Rozmowy o Syrii bez przełomu. "Różnica zdań" między USA i Rosją


Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry powiedział po zakończeniu rozmów w Wiedniu, że jest zgoda mocarstw na zachowanie Syrii jako państwa i dodał, że wynegocjowaniem tam rozejmu ma się zająć ONZ. Piątkowe rozmowy na temat uregulowania konfliktu w Syrii nie przyniosły przełomu i będą kontynuowane w następnym tygodniu.

Kerry podkreślił, że między USA a Rosją pozostaje różnica zdań dotycząca losu i przyszłej roli prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Kością niezgody okazała się przyszłość syryjskiego prezydenta Asada oraz problem, kto będzie odgrywać główną rolę w sześciomiesięcznym okresie przejściowym: obecne władze czy też opozycja.

Szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow powiedział, że podczas wiedeńskiego spotkania była zgoda krajów w szeregu spraw, w tym porozumienie co do konieczności walki z tzw. Państwem Islamskim i innymi grupami ekstremistycznymi.

Biały Dom potwierdza

Informacja o tym, że rozmowy będą kontynuowane w przyszłym tygodniu, została potwierdzona przez źródła w Białym Domu.

W kolejnej rundzie rokowań wezmą też prawdopodobnie udział przedstawiciele umiarkowanej syryjskiej opozycji. Trwa uzgadnianie listy nazwisk działaczy opozycyjnych w Syrii, którzy mieliby zasiąść przy stole rozmów w Wiedniu.

Poparcie Iranu

Iran, który dzięki rozmowom w Wiedniu wyszedł z długotrwałej izolacji międzynarodowej, popiera sześciomiesięczny okres przejściowy w Syrii zakończony wyborami prezydenckimi. Przeciwnicy syryjskiego prezydenta – opozycja w Syrii, a także popierającą ją Arabia Saudyjska - obawiają się, że wybory są fortelem, który posłuży jako sposób uprawomocnienia władzy Asada.

"Jest zgoda na rząd przejściowy"

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier powiedział w piątek po zakończeniu rozmów w Wiedniu na temat uregulowania konfliktu w Syrii, że jest zgoda stron na dalsze rozmowy o przejściowym rządzie Syrii w nadchodzących miesiącach - podał Reuters.

Francuski minister dyplomacji Laurent Fabius poinformował, że podczas rozmów określono zarówno zbieżne punkty widzenia, jak i różnice zdań, które dotyczą głównie przyszłej roli prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

Spotkanie za dwa tygodnie

- Poruszyliśmy wszystkie tematy, nawet te najtrudniejsze. Są punkty, w których się nie zgadzamy, ale posunęliśmy się wystarczająco naprzód, by spotkać się w tej samej konfiguracji za dwa tygodnie - powiedział Fabius.

Dodał, że w gronie uczestników rozmów zapanowała też "zgoda w sprawie procesu przejściowego, perspektywy wyborów, sposobu, w jaki ma to być zorganizowane, a także roli ONZ".

Iran po raz pierwszy

W Wiedniu w piątek odbył się drugi dzień wielostronnych rozmów na temat uregulowania konfliktu w Syrii. W spotkaniu wzięli udział szefowie dyplomacji z prawie 20 państw, w tym z Rosji, USA, Francji, Niemiec, Arabii Saudyjskiej, Turcji, Egiptu oraz - po raz pierwszy w takich rozmowach - Iranu.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: asz/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: