Główny inżynier elektrowni w Czarnobylu: uszkodzenie sarkofagu jest poważne

Źródło:
PAP
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu na nagraniach archiwalnych
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu na nagraniach archiwalnychReuters
wideo 2/4
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu na nagraniach archiwalnychReuters

1087 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Uderzenie rosyjskiego drona spowodowało poważne uszkodzenie sarkofagu nad reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zniszczonym w katastrofie w 1986 roku - powiedział główny inżynier obiektu, Ołeksandr Tytarczuk. Dyrekcja elektrowni zapewniła, że nie doszło do uwolnienia substancji promieniotwórczych. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Kolejnych ośmioro ukraińskich dzieci połączyło się ze swoimi rodzinami dzięki pomocy władz Kataru – przekazał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Dzieci, oderwane od rodzin przez rosyjską inwazję, sprowadzono z okupowanych terenów obwodów ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego.

> Ataki na cywilów, egzekucje, tortury, przemoc seksualna jako "część strategii" wojskowej - to tylko część ze zbrodni, o które oskarża się Rosję od rozpoczęcia przez nią inwazji na Ukrainę. Rosyjskie zbrodnie badają obecnie trzy międzynarodowe instytucje, a ich liczba według ukraińskich danych przekroczyła właśnie 147 tysięcy.

> Rosyjski dron spowodował poważne uszkodzenie sarkofagu nad reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zniszczonym w katastrofie w 1986 roku – powiedział główny inżynier obiektu, Ołeksandr Tytarczuk. Dyrekcja elektrowni zapewniła, że nie doszło do uwolnienia substancji promieniotwórczych.

Czarnobyl, uszkodzenia po ataku (13.02.2025)International Atomic Energy Agency

> Przywódcy krajów bałtyckich i nordyckich przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa wydali wspólne oświadczenie, w którym opowiedzieli się za pełnym wsparciem Ukrainy. "Ukraina musi być w stanie zwyciężyć w wojnie, by zapewnić sobie sprawiedliwy i trwały pokój" - napisano we wspólnej deklaracji.

> Międzynarodowa Koalicja Dronów, zainicjowana przez Łotwę i Wielką Brytanię, przeznaczyła prawie 2 mld euro na drony dla ukraińskiej armii; 17 państw sojuszniczych dostarczyło lub wkrótce wyśle Ukrainie około 100 tys. bezzałogowców bojowych o różnych możliwościach – powiadomił minister obrony Łotwy Andris Spruds.

> Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

Autorka/Autor:asty/ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: International Atomic Energy Agency