Rosyjski atak na Jaworów, przy granicy z Polską. Ostrzelano Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters
Rosyjski atak na Jaworów, przy granicy z Polską
Rosyjski atak na Jaworów, przy granicy z Polską
wideo 2/23
Rosyjski atak na Jaworów, przy granicy z Polską

Trwa osiemnasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę wojska agresora przeprowadziły atak rakietowy na Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim, niedaleko granicy z Polską - poinformowały miejscowe władze. W ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne - poinformował szef obwodu lwowskiego.

"Rosja zaatakowała Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa pod Lwowem. Pracują tu zagraniczni instruktorzy. Sprawdzane są informacje o skutkach ostrzału - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Jak dodał, "to nowy atak terrorystyczny na pokój i bezpieczeństwo w pobliżu granicy UE-NATO". "Zamknijcie niebo, aby to zatrzymać!" - zaapelował.

RELACJA NA ŻYWO: Atak Rosji na Ukrainę. 18. doba >>>

Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa (IPSC), bardziej znane jako jaworowski poligon wojskowy, znajduje się niecałe 40 kilometrów od Lwowa i nieco ponad 20 kilometrów od granicy z Polską. Rzecznik Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy Anton Myronowicz powiedział portalowi Suspilne, że zaatakowana została jednostka wojskowa.

Szef władz obwodu lwowskiego przekazał, że w stronę bazy wojskowej na zachodzie Ukrainy wystrzelonych zostało 30 rakiet.

Poinformował również, że w ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 9 zabitych i 57 rannych. Świadek, cytowany przez agencję Reutera, relacjonował, że widział 19 karetek pogotowia jadących na sygnale na miejsce zdarzenia. 

Zagraniczni ochotnicy na poligonie

Z informacji przekazanej mediom przez holenderskiego koordynatora Legionu Międzynarodowego, Gerta Snitselaara, wynika, że na poligonie byli obecni holenderscy ochotnicy z Legionu formowanego przez ukraińskie władze. "Otrzymałem informację, że wśród poszkodowanych są Holendrzy" - poinformował koordynator, cytowany przez dziennik "De Telegraaf".

Obecnie w Legionie Międzynarodowym walczy ponad 70 obywateli Holandii - wynika z nieoficjalnych informacji podawanych przez holenderskie media. Ukraińska ambasada w Hadze odmawia odpowiedzi na pytania w tej sprawie.

Reporter TVN24 Paweł Szot zwrócił uwagę, że jeszcze kilka tygodni temu w centrum przebywali natowscy instruktorzy. W ubiegłym roku na miejscowym poligonie odbywały się wielonarodowe manewry wojskowe pod dowództwem polsko-litewskim. W ćwiczeniach pod kryptonimem "Trzy miecze 2021" uczestniczyło ponad 1200 żołnierzy i 200 pojazdów z Polski, Litwy, Ukrainy oraz USA.

Nocne ostrzały miast

Rosyjskie siły zbrojne zintensyfikowały w nocy z soboty na niedzielę ostrzał ukraińskich miast. Silnemu ostrzałowi zostały poddane miasta Siewierodonieck i Rubiżne w obwodzie ługańskim - poinformowała ukraińska Państwowa Służba do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych. Uszkodzeniu bądź zniszczeniu uległo ponad 60 budynków - domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych.

W okolicach Lwowa trwa budowa umocnień TVN24

Po godzinie 2 czasu lokalnego (godzinie 3 w Polsce) w wielu ukraińskich miastach rozległy się syreny alarmowe. "W Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy! Prosimy wszystkich o udanie się do schronów obrony cywilnej" - obwieściła administracja miejska na Telegramie. Alarm został też ogłoszony we Lwowie, gdzie schronienie znalazły tysiące uciekinierów i w Połtawie w centralnej części Ukrainy.

W sobotę późnym wieczorem doszło do znacznych zniszczeń w Makarowie w obwodzie kijowskim. Analiza materiału ikonograficznego, jaką przeprowadziła CNN, wskazuje, że uszkodzone zostały fasady wychodzące na północ, co potwierdza, że ostrzału dokonały wojska rosyjskie.

Bezpieczeństwo Polski. Gwarancje USA i NATO

Atak na poligon i Międzynarodowe Centrum Sił Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie w obwodzie lwowskim to przeprowadzony najbliżej granic Polski i NATO ostrzał ze strony sił rosyjskich. Sojusz Północnoatlantycki i Stany Zjednoczone zapewniają o bezpieczeństwie Polski w inwazji Rosji na Ukrainę.

Wiceprezydent USA Kamala Harris w czasie wizyty w Polsce w czwartek podkreślała, że "zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5. [Sojuszu Północnoatlantyckiego - przyp. red.] jest niepodważalne". - Stany Zjednoczone przygotowane są do tego, żeby bronić każdego centymetra terytorium NATO. Stany Zjednoczone poważnie przyjmują, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich - dodała. Powtórzyła to także w czasie swojej wizyty w Rumunii, kolejnego dnia.

Harris w Warszawie mówiła też o wzmocnieniu wsparcia dla Polski i sojuszników. Przekazała, że do Polski zostały dostarczone dwie baterie rakiet Patriot. 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w czasie wizyty w Polsce 5 marca zapewniał o wsparciu Polski wobec ataku Rosji na Ukrainę. - Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, Amerykanie również, dlatego będziemy trzymać się razem przy wsparciu Ukrainy wobec dokonanej z premedytacją, bezprawnej i niesprowokowanej inwazji - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Dzień wcześniej, 4 marca, po rozmowie telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Joe Bidena Biały Dom wydał komunikat, w którym przekazał, że "prezydent Biden podkreślił zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i wszystkich sojuszników NATO". "Z zadowoleniem przyjął partnerstwo Polski w goszczeniu 9 tysięcy sił USA (...), by odstraszyć rosyjską agresję przeciwko NATO i stanąć ramię w ramię ze swoimi polskimi odpowiednikami, by utrzymać bezpieczeństwo i stabilność w Europie" - dodano w oświadczeniu.

Prezydent Duda: polskie bezpieczeństwo to zarazem bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego

Rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych tak relacjonował wówczas prezydent Andrzej Duda: - Pan prezydent podkreślił jedno bardzo mocno, że jest nam wdzięczny za naszą postawę i żebyśmy byli spokojni, ponieważ artykuł 5. działa i USA razem z pozostałą częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego gwarantują nasze bezpieczeństwo - zaznaczył. 

- Chcę to bardzo mocno podkreślić, bo wiem, że wiele niepokoju jest wśród rodaków. Możecie być przekonani szanowni państwo, że jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego i cały Sojusz stoi twardo za nami. Polskie bezpieczeństwo to zarazem bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Andrzej Duda.

Duda: prezydent Biden podkreślił bardzo mocno jedną rzecz - jest nam bardzo mocno wdzięczny za pomoc Ukraińcom
Duda: prezydent Biden podkreślił bardzo mocno jedną rzecz - jest nam bardzo mocno wdzięczny za pomoc UkraińcomTVN24

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ - OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: