poinformowało w czwartek ministerstwo.

    Ministerstwo wyemitowało materiał filmowy ze spotkania, podczas którego Szojgu wypowiadał się na temat szkolenia żołnierzy i ochotników w jednostkach rezerwy. Powiedział, że w czwartek przeprowadził inspekcję takich pułków w południowym okręgu wojskowym Rosji.

  • 10:23

    Dwie osoby cywilne, kobieta i mężczyzna, zginęły w godzinach porannych w rosyjskim ostrzale artyleryjskim Chersonia na południu Ukrainy - powiadomili na Telegramie Andrij Jermak, szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

    Wśród zabitych jest pracownik służb komunalnych, który w momencie ataku zajmował się przycinaniem miejskiej zieleni.

  • 9:58

    W środę z Ukrainy do Polski odprawiono 23,3 tys. osób a 21,8 tys. z Polski do Ukrainy – podała straż graniczna.

  • 9:28

    Siły ukraińskie nieznacznie przesunęły się naprzód w rejonie Nowoprokopiwki na zachodzie obwodu zaporoskiego - podał w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Eksperci prognozują, że warunki pogodowe jesienią i zimą spowolnią kontrofensywę, ale jej nie zatrzymają.

    Na zachodzie obwodu zaporoskiego siły ukraińskie nieznacznie przesunęły się w kierunku na wschód od Nowoprokopiwki, 5 km na południowy wschód od Robotynego. Ukraiński Sztab Generalny poinformował o "częściowym sukcesie" na zachód od Robotynego, a niektóre źródła rosyjskie podały, że Ukraińcy doszli do rosyjskich okopów na linii Robotyne-Kopani - przekazali eksperci.

    Strona ukraińska mówi też o pewnych postępach w kontrofensywie pod Bachmutem w obwodzie donieckim, gdzie jej wojska kontynuują ataki w kierunku linii kolejowej między Kliszczijiwką i Andrijiwką. Miejscowości te leżą na południowy zachód od Bachmutu.

    Warunki pogodowe jesienią i zimą spowolnią ukraińską kontrofensywę, ale jej nie zatrzymają - zakładają eksperci. Jesienne deszcze i powstające po nich błoto są bowiem zwykle mniej intensywne niż takie same zjawiska wiosną. Ponadto grunt zimą stwardnieje i wówczas tempo operacji bojowych wzrośnie. Jak zauważył ISW, przedstawiciele Ukrainy zapowiadali, że będą chcieli wykorzystać warunki zimowe i kontynuować operacje na froncie aż do końca roku. ISW przypomniał, że podobnie było rok temu: walki trwały jesienią 2022 roku, późniejszą zimą i podczas wiosennych roztopów w 2023 roku.

  • 9:13

    Rosja może wykorzystywać miny morskie do atakowania statków cywilnych na Morzu Czarnym i obarczać winą za to Ukrainę – ostrzegło brytyjskie MSZ.

    Według ujawnionych danych wywiadowczych, wskutek rosyjskich ataków zniszczona została już taka ilość zboża, która wystarczyłaby na wyżywienie ponad 1,3 miliona ludzi przez rok. Jak przypomniano, Wielka Brytania ostrzegła wcześniej, że rosyjskie wojsko podjęło próbę ataku rakietowego na statek handlowy na Morzu Czarnym.

  • 9:07

    W ramach naszej 12. misji ratunkowej ewakuowaliśmy kolejnych 19 dzieci z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję. Od początku naszej działalności udało nam się uratować 196 osób poniżej 18. roku życia - oznajmił Mykoła Kułeba, były ukraiński rzecznik praw dziecka i dyrektor organizacji pozarządowej Save Ukraine.

  • 7:53

    W ostatnich dniach w Rosji przeprowadzono ćwiczenia obrony cywilnej w dużej części kraju, oparte na scenariuszu międzynarodowego konfliktu zbrojnego na dużą skalę – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ćwiczenia te odbywają się corocznie od 2012 roku i zbiegają się z rosyjskim Dniem Obrony Cywilnej 4 października. Oceniono, że jest mało prawdopodobne, by tegoroczne ćwiczenia zostały drastycznie zmienione lub rozszerzone.

    "Od pokoleń ZSRR, a następnie Rosja, przywiązywały wagę do wewnętrznych przygotowań do poważnego konfliktu. Jednak nawet w obliczu trwającej wojny w Ukrainie jest mało prawdopodobne, aby Rosja znacząco zmieniła swoją postawę gotowości narodowej w ostatnich miesiącach" – podał brytyjski resort obrony.

  • 6:54

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:36

    Jak powiedziała w środę rzeczniczka sił ukraińskich na południu kraju Natalia Humeniuk, w rezultacie ukraińskich uderzeń rosyjskie okręty wojenne już od dawna nie zbliżają się do brzegów Ukrainy kontrolowanych przez władze w Kijowie. Oznajmiła, że jednostki wroga pozostają aktywne w odległości co najmniej 100 mil morskich, czyli około 185 km od wybrzeża Ukrainy.

  • 4:23

    "Głównym czynnikiem w tej decyzji jest fakt, że do tej pory Zachód zakazywał Ukrainie stosowania zachodniej broni do uderzeń wewnątrz granic Federacji Rosyjskiej z 2014 r." - stwierdził rosyjski analityk morski Michaił Barabanow. "WSJ" zaznacza jednak, że Ukraina przeprowadziła atak na Noworosyjsk z użyciem własnych dronów.

    Inny cytowany ekspert, Yoruk Isik z firmy konsultingowej Bosphorus Observer, stwierdził, że zdjęcia satelitarne pokazują, że w Teodozji Rosjanie rozstawili sieci i barki przy dojściu do portu, co pokazuje obawy Moskwy o dalsze ataki na jej okręty.

  • 4:09

    Według "WSJ" jest to symboliczna, jednak niezwykła porażka Władimira Putina i efekt serii ukraińskich uderzeń, które zniszczyły dwa rosyjskie okręty i kwaterę główną Floty Czarnomorskiej. Dziennik cytuje słowa brytyjskiego wiceministra obrony Jamesa Heappeya podczas konferencji Warsaw Security Forum, który uznał rozproszenie okrętów za "funkcjonalną porażkę" rosyjskiej floty. Nie oznacza to jednak, że Rosjanie nie będą w stanie w dalszym ciągu wystrzeliwać rakiet z Morza Czarnego.

  • 4:00

    Rosja wycofała większość okrętów swojej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola do innych baz w Rosji i na Krymie - podał "Wall Street Journal", powołując się na zachodnich oficjeli i zdjęcia satelitarne.

  • 3:34

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w rejonie Bachmutu i według doniesień osiągnęły korzyści terytorialne. Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie kontynuowały ataki na południe od Bachmutu i osiągnęły częściowy sukces w pobliżu Kliszczejewki i Andrijiwki.

  • 2:57

    Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjskie wojsko przeniosło niedawno kilka okrętów Floty Czarnomorskiej z portu w okupowanym Sewastopolu na Krymie do portu w Noworosyjsku w Kraju Krasnodarskim, prawdopodobnie w celu ich ochrony przed ciągłymi atakami ukraińskimi.

  • 2:27

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:16

    USA przekazują Ukrainie broń i amunicję, skonfiskowaną Iranowi; pierwszą transzę uzbrojenia przekazano w poniedziałek - poinformowało Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Przekazało ono już ukraińskim siłom zbrojnym 1,1 mln szt. przejętej irańskiej amunicji 7,62 mm.

  • 1:58

    Ukraina i Szwecja porozumiały się w sprawie rozpoczęcia rozmów na temat dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa – powiadomił w środę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Szwecji.

  • 1:37

    Joe Biden był pytany przez dziennikarzy, jak długo USA mogą wspierać Ukrainę, jeśli Kongres nie przyjmie pakietu 24 mld dolarów na ten cel, o który wnioskował Biały Dom. Jak stwierdził, administracja ma wystarczające fundusze na kolejną transzę pomocy, ale dodał, że "są inne środki, za pomocą których możemy być w stanie znaleźć fundusze". Odmówił jednak podania dalszych szczegółów na ten temat.

  • 1:28

    Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) opublikowało nowy raport na temat zbrodni wojennych i naruszeń praw podczas wojny w Ukrainie. Zawiera on dane zebrane przez międzynarodową komisję od 1 lutego do 31 lipca 2023 roku. Dokumentuje zbrodnie popełnione zarówno przez rosyjskich, jak i ukraińskich żołnierzy.

    Spośród 56 ukraińskich jeńców wojennych, z którymi rozmawiała komisja, 51 opisało tortury w rosyjskiej niewoli. Z 26 rosyjskich jeńców wojennych, z którymi rozmawiano, 12 opowiedziało o torturach. W omawianym okresie odnotowano sześć zabójstw ukraińskich jeńców wojennych i żadnego zabójstwa Rosjan w niewoli Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Opracowanie odnotowuje, że od rozpoczęcia wojny 24 lutego 2022 roku, 25 rosyjskich jeńców wojennych i 21 ukraińskich jeńców wojennych zostało zabitych lub zmarło w wyniku tortur w niewoli.

  • 0:18

    Popularny rosyjski serwis społecznościowy VKontakte zaczął blokować wpisy żon zmobilizowanych, które nawołują do powrotu mężów do domu.

    Serwis uzasadniał decyzję w tej sprawie zakazem rozpowszechniania "nierzetelnych" informacji o wojnie w Ukrainie. Z tego samego powodu po wybuchu działań wojennych Vkontakte zaczął blokować strony polityków opozycji, niezależnych mediów i krytyków wojny.

    Rosja. Rodziny zmobilizowanych nie mogą się skarżyć. VKontakte blokuje wpisy

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mo Photography Berlin/Shutterstock

Tagi:
Raporty: