Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze ma wszcząć śledztwo w zakresie prawdopodobnych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Ukrainie. Naczelny prokurator oznajmił, że zamierza to zrobić "najszybciej jak to możliwe".
Prokurator Karim Khan napisał w oświadczeniu, że Ukraina, co prawda, nie jest państwem stroną Statutu Rzymskiego, dlatego nie może sama skierować sprawy do biura MTK, jednak w przeszłości dwukrotnie przyjmowała jurysdykcję Trybunału w sprawie domniemanych zbrodni dokonywanych na jej terytorium.
Trybunał przeprowadził już wstępne śledztwo w sprawie przestępstw związanych z brutalnym tłumieniem proeuropejskich protestów w Kijowie w latach 2013-2014 przez prorosyjską administrację ukraińską oraz zarzutów o zbrodnie na zaanektowanym przez Rosję Krymie w 2014 roku i wschodniej Ukrainie, gdzie Rosja wspiera rebeliantów od 2014 roku.
Relacja tvn24.pl: Rosyjska inwazja na Ukrainę. Szósta doba
Śledztwo poszerzone o zdarzenia z ostatniego tygodnia
"Dokonałem przeglądu wniosków wynikających ze wstępnego badania sytuacji na Ukrainie i potwierdziłem, że istnieją uzasadnione podstawy do wszczęcia dochodzenia" - przekazał prokurator.
Śledztwo będzie dotyczyło domniemanych zbrodni popełnionych przed rosyjską inwazją, ale Khan dodał, że "biorąc pod uwagę rozwój konfliktu w ostatnich dniach, chcę, aby śledztwo to obejmowało również wszelkie nowe domniemane zbrodnie, podlegające jurysdykcji mojego urzędu, które zostały popełnione przez którąkolwiek ze stron konfliktu na jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy”.
Khan podał, że teraz chce otworzyć śledztwo przewidziane przez jego poprzednika i poszerzyć je o zbrodnie popełnione podczas walk od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ubiegłym tygodniu.
"Powierzyłem już mojemu zespołowi zadanie zbadania wszystkich możliwości zabezpieczenia dowodów" - przekazał naczelny prokurator MTK.
Apel o przestrzeganie prawa
Jako następne kroki Karim Khan wskazał rozpoczęcie procesu ubiegania się o zgodę Izby Przygotowawczej Trybunału na wszczęcie dochodzenia i jej uzyskanie. Bieg spraw mogłoby przyspieszyć skierowanie przez państwo stronę odpowiedniego wniosku bezpośrednio do biura prokuratora - podpowiada Khan.
"Będę nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji na Ukrainie i ponownie apeluję o powściągliwość i ścisłe przestrzeganie obowiązujących zasad międzynarodowego prawa humanitarnego" - konkluduje w oświadczeniu.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: icc-cpi.int/PAP