"Stajemy po stronie mieszkańców Ukrainy". Kolejny system Patriot od Niemiec, Zełenski dziękuje

Źródło:
TVN24
Kułeba: dostarczenie Patriotów zależy od sojuszników
Kułeba: dostarczenie Patriotów zależy od sojusznikówTVN24
wideo 2/22
Kułeba: dostarczenie Patriotów zależy od sojusznikówTVN24

Niemiecki rząd dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot - poinformowało ministerstwo obrony Niemiec. Pochodzi z zapasów Bundeswehry i ma zostać przekazany "niezwłocznie". - To prawdziwy dowód wsparcia dla Ukrainy w krytycznym momencie - podziękował prezydent Wołodymyr Zełenski.

Do tej pory Niemcy dostarczyły Ukrainie dwa systemy Patriot - pisze agencja dpa. Według ministerstwa obrony system sprawdził się już w walce z siłami rosyjskimi.

- Rosyjski terror wobec ukraińskich miast i infrastruktury kraju powoduje niezmierzone cierpienia- oświadczył niemiecki minister obrony Boris Pistorius w komunikacie prasowym. Działania wojsk rosyjskich zagrażają dostawom energii dla ludności i niszczą obiekty przemysłowe ważne dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Z naszym wsparciem dla Ukrainy idziemy tak daleko, jak to możliwe, mając na uwadze naszą gotowość operacyjną - wyjaśnił Pistorius.

Niemieckie systemy PatriotMo Photography Berlin/Shutterstock

- Rosyjski dyktator Władimir Putin chce zniszczyć Ukrainę. Każdego dnia jego rakiety i drony niszczą to, czego ludzie potrzebują do życia. Dzięki dodatkowemu systemowi Patriot stajemy po stronie mieszkańców Ukrainy i wzmacniamy tarczę ochronną nad ich miastami - podkreśliła w sobotę szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock, cytowana przez agencję dpa.

Zełenski podziękował

"Odbyłem ważną i produktywną rozmowę z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Jestem wdzięczny kanclerzowi za decyzję o dostarczeniu dodatkowego systemu obrony powietrznej Patriot na Ukrainę, a także pocisków obrony powietrznej dla istniejących systemów" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podziękował Scholzowi. "To prawdziwy dowód wsparcia dla Ukrainy w krytycznym momencie. Wzywam wszystkich przywódców innych krajów partnerskich do pójścia w ich ślady. Omówiliśmy również zbliżającą się konferencję na temat odbudowy Ukrainy" - dodał.

Autorka/Autor:ads/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Mo Photography Berlin/Shutterstock