Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa. Nie podał jednak szczegółów i zapowiedział, że pojawią się później. Zełenski dziękował natomiast za wsparcie i powiedział, że chce zorganizować drugi szczyt pokojowy jeszcze w tym roku.
Witając Wołodymyra Zełenskiego podczas spotkania dwustronnego podczas szczytu NATO, Joe Biden powiedział, że zatwierdził nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy poprzedniej nocy. Dodał jednak, że jego szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie.
Prezydent USA zwrócił uwagę na to, że Ukrainie udało się odeprzeć atak Rosji pod Charkowem i zapewnił, że "Rosja nie zwycięży". - Wy zwyciężycie. Będziemy z wami przez cały czas - zadeklarował.
Zełenski planuje drugi szczyt pokojowy
Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie i zapowiedział, że omówi z Bidenem sposób na osiągnięcie "sprawiedliwego pokoju". Dodał też, że konieczne jest zorganizowanie w tym roku drugiego szczytu pokojowego i chce to zrobić.
Jak podała w środę agencja Bloomberg, Kijów chce, by szczyt odbył się przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi i by wzięły w nim udział Rosja i Chiny. Zełenski nie odniósł się w czwartek bezpośrednio do tych doniesień.
Dwustronna umowa z Rumunią
Ponadto w czwartek Zełenski i prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisali 10-letnią umowę międzypaństwową o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, zgodnie z którym Rumunia przekaże Ukrainie system obrony powietrznej Patriot i ułatwi najszybszy możliwy tranzyt całego niezbędnego sprzętu przez swe terytorium.
"Rumunia pomoże Ukrainie w rozminowywaniu Morza Czarnego i zapewni wsparcie za pośrednictwem instrumentów UE i NATO. Bukareszt (...) będzie także wspierać ośrodek treningowy F-16 w szkoleniu ukraińskich pilotów (...). Rumunia będzie wspierać przemysł obronny naszego kraju" - napisano w oświadczeniu kancelarii prezydenta Ukrainy.
Porozumienie zawarte między Kijowem i Bukaresztem jest kolejną dwustronną umową o bezpieczeństwie podpisana przez Kijów z międzynarodowymi partnerami. Choć wszystkie te długoterminowe umowy mają podobną strukturę, różnią się zawartością. Porozumienie - jak podała agencja Interfax-Ukraina - zawiera klauzule dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego. Osobne bloki dotyczą współpracy w dziedzinach wywiadu, kontrwywiadu, bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczeństwa informacji, rozminowywania, sankcji i odbudowy Ukrainy. W umowie opisano także całodobowy mechanizm reagowania na wypadek ponownej rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Porozumienie ukraińsko-rumuńskie ma na celu uzupełnienie postanowień Wspólnej Deklaracji G7 w sprawie wsparcia dla Ukrainy, przyjętej w lipcu 2023 r. Łącznie Ukraina podpisała już 23 dwustronne umowy o bezpieczeństwie: z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Danią, Kanadą, Włochami, Holandią, Finlandią, Łotwą, Hiszpanią, Belgią, Portugalią, Szwecją, Islandią, Norwegią, Japonią, USA, UE, Estonią, Litwą, Polską, Luksemburgiem i Rumunią
Źródło: PAP