"Sytuacja w elektrowni jądrowej może wymknąć się spod kontroli"

Aktualizacja:
Autor:
red.
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 469 dni. Proukraiński mer okupowanego przez Rosjan Enerhodaru Iwan Samojdiuk powiedział Radiu Swoboda, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej "w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli", dlatego mieszkańcy powinni opuścić miasto. Urzędnik przypomniał, że na terenie elektrowni wciąż znajduje się rosyjski sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Samojdiuk radzi mieszkańcom Enerhodaru, by mieli przygotowane dokumenty i wartościowe rzeczy w przypadku nagłego wyjazdu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:44

  Jeśli Putin wygra na Ukrainie, nie zatrzyma się i może wejść na terytorium NATO - powiedział były wiceprezydent USA Mike Pence podczas moderowanego przez CNN spotkania z wyborcami w stanie Iowa. Pence, który zainagurował w środę kampanię prezydencką stwierdził też, że w odróżnieniu od Donalda Trumpa wie, że Putin nie jest geniuszem, lecz zbrodniarzem wojennym.

 • 4:05

  Instytut Studiów nad Wojną: zniszczenie tamy w Kachowce znacząco zmienia geografię i topografię linii frontu pod Chersoniem i zakłóca rosyjskie pozycje wojskowe na wschodnim brzegu Dniepru.

 • 3:12

  Artyleria rosyjska ostrzelała Ukrainsk, miasto w obwodzie donieckim, zabijając trzy osoby, Kolejne trzy zostały ranne. Wśród ofiar są dzieci - poinformował na Telegramie Andrij Jermak, szef Urzędu Prezydenta Ukrainy.

 • 2:30

  Bank Światowy dokona szybkiej oceny zniszczeń zapory i hydroelektrowni w Nowej Kachowce oraz środków potrzebnych do ich usunięcia - napisała na Twitterze Anna Bjerde, dyrektor wykonawczy Banku ds. operacji finansowych.

  Jak stwierdziła Bjerde, zniszczenie zapory w Nowej Kachowce "będzie miało wiele poważnych konsekwencji dla dostarczania podstawowych usług i dla szeroko pojętego środowiska".

 • 1:24

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że międzynarodowe organizacje pomocowe, takie jak Czerwony Krzyż powinny niezwłocznie włączyć się do akcji usuwania skutków zniszczenia zapory i hydroelektrowni w Nowej Kachowce, a zwłaszcza ewakuacji ludności z zalanych terenów.

  Podkreślił, że dotyczy to zwłaszcza terenów zajętych przez siły rosyjskie, do których ukraińskie wojsko i służby ratunkowe nie mają obecnie dostępu.

  Zełenski podkreślił, że "każda ofiara śmiertelna na tych terenach jest wyrokiem na istniejącą strukturę międzynarodową i na organizacje międzynarodowe, które zapomniały jak ratować życie ludzkie". Jak powiedział apele o pomoc ze strony ukraińskiej, w tym rządu Ukrainy, zostały wysłane.

  Zełenski oświadczył, że dotychczas ewakuowano z obwodów chersońskiego i mikołajowskiego ponad 2 tys. osób. Jednak sytuacja na terenach okupowanych przez Rosjan jest katastrofalna. - Ludzie pozbawieni są dostępu do wody pitnej, nie mają żywności ani pomocy lekarskiej. Trudno w tej chwili ocenić jak będzie skala ofiar śmiertelnych - zaznaczył.

 • 0:36

 • 0:15

  Szef komisji ds. sił zbrojnych w Izbie Reprezentantów Mike Rogers zasugerował, że jeśli Kongres uchwali kolejne pakiety środków, będą one na znacznie niższym poziomie. Powiedział to po tym, jak spiker Izby Kevin McCarthy zapowiedział, że w świetle niedawnego porozumienia ws. długu nie pozwoli na głosowanie nad dodatkowymi transzami pieniędzy na obronność i pomoc Ukrainie.

 • 22:26

  Działalność międzynarodowego lotniska we Lwowie, zawieszona po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, może zostać wznowiona do celów humanitarnych we współpracy z Unią Europejską - oznajmił w środę szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Gubernator przekazał te doniesienia po wtorkowym spotkaniu ukraińskiego wicepremiera Ołeksandra Kubrakowa z unijną komisarz ds. transportu Adiną Valean.

  Efektem tych rozmów było przystąpienie władz w Kijowie do instrumentu finansowego UE Łącząc Europę (Connecting Europe Facility, CEF). Dzięki tej inicjatywie ukraińscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie przez UE projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w dziedzinach transportu, energii i cyfryzacji oraz służących poprawie jakości połączeń infrastrukturalnych Ukrainy z jej sąsiadami z UE - wyjaśniono na portalu Ukrainska Prawda.

 • 22:17

  Ukraińcy walczą dziś z Rosją, czyli absolutnym złem, a walka ze złem wymaga od wszystkich, by nazwali pewne rzeczy po imieniu - ocenił w środę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Nawiązał w ten sposób do skutków powodzi, wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

  "Chersoń, teraz. Poziom wody wciąż się podnosi. Ludzie ratują swoich sąsiadów, dzieci i zwierzęta przed kataklizmem. Służby ratunkowe i lokalni mieszkańcy, którzy posiadają pontony, organizują się w grupy i zabierają sąsiadów z zalanych wsi" - napisał Podolak, który opublikował też kilka zdjęć z zatopionego Chersonia.

 • 21:44

  W okupowanym przez Rosję mieście Oleszki w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, są już trzy pierwsze ofiary śmiertelne powodzi wywołanej zniszczeniem przez wroga zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiadomił w środę na antenie ukraińskich kanałów telewizyjnych Suspilne i Espreso lojalny wobec Kijowa mer Oleszek Jewhen Ryszczuk.

  "Mamy jedną ofiarę śmiertelną. Teraz do szpitala przywieźli dwie kolejne. Myślę jednak, że będzie ich znacznie więcej. Wiele osób jest przykutych do łóżek, są przypadki ludzi pozbawionych nóg. Jak taki człowiek może wydostać się na dach?" - przyznał Ryszczuk.

 • 20:57

  W mieście Mikołajów, po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce, poziom wody w przepływającej przez miasto rzece Dniepr, zaczął się podnosić. W najniższej części plaży w dzielnicy Namyw woda dotarła do przystanków komunikacji miejskiej, a na wale przeciwpowodziowym tworzą się niebezpieczne zapadliska - poinformował mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz.

 • 20:52

  Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec biskup Georg Baetzing oświadczył, że jest "głęboko wstrząśnięty" skutkami zniszczenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy. "Jeśli siły rosyjskie są odpowiedzialne za wybuch, jak się obecnie wydaje, jest to zbrodnia wojenna, jakiej nie widzieliśmy od dziesięcioleci" - poinformował w komunikacie, zamieszczonym na Twitterze.

  "Zdecydowanie potępiam użycie życiodajnej wody jako broni!" - podkreślił biskup Baetzing.

 • 20:46

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg złoży w poniedziałek wizytę w Białym Domu, by omówić zaplanowany na lipiec szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie - poinformowała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka prezydenta USA Joe Bidena. Dodała, że przywódcy będą rozmawiać również na temat pomocy dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję.

 • 20:25

  To jasne, że za zniszczeniem zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce stoi Moskwa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild". Rosja obawia się, że rozpoczniemy kontrofensywę w tym kierunku i chce utrudnić wyzwolenie naszych terytoriów, ale i tak przegra - podkreślił Zełenski.

  - Już rok temu mieliśmy informacje, że coś się będzie działo. Również o tym, że tama będzie zaminowana. Ukraina udostępniła te informacje swoim partnerom – wyjaśnił ukraiński prezydent.

  - Wielu mówiło, że jest duże ryzyko wysadzenia tamy w powietrze, jeśli wróg wyczuje, że zbliżamy się na te tereny, aby je wyzwolić – dodał ukraiński przywódca.

 • 20:23

  W okupowanych Ołeszkach są pierwsze ofiary śmiertelne w wyniku powodzi po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze w obwodzie chersońskim. Poinformował o tym proukraiński mer Ołeszek Jewhen Ryszczuk.

  Nieco później Ryszczuk sprecyzował, że zginęły trzy osoby.

 • 20:11

  Od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać szesnaście ukraińskich dzieł sztuki ewakuowanych i ocalonych przed rosyjską inwazją, w tym pięć ikon bizantyjskich z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Barbary Chanenko w Kijowie - poinformowała dyrektor Luwru Laurence des Cars.

  Jedenaście innych wielkich dzieł z ukraińskiego muzeum, wybranych do współpracy naukowej nad renowacją, będzie przechowywanych w Luwrze - powiedziała des Cars agencji AFP.

  Akcja ratowania 16 wybranych dzieł, wspierana finansowo przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Ochrony Dziedzictwa w Strefach Konfliktów (ALIPH), została oficjalnie zainicjowana podczas wizyty w Ukrainie francuskiej minister kultury Rimy Abdul Malak w lutym tego roku, a wybrane obiekty były eskortowane przez wojsko podczas podróży przez Polskę i Niemcy na początku maja.

 • 20:02

  Wiele argumentów przemawia za tym, że to rosyjscy okupanci wysadzili zaporę w Nowej Kachowce – przekonywał w niemieckiej telewizji ZDF ekspert wojskowy, pułkownik austriackich sił zbrojnych Markus Reisner. Celem tego "diabelskiego planu" - jak stwierdził - jest utrudnienie zapowiadanej ukraińskiej ofensywy.

  - Niszcząc tamę, rosyjskie wojsko mogło próbować uniemożliwić Ukrainie militarne wykorzystanie obszaru na południe od Chersonia – zaznaczył Reisner.

 • 19:43

  W czasie lipcowego szczytu NATO w Wilnie zostanie wywieszonych 33 tysiące flag Ukrainy – poinformowały władze litewskiej stolicy. Liczba jest symboliczna - Ukraina może stać się 33. członkiem NATO - tłumaczy wileński magistrat.

  "Aktywnie wspieramy Ukrainę od początku wojny. Chcemy, aby nasze wsparcie było widoczne też na szczycie NATO" - czytamy w oświadczeniu mera Wilna Valdasa Benkunskasa.

  Mer podkreślił, że celem akcji będzie "zwrócenia jeszcze większej uwagi całego świata na sytuację na Ukrainie i wyrażane przez nią pragnienie wstąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego".

  Szczyt NATO w Wilnie odbędzie się w dniach 11-12 lipca. Zakłada się, że podczas spotkania Ukraina otrzyma plan działań na rzecz swego członkostwa w Sojuszu.

 • 19:42

  Eerik-Niiles Kross, członek komisji spraw zagranicznych parlamentu Estonii, złożył w imieniu 94 posłów projekt oświadczenia, w którym wezwano do powołania specjalnego trybunału międzynarodowego ds. rosyjskich zbrodni w Ukrainie. Starania dotyczące utworzenia trybunału nazwano "priorytetem estońskiej polityki zagranicznej" - podała agencja BNS.

  Projekt wzywa do indywidualnego pociągnięcia do odpowiedzialności osób zaangażowanych w planowanie, przygotowanie, rozpoczęcie i popełnienie zbrodni agresji przeciwko Ukrainie oraz do powołania w tym celu specjalnego trybunału międzynarodowego pod auspicjami ONZ.

 • 19:29

  W okupowanej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim Rosjanie przejmują siłą piętrowe domy cywilów, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, wyrzuciwszy stamtąd wcześniej prawowitych właścicieli. W miejscowości Kozaczi Łaheri wróg blokuje ludziom możliwość samodzielnej ewakuacji - zaalarmował sztab generalny ukraińskiej armii.

  Pod kontrolą najeźdźców znajduje się duża część obszarów zalanych na skutek wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce. Okupanci nie udzielają pomocy Ukraińcom na zajętych terenach i nie ewakuują ludności z zatopionych wsi i miasteczek. W ocenie sztabu dochodzi tam wręcz do aktów przemocy wobec poszkodowanych cywilów.

 • 19:18

  Proukraiński mer okupowanego przez Rosjan Enerhodaru Iwan Samojdiuk powiedział Radiu Swoboda, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej "w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli", dlatego mieszkańcy powinni opuścić miasto.

  Urzędnik przypomniał, że na terenie elektrowni wciąż znajduje się rosyjski sprzęt wojskowy i uzbrojenie. Samojdiuk radzi mieszkańcom Enerhodaru, by mieli przygotowane niezbędne dokumenty i wartościowe rzeczy w przypadku nagłego wyjazdu.

 • 18:57

  W wyniku wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim. 20 z nich znajduje się na zachodnim brzegu rzeki, kontrolowanym przez władze w Kijowie, a reszta na terenach okupowanych - oznajmił ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

  - Z obszarów, które kontrolujemy, ewakuowaliśmy dotychczas 1894 osoby. Akcja ratunkowa jest kontynuowana. W tych operacjach uczestniczą funkcjonariusze i pracownicy MSW oraz innych struktur państwowych, a także wolontariusze - powiadomił minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 18:15

  Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych organizmów w tym akwenie. Szczególnie zagrożone są liczne gatunki ryb i ptaków - ostrzegli ekolodzy z Ukraińskiej Grupy Ochrony Przyrody.

  "Zbrodnia wojenna dokonana przez Rosjan doprowadzi do katastrofalnych skutków dla środowiska naturalnego na obszarze ponad 5 tys. km kwadratowych. Wody Zbiornika Kachowskiego były dotąd miejscem bytowania co najmniej 43 gatunków ryb. Zniknie stamtąd również wiele gatunków ptaków, a także bezkręgowców, służących rybom i ptakom za źródło pożywienia" - powiadomiła grupa. Wnioski z raportu tej organizacji przytoczył portal Ukrainska Prawda.

 • 17:23

  W mieście Szebiekino przy granicy z Ukrainą wybuchł potężny pożar w zakładzie farb. Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował, że miasto zostało ostrzelane z wyrzutni Grad.

  Kilka dni wcześniej Rosyjski Korpus Ochotniczy i Legion Wolność Rosji, deklarujące walkę po stronie Ukrainy w wojnie przeciwko Rosji, poinformowały, że ich siły "wkraczają, walcząc, do przedmieść" miasta Szebiekino.

 • 17:14

  Mieszkańcy Chersonia na południu Ukrainy w pośpiechu ewakuowali się przed wzbierającą falą powodziową, wywołaną zniszczeniem przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce. Wróg ostrzeliwał uciekających cywilów - relacjonował Serhij Serhejew, rzecznik ukraińskiej 124. brygady Obrony Terytorialnej.

  Najtrudniejsza sytuacja panuje w chersońskich dzielnicach Ostriw i Korabeł, położonych na wyspach na Dnieprze. We wtorek możliwe jeszcze było podstawienie tam autokarów, którymi ewakuowano mieszkańców Ostriwa.

  - Rosyjskie wojska, stacjonujące po drugiej stronie rzeki, ostrzelały wówczas uciekających cywilów ze wszystkiego, co miały pod ręką, w tym z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Było widać, jak dziesiątki pocisków lądują w wodzie. Rosjanie po prostu nie mają sumienia i nie pozwalają ludziom na ewakuację. Utrudniają te działania, jak tylko mogą - powiedział Serhejew w rozmowie z korespondentem agencji UNIAN.

 • 17:10

 • 16:52

  Prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował na Twitterze wpis o zwierzętach, oczekujących na pomoc na podtopionych terenach obwodu chersońskiego po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce.

  "Pamiętamy, że człowieczeństwo oznacza troskę nie tylko o siebie nawzajem, ale o wszystkie żywe istoty. My, Ukraińcy, ratujemy i chronimy życie. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają!" - podkreślił Zełenski.

 • 16:46

  Mieszkańcy podtopionych, okupowanych przez Rosjan wiosek w obwodzie chersońskim, wciąż czekają na ratunek.

 • 16:20

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że jest możliwe utworzenie międzynarodowej komisji w celu zbadania przyczyn i konsekwencji zniszczenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy - poinformowało biuro tureckiego przywódcy.

  Można zastosować metodę negocjacyjną, podobną do tej wykorzystywanej w kontekście korytarza zbożowego przez Morze Czarne, aby wyjaśnić problem zniszczonej we wtorek tamy i przeprowadzić śledztwo w tej sprawie - przekazała agencja Anatolia.

  Wedle sugestii prezydenta Erdogana taka komisja, podobnie jak w przypadku inicjatywy zbożowej wynegocjowanej z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku, powinna składać się z delegatów z Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

 • 15:31

  Decyzja o wysadzeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce nie została podjęta ani przez rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, ani żadnego z dowódców wojskowych, lecz osobiście przez Władimira Putina - oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  - Rosyjscy terroryści zniszczyli tamę przy użyciu materiałów wybuchowych, które zostały tam podłożone z wyprzedzeniem (jeszcze) we wrześniu-październiku ubiegłego roku. Do eksplozji doszło wczoraj (w nocy z poniedziałku na wtorek - red.), najprawdopodobniej na polecenie Moskwy. Rozkaz (...) wyszedł z Kremla, z gabinetu Putina - powiedział Daniłow.

  - Takie decyzje nie są podejmowane na innych szczeblach. To nie mógł być szczebel batalionu, dywizji ani nawet szczebel (ministra obrony) Szojgu - wyjaśnił Daniłow w rozmowie z Radiem Swoboda.

 • 15:03

  Ukraińscy wojskowi z 406. Brygady Artyleryjskiej za pomocą drona przekazali butelkę wodę kobiecie, oczekującej na pomoc na dachu swojego domu. Mieszkanka jednej z wiosek w obwodzie chersońskim, podtopionych po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce, wciąż oczekuje na ewakuację.

 • 14:40

  Rosyjskie jednostki w obwodzie chersońskim zostały wycofane o 5-15 km od poprzednich pozycji - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  Humeniuk powiedziała, że Rosjanie rozpoczęli ten ruch na kilka dni przed zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce. W rezultacie "zdolność okupantów do terroryzowania moździerzami prawobrzeżnego obwodu chersońskiego jest utrudniona" - stwierdziła.

  Siły rosyjskie nadal jednak ostrzeliwują prawy brzeg Dniepru, "terroryzując ludność cywilną nawet w warunkach ewakuacji humanitarnej" - dodała cytowana przez agencję Unian Humeniuk.

 • 14:35

 • 13:07

  Zniszczenie tamy w Kachowce nastąpiło zaledwie kilka godzin po doniesieniach o zbliżającej się dużej ukraińskiej ofensywie na wschodzie kraju. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał niemiecki dziennik "Tagesspiegel", Rosjanie "stosują taktykę spalonej ziemi". Wysadzili tamę, aby utrudnić Ukraińcom przeprawę przez Dniepr.

  - Wysadzenie tamy, podobnie jak bombardowanie innych wyraźnie cywilnych celów i cywilów, jest zbrodnią wojenną o katastrofalnych konsekwencjach - powiedziała gazecie Annick Wibben, ekspert ds. bezpieczeństwa w szwedzkiej Wyższej Szkole Obrony.

  Według Wibben atak pokazuje również, że Rosji nie chodzi o "wyzwolenie" ukraińskich terytoriów, ale raczej o dominację.

 • 12:52

  Na kierunku bachmuckim przeszliśmy od obrony do ofensywy. W ciągu ostatniej doby posunęliśmy się w różnych sektorach bachmuckiego odcinka frontu od 200 do 1100 metrów - powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  "Tam walczy teraz regularna armia rosyjska, a wagnerowcy (najemnicy z Grupy Wagnera dowodzonej przez Jewgienija Prigożyna - red.) są gdzieś na tyłach" - napisała Malar w Telegramie. Dodała, że Rosjanie próbują utrzymać swoje pozycje i ściągają rezerwy z głębi kraju w celu obrony.

  "Rosjanie angażują również powietrznodesantowe grupy szturmowe" - dodała wiceminister.

  Hanna Malar zaznaczyła też, że ofensywa jest możliwa między innymi dzięki przygotowanym wcześniej umocnieniom. "Fortyfikacje zostały przygotowane z wyprzedzeniem przez nasze wojska i lokalne administracje wojskowe. Zbudowali je bardzo dobrze" - napisała Malar.

 • 12:44

 • 12:07

  Jeśli okaże się, że to Rosja jest odpowiedzialna za zniszczenie tamy w Nowej Kachowce, będzie to nowe dno w jej agresji na Ukrainę - ocenił brytyjski premier Rishi Sunak, choć zastrzegł, że agencje wywiadowcze jeszcze ostatecznie nie potwierdziły winy.

  - Jeśli to celowe, to moim zdaniem oznaczałoby największy atak na infrastrukturę cywilną na Ukrainie od początku wojny i po prostu pokazałby nowy poziom dna, jaki widzimy w rosyjskiej agresji. Ataki na infrastrukturę cywilną są przerażające i złe. Do tej pory widzieliśmy już takie przypadki w tym konflikcie, ale jest zbyt wcześnie, aby to ostatecznie stwierdzić - powiedział dziennikarzom w trakcie podróży do Waszyngtonu, gdzie w środę spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem.

  Sunak dodał, że natychmiastową reakcją Wielkiej Brytanii na ten atak było zaoferowanie pomocy humanitarnej.

  - Już wcześniej przeznaczyliśmy środki i fundusze na wsparcie zarówno ONZ, jak i Czerwonego Krzyża, aby reagować na takie sytuacje. A teraz są w stanie przekierować te zasoby, aby szczególnie pomóc w reakcji humanitarnej i ewakuacji na tym obszarze w wyniku tego, co się stało - powiedział.

 • 12:06

 • 12:00

  Alarm przeciwlotniczy został odwołany.

 • 10:51

  Setki tysięcy ludzi pozbawione są dostępu do wody pitnej na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  "Zniszczenie jednego z największych zbiorników wodnych na Ukrainie jest absolutnie celowe... Setki tysięcy ludzi zostało pozbawionych normalnego dostępu do wody pitnej" - stwierdził Zełenski na swoim profilu w Telegramie.

  Również w środę ukraińska Państwowa Agencja Odbudowy i Rozwoju Infrastruktury poinformowała o planach budowy trzech odcinków wodociągów o długości 87 kilometrów, by wznowić dostawy wody do miast i wsi, które mają problemy z zaopatrzeniem w wodę z powodu wysadzenia zapory w Nowej Kachowce.

  Jak powiedział szef agencji i wicepremier infrastruktury Mustafa Najem, "planujemy jak najszybciej rozpocząć budowę rurociągu i przepompowni (...). Naszym pierwszym krokiem jest skoordynowanie trasy rurociągu, biorąc pod uwagę rozwój osiedli i istniejące media. Następnie przystąpimy do przygotowania dokumentacji projektowej. Po pracach geologicznych i geodezyjnych będziemy mieli jaśniejszy obraz i będziemy mogli dokładnie określić, ile czasu potrzebujemy na ukończenie tak ogromnego projektu" - dodał Najem w oświadczeniu.

  Wodociąg będzie transportował 300 tys. metrów sześciennych wody dziennie z możliwością zwiększenia tej ilości - podała kierowana przez Mustafę Najema agencja na swoim profilu na Facebooku.

  Wicepremier i minister rozwoju społeczności lokalnych i infrastruktury Ołeksandr Kubrakow, któremu podlega agencja, również zapowiedział jak najszybsze rozpoczęcie budowy wodociągów. - Jednym z naszych priorytetów jest teraz szybkie zapewnienie regionom dotkniętym powodzią stabilnych dostaw wody. Już teraz, wraz z zespołem Agencji Odbudowy, Ministerstwa Środowiska, ratownikami, wojskiem i władzami lokalnymi pracujemy w terenie, aby jak najszybciej rozpocząć budowę - powiedział Kubrakow, cytowany przez Interfax-Ukraina.

 • 10:30

  W związku z aktywnością rosyjskiego lotnictwa na całym terytorium Ukrainy ogłoszono w środę alarm powietrzny i polecono mieszkańcom ukrycie się w schronach. W Kijowie syreny alarmowe zawyły ok. godz. 11.30 (10.30 w Polsce).

  W sieciach społecznościowych poinformowano o starcie z lotnisk w Rosji ciężkich myśliwców MiG-31K, mogących przenosić rakiety ponaddźwiękowe Kinżał. "W powietrzu znajduje się już siedem MiG-31K" - przekazał w Telegramie Oficjalny Radar Alarmów.

  Alarm ogłoszono na terytorium całego kraju, w tym sąsiadujących z Polską obwodach wołyńskim, lwowskim i zakarpackim.

 • 9:17

  We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 26,1 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 23 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 12,429 mln wjazdów do Polski i 10,641 mln wyjazdów na Ukrainę.

  "W dniu 06.06 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 26,1 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 12,429 mln osób" - poinformowała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

  Jak podała, z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 23 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 10,641 mln.

  SG od początku wojny zanotowała prawie 1,8 mln więcej wjazdów do Polski niż wyjazdów na Ukrainę.

 • 8:25

 • 8:20

  Gubernator obwodu kurskiego na Zachodzie Rosji Roman Starowojt poinformował, że dwa miasta obwodu straciły dostęp do energii elektrycznej w wyniku ukraińskiego ataku na infrastrukturę energetyczną przy granicy z Ukrainą - podaje Reuters. Ranna miała zostać jedna osoba.

 • 8:13

  Rosyjska państwowa agencja TASS poinformowała, że prorosyjskie władze obwodu chersońskiego wprowadziły stan wyjątkowy na administrowanym przez nie obszarze.

 • 8:10

  Ukraiński sztab przedstawił dane dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 212 tys. żołnierzy (+880 ostatniej doby), 3873 czołgi (+13), 3640 systemów artyleryjskich (+37) oraz 314 samolotów (+1).

 • 8:01

  Rosjanie, dopuszczając się zbrodni wojennej, wysadzili tamę na Dnieprze w celu niedopuszczenia do ruchu ukraińskich wojsk - oświadczył w komunikacie sztab generalny armii Ukrainy.

  "W wyniku tego aktu terrorystycznego ok. 80 miejscowości znajduje się w strefie podtopienia" - podano w porannym komunikacie sztabu generalnego.

  "Rosja kontynuuje wojnę najeźdźczą, nie licząc się ze stratami. By osiągnąć swoje cele stosuje taktykę terroru, ostrzeliwuje obiekty cywilne, w tym dzielnice mieszkalne" - podsumowano.

  W ciągu doby armia agresora przeprowadziła 35 ataków rakietowych z użyciem rakiet Ch-101/Ch-555 (wszystkie zostały strącone). Rosjanie dokonali też 41 ataków lotniczych i 57 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych. Są ofiary i ranni wśród cywilów, zniszczone bloki mieszkalne i prywatne oraz inna infrastruktura cywilna.

  "Przeciwnik w dalszym ciągu koncentruje wysiłki na próbach pełnego zajęcia obwodów ługańskiego i donieckiego. W ciągu minionej doby miało miejsce ponad 30 starć" - podano.

  Jak podano, siły ukraińskie odparły 13 ataków rosyjskich w rejonie Marjinki w obwodzie donieckim. Na kierunku łymanskim wrogowie podejmowali nieudane natarcia w rejonie Kreminnej, Biłohoriwki oraz Berestowego. W rejonie Bachmutu celem ich (nieudanych – według sztabu) ataków była Kliszczijiwka.

 • 7:44

  Rosjanie mogli wysadzić tamę w Nowej Kachowce po to, by utrudnić Ukraińcom działania kontrofensywne - ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Prognozy ekspertów amerykańskich i europejskich są zgodne z przewidywaniami ISW z października 2022 r. dotyczącymi tego, że Rosjanie mogą odnieść potencjalnie większe korzyści z zalania delty Dniepru pomimo uszkodzenia własnych przygotowanych pozycji obronnych niż Ukraińcy - twierdzą eksperci think tanku. ISW oceniło, że wojska rosyjskie mogą wykorzystać powódź do poszerzenia Dniepru i skomplikować ukraińskie próby kontrofensywy na i tak trudnym terenie. Rosjanie bardzo zaniepokoili się ukraińskimi przygotowaniami do przekroczenia rzeki i kontrataku na wschodni brzeg obwodu chersońskiego.

  Materiały filmowe z wtorku, potwierdzone wpisami rosyjskich blogerów wojskowych, wskazują, że powódź zmyła ukraińskie pozycje w pobliżu linii brzegowej Dniepru i zmusiła ukraińskie formacje do ewakuacji pod ostrzałem rosyjskiej artylerii - napisał ISW.

  Ośrodek zwrócił też uwagę, że rosyjska propaganda stara się przerzucić odpowiedzialność za wysadzenie tamy na Ukraińców. Rzecznik Kremla Pieskow oświadczył, że siły ukraińskie przeprowadziły atak sabotażowy na zaporę, ponieważ "ukraińskie siły zbrojne nie osiągają swoich celów" w operacjach ofensywnych. Wyjaśnienie to jest nieprawdopodobne - zwracają uwagę eksperci ISW - ponieważ siły ukraińskie nie przeprowadziły jeszcze operacji ofensywnych na dużą skalę. Minister obrony Szojgu stwierdził, że siły ukraińskie zamierzają wysłać siły z chersońskiego odcinka frontu, aby wesprzeć "nieudane" operacje ofensywne w innych miejscach. Ukraińcy mieliby zniszczyć tamę, aby zakłócić zdolność sił rosyjskich do wykorzystania słabości ukraińskiej obrony na zachodnim (prawym) brzegu obwodu chersońskiego. To wyjaśnienie jest zdaniem ISW również nieprawdopodobne, ponieważ ograniczone siły rosyjskie na wschodnim (lewym) brzegu rzeki nie stanowią znaczącego zagrożenia dla zachodniego (prawego) brzegu.

  ISW cytuje też w najnowszym raporcie dyrektora Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego, który oświadczył, że spadek poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim "nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Zaporożu"; tego samego zdania są ukraińscy urzędnicy. Grossi stwierdził, że Elektrownia Jądrowa pompuje wodę do swoich kanałów chłodzących i powiązanych systemów, a duży zbiornik wodny położony w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni "wystarczy, aby zapewnić wodę do chłodzenia przez kilka miesięcy". TO samo powiedział prezes ukraińskiego operatora energii jądrowej Enerhoatom Petro Kotin.

 • 7:15

  Co najmniej siedem osób zaginęło po tym, jak wody ze zniszczonej tamy Nowa Kachowka zalały pobliskie tereny - poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS, cytując promoskiewskiego burmistrza miasta Nowa Kachowka.

 • 6:55

  Siły rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały obwód chersoński w ciągu ostatniego dnia - przekazał gubernator obwodu Ołeksandr Prokudin, cytowany przez agencje Reuters.

  W wyniku ataków zginąć miała jedna osoba, jedna miała zostać ranna. Ostrzał objąć miał miasto Chersoń.

 • 6:14

  Poziom wody w mieście Nowa Kachowka zaczął spadać po zniszczeniu pobliskiej tamy - podaje agencja Reuters, powołując się na informacje rosyjskiej administracja miasta.

 • 6:00

  Ukraiński resort obrony opublikował nagranie przedstawiające żołnierzy pomagających mieszkańcom Chersonia w ewakuacji.

 • 5:44

 • 5:41

 • 5:35

  Ostatniej doby Rosjanie ostrzelali siedem hromad (gmin) w obwodzie sumskim - podaje Ukrinform, powołując się na infromacje władz obwodu.

  "W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 19 ostrzałów. Zarejestrowano 71 eksplozji" - głosi komunikat.

 • 4:45

  Instytut Studiów nad Wojną: ukraińscy urzędnicy zapewnili, że uszkodzenie tamy i późniejsza powódź nie przeszkodzą ukraińskim przygotowaniom do kontrofensywy.

 • 4:22

  Siły rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim, który może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego - powiedział gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  - Nie odnotowano wycieku po wtorkowym ostrzale, który uderzył w rurociąg w pobliżu wsi Masiutówka i nocnego ostrzału w pobliżu wsi Zapadne - powiedział Ołeh Syniehubow. "Nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi" – napisał później w Telegramie.

 • 4:13

 • 3:20

  "Celowe zniszczenie zapory wodnej w Kachowce przez terrorystów wygląda tak samo z każdego punktu widzenia na świecie. Zarówno w Afryce, jak i Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii i Indiach katastrofy spowodowane z premedytacją przez człowieka są złem" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy odnosząc się do faktu jej zniszczenia przez Rosję.

  "Musimy powstrzymać rosyjskie zło. Wszyscy inni terroryści na świecie powinni zobaczyć, że terror nie jest na świecie bezkarny" - dodał Zełenski.

  W wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że wywołana przez Rosjan katastrofa w Elektrowni Kachowskiej nie powstrzyma Ukrainy przed wyzwoleniem spod okupacji własnego terytorium i nie zwiększyła szans okupantów na pozostanie na tych ziemiach: "Katastrofa w Kachowce spowdowana przez rosyjskich terrorystów nie powstrzyma Ukrainy i Ukraińców. Wyzwolimy całą naszą ziemię. A każdy rosyjski atak terrorystyczny tylko zwiększa kwotę odszkodowań, które Rosja zapłaci za popełnione zbrodnie, a nie szanse okupanta na pozostanie na naszej ziemi".

  - Jestem wdzięczny wszystkim naszym ratownikom, żołnierzom, przedstawicielom lokalnych społeczności, regionów, którzy pomagają ludziom z naszych południowych regionów, które zostały zalane w wyniku rosyjskiego ataku terrorystycznego - powiedział Zełenski i wezwał społeczność międzynarodową do zademonstrowania , że Rosja nie uniknie odpowiedzialności za akty terroru w Ukrainie i na świecie.

 • 2:44

  Wysadzenie tamy na Dnieprze jest kolejnym aktem rosyjskiego barbarzyństwa i widoczną zbrodnią wojenną - powiedział Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa poświęconego zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce. Szczerski był jednym z wielu dyplomatów, którzy potępili działania Rosji.

 • 2:36

  Dziennikarka TVN24 Alina Makarczuk udostępniła w mediach społecznościowych grafikę autorstwa Walentyny Romanowej o sytuacji po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce.

 • 2:14

  Premier Włoch Giorgia Meloni nazwała czynem "kryminalnym" i "grozą" wysadzenie tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce na południu Ukrainy. Wyraziła bliskość z ludnością, którą dotknęło zniszczenie zapory.

 • 1:03

  Ukraina potrzebuje konkretnej perspektywy członkostwa w NATO, a jako sojusznik przyczyni się do bezpieczeństwa pozostałych krajów - mówili prezydenci państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, którzy spotkali się we wtorek w stolicy Słowacji Bratysławie.

 • 0:42

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmawiał przez telefon z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaelem Grossim i powiadomił go o skutkach wysadzenia przez siły rosyjskie tamy na Dnieprze.

  Zełenski napisał na Twitterze, że poinformował Grossiego o "wielkoskalowych skutkach ataku terrorystycznego Rosji polegającego na wysadzeniu tamy kachowskiej elektrowni". Omówiono też sposoby zminimalizowania ryzyka dla bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - dodał.

  Uzgodniono także wizytę Grossiego w Ukrainie.

  Grossi z kolei przekazał w mediach społecznościowych, że w związku z niepokojącym rozwojem wydarzeń wokół zniszczenia zapory kachowskiej hydroelektrowni w przyszłym tygodnie stanie na czele następnej misji MAEA do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Misja ma być we wzmocnionym składzie. Jak ocenił, "to ważny moment dla bezpieczeństwa jądrowego".

 • 0:12

  W walkach o Bachmut na wschodzie Ukrainy zginęło 21 tys. rosyjskich najemników z Grupy Wagnera, a 60 tysięcy zostało rannych. My też mieliśmy swoje straty, ale były one nieporównywalnie mniejsze - ujawnił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję UNIAN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red. / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości