Ukraińcy minują tereny przy granicy z Rosją i Białorusią 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Wysadzona przez Rosjan droga w obwodzie czernihowskim
Wysadzona przez Rosjan droga w obwodzie czernihowskim DPSU/Telegram
wideo 2/24
Wysadzona droga w obwodzie czernihowskim DPSU/Telegram

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 478 dni. Ukraina wzmacnia północną granicę. Dowódca Sił Połączonych generał Serhij Najew przekazał, że w obwodach graniczących z Rosją i Ukrainą w ciągu ostatniego tygodnia wzdłuż granicy państwowej wykopano ponad pięć tysięcy metrów okopów i ponad dwa i pół kilometra rowów przeciwpancernych. - Zaminowanie terenu w rejonie przygranicznym trwa. Wykorzystano ponad osiem tysięcy min. Zorganizowano ponad 60 stanowisk strzeleckich i 120 miejsc ukryć dla żołnierzy - dodał Najew. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:38

    W Sewastopolu, na okupowanym przez Rosjan Krymie, doszło wieczorem od odcięcia energii elektrycznej - poinformowały władze okupacyjne, cytowane przez rosyjską agencję RIA Nowosti. Bez prądu miało zostać 80 procent miasta.

  • 4:00

    Źródła rosyjskie twierdziły, że grupy sabotażowe i rozpoznawcze Ukrainy wylądowały na wschodnim brzegu obwodu chersońskiego i tam zajęły pozycje - wskazał Instytut Studiów nad Wojną. ISW nie zaobserwował żadnych dowodów na to, aby od czasu zniszczenia tamy w Nowej Kachowce siły ukraińskie działały na lewym brzegu obwodu chersońskiego.

  • 2:36

    Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły udane operacje kontrofensywne 12 km na południowy zachód od Bachmutu w pobliżu Stupoczki – podał Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Amerykański think tank wskazał, że geolokalizowane nagranie opublikowane 15 czerwca wskazuje, że siły ukraińskie osiągnęły marginalne korzyści na północno-zachodnich obrzeżach Bachmutu na zachód od Jachidne.

    Rosyjscy blogerzy twierdzili, że ukraińskie wojska kontynuowały kontrataki na północny zachód, zachód i południowy zachód od Bachmutu – przekazał ISW. Rosyjscy blogerzy dodatkowo twierdzili, że siły ukraińskie kontynuowały ataki na rosyjskie pozycji na południe od Wielkiej Nowosilki w zachodnim obwodzie donieckim i osiągnęły zdobycze w centralnym obwodzie zaporoskim – dodał.

  • 1:32

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 0:31

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wystąpieniu wideo, że każdy metr terytorium wydartego rosyjskim siłom okupacyjnym ma "ogromne znaczenie" dla ukraińskiej kontrofensywy. W nagraniu Zełenski podkreślił, jak ważny dla trwającej kontrofensywy jest "ruch naprzód" ukraińskich wojsk.

    Wołdymyr Zełenski w obwodzie mikołajowskim

  • 23:57

    Ambasador Ukrainy w Izraelu potępił Władimira Putina, który obelżywie odniósł się do kwestii żydowskich korzeni ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, twierdząc, że niektórzy Żydzi uważają go za hańbę dla narodu żydowskiego. - Myślę, że jest to wyraźna prowokacja w stylu KGB i kiepska propaganda - powiedział Jewhen Kornijczuk, cytowany przez "Jerusalem Post".

  • 21:28

    Nuklearna retoryka Władimira Putina jest "wysoce nieodpowiedzialna" - oświadczyła wicerzeczniczka Białego Domu Olivia Dalton, odnosząc się do słów rosyjskiego prezydenta podczas forum ekonomicznego w Petersburgu. Szef dyplomacji USA Antony Blinken stwierdził natomiast, że nie widzi potrzeby zmiany rozmieszczenia amerykańskiej broni jądrowej.

  • 21:03

    Najważniejsze walki z rosyjskimi wojskami toczą się już nie pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, lecz na południu, w pobliżu dróg wiodących do okupowanych miast Mariupol i Berdiańsk nad Morzem Azowskim - oznajmiła w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

  • 20:04

    Ostrzelanie Kijowa w dniu, gdy przybyli tam przywódcy państw afrykańskich, którzy za chwilę mają się udać do Rosji, świadczy o tym, że Putin albo utracił kontrolę nad swoją armią, albo jest niepoczytalny - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowach z delegacją siedmiu państw Afryki.

  • 19:17

    Rozmowy pokojowe z Rosją są możliwe tylko po całkowitym wycofaniu wojsk agresora z naszego kraju; pozwolenie na jakiekolwiek negocjacje teraz, gdy nasze ziemie są okupowane, skutkowałoby zamrożeniem wojny, czyli bólu i cierpienia - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu w Kijowie z delegacją siedmiu państw Afryki.

  • 19:15

    Jest "wysoce prawdopodobne", że za wysadzenie tamy na Dnieprze odpowiada Rosja - wynika ze wstępnych ustaleń zespołu międzynarodowych ekspertów prawnych z Global Rights Compliance, wspierających śledztwo ukraińskiego Prokuratora Generalnego. Zawalenie się tamy w Nowej Kachowce "zostało spowodowane przez wcześniej rozmieszczone materiały wybuchowe umieszczone w krytycznych punktach konstrukcji tamy" - ocenili eksperci cytowani przez CNN.

  • 19:14

    Ansar Osmanow, tatarski aktywista z okupowanego przez Rosję Krymu, został skazany przez sąd w Rostowie nad Donem na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze; mężczyznę oskarżono o rzekomą działalność terrorystyczną i "przygotowywanie się do przejęcia władzy" - powiadomiło Radio Swoboda.

  • 19:14

    Rosyjskie wojska po raz kolejny w ostatnich dniach ostrzelały Chersoń na południu Ukrainy, raniąc 23 osoby, w tym troje dzieci, stan zdrowia trojga poszkodowanych cywilów jest oceniany jako ciężki - poinformował na Telegramie szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

  • 17:30

    Stany Zjednoczone przekażą 205 milionów dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej dla Ukrainy - ogłosiłamerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Pieniądze mają między innymi pomóc w łączeniu rodzin, rozdzielonych przez wojnę.

  • 17:21

    Prezydent USA Joe BIden poparł propozycję sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, by zrezygnować z wymogu przejścia przez mechanizm Planu Działań na rzecz Członkostwa (Membership Action Plan; MAP) w ramach akcesji Ukrainy do Sojuszu - podały "Washington Post" i Politico. Ma to potencjalnie skrócić jej drogę do członkostw

  • 16:44

    Kirgiskie organy ścigania zatrzymują i deportują do ojczyzny Rosjan, którzy sprzeciwiają się wojnie na Ukrainie. W celu identyfikacji i deportacji takich osób uruchomiono specjalny system identyfikacji twarzy - napisał niezależny portal The Insider.

  • 16:11

    Według danych opozycyjnych mediów na Ukrainie śmierć poniosło do tej pory 25 528 żołnierzy agresora. Niezależni dziennikarze podkreślili jednak, że są to wyłącznie zweryfikowane przypadki, a faktyczna liczba zabitych jest znacznie wyższa i właściwie niemożliwa do precyzyjnego ustalenia. Dokonanie precyzyjnych szacunków utrudniają między innymi decyzje władz rosyjskich regionów, które - na wniosek resortu obrony - przestały publikować nekrologi żołnierzy poległych podczas wojny.

  • 16:11

    Z potwierdzonych przez nas danych wynika, że podczas inwazji na Ukrainę zginęło już co najmniej 2150 rosyjskich oficerów armii i struktur siłowych, w tym pięciu generałów i 63 pułkowników - powiadomiły w piątkowym raporcie niezależny portal Mediazona i rosyjskojęzyczna redakcja stacji BBC.

  • 15:37

    Gdyby Ukraina przestała teraz walczyć, to przestałaby istnieć jako niepodległe państwo; natomiast gdyby to Rosja przestała walczyć, to mielibyśmy pokój - powiedział sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.

  • 15:13

    Stoltenberg podkreślił również, że konieczne jest utworzenie "struktury", która zapewni Ukrainie bezpieczeństwo po zakończeniu wojny. Sekretarz generalny podkreślił, że trwają prace nad utworzeniem Rady NATO-Ukraina, która byłaby platformą politycznej koordynacji między Sojuszem a Kijowem.

  • 15:12

    Sojusznicy zgadzają się, że Ukraina zbliżyła się do NATO w ciągu ostatniej dekady - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów obrony krajów należących do Sojuszu.

  • 14:44

    Ukraiński więzień polityczny Wołodymyr Jakymenko, odbywający wyrok 15,5 roku pozbawienia wolności w kolonii karnej w Rosji, podciął sobie żyły w geście protestu przeciwko konieczności szycia mundurów dla żołnierzy wroga. Mężczyzna przeżył, chociaż odmówiono mu pomocy medycznej - poinformował rzecznik praw człowieka Ukrainy Dmytro Łubinec.

    Jakymenkę skazano na podstawie sfabrykowanych dowodów, rzeczywistą przyczyną jego aresztowania były proukraińskie poglądy. Nasz rodak przebywa w więzieniu w Pugaczowie w obwodzie samarskim, w europejskiej części Rosji - oznajmił Łubinec we wpisie na kanale Telegram.

    Wołodymyr Jakymenko jest więziony w Rosji

  • 14:32

    Ukraina wzmacnia północną granicę. Dowódca ukraińskich Sił Połączonych generał Serhij Najew przekazał, że w obwodach, graniczących z Rosją i Ukrainą, w ciągu ostatniego tygodnia wzdłuż granicy państwowej wykopano ponad pięć tysięcy metrów okopów i ponad dwa i pół kilometra rowów przeciwpancernych.

    - Planowane zaminowanie terenu w rejonie przygranicznym trwa. Wykorzystano ponad osiem tysięcy min. Zorganizowano ponad 60 stanowisk strzeleckich i 120 miejsc ukryć dla żołnierzy - dodał generał Najew.

    Ukraińcy zaminowują tereny na północy kraju

  • 14:02

    W wyniku przeprowadzonego w piątek rosyjskiego ataku rakietowego w Kijowie nie doszło do uszkodzenia obiektów infrastruktury – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko.

    "Uściślenie. W Kijowie w dzielnicy Padół było słychać głośne wybuchy w wyniku działania obrony powietrznej obok stolicy. W ataku nie doszło do uszkodzenia obiektów czy budynków w Kijowie" - napisał na kanale Telegram.

  • 12:55

    Młoda Białorusinka, która wsparła finansowo białoruskich ochotników z pułku im. Konstantego Kalinowskiego, walczących po stronie ukraińskiej przeciwko Rosji, została skazana na trzy lata kolonii karnej - poinformował niezależny białoruski portal Nasza Niwa.

    Wyrok zapadł w środę - podała Nasza Niwa. Była dyrektor firmy informatycznej Anastasija Pietroczenko została skazana z artykułu dotyczącego "finansowania działalności ekstremistycznej". Kobieta przebywała w areszcie od października 2022 roku, gdy zatrzymano ją za przelanie pieniędzy na działalność pułku im. Konstantego Kalinowskiego.

    Walczący po stronie ukraińskiej, złożony z białoruskich ochotników pułk zawdzięcza swoją nazwę Kastusiowi Kalinouskiemu (Konstantemu Kalinowskiemu), polsko-białoruskiemu działaczowi niepodległościowemu i uczestnikowi powstania styczniowego, zabitemu w 1864 roku w Wilnie z rozkazu rosyjskich władz.

    Cichanouska: naród białoruski zobaczył, że Łukaszenka i jego czasy zbliżają się do końca

  • 12:27

    Władimir Putin "buduje zaufanie" przeprowadzając największy od tygodni atak rakietowy na Kijów w czasie wizyty afrykańskich przywódców w naszej stolicy - napisał w piątek na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

    "Rosyjskie rakiety to wiadomość dla Afryki: Rosja chce więcej wojny, a nie pokoju" - dodał Kułeba.

  • 11:43

    Ukraińska obrona przeciwlotnicza poinformowała o zestrzeleniu nad Ukrainą sześciu rosyjskich rakiet Kindżał, sześciu pocisków manewrujących Kalibr i dwóch rozpoznawczych dronów.

    Ch-47M2 Kindżał podwieszony pod myśliwcem MiG-31

  • 10:45

    Media informują o eksplozji w Kijowie. Władze ukraińskiej stolicy i obwodu kijowskiego podały, że w regionie działa obrona powietrzna. W całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

    Siły Powietrzne Ukrainy potwierdziły, że zarejestrowano odpalenie pocisków manewrujących Kalibr z akwenu Morza Czarnego.

  • 10:23

    Kontynuujemy działania ofensywne na niektórych obszarach, zajmując kolejne wzniesienia i tereny leśne w celu stopniowego wyparcia wroga z podejścia do Bachmutu. Rosjanie widzą to i stawiają desperacki opór - powiedział dowódca ukraińskich sił lądowych, generał Ołeksandr Syrski.

    Dowódca dodał, że sytuacja na wschodnim odcinku frontu pozostaje napięta.

    - Pomimo ofensywy naszych wojsk na południu i utraty (przez Rosjan) terytorium i miejscowości w tym rejonie, wróg nadal przesuwa najlepsze jednostki na kierunek bachmucki, łącząc te działania z potężnym ostrzałem artyleryjskim i atakami lotnictwa na pozycje naszych wojsk - powiedział Syrski cytowany przez kanał Military Media Center.

  • 9:43

    Do Ukrainy przybył prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa – przekazała kancelaria afrykańskiego lidera. Informowała ona wcześniej, że w ramach afrykańskiej "misji pokojowej" Ramaphosa planuje spotkać się z prezydentem Ukrainy, a następnie – Rosji.

    "Prezydent RPA Cyril Ramaphisa przybył na stację Nemiszajewe (w obwodzie kijowskim), gdzie powitał go specjalny przedstawiciel Ukrainy ds. Afryki i Bliskiego Wschodu ambasador Maksym Subcz i ambasador RPA w Ukrainie Andre Groenewald" – podano na Twitterze południowoafrykańskiego prezydenta.

    Wcześniej strona afrykańska informowała, że Ramaphosa ma wziąć udział w "misji pokojowej" krajów regionu, w którą zaangażowane są RPA, Zambia, Komory, Kongo, Egipt, Senegal i Uganda - podała agencja Interfax-Ukraina.

  • 9:35

    W ciągu minionej doby w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne – powiadomiły władz regiony.

    "W ciągu doby przeciwnik przeprowadził 54 ostrzały, wystrzeliwując 223 pociski z moździerzy, artylerii, (wieloprowadnicowych wyrzutni) Grad, dronów, lotnictwa; były także uderzenia rakietowe" – napisał na kanale Telegram szef administracji wojskowej w obwodzie chersońskim Ołeksandr Prokudin. Pociski trafiły m.in. w dzielnice mieszkaniowe.

    Zalany przez powódź Chersoń w Ukrainie

  • 9:15

    Systemy walki radioelektronicznej wojsk rosyjskich mają dotąd krytyczne znaczenie dla komplikowania ukraińskich ataków w obwodzie zaporoskim, na południu, chociaż nie jest jasne, czy skuteczność tej taktyki to rezultat wysokich zdolności rosyjskich systemów czy ich efektywniejszego zastosowania – pisze w najnowszej analizie Instytut Badań nad Wojną.

    Ośrodek cytuje rosyjskie źródła, tzw. blogerów wojennych, którzy chwalą rosyjskie systemy walki radioelektronicznej Murmansk i Krasucha, a także skuteczne stosowanie taktyki obronnej przez siły rosyjskie.

    ISW przyznaje także, że zaobserwował efektywne stosowanie taktyki defensywnej przez Rosjan, polegającej na tym, że pierwsza linia obrony odpiera lub hamuje ukraińskie ataki, a druga linia kontratakuje na oddziały Sił Zbrojnych Ukrainy, którym udało się przerwać pierwszą linię.

    W ocenie amerykańskiego think tanku siły ukraińskie kontynuowały w czwartek ataki co najmniej na trzech kierunkach frontu.

    Według think tanku obecne operacje ofensywne Ukrainy to prawdopodobnie przygotowanie warunków, wstępna faza szerszej kontrofensywy, której cele na razie nie są jasne. Siły ukraińskie m.in. miały się posunąć do przodu ostatniej doby o około 1 km w zachodniej części obwodu donieckiego i kontynuować próby poprawienia swoich pozycji taktycznych w rejonie Wuhłedaru.

    Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy od początku kontrofensywy Ukraińcy mieli pójść do przodu o ok. 3 km w rejonie Małej Tokmaczki w zachodniej części obwodu zaporoskiego i o ok. 7 km w rejonie Wełykiej Nowosiłki, wyzwalając siedem miejscowości.

  • 8:41

    W ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła w Ukrainie 590 żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Straty sił rosyjskich w ludziach od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 218 500 żołnierzy.


  • 7:05

    Jestem dobrej myśli co do szans przekonania prezydenta Bidena do poparcia członkostwa Ukrainy w NATO - powiedział PAP Żygimantas Pavilionis, szef komisji spraw zagranicznych litewskiego Sejmu. Jak dodał, większość pracy w sprawie stworzenia koalicji zwolenników akcesji Ukrainy została już wykonana.

    11-12 lipca przywódcy państw NATO zgromadzą się na szczycie w Wilnie. Ukraina liczy, że otrzyma zaproszenie do Sojuszu.

    Stoltenberg: wszyscy członkowie NATO są zgodni, że Ukraina przystąpi do Sojuszu

  • 6:20

    Polska, Litwa i Ukraina wykazują istotne oznaki odporności na rosyjską propagandę - mówił w czwartek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski podczas publikacji wspólnego raportu na temat dezinformacji i manipulacji Kremla.

    Zwracając się w ambasadzie RP przy ONZ do dyplomatów z ponad 30 państw, wskazał na konieczność zachowania czujności i kontynuowania wysiłków przeciwdziałających dezinformacji i propagandzie Kremla. Zwłaszcza że mogą stać się jeszcze bardziej niebezpieczne wraz z rozwojem sztucznej inteligencji.

  • 6:20

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 15 czerwca 2023

  • 4:46

    Ukraiński wywiad poinformował, że siły rosyjskie zaczynają wycofywać ze służby wyspecjalizowane jednostki szturmowe wielkości kompanii i przenoszą swój personel do formacji ochotniczych – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank wyjaśnia, że siły rosyjskie zdecydowały się na ten krok ze względu na problemy kadrowe oraz fakt, że rosyjskie wojska w dużej mierze bronią się przed ukraińskimi operacjami kontrofensywnymi na obszarach wiejskich.

  • 4:31

    "Kanada zwiększa wsparcie dla Ukrainy, inwestując dodatkowe 500 mln dolarów kanadyjskich w pomoc wojskową, przedłużając operację UNIFIER i przekazując więcej rakiet i amunicji. Powiedziałam ministrowi obrony Oleksijowi Reznikowowi, że może nadal liczyć na pomoc Kanady" – napisała na Twitterze minister obrony Kanady Anita Anand.

  • 4:09

    Hiszpania wyśle Ukrainie 20 pojazdów opancerzonych i 4 czołgi Leopard 2A4, a także zorganizuje szpital wojskowy - oświadczyła minister obrony Hiszpanii Margarita Robles na posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w formacie Rammstein, poinformowała Ukraińska Prawda.

    Rables podkreśliła, że wsparcie Hiszpanii dla Ukrainy "w dążeniu do wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju pozostanie niezłomne tak długo, jak będzie to konieczne".

  • 3:50

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:03

    - Bez dostaw z Rosji nie bylibyśmy dziś w stanie zaopatrzyć naszego kraju w energię - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto, przebywający na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

    W jego ocenie dostawy energii powinny być traktowane "nie jako kwestia ideologiczna, a jako fizyczna". Rząd w Budapeszcie popiera rozwój nowych szlaków dostaw energii do Europy, ale uważa, że dywersyfikacja nie polega na zastąpieniu jednego, "niezawodnego" dostawcy innym.

    Szijjarto na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu

  • 2:23

    Ukraina powinna otrzymać rosyjskie aktywa w charakterze reparacji za rosyjską agresję - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do projektu ustawy amerykańskich senatorów w tej sprawie.

    Zełenski powiedział na nagraniu, że rosyjska klasa rządząca "nie ceni ludzi i jest gotowa do tracenia ludzkich istnień setkami tysięcy". - A pieniędzy - tych, które przywłaszczyli - jest im szkoda. Swoje aktywa cenią - podkreślił.

    Według prezydenta rosyjscy rządzący powinni stracić aktywa w pełni, "na korzyść tych, którzy ucierpieli z powodu ich agresji, tej terrorystycznej wojny: na korzyść naszego państwa, naszych ludzi".- W takich dyktaturach jak rosyjska to właśnie pieniądze są największą wartością - ocenił Zełenski.

    Szef państwa odniósł się w ten sposób do projektu ustawy ponadpartyjnej grupy senatorów USA, która pozwoliłaby prezydentowi Joe Bidenowi przejąć i przenieść na Ukrainę w charakterze reparacji zamrożone w USA rosyjskie aktywa państwowe.

  • 2:14

    Kanada przekaże Ukrainie pociski rakietowe dla obrony powietrznej i amunicję oraz przedłuży szkolenia dla ukraińskiej armii – poinformowała minister obrony Anita Anand w komunikacie po czwartkowym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.

    Przekazywana Ukrainie pomoc dla obrony powietrznej to 288 pocisków rakietowych średniego zasięgu AIM-7 Sparrow, które będą zmodyfikowane tak, by mogły być używane jako pociski ziemia-powietrze. Ponadto do Ukrainy trafi 10 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 105 mm – napisano w komunikacie przypominającym o złożonym podczas weekendowej wizyty w Kijowie zobowiązaniu premiera Kanady Justina Trudeau do uruchomienia nowej transzy pomocy wojskowej o wartości 500 mln CAD.

  • 0:53

    Specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. tortur, Alice Jill Edwards, alarmowała w czwartek, że rosyjskie wojsko na Ukrainie dopuszcza się "powszechnego" stosowania fizycznych i psychicznych tortur wobec cywilów i jeńców wojennych.

    Według Edwards ONZ jest w posiadaniu raportów i zeznań, które wydają się wskazywać, że rosyjskie siły zbrojne na Ukrainie konsekwentnie i celowo zadają ciężki fizyczny i psychiczny ból i cierpienie ukraińskiej ludności cywilnej i jeńcom wojennym.

    Te tortury, jej zdaniem, są rzekomo przeprowadzane w celu wydobycia informacji wywiadowczych lub wymuszenia zeznań od zatrzymanych osób lub z powodu ich wcześniejszego członkostwa lub wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych.

  • 0:44

    Pierwsza dama Agata Kornhauser–Duda spotkała się w czwartek w Warszawie z ukraińskimi medykami, którzy szkolą się w Polsce. Przedmiotem kursu jest m.in. terapia traumy wojennej i następstw stresu bojowego oraz rehabilitacja rannych.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: