W Ukrainie trzykrotnie ogłaszano alarm przeciwlotniczy. Z powodu rosyjskich myśliwców 

Aktualizacja:

Wtorek jest 377. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Alarm przeciwlotniczy w Ukrainie został uruchomiony trzykrotnie, w związku ze startem rosyjskich myśliwców MiG-31 - przekazał rzecznik sił lotniczych Jurij Ihnat. Samoloty startowały z bazy lotniczej w obwodzie niżnonowogrodzkim. Leciały w kierunku Tambowa i wracały na lotnisko. Ihnat mówił, że mogło to być związane ze szkoleniami. Stwierdził przy tym, że niebezpieczeństwo użycia hipersonicznych pocisków pozostaje, dlatego w Ukrainie uruchamiano syreny. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:23

    Podczas inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska zabiły w Kijowie przy użyciu dronów kamikadze około 160 osób, w tym pięcioro dzieci - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w rozmowie z rumuńskim portalem Hotnews.

    - Od początku wojny drony kamikadze zniszczyły w naszym mieście około 800 budynków, z których 417 to budynki mieszkalne - powiedział mer stolicy, w której przed wojną mieszkało 3,8 mln osób.

  • 2:16

    Prezydent USA Joe Biden przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, omawiając tematy dalszego wsparcia Ukrainy oraz zagrożenia płynące z Chin - podał Biały Dom.

    Jak podano w komunikacie, obaj przywódcy rozmawiali na temat wojny na Ukrainie, "w tym o zobowiązaniach, by kontynuować dostarczanie pomocy wojskowej Ukrainie i nakładać koszty na Rosję za jej agresję".

  • 1:41

    Kanada wysłała do Polski siedmioro wojskowych ratowników medycznych, będą uczyć ukraińskich żołnierzy zasad pomocy na polu walki – poinformowali premier Justin Trudeau i minister obrony Anita Anand.

    Trudeau mówił o wysłaniu wojskowych instruktorów medycznych podczas wtorkowej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W późniejszym komunikacie sprecyzowano, że szkolenia będą prowadzone w Polsce, chodzi o przekazanie umiejętności "niezbędnych do skutecznego ratowania życia na polu walki".

  • 0:55

    Ukraińscy żołnierze pod Wuhłedarem

    Ukraińscy żołnierze pod Wuhłedarem

  • 0:28

    To bardzo dobra wiadomość dla Ukrainy i naszych sojuszników, ale fatalna dla Rosji - ocenił w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" Marko Mihkelson, poseł zwyciężczyni niedzielnych wyborów parlamentarnych - Estońskiej Partii Reform premier Kai Kallas.

  • 21:42

    Bronimy Bachmutu, ponieważ jeśli to miasto upadnie, rosyjskie wojska będą miały otwartą drogę do zajęcia innych ośrodków w Donbasie, takich jak Kramatorsk czy Słowiańsk - oznajmił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

    Polityk zwrócił uwagę na zupełnie odmienne motywacje ukraińskich i rosyjskich żołnierzy walczących w Bachmucie. "Rozumiemy, co Rosja chce tam osiągnąć. (Kreml) potrzebuje jakiegokolwiek, nawet małego zwycięstwa. Nawet poprzez zrujnowanie wszystkiego w (tym mieście) i zamordowanie tam wszystkich cywilów. Jeśli Rosja zatknęłaby w Bachmucie swoją flagę, pomogłoby to (władzom w Moskwie) zmobilizować społeczeństwo w przekonaniu, że rosyjska armia jest (jakoby nadal) potężna" - ocenił Zełenski.

    Prezydent zdementował pojawiające się od kilku dni pogłoski, że część ukraińskiego dowództwa wojskowego opowiada się za wycofaniem wojsk z Bachmutu pod naporem przeważających sił wroga. "Nigdy czegoś takiego nie słyszałem. Musimy w pierwszej kolejności myśleć o naszych ludziach. Nikt (w Bachmucie) nie powinien być otoczony, okrążony - to jest bardzo ważne. Wojskowi sami widzą, że musimy pozostać tam silni, pomimo tego, że Rosja zrujnowała całe miasto. (Ukraińskie) oddziały pomagały dzieciom, cywilom opuścić Bachmut. Nawet do dzisiaj ludzie wyjeżdżali z tego miejsca. Pomagaliśmy wszystkim" - podkreślił rozmówca CNN.

  • 21:41

    Od 24 lutego 2022 roku, czyli od najazdu Rosji, zatrzymano na zielonej granicy ponad 11 tys. dezerterów - poinformował we wtorek podczas briefingu rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko, cytowany przez portal Unian.

    "W chwili obecnej liczba próbujących nielegalnie przekroczyć granicę, w tym poza punktami kontrolnymi, nie zmniejsza się znacząco. Większość z nich [próbujących przejść nielegalnie] zatrzymujemy na granicy z Rumunią i Mołdawią" - przekazał Demczenko.

    Rzecznik dodał też, że oprócz 11 tys. dezerterów, którzy zostali schwytani na zielonej granicy, kolejnych 4100 zatrzymano na punktach kontrolnych, gdy próbowali wyjechać na podstawie fałszywych dokumentów lub w inny nielegalny sposób. Najwięcej takich incydentów odnotowano na granicy z Węgrami i Polską - podał Unian.

  • 17:39

    W ramach kolejnej wymiany jeńców z rosyjskiej niewoli powróciło we wtorek 130 obywateli Ukrainy, w tym 87 obrońców Mariupola; 71 spośród nich walczyło w zakładach metalurgicznych Azowstal, bohatersko bronionych wiosną ubiegłego roku - oznajmił szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  • 17:30

    MSZ w Kijowie odrzuciło we wtorek oskarżenia Alaksandra Łukaszenki o udział strony ukraińskiej w ataku na rosyjski samolot rozpoznawczy na białoruskim lotnisku w Maczuliszczach i oświadczyło, że są one próbą usprawiedliwienia popierania przez Białoruś rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z kolei "Ukrainska Prawda" zauważyła, że "wcześniej Łukaszenka nie przyznawał, że w Maczuliszczach cokolwiek się zdarzyło".

    "Kategorycznie odrzucamy insynuacje Alaksandra Łukaszenki, który mówi o rzekomym zaangażowaniu strony ukraińskiej w wydarzenia na lotnisku w Maczuliszczach. Jest to, oczywiście, kolejna próba stworzenia sztucznego zagrożenia ze strony Ukrainy, by usprawiedliwić swoje poparcie dla agresji Rosji" – napisał na Facebooku rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

    Ukraina - Rosja, Białoruś. Niezależne białoruskie media publikują nagranie z drona w trakcie rozpoznania na lotnisku pod Mińskiem

  • 17:10

    Rosyjskie straty podczas bitwy o miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy wynoszą już od 20 do 30 tys. zabitych i rannych żołnierzy, przy czym stosunek liczby poległych do rannych jest prawdopodobnie większy niż 1:3 - oznajmił we wtorek dziennikarz brytyjskiego dziennika "Guardian" Dan Sabbagh, powołując się na oficjeli z państw zachodnich.

    "Nie ma żadnych wiarygodnych danych na temat strat po stronie ukraińskiej, ale są one z pewnością mniejsze. Trudno to ocenić w tym piekle na Ziemi, lecz mówi się, że na pięciu lub więcej zabitych najeźdźców może przypadać jeden żołnierz z Ukrainy" - dodał Sabbagh w komunikacie na Twitterze. Dziennikarz powołał się w swoich ocenach na oficjeli z państw zachodnich wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości.

    Podobne informacje przekazała ostatnio stacja CNN, która powiadomiła, że Rosja traci pod Bachmutem pięć razy więcej wojskowych niż Ukraina. Amerykańska telewizja oznajmiła, że takie wnioski wynikają z analiz zachodnich służb wywiadowczych.

    Walki o Bachmut mogą trwać jeszcze np. przez miesiąc, lecz równie dobrze może zapaść decyzja, że Ukraińcy wycofają się stamtąd w ciągu najbliższego tygodnia - ocenił Sabbagh, podkreślając, że "nikt nie wie", jakie będą dalsze losy tego miasta.

  • 16:22

    Gabinet ministrów Ukrainy zaakceptował mechanizm obowiązkowej ewakuacji dzieci ze strefy działań wojennych; przewiduje on m.in., że podczas ewakuacji dziecku powinien towarzyszyć rodzic bądź opiekun - poinformował we wtorek portal Suspilne.

    Sprawą tą rząd zajął się z inicjatywy sztabu kooordacyjnego ds. obowiązkowej ewakuacji ludności. Gabinet ministrów uznał, że podstawą do ewakuacji będzie teraz decyzja władz obwodowych (regionalnych), w porozumieniu z dowództwem wojskowym i sztabem koordynacyjnym.

    Ewakuacja dzieci będzie - według portalu Suspilne - przymusowa. Dziecku ma towarzyszyć jedno z rodziców, bądź osoba ich zastępująca albo inny pełnomocnik prawny. Sprzeciw rodziców wobec ewakuacji dziecka nie będzie uwzględniany.

    Rząd argumentuje, że dzieci, które znalazły się w strefie działań bojowych, nie są w stanie zatroszczyć się o siebie i cała odpowiedzialność spoczywa na dorosłych. - Obowiązkiem państwa jest dbanie o życie i zdrowie dziecka. Podjęta dziś decyzja ma skłonić rodziców, by rozważniej podchodzili do kwestii ewakuacji swoich dzieci. Jeśli dorośli nie są w stanie zadbać o bezpieczeństwo dziecka, powinno to zrobić państwo - powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk.

  • 15:35

    Siły rosyjskie nadal walczą o utrzymanie kontroli nad ujściem rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). "Rosyjscy prowojenni blogerzy są coraz bardziej zaniepokojeni, że siły ukraińskie mogą przeprowadzić kontrofensywę na południowej Ukrainie" - dodaje ISW.

  • 15:31

    W szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie w obwodzie donieckim wciąż pozostaje co najmniej 38 dzieci – poinformowała minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk. Ogółem w mieście przebywa nadal około czterech tysięcy cywilów.

    Przed rosyjską inwazją zbrojną w Bachmucie mieszkało ponad 70 tysięcy ludzi, w tym 12 tysięcy dzieci.

    Władze w Kijowie i ukraińskie media informowały, że pomimo skrajnie ciężkiej sytuacji w Bachmucie część mieszkańców wciąż odmawia ewakuacji.

  • 14:48

    Alarm przeciwlotniczy w Ukrainie został uruchomiony trzykrotnie, w związku ze startem rosyjskich myśliwców MiG-31 - przekazał rzecznik ukraińskich sił lotniczych Jurij Ihnat. Samoloty startowały z bazy lotniczej w obwodzie niżnonowogrodzkim. Leciały w kierunku Tambowa i wracały na lotnisko.

    Ihnat mówił, że mogło to być związane ze szkoleniami. Stwierdził przy tym, że niebezpieczeństwo użycia hipersonicznych pocisków pozostaje, dlatego w Ukrainie uruchamiano syreny.

  • 14:48

    W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 1060 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty Rosji od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 154 830 żołnierzy.

    Minionej doby Ukraińcy zniszczyli także dziewięć rosyjskich czołgów, jedenaście pojazdów opancerzonych i 23 systemy artyleryjskie.

  • 14:22

    Polska jeszcze w tym tygodniu dostarczy na Ukrainę 10 Leopardów 2A4. W naszym kraju powstanie też hub serwisowy dla czołgów - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że w tym momencie zasadniczym problemem jest brak części zamiennych.

    Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak we wtorek podczas briefingu prasowego przed wylotem do Sztokholmu na posiedzeniem ministrów obrony państw UE poinformował, że Polska jeszcze w tym tygodniu dostarczy na Ukrainę 10 czołgów Leopard 2A4.

    Morawiecki: Polska przekazuje Ukrainie cztery pierwsze czołgi Leopard 2 A4

  • 13:59

    Moskiewski sąd skazał rosyjskiego studenta wydziału matematyki i informatyki na osiem i pół roku więzienia za zamieszczenie na Telegramie "fałszywych" informacji o rosyjskiej armii. W trakcie procesu student nie przyznał się do winy.

    23-letni Dmitrij Iwanow został skazany za rozpowszechnianie "fałszywych informacji o armii rosyjskiej z powodu nienawiści politycznej" - podała agencja AFP. Sąd powołał się na paragraf wprowadzony po zeszłorocznym rozpoczęciu wojny, który był już wielokrotnie wykorzystywany do skazywania ludzi na długoletnie wyroki za publiczne krytykowanie agresji.

    Na swoim kanale "Protestujący MGU", założonym w celu ujawniania naruszeń praw studentów, skazany student zamieszczał również wiadomości krytyczne na temat rosyjskiego ataku na Ukrainę, a także udostępniał wypowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  • 12:09

    Znajdziemy morderców rozstrzelanego przez Rosjan ukraińskiego żołnierza - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraińska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie rozstrzelania nieuzbrojonego żołnierza po tym, gdy w mediach rozpowszechniono nagranie, przedstawiające zabójstwo.

    "Pojawiło się wideo, na którym okupanci brutalnie mordują żołnierza, który odważnie powiedział im prosto w oczy: 'Chwała Ukrainie!'. Chcę, abyśmy wszyscy odpowiedzieli wspólnie na jego zawołanie: 'Chwała bohaterowi! Chwała bohaterom! Chwała Ukrainie!'. Odnajdziemy morderców" - powedział Zełenski w nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.

    Zełenski o brutalnym zabójstwie ukraińskiego żołnierza: znajdziemy jego mordercow

  • 11:25

    Według zachodnich służb wywiadowczych na każdego ukraińskiego żołnierza, który ginie w obronie Bachmutu Rosja traci co najmniej pięciu wojskowych - informuje CNN, powołując się na niewymienionego z nazwiska urzędnika NATO.

    Jednak - podkreśla CNN - mimo korzystnej dla Kijowa relacji, ukraińskie straty są również poważne.

    Rosyjskie wojska próbują zająć leżący w obwodzie donieckim Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą.

  • 11:05

    Na ługańskim odcinku frontu wojska rosyjskie dokonują przegrupowania -poinformowały ukraińskie media, powołując się na doniesienia lokalnych władz.

    "W ostatnim czasie wzrosła liczba ataków w kierunku Biłohoriwki i Kreminnej. Teraz Rosjanie się wycofali, ale tylko po to, by uzupełnić swoje rezerwy" - przekazał na kanale Telegram szef administracji wojskowej obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Dodał też, że Rosjanie na terenach czasowo okupowanych stają się coraz bardziej agresywni wobec miejscowej ludności.

  • 10:22

    Ukraińskie wojska już stosują inteligentne, precyzyjnie naprowadzane przez GPS pociski JDAM, przekazane przez USA - informuje agencja UNIAN, powołując się na dowódcę sił powietrznych USA w Europie, generała Jamesa Heckera.

    Dzięki ruchomym skrzydłom pociski mogą trafiać w cele oddalone o 70 kilometrów. JDAM mogą zostać przymocowane do standardowych niekierowanych pocisków o wadze od 220 do ponad 900 km i zamienić tę amunicję w broń precyzyjnego rażenia.

    O przekazaniu Ukrainie inteligentnych pocisków w ramach pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej media informowały pod koniec ubiegłego roku.

  • 10:07

    Ukraińska obrona Bachmutu nadal wyniszcza siły po obu stronach, ale w weekend wojska ukraińskie prawdopodobnie ustabilizowały pozycje obronne po wcześniejszych rosyjskich posunięciach na północ od miasta - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał, że na początku marca rosyjskie uderzenie zniszczyło most na jedynej utwardzonej drodze zaopatrzeniowej do Bachmutu, która nadal znajduje się pod kontrolą Ukrainy, a błotniste warunki prawdopodobnie utrudniają zaopatrzenie siłom ukraińskim, które coraz częściej uciekają się do korzystania z nieutwardzonych ścieżek.

  • 8:16

    Wojska rosyjskie kontynuują intensywny szturm na Bachmut i jego okolice, jednak nie odnoszą sukcesów - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że wróg atakuje na pięciu kierunkach na wschodzie – od wschodniej części obwodu charkowskiego po obwód doniecki.

    "Na kierunku bachmuckim przeciwnik, pomimo dużych strat, kontynuuje szturmy Bachmutu w obwodzie donieckim i okolicach tego miasta. W ciągu minionej doby tylko pod Dubowo-Wasyliwką (na północ od miasta) przeprowadził 37 ataków. Atakował także w rejonie miejscowości Biłohoriwka, Fedoriwka, Zaliznianske, Jahidne i Iwaniwske" – poinformował sztab.

    Ukraińscy żołnierze kopią okopy na przedmieściach Bachmuta

  • 7:46

    Siły rosyjskie osiągnęły zdobycze terytorialne w Bachmucie, ale nie okrążyły jeszcze miasta ani nie zmusiły Ukraińców do wycofania się - przekazuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie.

    ISW stwierdza, że walka o Bachmut nabrała strategicznego znaczenia ze względu na obecny skład sił rosyjskich rozmieszczonych na tym obszarze.


    "Zdobycie Bachmutu jest konieczne, ale niewystarczające dla dalszych rosyjskich postępów w obwodzie donieckim, a siły rosyjskie w walce o miasto poniosły już tak ciężkie straty, że ich atak najprawdopodobniej zakończy się po zabezpieczeniu (miasta), jeśli nie wcześniej. Utrata Bachmutu nie jest zatem dla Ukrainy poważnym problemem operacyjnym lub strategicznym".


    Bitwa pod Bachmutem może w rzeczywistości poważnie zaszkodzić najlepszym siłom najemniczej Grupy Wagnera, pozbawiając Rosję niektórych z jej najskuteczniejszych i najtrudniejszych do zastąpienia oddziałów uderzeniowych - zaznacza ISW. Dodaje, że siły rosyjskie walczące w Bachmucie to obecnie m.in. członkowie elitarnych oddziałów Grupy Wagnera i rosyjskich jednostek powietrznodesantowych.

    Ukraińscy żołnierze w Bachmucie

  • 7:33

    "Kryzys ukraiński" jest napędzany przez "niewidzialną rękę", która zabiega o przedłużenie i eskalację konfliktu – oświadczył we wtorek szef chińskiego MSZ Qin Gang. Zaprzeczył przy tym, że Chiny dostarczają broń Rosji i sprzeciwił się polityce sankcji.

    Ta "niewidzialna ręka" podkopuje wysiłki na rzecz negocjacji pokojowych i "wykorzystuje kryzys ukraiński do realizacji pewnych geopolitycznych zamiarów" – ocenił Qin na konferencji prasowej w kuluarach sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) w Pekinie.

    Qin nie powiedział wprost, kto jego zdaniem jest za sytuację wokół Ukrainy odpowiedzialny. Chińska dyplomacja oskarżała wcześniej USA i ich sojuszników o podsycanie konfliktu poprzez dostawy broni dla Ukrainy. Pekin poparł także żądania Moskwy wobec NATO.Qin nie powiedział wprost, kto jego zdaniem jest za sytuację wokół Ukrainy odpowiedzialny. Chińska dyplomacja oskarżała wcześniej USA i ich sojuszników o podsycanie konfliktu poprzez dostawy broni dla Ukrainy. Pekin poparł także żądania Moskwy wobec NATO.

    Szef chińskiego MSZ Qin Gang podczas przemówienia na dorocznej sesji parlamentarnej w Pekinie.

  • 6:54

    Wołodymyr Zełenski w orędziu do narodu: Pojawiło się nagranie na którym widać, jak okupanci brutalnie zamordowali żołnierza, który odważnie powiedział im prosto w oczy: "Chwała Ukrainie!". Chce żebyśmy wszyscy razem odpowiedzieli na te słowa: "Chwała bohaterowi! Chwała Bohaterom! Chwała Ukrainie!" Znajdziemy jego morderców.

    Zełenski o brutalnym zabójstwie ukraińskiego żołnierza: znajdziemy jego mordercow

  • 5:47

    Od 46 do 76 procent ukraińskich uchodźców wróci po wojnie do kraju - ocenia redakcja portalu Kyiv Post, powołując się na najświeższe badania kijowskiego Centrum Strategii Gospodarczej. Jeżeli jednak uchodźcy nie wrócą, Ukraina będzie tracić od 2,5 do 7,71 proc. PKB rocznie.

  • 5:47

    Wojna Rosja - Ukraina: relacja na żywo z 7 marca 2023

  • 4:27

    Sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:04

    - Jak dotąd nasi funkcjonariusze z wydziału kryminalnego wraz z ekspertami z Państwowego Naukowo-Badawczego Centrum Ekspercko-Kryminalistycznego MSW zidentyfikowali około 3 tysięcy zamordowanych Ukraińców. Kolejne 2,8 tys. ciał pozostaje niezidentyfikowanych z powodu braku porównawczego materiału DNA - powiedział w poniedziałek zastępca szefa Narodowej Policji Ukrainy, szef Głównego Wydziału Śledczego Maksym Cuckiridze.

    Dodał, że obecnie tworzona jest baza danych DNA. Już prawie 16 tys. krewnych osób zabitych lub zaginionych przekazało swój materiał genetyczny. Zastępca Szefa Policji zaznaczył, że działania specjalistów medycyny sądowej przy identyfikacji ciał są obecnie znacznie szybsze dzięki wykorzystaniu mobilnych laboratoriów DNA.

  • 3:51

    Po opublikowaniu nagrania, na którym widać jak rosyjski żolnierz strzela do nieuzbrojonego ukraińskiego wojskowego, miliony Ukraińców zaczeło spontanicznie odpowiadać poległemu ukraińskiemu bohaterowi na jego powiedzenie "Chwała Ukrainie" słowami "Bohaterom Chwała".

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński również umieścił na swoim Twitterze post bez dodatkowych komentarzy: "Bohaterowi Chwała! Bohaterom Chwała! Chwała Ukrainie! Znajdziemy zabójców".

  • 3:20

    Z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję udało się dotąd sprowadzić 307 dzieci – powiadomił rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Jednym z nich jest ośmioletni Sasza, który niedawno został uratowany i spotkał się z babcią.

  • 3:11

    "O ile wiem od naszych chłopców, którzy tam są, na razie nie ma zamiarów wycofania się z Bachmutu. Pomimo trudnej sytuacji, pomimo strat, ostrzałów, pomimo tego, że jak mówią – to nie jest piekło, ale coś gorszego niż piekło, zachowują oni bojowego ducha" – przekazał ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko na łamach portalu nv.ua.

    Caplijenko twierdzi, że dwie główne trasy: Kostiantyniwka-Bachmut i Czasiw Jar-Bachmut, będące "drogami życia", niezbędnymi dla dostaw i ewakuacji, ciągle są pod kontrolą Ukrainy, chociaż Rosjanie je ostrzeliwują. Rosjanie mieli podejść "dość blisko" do trasy z Kostiantyniwki, ale według informacji dziennikarza udało się ich trochę odepchnąć w rejonie miejscowości Iwaniwske.

  • 2:13

    Dowództwo jednomyślnie opowiedziało się za wzmocnieniem obrony Bachmutu - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Będę szczery. Jest wiele przekazów dezinformacyjnych od tych, którzy nie mogą nawet słyszeć rozmów, niejawnych rozmów, ale twierdzą, że wiedzą to i owo o niektórych decyzjach dotyczących obronności - powiedział.

    Zniszczenia w Bachmucie. Nagrania z 27 lutego

  • 1:55

    - Prezydent już wypowiedział się w sprawie F-16 i nic się w tej sprawie nie zmieniło. W tej chwili to nie leży na stole - oznajmiła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odpowiadając na pytanie o wizytę dwóch ukraińskich pilotów wojskowych w Arizonie i odnosząc się do sprawy ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów F-16.

  • 1:42

    W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 42 ataki lotnicze i pięć rakietowych na cele w Ukrainie. Użyli także 11 dronów kamikadze produkcji irańskiej – dziewięć zestrzelono. Główne kierunki rosyjskich ataków to - oprócz bachmuckiego - także kupiański, łymanski, awdijiwski i szachtarski.

  • 1:30

    Na kierunku bachmuckim przeciwnik szturmuje miasto i okolice, nie licząc się ze stratami – poinformował Sztab Generalny ukraińskiej armii. Dodał, że siły ukraińskie odparły ataki w rejonie miejscowości Zaliznianske, Dubowo-Wasyliwka i Iwaniwske.

  • 0:24

    Rosyjski dziennikarz Andriej Nowaszow został w poniedziałek skazany w Kemerowie na Syberii na osiem miesięcy prac poprawczych za "świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskiej armii".

    Nowaszow, wolny strzelec związany wcześniej z amerykańskim Radiem Wolna Europa, został uznany za winnego "dyskredytacji armii" za cztery posty w mediach społecznościowych oraz zrepostowanie artykułu, w którym mowa była o ostrzeliwaniu infrastruktury cywilnej podczas walk o Mariupol w zeszłym roku - podaje agencja Reutera.

    Przed sądem oświadczył, że "wszystko, co zostało powiedziane w postach, o których publikację zostałem oskarżony, jest prawdą." "Odmawiam nazywania czarnego białym. Od samego początku tak zwanej specjalnej operacji wojskowej uważałem ją za zbrodnię przeciwko narodowi ukraińskiemu" - tak według relacji portal Moscow Times powiedział dziennikarz w oświadczeniu końcowym przed sądem.

    Sąd dodatkowo nałożył na Nowaszowa roczny zakaz publikowania czegokolwiek w internecie.

  • 0:10

    Demograficzna zapaść Rosji pogłębi się jeszcze bardziej; wojna przeciwko Ukrainie jedynie zaostrzyła rozwijający się od lat kryzys - podaje brytyjski tygodnik "Economist".

Autorka/Autor:red.

PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: