Rośnie liczba ofiar rosyjskiego ostrzału Zaporoża. Wśród zmarłych kilkumiesięczna dziewczynka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Sanna Marin kierowała fińskim rządem od grudnia 2019 roku (nagrania archiwalne)
Sanna Marin kierowała fińskim rządem od grudnia 2019 roku (nagrania archiwalne)Archiwum Reuters
wideo 2/22
Sanna Marin kieruje fińskim rządem od grudnia 2019 roku (nagrania archiwalne)Archiwum Reuters

Sobota jest 374. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Do jedenastu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku w Zaporożu, na południu Ukrainy - poinformowały służby ratunkowe i władze obwodowe. W połowie tygodnia Rosjanie ostrzelali tam pięciokondygnacyjny blok mieszkalny. Służby przekazały, że spod gruzów wydobyto ciało 8-miesięcznej dziewczynki, która zginęła ze swoją rodziną. Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin w wywiadzie dla portalu RBK Ukraina przekazał, że trwają prace nad pociągnięciem Rosji do odpowiedzialności przed trybunałem. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 6:06
  • 3:59

    Siły ukraińskie broniące Bachmutu są pod coraz silniejszym naciskiem sił rosyjskich - poinformował w sobotę brytyjski wywiad wojskowy. W mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki.

    Ukraina wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami, podczas gdy regularna armia rosyjska i siły prywatnej grupy wojskowej Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu - poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony w swoim codziennym biuletynie wywiadowczym.

    Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poście na Facebooku, że wojska rosyjskie próbowały otoczyć Bachmut, ale bezskutecznie, dodając, że obrońcy odparli liczne ataki w mieście i wokół niego.

  • 2:08

    Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol ocenił w sobotę, że Kreml przegrał samodzielnie zainicjowaną bitwę energetyczną i zawyrokował, że rola Rosji w międzynarodowych kwestiach dotyczących handlu i dystrybucji energii będzie w przyszłości znacznie mniejsza.

    - Rosja przegrała bitwę energetyczną - powiedział Birol w rozmowie z francuskim dziennikiem "Libération".

    - Rola Rosji w międzynarodowych kwestiach energetycznych będzie w przyszłości znacznie mniejsza - dodał.

    Szef MAE przypominał, że od początku wojny przeciwko Ukrainie eksport rosyjskiej ropy i gazu spadł o 40 procent.


  • 0:59

    Jak podał Kiev Independent, według administracji wojskowej obwodu sumskiego siły rosyjskie 4. marca uderzyły na miejscowości Bilopillia, Esman, Shalyhyne, Nowoslobidske, Znob-Novhorodske, Myropillia i Yunakivka. Nie odnotowano żadnych ofiar.

  • 0:20

    Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz poparł w sobotę ideę przekazania Ukrainie myśliwców i ocenił w rozmowie z niemieckimi mediami, że dostarczenie tego typu sprzętu stronie ukraińskiej jest tylko kwestią czasu.

    - Nie widzę powodu, dla którego Zachód nie powinien dostarczać myśliwców. Jeśli Ukraińcy potrzebują myśliwców, powinni je dostać - powiedział Karinsz w rozmowie z portalem niemieckiego tygodnika "Spiegel".

    - Dostawa myśliwców to tylko kwestia czasu - dodał.

  • 0:07

    Wojska rosyjskie użyły przeciwko Ukrainie nowych bomb UPAB-1500W o masie półtorej tony i z satelitarnym systemem naprowadzania - poinformował w sobotę ukraiński portal Defense Express powołując się na własne źródła.

    Według portalu siły rosyjskie użyły tej broni po raz pierwszy kilka tygodni temu w obwodzie czernihowskim, w północnej części Ukrainy. Na jednym ze znalezionych odłamków były fragmenty oznaczenia odpowiadającego UPAB-1500W.

    UPAB-1500W to bomba kierowana, przeznaczona do rażenia ważnych obiektów. Można ją zrzucać nawet 40 km od celu.

  • 20:57

    Do jedenastu wzrosła w sobotę liczba ofiar śmiertelnych w Zaporożu, na południu Ukrainy – poinformowały służby ratunkowe i władze obwodowe.

    Spod gruzów budynku w Zaporożu wydobyto ciało 8-miesięcznej dziewczynki, która zginęła wraz ze swoją rodziną - podały na Telegramie zaporoskie obwodowe służby ratunkowe.

    Do ostrzału pięciokondygnacyjnego bloku mieszkalnego doszło w nocy ze środy na czwartek.

    ГУ ДСНС України у Запорізькій області

    Кількість загиблих внаслідок ракетного удару, який зруйнував частину житлового будинку у Запоріжжі, зросла до 11 осіб Станом на 17:00 рятувальники продовжують пошук постраждалих, демонтують зруйновані конструкції будинку. Комунальні служби вивезли понад 511 тонн будівельних уламків. Психологи ДСНС на місті події надали допомогу 100 мешканцям будинку та родичам постраждалих. Координацію сил та засобів здійснює мобільна оперативна група ДСНС України. Співробітники ДСНС врятували 11 осіб. Під час розбору завалів врятували чотирьох котів та собаку. З-під завалів будинку рятувальники деблокували 11 загиблих, з них 8-місячну дитину. Дівчинка загинула разом зі своєю родиною. Загалом до робіт залучено 147 співробітників різних служб та 41 одиниця техніки, з них від ДСНС – 82 рятувальника та 19 одиниць техніки.

  • 20:15

    Małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska przemawiała w sobotę podczas konferencji "Zjednoczeni dla Sprawiedliwości" we Lwowie. - Ludzie, którzy padli ofiarą seksualnej przemocy i dają temu świadectwo, pokazują nie tylko własną odwagę, ale też są ważnymi głosami dla wsparcia Ukrainy w świecie i to dzięki nim świat poznaje prawdziwe oblicze agresji Rosji przeciw Ukrainie – powiedziała.

  • 19:20

    Premier Ukrainy zaznaczył, że nie ma obecnie żadnych międzynarodowych narzędzi, które mogłyby zostać użyte do uzyskania szybkiego odszkodowania. - Nie ma żadnej utartej ścieżki, dlatego musimy stworzyć nową, wspólnie z naszymi międzynarodowymi partnerami. Koncepcja grupy roboczej polega na utworzeniu kompleksowego systemu dochodzenia odszkodowań wyrządzonych przez Rosję - powiedział.

  • 19:14

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal uczestniczył w konferencji "Zjednoczeni dla sprawiedliwości". Podkreślił, że pełne zwycięstwo Ukrainy nastąpi dopiero wówczas, kiedy zostanie ona odbudowana, a zbrodniarze zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

    W tym kontekście Szmyhal wymienił dwa podstawowe cele: utworzenie międzynarodowego trybunału do pociągnięcia do odpowiedzialności politycznych i wojskowych przywódców Rosji oraz zbudowanie w pełni funkcjonalnego mechanizmu rozliczenia Rosji, który zostanie wykorzystany przez Ukrainę.

  • 18:59

    MSZ podkreśliło w wystosowanym w sobotę oświadczeniu, że napaść zbrojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę "stanowi akt agresji, który przez swój charakter, powagę i skalę jest rażącym naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych".

    Resort podkreślił, że ukraińska propozycja ustanowienia specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji zasługuje na poparcie.

    "Odmiennie niż w przypadku zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz ludobójstwa Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nie ma jurysdykcji w zakresie zbrodni agresji przeciwko Ukrainie, chyba że sytuacja ta zostałaby przekazana Prokuratorowi MTK przez Radę Bezpieczeństwa ONZ" - zaznacza MSZ.

    "W związku z brakiem możliwości działania za pośrednictwem Rady Bezpieczeństwa z uwagi na to, że jej stały członek dysponujący prawem weta jest równocześnie sprawcą agresji, Polska popiera ustanowienie Trybunału w drodze umowy pomiędzy Sekretarzem Generalnym ONZ a Ukrainą na podstawie rekomendacji Zgromadzenia Ogólnego. Nie wykluczamy przy tym poparcia innych sposobów ustanowienia tego Trybunału, jeżeli taki będzie rezultat uzgodnień międzynarodowych" - napisano.

  • 18:28

    Wielka Brytania przekaże Ukrainie dwa razy więcej czołgów Challenger 2, niż początkowo obiecała - poinformował w sobotę ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko w wywiadzie dla Radia Swoboda.

    Prystajko przypomniał, ze Wielka Brytania obiecała Ukrainie 14 czołgów Challenger 2, ale - jak wyjaśniał - "w wyniku wizyty prezydenta (Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego (w Londynie 8 lutego) uzgodniono, że ta liczba wzrośnie dwukrotnie".

    Oczekuje się, że pierwsze brytyjskie czołgi trafią do Ukrainy w marcu.

  • 18:05

    Wołodymyr Zełenski przypomniał we wpisie na Twitterze, że rok temu Rosja "po raz pierwszy w historii ludzkości wzięła jako zakładnika siłownię nuklearną, Zaporoską Elektrownię Atomową". Jak napisał, zaatakowała ją, a teraz ostrzeliwuje stamtąd ukraińskie miasta i "przeistoczyła ją de facto w poligon wojskowy".

    Zełenski podkreślił, że "ta szczególnie cyniczna postać terroru" wymaga "wyjątkowo pryncypialnej odpowiedzi świata". "Potrzebujemy globalnych sankcji przeciw rosyjskiemu przemysłowi nuklearnemu, konieczny jest natychmiastowe przekazanie Ukrainie pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Atomową" - oznajmił prezydent Ukrainy.

  • 17:43

    Hiszpańska Gwardia rozbiła grupę przestępczą, która okradała uchodźców z Ukrainy w okolicach Alicante w regionie Walencji oraz w Murcji - poinformowano w komunikacie. Zatrzymano 10 osób, przejęto gotówkę i należące do uchodźców wartościowe przedmioty o łącznej wartości ponad 1,2 mln euro.

  • 17:09

    Grupa zbrojeniowa Rheinmetall z Duesseldorfu na zachodzie Niemiec prowadzi negocjacje z rządem w Kijowie w sprawie budowy fabryki czołgów w Ukrainie – informuje portal dziennika "Bild".

  • 16:41

    Rosja wydaje się skutecznie obchodzić sankcje Unii Europejskiej i krajów G7, zdobywając kluczowe półprzewodniki i technologie przez kraje trzecie – podała w sobotę agencja Bloomberg, powołując się na wysokiego rangą dyplomatę unijnego.

  • 15:31

    Ukraińskie wojska przebudowują obronę i będą nadal stawiać opór pod Bachmutem w obwodzie donieckim mimo wysadzenia przez siły rosyjskie mostu do tego miasta – oświadczył w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty w ukraińskiej telewizji.

    Według niego sytuacja w Bachmucie jest ciężka, ale znajduje się pod kontrolą. - Dla wroga jest to cel priorytetowy, ale dowództwo i żołnierze robią wszystko, by bronić tego miasta, a przy tym zadawać wrogowi straty – powiedział.

  • 15:04

    Rosyjski przedsiębiorca Dmitrij Skurichin, który w rocznicę inwazji rosyjskiej opublikował swoje zdjęcie z plakatem "Wybacz, Ukraino" jest w areszcie. Wszczęto wobec niego dwa postępowania karne dotyczące "dyskredytacji" armii - informuje w sobotę rosyjska redakcja BBC.

  • 14:44

    Ukraińscy żołnierze strzelają z haubicy FH70 w rejonie Zaporoża

  • 14:15

    "Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za te przerażające zbrodnie. Putina trzeba pociągnąć do odpowiedzialności. Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby doprowadzić sprawców do odpowiedzialności. Unia Europejska popiera rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego. Uważamy również, że musi istnieć specjalny trybunał do ścigania rosyjskiej zbrodni agresji" - napisała w oświadczeniu w sprawie utworzenia Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen .

  • 13:42

    Praca nad sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji powinna trwać, wciąż bowiem istnieją luki i są one wykorzystywane - powiedziała w sobotę na briefingu we Lwowie przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

  • 12:36

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że spotkał się we Lwowie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Dziękuję za wsparcie dla Ukrainy i ważne decyzje przyjęte w PE - napisał Zełenski w oświadczeniu na Telegramie.

    "W ciągu ostatniego roku nauczyłam się wiele od Ukrainy. Jednak prawdopodobnie najbardziej wartościową lekcją jest ta, którą wyraził Taras Szewczenko: 'Walcz dalej, na pewno wygrasz'" - napisała Metsola na Twitterze.

  • 12:31

    Ponad 20 krajów dołączyło dotąd do prac nad powołaniem specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji wobec Ukrainy i pociągnięcia do odpowiedzialności władz politycznych i wojskowych Rosji - powiedział w sobotę prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.

    - Zdajemy sobie sprawę, że proces stworzenia tego trybunału nie może być łatwy i szybki. Wykonano jednak pewną pracę i mamy wsparcie: ponad 20 państw włączyło się do prac nad dyskusją ws. stworzenia mechanizmu prawnego tego trybunału - powiedział Kostin w wywiadzie dla portalu RBK Ukraina.

    Jak wyjaśnił, omawiane są trzy warianty powołania trybunału, a pierwsze dwa proponuje sama Ukraina. Za najbardziej optymalne Kijów uważa "stworzenie specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji na podstawie wielostronnej umowy międzynarodowej" - powiedział Kostin. Przykładem takiej formy jest - jak dodał - trybunał w Norymberdze, powołany po II wojnie światowej. Kostin podkreślił, że ten pierwszy wariant jest "całkowicie zadowalający" dla Ukrainy.

    Drugi wariant przewiduje, że trybunał powstałby na podstawie porozumienia Ukrainy z ONZ, a odpowiednią rezolucję w tej sprawie przyjęłoby Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

    Niektórzy partnerzy Ukrainy proponują tzw. model hybrydowy, czyli powołanie trybunału na podstawie prawa ukraińskiego z pewnymi elementami prawa międzynarodowego - kontynuował Kostin. Jak tłumaczył niedawno przedstawiciel kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Smyrnow, sąd ten byłby częścią ukraińskiego wymiaru sprawiedliwości, ale w jego działaniach uczestniczyliby np. sędziowie i prokuratorzy międzynarodowi.

  • 11:21

    Rosjanka, która wpłaciła datek na pomoc dla armii ukraińskiej, została zatrzymana i jest podejrzana o zdradę stanu; jest to pierwszy znany przypadek, gdy pomoc dla Ukrainy skutkuje sprawą karną dotyczącą zdrady stanu - podał w sobotę niezależny portal Meduza.

    Jak podaje Meduza, a także portal niezależnej Nowej Gaziety, Jewropa, o zatrzymaniu kobiety poinformowała w oficjalnym komunikacie Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB). Oświadczyła ona, że kobietę zatrzymano w Moskwie "podczas próby opuszczenia Federacji Rosyjskiej". Mieszkanka Moskwy "jest zamieszana w popełnienie zdrady stanu w formie okazania pomocy finansowej siłom zbrojnym Ukrainy" - głosi komunikat.

    Sąd nakazał umieszczenie kobiety w areszcie na dwa miesiące. Artykuł kodeksu karnego, na podstawie którego nadano jej status podejrzanej grozi karą od 12-20 lat pozbawienia wolności.

  • 11:18

    Rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50, który został uszkodzony w Maczuliszczach na Białorusi, znajduje się w zakładach w rosyjskim Taganrogu, gdzie ma być naprawiony - podał w piątek wieczorem niezależny białoruski portal Zerkalo.io.

    Portal poinformował, że jego dziennikarka udając pracownicę lotniska w Maczuliszczach skontaktowała się telefonicznie z Zakładami Naprawy Samolotów w Taganrogu, na południu Rosji. Uzyskała tam potwierdzenie, że samolot A-50 od czwartku znajduje się w tych zakładach. Rozmówca potwierdził, że jest to maszyna o numerze bocznym 43.

    Wcześniej białoruskie media państwowe opublikowały nagranie wideo, na którym widać samolot A-50 o tym numerze w trakcie rejsu; zapewniły one, że maszyna "pełni służbę w przepisowym trybie" i przeprowadziła patrol nad granicą Białorusi. Służby prasowe Alaksandra Łukaszenki ogłosiły, że A-50 towarzyszył samolotowi szefa państwa. Tymczasem białoruskie media niezależne podały, że uszkodzony samolot odleciał z Białorusi, ale kierował się do Taganrogu, gdzie ma być remontowany.

    Ukraina - Rosja, Białoruś. Niezależne białoruskie media publikują nagranie z drona w trakcie rozpoznania na lotnisku pod Mińskiem

  • 10:09

    Dowódca Sił Operacji Specjalnych armii ukraińskiej gen. Wiktor Chorenko skontrolował działalność podległych mu oddziałów broniących Bachmutu, obleganego przez Rosjan miasta w obwodzie donieckim - poinformowały Siły Operacji Specjalnych w komunikacie w sobotę.

    Gen. Chorenko zapewnił, że "wszystkie oddziały Sił Operacji Specjalnych zaangażowane w obronę Bachmutu ściśle wykonują swoje zadania".

    "Nasi żołnierze działają bez przerwy w nadzwyczajnie ciężkich warunkach. Robią wszystko, by liczebność sił przeciwnika zmniejszała się każdego dnia" - oświadczył dowódca. Komunikat o jego wizycie opublikowano na serwisie Telegram.

    Jak głosi to oświadczenie, gen. Chorenko "zapoznał się z sytuacją w rejonie wykonywania zadań i na miejscu podjął decyzję w kwestii dalszego zabezpieczenia i organizacji działań" podległych mu oddziałów. Nie podano, kiedy ta wizyta się odbyła.

  • 9:33

    Ukraińska obrona donbaskiego miasta Bachmut znajduje się pod coraz silniejszą presją, w mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że regularne armia rosyjska i siły Grupy Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu, który jest obecnie utrzymywanym przez Ukraińców klinem, narażonym na rosyjskie ataki z trzech stron.

    Jak dodano, Ukraina wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami, a w ciągu ostatnich 36 godzin zniszczono dwa kluczowe mosty w Bachmucie, w tym ważny most łączący miasto z ostatnim głównym szlakiem zaopatrzeniowym z Bachmutu do miejscowości Czasiw Jar. Utrzymywane przez Ukraińców drogi zaopatrzenia z miasta są coraz bardziej ograniczone.

    Ukraińscy żołnierze w obwodzie donieckim [luty 2023]

  • 8:31

    Wojna na Ukrainie weszła na nowy poziom a jej skala jest niewiarygodna - powiedział w piątek w Hamburgu dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Christopher Cavoli, wskazując na ogromne straty wojsk rosyjskich.

    Jak podkreślił, do tej pory Rosja straciła na Ukrainie ponad 200 tysięcy żołnierzy i ponad 1800 oficerów - zabitych lub rannych - a także ponad 2 tysiące czołgów.

    Każdego dnia, jak dodał amerykański generał, rosyjskie wojsko wystrzeliwuje średnio ponad 23 tysiące pocisków artyleryjskich.

    Cavoli powiedział, że "w razie konieczności" NATO musi dysponować argumentem "twardej siły".

    Zaznaczył, że obecnie na polu walki liczy się przede wszystkim precyzja broni, a wojnę wygrywa ten, kto produkuje ją jak najszybciej.

  • 8:01

    W Zaporożu, gdzie Rosjanie ostrzelali w ostatnich dniach budynek mieszkalny, odnaleziono pod gruzami kolejne trzy ciała i liczba ofiar śmiertelnych ostrzału wzrosła do dziesięciu - podała w sobotę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy.

    "Według stanu na godz. 7 rano (godz. 6 rano w Polsce), 4 marca ratownicy dotarli do ciał kolejnych trzech zabitych mieszkańców budynku. Ogółem spod gruzów wydobyto 10 zabitych, wśród których jest jedno dziecko" - głosi komunikat DSNS. Ocalało 11 osób, w tym ciężarna kobieta.

    Trwa usuwanie skutków ataku, który nastąpił w nocy 1 na 2 marca. Służby komunalne wywiozły z miejsca ostrzału ponad 333 tony gruzu.

    W nocy ze środy na czwartek Rosjanie przeprowadzili ostrzał obiektów cywilnych w Zaporożu. W pięciokondygnacyjny budynek mieszkalny trafił pocisk rakietowy S-300. Zniszczone zostały trzy piętra w jednym z pionów budynku, z 10 mieszkaniami. Mieszkańców sąsiedniej klatki schodowej ewakuowano. Od czwartku trwała operacja poszukiwawczo-ratunkowa.

    Rosyjski atak na Zaporoże

  • 7:55

    W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie straciły 820 ludzi, zwiększając łączny bilans strat Rosji do ponad 152 tysięcy żołnierzy - podał w sobotę Sztab Generalnych Ukrainy.

    Rosja w ciągu ostatniej doby straciła także cztery czołgi (łącznie od początku wojny - 3409), dziesięć transporterów opancerzonych (6683), 15 systemów artyleryjskich, w tym wyrzutni wieloprowadnicowych (2901), jeden samolot (302), pięć bezzałogowych statków powietrznych (2066) oraz osiem innych pojazdów wojskowych (5289).


  • 7:40

    Rosjanie koncentrują swoje główne działania ofensywne na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim - przekazał ukraiński Sztab Generalny, dodając, że ostatniej doby odparto 150 rosyjskich ataków na tych obszarach.

    Ukraińskie dowództwo podało, że Rosjanie nadal ponoszą znaczne straty w ludziach. "Niedawno jeden ze szpitali w Gorłówce otrzymał polecenie zwiększenia liczby łóżek w celu przyjęcia rannych" – wskazano.

  • 7:32

    W nocy z piątku na sobotę oraz nad ranem Rosjanie ostrzelali okolice miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim. Szef obwodowej administracji Serhij Łysak przekazał, że w wyniku ataku uszkodzonych zostało między innymi kilka domów oraz linia energetyczna.

    Obecnie władze szacują zniszczenia. "Ratownicy sprawdzają miejsca dotknięte rosyjskim atakiem" - dodał.

  • 4:54

    Instytut Badań nad Wojną: Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w okolicach Bachmutu, gdy strona ukraińska wydaje się przygotowywać do kontrolowanego wycofania się przynajmniej z części miasta. Siły rosyjskie kontynuowały ataki naziemne w rejonie miasta Awdijiwka.

  • 4:53

    Minister spraw zagranicznych Mołdawii Nicu Popescu wezwał Moskwę, by nie ingerowała w wewnętrzne sprawy jego kraju. Wypowiedź ma związek z krytyką Kremla wobec czwartkowego przyjęcia przez parlament w Kiszyniowie ustawy uznającej język mołdawski za tożsamy z rumuńskim.

  • 4:53

    Prezydent USA Joe Biden i kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkali się w Gabinecie Owalnym Białego Domu zgadzając się co do potrzeby utrzymania presji na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę - poinformowała AP.

    Biden dziękował Niemcom za zapewnienie "ważnego wsparcia wojskowego". - Stwierdziłbym też, że poza wsparciem wojskowym, wsparcie moralne, którego udzieliliście Ukraińcom, było głębokie - ocenił.

    Olaf Scholz i Joe Biden w Gabinecie Owalnym

  • 4:52

    "Niezwykła chwila. Na najważniejszym kongresie poświęconym geopolityce w Indiach, Ławrow zostaje wyśmiany, gdy mówi: 'Wojna, którą chcemy zatrzymać, została rozpoczęta przeciwko nam'. Na szczęście eksperci na całym świecie traktują rosyjską propagandę z przymrużeniem oka" – napisał na Twitterze holenderski parlamentarzysta Ruben Brekelmans.

  • 4:52

    Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która w piątek we Lwowie wzięła udział w konferencji prokuratorów generalnych państw partnerskich, oświadczyła tam, że sojusznicy Kijowa są "zjednoczeni w walce o sprawiedliwość dla Ukrainy".

    - Inwazja Rosji przyniosła Ukrainie niewysłowione cierpienia. Prawie rok temu świat zobaczył horror Buczy. Ja sama byłam tam i byłam świadkiem okrucieństw popełnionych prze siły rosyjskie - powiedziała.

    - Jest coraz więcej dowodów na ataki przeciw cywilom i ataki na energetyczną i inną infrastrukturę, tortury, okrutne traktowanie, przestępstwa seksualne, doraźne egzekucje, o których wiadomo, że są popełniane przez siły rosyjskie. Nawet dzieci nie są oszczędzane - dodała.

  • 4:51

    Wojsko rosyjskie na okupowanym Krymie wykopało na plażach około 200 kilometrów okopów. W ten sposób przygotowuje się do desantu sił ukraińskich - przekazał we wpisie na kanale Telegram rzecznik ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Władysław Nazarow. Opublikował też nagranie wykopanych rowów przy plażach w Jewpatorii.

    Okopy wzdłuż plaż na zaanektowanym Krymie

  • 4:51

    Prezydenci Węgier Katlin Novak i Czech Milosz Zeman potwierdzili w Pradze, że należy działać na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie.

    Zdaniem Zemana niektóre państwa powinny przyjąć rolę mediatora, a Węgry są niewątpliwie jednym z takich krajów. Wcześniej w roli możliwych mediatorów wskazał Serbię, Chiny i Austrię.

  • 4:50

    Ukraina potrzebuje cięższego arsenału, aby mogła wypchnąć wojska Rosji z kraju. Wierzę, że będziemy rozmawiać na forum europejskim nie tylko o obronie przeciwlotniczej, ale nawet o myśliwcach – oświadczyła szefowa rządu Finlandii Sanna Marin podczas spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Helsinkach.

    Sanna Marin i Pedro Sanchez

  • 4:50

    Prokurator generalny USA Merrick Garland odbył niezapowiedzianą podróż do Lwowa na zaproszenie ukraińskiego prokuratora generalnego Andrija Kostina - poinformował wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu sprawiedliwości.

  • 4:50

    Pierwsza licząca 55 osób grupa czołgistów z Ukrainy rozpoczęła ćwiczenia na czołgach Leopard 2A4 w bazie wojskowej w prowincji Saragossa, w północno-wschodniej Hiszpanii - podał Sztab Generalny Wojsk Hiszpanii (EMAD).

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/t.me/gu_dsns_zp

Tagi:
Raporty: