Stoltenberg: Rosjanie przygotowują się do większej wojny

Aktualizacja:
Autor:
kz,
pp
//now
Źródło:
tvn24.pl
Wołodymyr Zełenski w towarzystwie premier Danii odwiedził Mikołajów
Wołodymyr Zełenski w towarzystwie premier Danii odwiedził MikołajówFacebook/Володимир Зеленський
wideo 2/22
Facebook/Володимир ЗеленськийWołodymyr Zełenski w towarzystwie premier Danii odwiedził Mikołajów

Poniedziałek jest 341. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, stwierdził, że Władimir Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny. - Niezwykle ważne jest, by prezydent Putin nie wygrał tej wojny. Sprawiłoby to, że świat będzie bardziej niebezpieczny - dodał szef NATO. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:48

  Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział w poniedziałek, że izraelska ambasada w Kijowie powróci do pełnej aktywności w ciągu najbliższych tygodni - poinformowała agencja Reutera.

  Cohen, przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, przebywającym z wizytą w Izraelu, zapowiedział również, że wkrótce odwiedzi ukraińską stolicę.

 • 2:59

  Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew przekazał w rozmowie z niemieckimi mediami, że Kijów nie zwrócił się jeszcze do Niemiec o przekazanie myśliwców, ale zaznaczył, że takie uzbrojenie jest niezbędne do obrony przed rosyjskimi atakami wymierzonymi w cele w ukraińskich miastach i infrastrukturę.

  "Rosja wystrzeliwuje wiele rakiet w kierunku ukraińskich miast, w kierunku infrastruktury, a odrzutowce są częścią naszych działań w zakresie obrony powietrznej" - powiedział ukraiński ambasador w rozmowie Z "Deutsche Welle".

 • 2:16

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:32

  Para podejrzana o szpiegostwo na rzecz Rosji, o zatrzymaniu której poinformowały w poniedziałek słoweńskie media, miała używać stolicy kraju Lublany jako bazy do szpiegowania w Słowenii i innych krajach – donosi agencja STA.

 • 0:03

  Z portu North Charleston w Karolinie Południowej w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley - poinformowało dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM). Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów.

 • 23:24

  Prezydent USA Joe Biden pytany, czy USA przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16, o które ubiega się Kijów, Biden stwierdził krótko: "nie". Było to pierwsze wyraźna odmowa przez Waszyngton dotycząca wysłania tych samolotów.

  W ubiegłym tygodniu komentując sprawę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że "trudno winić Ukraińców", że ubiegają się o samoloty i że są w stałym dialogu z Kijowem i sojusznikami na temat kolejnych kroków, jeśli chodzi o pomoc wojskową.

 • 22:06

  Premier Danii Mette Frederiksen, która w poniedziałek odwiedziła Mikołajów, na wspólnej konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oświadczyła, że "jest otwarta" na przekazanie Ukrainie również czołgów Leopard 2.

 • 22:06

  Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 milionów dolarów na drony - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Reutera.

 • 22:06

  Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów - pisze portal tygodnika "Spiegel".

 • 21:18

  Nie wysyłamy broni na Ukrainę, ponieważ chcemy uniknąć eskalacji konfliktu. Pod tym względem zgadzamy się z Austrią, która jest państwem neutralnym - powiedział w poniedziałek minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky po spotkaniu ze swoją austriacką odpowiedniczką Klaudią Tanner w Budapeszcie.

 • 21:17

  - Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. (...) Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że (Rosjanie - red.) przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu.

 • 21:16

  Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 • 20:27

  Wyroki 8 i 10 lat więzienia otrzymali agenci, którzy przekazywali Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskiego wojska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

 • 18:46

 • 17:40

  Chcemy włączyć całą Unię Europejską do pomocy Ukrainie, by łagodzić skutki, jakie ponoszą rolnicy z krajów przygranicznych w związku z importem ukraińskich produktów rolno-spożywczych - zadeklarował w poniedziałek w Brukseli wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.

 • 17:25

  Francja i Australia zgodziły się na współpracę przy produkcji 155-milimetrowych pocisków dla Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.

 • 17:24

  Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie chce się angażować w debatę na temat przekazania myśliwców Ukrainie po decyzji o dostarczeniu czołgów - pisze w poniedziałek agencja dpa. - O ile wiem, kanclerz powiedział wszystko, co trzeba powiedzieć - stwierdził minister. Scholz przestrzegł niedawno przed "licytowaniem się" na systemy uzbrojenia.

 • 16:59

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało charge d'affaires Ukrainy w związku z komentarzami doradcy ukraińskiego prezydenta, które Teheran postrzega jako udział Kijowa w sobotnim ataku dronów na instalacje wojskowe w Isfahanie - poinformował w poniedziałek niezależny kanał Iran International.

 • 16:14

  Grupa prorosyjskich aktywistów z Niemiec przekazała 500 euro na zakup sprzętu łączności dla jednej z dywizji rosyjskiego wojska walczącej na Ukrainie - informuje agencja Reutera. Liderzy tego środowiska to osoby, które wcześniej prowadziły kampanię domagającą się od niemieckiego rządu zaprzestania dostarczania broni Ukrainie.

 • 16:14

  "MKOI przygląda się z przyjemnością niszczeniu Ukrainy przez Rosję, oferuje Rosji platformę do promocji ludobójstwa i zachęca do popełniania kolejnych zabójstw" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Oczywiście rosyjskie pieniądze płacące za hipokryzję Komitetu nie pachną ukraińską krwią, zgadza się Panie Bach?" - dodał, zwracając się do przewodniczącego MKOI Thomasa Bacha.

 • 15:16

  Armia rosyjska przerzuciła nowe pododdziały na Białoruś, gdzie wezmą udział w manewrach. Wojskowi, którzy przeszli szkolenie, wrócili do Rosji, skąd zostaną wysłani na okupowane tereny Ukrainy, gdzie toczą się walki - powiedział rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

  Zapewnił, że sytuacja na granicy z Białorusią jest pod "całkowitą kontrolą".

 • 15:12

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ponownie skrytykował plany dopuszczenia do udziału w igrzyskach olimpijskich sportowców z Rosji. Większość rosyjskich medalistów ostatnich igrzysk reprezentowała armię, która zabija Ukraińców w prowadzonej przez Rosję wojnie – oświadczył. "Rosja zdobyła 71 medali na igrzyskach olimpijskich w Tokio. 45 z nich zdobyli sportowcy, którzy byli jednocześnie członkami Centralnego Klubu Sportowego Armii Rosyjskiej"– napisał Kułeba na Twitterze. "Armia ta dopuszcza się okrucieństw, zabija, gwałci i grabi. To właśnie ją ignoranci MKOl chcą umieścić pod białą flagą, która pozwala (Rosjanom – red.) na rywalizację" – podkreślił ukraiński minister.

 • 14:51

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Danii Mette Frederiksen odwiedzili rannych żołnierzy w szpitalu w Mikołajowie. W lecie zeszłego roku Dania zadeklarowała swój udział w odbudowie tego portowego miasta na południu Ukrainy.

  Zełenski napisał na kanale Telegram, że podziękował Danii za pomoc okazywaną Ukrainie, w tym konkretnie miastu Mikołajów, które od początku wojny jest ostrzeliwane przez rosyjską armię i poniosło duże straty.

 • 14:17

  Położony na południu obwodu donieckiego Wuhłedar to obecnie kluczowy bastion naszej obrony w Donbasie. Utrata kontroli nad tą miejscowością zmusiłaby nas do przeorganizowania całej linii frontu - powiedział rzecznik ukraińskiej 68. samodzielnej brygady strzelców Jewhen Nazarenko.

  W jego ocenia Wuhłedar znajduje się na wyniesieniu terenu, relatywnie bardzo wysoko i tę miejscowość widać ze wszystkich pozycji.

  - Gdyby Rosjanie zdobyli Wuhłedar, oznaczałoby to poważne problemy dla ukraińskiej armii, ponieważ wróg kontrolowałby stamtąd nasze szlaki logistyczne. Przeciwnik widziałby z Wuhłedaru wszystko to, co dzieje się na pozycjach naszych wojsk - wyjaśnił Nazarenko w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

 • 12:53

  Rosyjscy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych w obwodzie zaporoskim. Wysyłają cywilów, by przechodzili przez pola minowe i sprawdzają w ten sposób możliwości poruszania się po zaminowanym terenie - poinformował portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Armii Ukrainy.

  "Wróg wysyła lokalnych mieszkańców, by przedostawali się na pozycje zajmowane przez ukraińskich wojskowych i przekazywali im rzekome rosyjskie propozycje negocjacji w sprawie zabrania ciał poległych żołnierzy. Jest to podstęp i cyniczne wykorzystywanie ludności cywilnej do własnych celów, ponieważ siły wroga nie zamierzają podejmować w tej sprawie żadnych rozmów" - ostrzegł rządowy serwis.

 • 12:28

  Okupacyjne wojska Rosji na południu Ukrainy nie są gotowe do aktywnych działań wojennych, ale gromadzą żołnierzy na tym kierunku - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Wyjaśniła, że "wróg nie jest gotowy do prowadzenia aktywnych działań, aby nie rozproszyć sił".

  Humeniuk przekazała, że Rosjanie "zwiększają zasoby mobilizacyjne, technicznie jednak są niezabezpieczeni".

  Rzeczniczka powiedziała również, że pomiędzy zmasowanymi atakami rakietowymi Rosji, do których tamtejsze wojsko przygotowuje się około 10-12 dni, możliwe są pojedyncze uderzenia. Zwróciła także uwagę, że na Morzu Czarnym Rosja utrzymuje okręty mogące przenosić pociski manewrujące Kalibr.

 • 11:36

  Kończący się styczeń był dla Rosji najgorszym miesiącem inwazji na Ukrainę, jeśli chodzi o liczbę zabitych i rannych żołnierzy. Od początku 2023 roku zginęło ponad 20 tysięcy najeźdźców, a łącznie z rannymi i wziętymi do niewoli straty wroga wynoszą około 60 tysięcy - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.

  Taki stan rzeczy jest uwarunkowany trzema głównymi czynnikami: nadejściem mrozów, co umożliwiło zwiększenie intensywności działań na froncie; dużą liczbą słabo wyszkolonych rezerwistów i więźniów z zakładów karnych, walczących w rosyjskich oddziałach oraz niewystarczającym wyposażeniem sił wroga w lekkie i średnie pojazdy opancerzone - wyjaśnił Kowałenko na kanale Telegram.

 • 9:52

  Mieszkańcy okupowanych miejscowości w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, są masowo deportowani do Rosji, a ich domy zajmują żołnierze agresora, przybywający na front - zaalarmował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  "Od kilku dni trwają masowe wywózki z Popiwki nieopodal miasta Swatowe. (Rosjanie) już zapowiedzieli mieszkańcom sąsiednich miejscowości, że też mają przygotować się (do deportacji). Nikt nie pyta ludzi, czy chcą jechać, podobnie jak nikt nie zastanawia się, dokąd te osoby zostaną zabrane i gdzie zakwaterowane w środku zimy" - napisał Hajdaj na kanale Telegram.

 • 8:55

  Rosyjskie władze prawdopodobnie utrzymują otwartą możliwość kolejnej tury powołań rezerwistów w ramach "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą, starając się zarazem ograniczyć niezadowolenie społeczne z tego powodu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  22 stycznia rosyjska straż graniczna uniemożliwiła opuszczenie Rosji mającym podwójne obywatelstwo kirgiskim imigrantom zarobkowym, informując ich, że ich nazwiska znajdują się na listach mobilizacyjnych. Następnego dnia rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że dekret o "częściowej mobilizacji" pozostaje w mocy, gdyż nadal jest niezbędny dla wsparcia działań sił zbrojnych - przypomniał w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort.

 • 8:42

  - Próbowałam zasnąć, ale nagle uderzyła we mnie tak potężna siła, że znalazłam się w kuchni. Nie wiem, jakim cudem przeżyłam. Wszystkie okna są powybijane. Nie wiem, jak teraz może wyglądać moje mieszkanie - opowiadała dziennikarzom mieszkająca na drugim piętrze budynku w Charkowie Switłana Borysowna. W niedzielę późnym wieczorem na czteropiętrowy budynek w centrum miasta spadła rosyjska rakieta S-300. Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

  Prace ratownicze w miejscu ataku wciąż trwają - przekazał w poniedziałek rano szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

 • 8:10

  Od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę Rosja straciła 126 650 żołnierzy, 3201 czołgów, 2196 systemów artyleryjskich i 6369 pojazdów opancerzonych - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 490 rosyjskich żołnierzy.

 • 7:11

  Opóźnienia Zachodu w dostarczaniu Ukrainie pocisków rakietowych dalszego zasięgu, nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz czołgów ograniczyły zdolność Kijowa do wykorzystania możliwości prowadzenia kolejnych operacji ofensywnych na większą skalę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Na skutek tych zaniechań zachodnich partnerów Ukraina nie mogła wykorzystać rosyjskich niepowodzeń i "pójść za ciosem" po skutecznych jesiennych ofensywach w regionach charkowskim i chersońskim - argumentują eksperci ISW.

 • 7:01

  Rosyjska armia prowadzi działania ofensywne na kierunkach łymańskim, bachmuckim i awdijiwskim. Na innych kierunkach się broni - poinformował w najnowszym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Dowódcy przekazali, że w ciągu ostatniej doby siły obronne odparły ataki wroga w pobliżu 10 miejscowości.

 • 6:18

 • 4:24

  Przebywający z wizytą w Chile kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił w niedzielę, że jego kraj nie pozwoli, by wojna w Ukrainie przerodziła się w konflikt między Rosją a NATO.

  - Przyczyniliśmy się do tego, aby nie doszło do eskalacji konfliktu, ponieważ miałoby to poważne konsekwencje dla całego świata, na przykład doprowadziłoby do wojny między Rosją a państwami NATO (...) Dołożyliśmy wszelkich starań, jak dotąd nam się to udawało i nadal będziemy to robić - powiedział szef niemieckiego rządu w Santiago de Chile.

  Scholz oświadczył, że jego kraj nie przekaże Ukrainie samolotów bojowych. Przypomniał jednocześnie, że Niemcy "udzieliły Ukrainie wsparcia, podobnie jak inne kraje, w postaci pomocy finansowej, humanitarnej i wojskowej".

 • 1:31

  Rosyjska rakieta trafiła w niedzielę późnym wieczorem w budynek mieszkalny w centrum Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy. Zginęła starsza kobieta - poinformował szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  "To jest stary budynek. Czwarte piętro zostało zniszczone, a drugie i trzecie poważnie uszkodzone" - relacjonował Syniehubow.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz, pp //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości