Rosjanie zaatakowali szpital położniczy w Chersoniu. "Ostrzelano miejsce, gdzie dziś urodziło się dwoje dzieci"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Przedmieścia Chersonia po rosyjskim ostrzale
Przedmieścia Chersonia po rosyjskim ostrzaleChersońska Obwodowa Administracja/Telegram
wideo 2/22
Przedmieścia Chersonia po rosyjskim ostrzaleChersońska Obwodowa Administracja/Telegram

Wtorek jest 307. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Agresorzy ostrzelali oddział położniczy szpitala w Chersoniu - poinformował wiceszefem biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. "Ostrzelano miejsce, gdzie dziś urodziło się dwoje dzieci. Przed atakiem lekarze zdążyli zakończyć cesarskie cięcie" - napisał na Telegramie. Według niego "cudem" było to, że atak nie spowodował ofiar. Wcześniej ukraiński sztab przekazał, że w nalocie zorganizowanym przez siły powietrzne na zgrupowanie rosyjskich wojsk w Nowobilozerce w obwodzie zaporoskim zginęło 100 okupantów, w tym 15 funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:34

    "Od początku inwazji zniszczone lub uszkodzone zostały 702 obiekty infrastruktury krytycznej. Są to gazociągi, podstacje elektryczne, mosty i inne" - poinformował we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhienij Jenin.

  • 3:19

    Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Kreml będzie kontynuował militarne rozwiązanie wojny, dopóki rząd Ukrainy nie skapituluje przed żądaniami Rosji – przekazali eksperci Instytutu Badań nad Wojną.

  • 1:49

    Trzech Białorusinów, którzy w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę próbowali sabotować transport sprzętu wojskowego na Ukrainę, zostało skazanych na kary od 21 do 23 lat więzienia - poinformował portal Ukraińska Prawda.

  • 0:33

    W Mariupolu na Ukrainie, mieście zajętym przez wojska rosyjskie, zarejestrowano ruch dwóch kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego w kierunku Berdiańska - poinformował doradca mera miasta Petro Andruszczenko.

  • 23:30

    Sytuacja w obwodzie żytomierskim

    Ukraińskie wojsko w obwodzie żytomierskim

    Ukraińskie wojsko w obwodzie żytomierskim

  • 22:43

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że planuje wkrótce wygłosić przed parlamentem orędzie, którego tematem będzie sytuacja wewnętrzna i międzynarodowa jego państwa.

    W codziennym wystąpieniu wideo Zełenski dodał: - Chciałbym, by to orędzie było nie raportem, ale naszą wspólną rozmową o nadchodzącym roku. Podkreślił, że Ukraińcy wkraczają w nowy rok i powinni "zachować wspólne rozumienie celów narodowych".

    Jednym z tych celów - mówił Zełenski - "jest wyzwolenie naszej ziemi z rąk wroga", a także odbudowa kraju i powrót do domów jego obywateli. Prezydent wymienił także zacieśnianie relacji z najważniejszymi partnerami Ukrainy i otwarcie dla kraju "nowych możliwości w świecie". Jest to "zadanie na najbliższy czas, i to nie tylko dla państwa, ale dla każdego i każdej z nas" - oświadczył przywódca Ukrainy.

  • 21:56

    W obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy pod okupacją rosyjską pozostaje 29 miejscowości, czyli co najmniej dwa procent terytorium tego regionu - poinformował we wtorek szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Rosjanie okupowali wcześniej 32 procent tego obwodu, ale zostali wyparci przez ukraińską kontrofensywę.

    Trzy spośród tych miejscowości leżą w "szarej strefie", czyli "na ich terenie toczą się aktywne działania bojowe" - powiedział Syniehubow, cytowany przez agencję Ukrinform. Zapewnił, że władze ukraińskie podtrzymują kontakt ze wszystkimi 29 okupowanymi miejscowościami. "Reagujemy dość szybko na zapytania o ewakuację. Nie jest tam ona masowa - ludzie, którzy chcieli wyjechać, już to zrobili" - dodał.

  • 21:23

    Ukraińskie MSW opublikowało na Twitterze wpis, do którego dołączył zdjęcia z ewakuacji obwodu donieckiego na wschodzie kraju. Przekazano, że ratownicy udzielił pomocy 94 osobom, w tym 8 dzieciom.

  • 20:52

    Wojska rosyjskie ostrzelały we wtorek oddział położniczy szpitala w Chersoniu, gdzie wcześniej tego dnia urodziło się dwoje dzieci - poinformował współpracownik prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko. Nazwał on "cudem" to, że ostrzał nie spowodował ofiar.

    Tymoszenko, który jest wiceszefem biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, poinformował o ataku w serwisie Telegram.

    "Ostrzelano miejsce, gdzie dziś urodziło się dwoje dzieci. Przed atakiem lekarze zdążyli zakończyć cesarskie cięcie" - napisał wiceszef kancelarii prezydenta. Zamieścił zdjęcia, na których widać wybite okna, zniszczenia ścian i dachu.

    Agencja Interfax-Ukraina podała, że w trakcie ostrzału lekarze i pacjenci byli w schronie. Jak przekazał Tymoszenko, na oddziale przebywało pięć kobiet po porodzie.

    ТИМОШЕНКО 🇺🇦

    🗣Херсон росіяни обстріляли пологове відділення лікарні.  Обстріляли місце, де сьогодні народилося 2 дитини.  До атаки лікарі встигли завершити кесарів розтин. У закладі перебуває 5 жінок після пологів. Дивом ніхто не постраждав.

  • 19:28

    Trzej "kolejowi partyzanci" (jak sami o sobie mówią) zostali zatrzymani 4 marca. Przedstawiono im zarzuty z czterech artykułów Kodeksu karnego, które obejmują uczestnictwo w grupie ekstremistycznej, akt terroryzmu dokonany w grupie, który pociągnął za sobą następstwa, umyślne uszkodzenie środka transportu lub szlaku komunikacyjnego, prowadzące do poważnych następstw, a także zdradę stanu. Groziła im nawet kara śmierci - poinformowano w komunikacie.

  • 19:15

    Sąd obwodowy w Homlu skazał na długoletnie wyroki więzienia trzech obywateli Białorusi, którzy podpalili szafę przekaźnikową, by utrudnić transport rosyjskiego sprzętu w stronę Ukrainy - poinformował we wtorek białoruski portal zajmujący się obroną praw człowieka Homelskaja Wiasna.

    Skazani to Dzianis Dzikun, Dzmitry Rawicz i Ałeh Mołczanow - wyznaczono im karę odpowiednio 23, 22 i 21 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. Szafę przekaźnikową podpalili 28 lutego, w piątym dniu wojny, na linii kolejowej z Mohylewa do Mozyrza, by spowolnić transport rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainę. W związku z tym sygnalizacja świetlna i przełączniki na tym odcinku drogi były chwilowo nieczynne - napisał portal.

    Oprócz kar pozbawienia wolności zasądzono każdemu po 150 stawek dziennych grzywny oraz przepadek na rzecz państwa przedmiotów skonfiskowanych podczas przeszukania - poinformowała Homelskaja Wiasna.

  • 18:57

    Władimir Putin podpisał dekret o krokach odwetowych na wprowadzenie limitu cen ropy rosyjskiej. Dokument głosi, że Rosja zabrania dostaw ropy i produktów naftowych podmiotom zagranicznym, jeśli kontrakt zakłada limit cen - podała we wtorek rosyjska redakcja BBC.

    Dekret wejdzie w życie 1 lutego 2023 roku - przekazała BBC. Ograniczenia dotyczące ropy będą obowiązywać do 1 lipca 2023 roku. Datę obowiązywania ograniczeń dostaw produktów naftowych ma określić rząd Rosji.

    Unia Europejska, G7 i Australia wprowadziły limit cenowy na ropę z Rosji sprowadzaną drogą morską na poziomie 60 dolarów amerykańskich za baryłkę. Zaczął on obowiązywać od 5 grudnia. Ograniczenia mają utrudnić Rosji finansowanie wojny na Ukrainie, przy zachowaniu stabilności dostaw energii na świecie.

    Moskwa ogłosiła, że nie zaakceptuje pułapu cenowego i zagroziła, że przestanie dostarczać surowiec krajom, które zaaprobowały tę sankcję.

  • 18:46

    "Podziękowałem Giorgii Meloni za solidarność i szerokie poparcie dla Ukrainy. Wyraziłem uznanie dla włoskiego rząd za przyznanie dodatkowych 10 milionów euro pomocy" - napisał po rozmowie Zełenski na Twitterze.

    "Pani Meloni poinformowała, że rozważana jest kwestia dostarczenia systemów obrony powietrznej, by chronić ukraińskie niebo. Dyskutowaliśmy o Formule Pokoju" - dodał ukraiński prezydent.

  • 18:20

    Ponadto, jak zaznaczono w oświadczeniu, Giorgia Meloni ponownie zapewniła o "politycznym, militarnym, ekonomicznym i humanitarnym" poparciu włoskiego rządu dla Ukrainy, w tym w kwestii odtworzenia jej infrastruktury energetycznej i przyszłej odbudowy kraju.

    Powtórzyła także, że Włochy są "maksymalnie zaangażowane na rzecz każdych działań w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju dla narodu ukraińskiego" - przekazała jej kancelaria.

  • 18:16

    Premier Włoch Giorgia Meloni zaprosiła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Rzymu - poinformowała kancelaria szefowej rządu po ich rozmowie telefonicznej we wtorek. Kancelaria włoskiej premier podała w komunikacie, że Meloni potwierdziła również swój zamiar udania się na Ukrainę. Kilka dni wcześniej w wywiadzie telewizyjnym premier powiedziała, że chciałaby pojechać do Kijowa w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

  • 17:14

    W Iżewsku, mieście znanym z zakładów Izmasz, produkujących karabinek Kałasznikowa, pojawiła się reklama usług pogrzebowych, oferująca sprowadzanie "ładunku 200", co w żargonie wojskowym oznacza trumnę z ciałem poległego żołnierza - podał niezależny portal Mediazona.

    Przedstawiciel zakładu pogrzebowego powiedział dziennikarzom, że w reklamie chodziło o repatriację, czyli sprowadzanie do kraju ciał osób zmarłych za granicą. Oświadczył też, że obywatele Rosji "umierają nie tylko w specjalnej operacji wojskowej". Jako "specjalną operację wojskową" władze Rosji określają inwazję na Ukrainę, trwającą od lutego tego roku.

    Jak informuje Mediazona treść reklamy, wyświetlanej na bannerach elektronicznych, już zmieniono. "Ładunek 200" to termin używany od czasu interwencji ZSRR w Afganistanie na określenie transportu drogą lotniczą trumny z ciałem zabitego na wojnie żołnierza.

  • 16:56

    Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca komisji obrony Bundestagu, wezwała niemiecki rząd federalny do zaplanowania długoterminowej pomocy wojskowej dla Ukrainy i w wywiadzie dla portalu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) skrytykowała brak takiej strategii.

    Odmowa dostarczania czołgów Ukrainie to bardzo duży błąd – oceniła.

  • 16:28

    Magazyn "Forbes" opublikował we wtorek listę 20 najbogatszych Ukraińców czasu wojny. W porównaniu z początkiem lutego 2022 roku ich majątek zmalał o ponad 20 mld dolarów i wynosi obecnie 22,5 mld dolarów - napisał dwutygodnik.

    Wiele aktywów liderów rankingu zostało zniszczonych, zajętych lub uszkodzonych - zaznaczył "Forbes". Ranking - jak podkreślił magazyn - wyraźnie wskazuje kierunki zmian w ukraińskim biznesie: liderzy starej daty przemijają. "Ich straty są nieproporcjonalnie większe, a na liście znalazło się już sześciu przedsiębiorców, którzy majątek zbili w sektorach opartych na wiedzy" - napisano.

  • 15:42

    "W wyniku działań śledczych i operacyjnych (...) ustalono miejsce, gdzie znajdowały się nielegalne magazyny rosyjskie, w których przechowywano ponad 160 tys. ton ukraińskiej rudy żelaza. Ukryty surowiec znaleziono na terenie kilku portów morskich na Ukrainie" - podała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w oświadczeniu opublikowanym na serwisie Telegram.

    Łączna wartość surowca wynosi ok 1,8 mld hrywien (ok. 49 mln USD). "Ustalono, że partia rudy żelaza jest własnością firmy rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa, który należy do najbliższego kręgu władz wojskowo-politycznych na Kremlu" - głosi oświadczenie.

    SBU przypomniała, że po 24 lutego Usmanow został objęty sankcjami przez Zachód i Ukrainę. Jak oświadczyła, "kontynuuje blokowanie aktywów przedstawicieli prokremlowskich korporacji, mających związek z finansowaniem wojny przeciwko Ukrainie".

  • 15:27

    Na kierunkach wołyńskim, poleskim, siwerskim i słobożańskim sytuacja pozostała bez istotnych zmian, wróg utrzymuje obecność wojskową wzdłuż granicy państwowej, nie wykryto jednak oznak formowania się grup ofensywnych. Lotnictwo ukraińskie również przeprowadzało ataki - zaznaczył Sztab Generalny.

  • 15:22

    Sztab poinformował też, że w ciągu minionej doby w rejonie Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim rosyjskie wojska ostrzelały ponad 25 miejscowości. W obwodzie ługańskim rosyjskie oddziały przypuściły szturm na okolice Nowosilska i Stelmachiwki, lecz Siły Zbrojne Ukrainy odparły te ataki - przekazano w komunikacie sztabu.

    W obwodzie zaporoskim trwał ostrzał artyleryjski, a w chersońskim w wyniku ostrzałów uszkodzona została infrastruktura w kilku miejscowościach, w tym w stolicy obwodu.

  • 14:54

    Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły w niedzielę atak na zgrupowanie rosyjskich wojsk w Nowobilozerce w obwodzie zaporoskim, w którego efekcie 100 okupantów, w tym 15 funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), zginęło bądź zostało rannych - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 14:30

    Ciała kolejnych 42 poległych żołnierzy ukraińskich sprowadzono do kraju - poinformowało we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych. Ogółem Ukrainie przekazano do tej pory 869 ciał poległych w wojnie rozpętanej przez Rosję.

    "Dziś odbyła się kolejna operacja przekazania ciał; przywieziono 42 poległych" - podały służby prasowe ukraińskiego ministerstwa w komunikacie.

  • 13:52

    Tak Ukraińcy świętowali Boże Narodzenie.

    Ukraińcy śpiewają kolędy w kijowskim metrze (25 grudnia)

    Kościół Św. Mikołaja w Kijowie oświetlony przez szwajcarskiego artystę Gerry'ego Hofstettera w ramach projektu Christmas Light for Hope (25 grudnia)

  • 13:29

    Wojna w Ukrainie - Putin prowadzi działania, by Zachód wywierał presję na Ukrainę w sprawie ustępstw - raport ISW

  • 12:15

    Władimir Putin mówi o dialogu, ale bombarduje cywilów w Ukrainie. Nie można mu ufać - powiedział szef włoskiej dyplomacji i wicepremier Antonio Tajani dziennikowi "La Stampa".

    Jak dodał, Rosja musi "wystosować sygnał, że chce negocjować".

  • 11:40

    Rosyjska gospodarka będzie miała coraz większe trudności z dalszym finansowaniem wojny z Ukrainą - ocenił dziennik "De Telegraaf".

    Zdaniem holenderskiej gazety właśnie dlatego Władimir Putin zasugerował w niedzielę rozpoczęcie negocjacji.

  • 11:26

    W położonej w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy i okupowanej przez wojska rosyjskie Makiejewce zastrzelono 8-osobową rodzinę, w tym czworo dzieci.

    Władze okupacyjne stwierdzili, że zabójcy to pospolici przestępcy i zostali już schwytani. Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola, oświadczył jednak, że za zbrodnię odpowiadają członkowie Grupy Wagnera - podała Ukrainska Prawda.

  • 10:20

    Walki w Ukrainie koncentrują się wokół położonego na wschodzie kraju miasta Bachmut. Rosjanie inicjują tam częste ataki na małą skalę - oceniło w codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

    Na przestrzeni ostatnich 48 godzin walki wokół Bachmutu w obwodzie donieckim nie przyniosły znaczących zmian linii frontu - dodał brytyjski resort.

    W aktualizacji wywiadowczej zwrócono tez uwagę, że elementy rosyjskiej 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej były najpewniej wśród sił rosyjskich rozmieszczonych niedawno na Białorusi. Formacja prowadziła prawdopodobnie przed rozmieszczeniem szkolenie i jest mało prawdopodobne, aby miała potrzebne jej do walki jednostki wsparcia - stwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony.

  • 10:01

    Władimir Putin prowadzi kampanię mającą doprowadzić Zachód do wywierania presji na Ukrainę w sprawie ustępstw. Wypowiedziane przez niego w niedzielę słowa o "gotowości do negocjacji ze wszystkimi stronami" są częścią tej kampanii - ocenił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

    Dyktator nie stwierdził wprost, że Rosja jest gotowa do bezpośrednich negocjacji z Ukrainą, zamiast tego utrzymywał fałszywą narrację, że Ukraina - którą nazwał po prostu "drugą stroną" - naruszyła wysiłki dyplomatyczne Rosji sprzed inwazji.

    Putin skupiał się na potencjalnych rozmowach z Zachodem, nie z Ukrainą, podkreślając powielane wielokrotnie twierdzenia o tym, że Kijów jest jedynie pionkiem. Stwierdził też, że jego zdaniem Rosja "działa we właściwym kierunku", co świadczy o tym, że nie przedstawił poważnych warunków negocjacji i nadal chce realizować swoje maksymalistyczne cele - zaznaczyli analitycy ISW.

  • 8:34

    W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 18,7 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 26,3 tys. osób - podała Straż Graniczna.

    Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 8,708 miliona wjazdów do Polski i 6,909 miliona wyjazdów na Ukrainę.

  • 7:11

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 27 grudnia 2022

  • 7:02

    Polska przoduje w udzielaniu wsparcia wojskowego Unii Europejskiej dla Ukrainy. Dziękuję za wielki wysiłek, jaki ponoszą polska armia i Polacy - powiedział w rozmowie z PAP szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

  • 6:43

    Zełenski: sytuacja na froncie ciężka i bolesna, Rosjanie chcą osiągnąć jakikolwiek postęp

  • 3:32

    - Sytuacja w Donbasie jest ciężka i bolesna. Okupanci wykorzystują wszystkie dostępne im środki, a są to znaczne środki, aby osiągnąć przynajmniej jakiś postęp - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym wystąpieniu wideo.

  • 3:32

    Sytuacja na froncie w Ukrainie. Aktualne mapy.

  • 3:31

    Władze wyzwolonego spod rosyjskiej okupacji ukraińskiego miasta Izium zmieniły nazwy ulic, którym patronowali rosyjscy twórcy; zmiany nie ominęły nawet ikonicznych postaci kultury, kojarzących się z oporem wobec reżimu, takich jak Włodzimierz Wysocki - poinformowała rosyjska sekcja BBC.

  • 3:31

    W Jekaterynburgu na Uralu wezwanie do stawienia się przed komisją wojskową otrzymała w imieniu nieżyjącego od 14 lat syna jego matka - poinformował niezależny portal The Insider. Wezwania rozsyłane są w ramach mobilizacji na wojnę z Ukrainą.

  • 3:31

    Tempo produkcji w Rosji pocisków rakietowych typu Iskander, Kalibr i Ch-101 nie pozwala armii rosyjskiej na tak częste zmasowane ataki na Ukrainę, jak planowało dowództwo w Moskwie - ocenił rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

  • 3:30

    Pomnik Matka Ojczyzna w Kijowie

    Kościół Świętego Mikołaja w Kijowie

    Główny dworzec kolejowy w Kijowie

  • 3:26

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z premierem Indii Narendrą Modim; tematem rozmów było między innymi poparcie Indii dla ogłoszonej przez Zełenskiego formuły pokojowej.

  • 3:26

    Obecność Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest nielegalna – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, informując o rozpoczęciu procesu, którego celem jest wykluczenie Rosjan z RB oraz samej Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Autorka/Autor:asty, pp

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: