Sekretarz stanu USA Antony Blinken: Ukraińcy odbili połowę terytoriów zajętych przez Rosjan

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 515 dni. Wojska ukraińskie odbiły już około 50 procent terenów zajętych początkowo przez siły rosyjskie, ale kontrofensywa potrwa jeszcze kilka miesięcy - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Wciąż jesteśmy w stosunkowo wczesnej fazie kontrofensywy. Jest ciężko - dodał w rozmowie z CNN. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:52

    - Najważniejsze, że mimo wszelkich prób złamania naszego państwa i naszych ludzi wiemy na pewno, że my, Ukraina, mamy przed sobą przyszłość, bo chronimy kulturę i człowieczeństwo. A Rosja poprzez swój terror zbliża się tylko do jednego: własnego demontażu z historii – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

  • 20:28

    Rosja już przegrała wojnę przeciwko Ukrainie, biorąc pod uwagę, że chciała zetrzeć ten kraj z mapy świata – oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla CNN.

    Według szefa amerykańskiej dyplomacji "celem było starcie Ukrainy z mapy, zlikwidowanie jej niepodległości oraz suwerenności i włączenie do Rosji. To spełzło na niczym już dawno temu".

    Blinken przyznał, że ukraińska operacja odbicia terenów okupowanych przez Rosję będzie "bardzo trudną walką". Jego zdaniem wojna, która rozpoczęła się już ponad 500 dni temu, potrwa jeszcze "kilka miesięcy".

    Sekretarz stanu USA podkreślił jednak, że choć Ukraina otrzymuje pomoc i sprzęt wojskowy od różnych krajów, "decydującym elementem" jest sprawa, o którą walczy. "W odróżnieniu od Rosjan Ukraińcy walczą o swoją ziemię, swoją przyszłość, swój kraj i swoją wolność" – zaznaczył Blinken.

  • 18:07

    Ukraina potrzebuje pełnowartościowej tarczy obrony powietrznej, bo tylko tak można pokonać rosyjski terror rakietowy – oświadczył w niedzielę prezydent kraju Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

    - Już pokazaliśmy, że potrafimy zestrzeliwać rosyjskie rakiety, którymi terroryści szczególnie się szczycą. Dzięki pomocy partnerów i przekazaniu Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej nasi obrońcy nieba uratowali tysiące istnień ludzkich – napisał prezydent.

  • 17:39

    Wojska ukraińskie odbiły już około 50 proc. terenów zajętych początkowo przez siły rosyjskie, ale kontrofensywa potrwa jeszcze kilka miesięcy - powiedział w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

    "Wciąż jesteśmy w stosunkowo wczesnej fazie kontrofensywy. Jest ciężko" - oznajmił Blinken w wywiadzie dla CNN. Dodał, że "to się nie skończy w ciągu tygodnia czy dwóch. Myślę, że wciąż mamy przed sobą kilka miesięcy".

    Jak pisze agencja Reutera nadzieje, że siły ukraińskie zdołają szybko wyprzeć żołnierzy rosyjskich z terytorium swego kraju słabną, gdyż oddziały ukraińskie mają trudności z przedarciem się przez silnie umocnione pozycje wroga na południu i wschodzie kraju.

  • 17:34

    Rosyjskie służby specjalne zaczęły badać stan obiektów infrastruktury energetycznej Ukrainy – poinformował wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki, cytowany w niedzielę przez biuro prasowe HUR na Telegramie.

    "Monitorujemy wszystkie kwestie, które mają związek z prowadzeniem przez Federację Rosyjską wywiadu dotyczącego naszych obiektów energetycznych. Oni rozpoczęli takie działania" – oznajmił Skibicki.

  • 14:34

    25 zabytków zostało uszkodzonych w wyniku nocnego ataku rakietowego Rosji na Odessę, na południu Ukrainy. Wśród uszkodzonych pociskami i wybuchami obiektów są budynki z XIX i XX wieku – powiadomił szef władz obwodu Ołeh Kiper.

    "Rosjanie celowo skierowali swoje rakiety na historyczne centrum Odessy, które znajduje się pod ochroną UNESCO. To, co wielcy architekci tworzyli ciężką pracą jest teraz niszczone przez cyniczne bestie" – napisał Kiper w Telegramie.

    Eksperci prowadzą dokumentację zniszczeń.

  • 13:53

  • 13:26

    Do zniszczenia zabytkowej katedry prawosławnej w Odessie nawiązał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

    "Nieprzerwany terror rakietowy wobec Odessy, która jest chroniona przez UNESCO to kolejna zbrodnia wojenna Rosji" - napisał na Twitterze. "Rosja zniszczyła już setki obiektów kultury, próbując zniszczyć Ukrainę" – dodał.

    W nocnym ataku rakietowym na Odessę zginęła co najmniej jedna osoba, a rannych zostało 22, w tym czworo dzieci. Armia rosyjska zaatakowała obwód odeski i jego centrum 19 rakietami różnych typów, niszcząc ważne obiekty infrastruktury, budynki mieszkalne i zabytki.

  • 13:22

    W wyniku rosyjskiego ataku na Odessę na południu Ukrainy poważnie uszkodzona została największa cerkiew w mieście, Sobór Spaso-Preobrażeński.

    Reuters odnotował, że ten budynek sakralny znajduje się w historycznym centrum miasta, które jest wspiane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

    Archidiakon Andrij Palczuk przekazał dziennikarzom, że uderzenie rakiety wywołało pożar, który obął jeden róg katedry, a w którym wystawione są do zakupu przez wiernych ikony, świecie i książki.

    Katedra z początku XIX wieku została zniszczona po raz pierwszy w 1936 roku przez armię Józefa Stalina.

  • 12:48

    W wyniku rosyjskiego ostrzału amunicją kasetową w miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim, we wschodniej części Ukrainy, spłonął Dom Kultury, w którym znajdował się sztab humanitarny – powiadomiły władze regionu.

    "O świcie okupanci ostrzelali miasto amunicją kasetową. Wybuchł pożar. Ratownicy udali się na miejsce, ale musieli przerwać działania, bo raszyści (Rosjanie) nie przestawali strzelać. Budynek Domu Kultury spłonął. Były tam niewielkie zapasy pomocy humanitarnej i sprzęt medyczny" – napisał w Telegramie szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

    Ofiar nie ma. Budynek był wykorzystywany jako miejski sztab humanitarny i do udzielania pomocy medycznej mieszkańcom.

  • 11:55

    Ataki na Odessę to próba izolacji Ukrainy i szantażowanie Zachodu, by zmusić go do przyjęcia "zbożowego ultimatum" Putina – uważa sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa i obrony Ołeksij Daniłow.

    Główny cel ataków rakietowych na Odessę i jej region to próba całkowitego odizolowania Ukrainy od Morza Czarnego, a także zastraszanie Zachodu i blokowanie działań na rzecz wznowienia "korytarza zbożowego" – ocenił Daniłow.

    "Według kremlowskiego scenariusza ma powstać sztuczne zagrożenie głodem przede wszystkim dla krajów Afryki, zwiększenie poziomu zagrożenia migracją dla Europy" - dodał.

    "Zniszczenie ukraińskiej infrastruktury, która zapewniała działanie korytarza zbożowego ma uzależnić świat od rosyjskiego zboża, ich logistyki i możliwości. Plan to rzucenie świata na kolana i uczynienie z Rosji unikalnego światowego dostawcy zboża" – ocenił.

    Według Daniłowa poprzez szantaż Rosjanie chcą "zmusić Zachód do rozmów i do przyjęcia putinowskiego ultimatum zbożowego – wznowienia eksportu amoniaku, zdjęcia sankcji i innych ograniczeń".

    Jak zaznaczył Daniłow, Ukraina zna te plany i będzie odpowiednio reagować, a przede wszystkim "w pełnym zakresie odpowie na zabójstwa i zniszczenia", a społeczność międzynarodowa powinna zająć twarde stanowisko, wznowić funkcjonowanie korytarza zbożowego z międzynarodowymi gwarancjami bezpieczeństwa.

    Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zaapelował z kolei do społeczności międzynarodowej o potępienie rosyjskiej "barbarzyńskiej zbrodni wojennej".

    "Rosyjskie rakiety zabijają ludzi i burzą zabytki Odessy, będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Największy w historii atak na duży port, kluczowy dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, jest atakiem na całą społeczność międzynarodową" – napisał Kułeba na Twitterze.

  • 11:33

  • 11:01

    W ostatnich dniach na Ukrainie nastąpił wzrost ostrzału artyleryjskiego wzdłuż kluczowej dla Rosji północnej linii frontu, w obwodach ługańskim i charkowskim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, ostrzałowi temu prawdopodobnie towarzyszy pewien wzrost liczby rosyjskich ataków małych jednostek, ale sytuacja jest zaciemniana przez rosyjską dezinformację.

    Wskazano, że Rosja prawdopodobnie osiągnęła jedynie marginalne zyski, ale jej wznowiona aktywność na północy podkreśla jej znaczenie dla Kremla, który jednocześnie stoi w obliczu znacznej presji w południowym sektorze Zaporoża. Rosyjska Zachodnia Grupa Wojsk prawdopodobnie próbuje cofnąć się do rzeki Oskił, aby stworzyć strefę buforową wokół obwodu ługańskiego, którego posiadanie Rosja prawie na pewno uważa za jeden z podstawowych celów tej wojny.

  • 10:49

    W nocnym ataku na obwód odeski armia rosyjska zastosowała 19 rakiet różnego typu, obrona powietrzna zestrzeliła dziewięć pocisków – powiadomiły Siły Powietrzne Ukrainy.

    "W sumie przeciwnik zastosował 19 rakiet różnych typów: pięć manewrujących Onyksów z baterii rakiet Bastion (Krym), trzy manewrujące rakiety Ch-22 wystrzelone z samolotów Tu-22M3 (znad Morza Czarnego), cztery manewrujące pociski Kalibr (prawdopodobnie z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym), pięć rakiet manewrujących Iskander-K (Krym), dwie rakiety balistyczne Iskander-M (Krym)" – opisały w komunikacie Siły Powietrzne.

    Obrona powietrzna zestrzeliła cztery rakiety Kalibr i pięć Iskanderów-K.

    Zmasowany atak rakietowy na Odessę i obwód Rosjanie przeprowadzili w nocy z soboty na niedzielę. Według ostatnich danych zginęła jedna osoba, a rannych jest 22.

  • 10:37

  • 9:14

    Ukraińska kampania ataków na rosyjskie cele wojskowe na zapleczu skutecznie degraduje rosyjską logistykę i zdolności walki kontrbateryjnej, prawdopodobnie przyczyniając się do asymetrycznego wyczerpania zasobów przeciwnika na korzyść Ukrainy - pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW), opierając się na danych strony ukraińskiej.

    Analitycy przywołują wypowiedź pułkownika Serhija Baranowa, szefa departamentu wojsk rakietowych, artylerii i systemów bezzałogowych w sztabie generalnym ukraińskiej armii. Ocenił on, że wojska rakietowe i artyleria odpowiadają za 90 procent rosyjskich strat.

    Pułkownik oświadczył, że dzięki dostarczanym przez Zachód systemom Ukraińcom udało się stworzyć "pięść ogniową" o dalekim zasięgu, a ataki uniemożliwiają Rosjanom skuteczną walkę kontrbateryjną. Jak tłumaczą eksperci wojskowi, precyzyjna broń Ukrainy paraliżuje rosyjską artylerię, bo w przypadku odpowiedzi na ukraińskie ataki systemy Rosjan są szybko lokalizowane i niszczone.

  • 8:39

    W wyniku ataku rakietowego ucierpiało historyczne centrum Odessy, w tym sobór prawosławny. Władze i media publikują zdjęcia zniszczeń w tym mieście na południu Ukrainy. - Rosjanie poczują odpowiedź za atak na Odessę - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 7:32

    W przeprowadzonym w nocy ataku rakietowym na obwód odeski armia rosyjska użyła pięciu rodzajów rakiet - powiadomiło ukraińskie wojskowe Dowództwo Operacyjne Południe. Wystrzelono m.in. Kalibry, Oniksy i Iskandery.

  • 7:07

  • 6:47

  • 3:32

    Marynarka wojenna Portugalii monitoruje płynący w pobliżu wód terytorialnych tego kraju rosyjski statek handlowy - podała portugalska armia. Sprecyzowała, że misję obserwacyjną prowadzą dwa okręty.

    To pierwszy, podany do publicznej wiadomości, przypadek, kiedy portugalskie okręty podążają za statkiem handlowym z Rosji. Nie podano jego nazwy.

  • 2:39

    Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc 18, w tym dzieci, oraz niszcząc infrastrukturę mieszkalną i religijną - poinformowały władze obwodowe.

  • 1:08

    Na prośbę władz w Kijowie sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zwołał na środę posiedzenie Rady NATO-Ukraina w związku z sytuacją na Morzu Czarnym - poinformowała późnym wieczorem rzeczniczka NATO.

    Posiedzenia odbędzie się na szczeblu ambasadorów, a jego celem będzie - jak pokreśliła Oana Lungescu - omówienie ostatnich wydarzeń związanych ze sprawą transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

    "Potępiamy tak ostro, jak tylko jest to możliwe, próbę wykorzystania przez Moskwę żywności jako oręża" - oświadczył Jens Stoltenberg po sobotniej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

    Podczas tej rozmowy ukraiński przywódca zwrócił się z prośbą o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.

    Rada NATO-Ukraina została powołana podczas niedawnego szczytu Sojuszu w Wilnie.

  • 0:35

    Prezydent Rosji Władimir Putin i białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka spotkają się w niedzielę - poinformował Kreml.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: