Niedziela jest 368. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rzecznik wschodniego zgrupowania armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował, że Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy pozostaje epicentrum ataku rosyjskich wojsk. W mieście utrzymuje się "napięta dynamika walk" - podkreślił Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne. "To epicentrum głównego uderzenia rosyjskich wojsk" - ocenił. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 1:13
Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał, bez podania przyczyny, generała Eduarda Moskalowa z funkcji dowódcy połączonych sił Ukrainy, które walczą w rejonie Donbasu na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera. Moskalow był na tym stanowisku od marca ubiegłego roku.
- 20:39
Na lotnisku w podmińskich Maczuliszczach rano słychać było dwa wybuchy. Mógł zostać uszkodzony rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 – informują białoruskie media niezależne. Oficjalnie władze w żaden sposób nie odniosły się do zdarzenia.
Według portalu Zerkalo.io w Maczuliszczach słychać było odgłosy podobne do eksplozji. Taką informację przekazali portalowi czytelnicy. Twierdzili oni również, że w rejonie lotniska w ciągu dnia obserwowali obecność wojsk wewnętrznych (MSW) i milicji drogowej oraz innych struktur siłowych.
Powołując się na opozycyjną inicjatywę BYPOL, zrzeszającą byłych pracowników białoruskich struktur siłowych, Zerkalo.io i inne media niezależne piszą, że na lotnisku mógł zostać uszkodzony bazujący tam rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50. Maszyna ta jest używana m.in. do rozpoznania ukraińskiej obrony powietrznej.
Sprawy w żaden sposób nie skomentowały struktury siłowe ani inni przedstawiciele władz.
- 19:15
Dopóki Rosja nie jest podzielona, żadna wojna nie może się zakończyć - powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, którego cytuje Ukrinform.
- Mam własną wizję tego, jak ta wojna powinna się zakończyć. Dopóki Rosja nie jest podzielona, dopóty będzie zagrażał nam ten szalony sąsiad i żadna wojna się nie zatrzyma. Chcę, abyśmy wszyscy o tym pamiętali - mówił Daniłow.
Zaznaczył, że wstrzymanie działań wojennych nie oznaczałoby końca wojny jako takiej, bo to już się zdarzało. - Pamiętamy, jak podpisano porozumienia Mińsk-1 i Mińsk-2. Teraz (Rosjanie - red.) twierdzą, że mieli jakiś plan. Nie mieli żadnego - podkreślił sekretarz RBNiO.
- 18:55
Unia Europejska ogłosiła w sobotę wdrożenie dodatkowych sankcji wobec grupy Wagnera za "łamanie praw człowieka" w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i na Ukrainie. Jak wynika z opublikowanego w niedzielę raportu "Deutsche Welle", wspierana przez Kreml prywatna firma wojskowa dywersyfikuje swoje działania w Afryce i oprócz zaangażowania militarnego zajmuje się wieloma przedsięwzięciami biznesowymi, m.in. handlem metalami szlachetnymi, rzadkim drewnem, a nawet produkcją piwa.
Łącznie 11 osób i siedem podmiotów związanych z grupą najemników zostało dodanych do listy wspólnoty celem zamrożenia aktywów i zakazu podróży - podała agencja AFP.
Decyzję o najnowszych dodatkowych sankcjach podjęto "ze względu na międzynarodowy wymiar i wagę działań grupy, a także jej destabilizujący wpływ na kraje, w których jest aktywna" - napisano w oświadczeniu Rady Europejskiej.
"Działalność grupy Wagnera jest zagrożeniem dla mieszkańców krajów, w których działa, oraz dla Unii Europejskiej" - powiedział szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell.
AFP pisze, że np. w Mali UE objęła sankcjami szefa tamtejszych sił Wagnera. W oświadczeniu napisano, że najemnicy Wagnera w tym kraju "byli zaangażowani w działania związane z przemocą i wielokrotnym łamaniem praw człowieka, w tym w pozasądowe zabójstwa".
- 17:50
Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa:
Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
- 16:42
Na kierunku łymańskim i kupiańskim rosyjskie wojsko otwierało ogień minionej doby prawie 200 razy.
W ciągu ostatniej doby w obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów - poinformowały tamtejsze władze.
Jak podkreślił Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego, także sytuacja w tym regionie pozostaje napięta, ale - jak zapewnił - jest pod kontrolą ukraińskich sił.
Poinformował, że rosyjskie wojsko próbuje szturmować ukraińskie pozycje w okolicach miejscowości Kreminna i Biłohoriwka. Jak dodał, wczoraj taką próbę podjęła rosyjska piechota.
Zaznaczył, że na odcinku swatowskim na razie sytuacja jest stabilna, a rosyjska armia nie prowadzi dużych ataków.
W niedzielę rosyjskie wojsko po raz kolejny zaatakowało też region przygraniczny w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Nie ma informacji o ofiarach.
Rosjanie ostrzelali też 30 razy hromadę (gminę) chersońską na południu. Zostało tam rannych sześć osób.
- 16:39
Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy pozostaje epicentrum ataku rosyjskich wojsk - poinformował rzecznik wschodniego zgrupowania armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.
W Bachmucie utrzymuje się "napięta dynamika walk" - podkreślił Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne. "To epicentrum głównego uderzenia rosyjskich wojsk" - ocenił.
Rzecznik przekazał, że w ciągu minionej doby rosyjskie wojsko 125 razy ostrzelało odcinek bachmucki z artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Według niego w ciągu doby na tym kierunku zginęło 77 rosyjskich żołnierzy, a 159 zostało rannych.
Straż graniczna poinformowała w niedzielę z kolei o zlikwidowaniu rosyjskiej grupy szturmowej w Bachmucie. W trakcie walk zginęło dziewięciu rosyjskich żołnierzy, a pięciu zostało rannych - podano.
- 16:31
Ukraiński sztab opublikował informacje dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska straciła od 24 lutego 2022 roku m.in. ponad 148 tys. żołnierzy (+660 ostatniej doby), 3381 czołgów (+6), 2380 systemów artyleryjskich (+7) oraz 299 samolotów.
- 16:17
Armia Ukrainy niszczy około 80-90 procent irańskich dronów, używanych przez Rosję do ataków na infrastrukturę cywilną - mówią PAP żołnierze należący do mobilnej grupy tzw. łowców shahedów, którzy bronią nieba w rejonach graniczących z Rosją i Białorusią.
- Ostatni atak shahedów odbijaliśmy kilka tygodni temu. Niszczymy 80-90 procent tych maszyn, zawsze pozostają jednak jakieś szpary. Drony lecą bardzo nisko i są ciche, lecz powolne. Nadlatują z różnych punktów i na czyją pozycję trafią, tam są zestrzeliwane - wyjaśnia dowódca jednej z takich grup, porucznik Ołeksandr.
Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze w sierpniu ub. roku, zaś do masowych ataków na Ukrainę zaczęła wykorzystywać je we wrześniu. Są to głównie maszyny Shahed-136.
- 15:26
Chiny nie poczyniły starań w kierunku dostarczenia śmiercionośnej pomocy, która pomogłaby Rosji w inwazji na Ukrainę, a Stany Zjednoczone dały do zrozumienia za zamkniętymi drzwiami, że takie posunięcie miałoby poważne konsekwencje - powiedział doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
- Pekin będzie musiał sam podjąć decyzje, jak postąpić, czy udzieli pomocy wojskowej (Rosji - red.), ale jeśli pójdzie tą drogą, będzie to wiązało się z realnymi kosztami dla Chin - powiedział Sullivan w wywiadzie dla telewizji CNN.
- 14:19
Wśród rosyjskich wojskowych w okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy panuje panika z powodu wybuchów w magazynach amunicji i paliwa - poinformował przedstawiciel wojskowych służb prasowych Ukrainy Ołeksij Dmytraszkiwski.
"Wróg trochę jest zdziwiony 'bawełną', do której dochodzi na tym odcinku. W Mariupolu już zorganizowano magazyny paliwa, sprzętu i amunicji. Dlatego podjęto decyzję o działaniach, które są obecnie tam prowadzone" - powiedział wojskowy, cytowany przez Dzerkało Tyżnia. (Ukraińcy "bawełną" nazywają wybuchy na terytorium okupowanym przez Rosjan i w Rosji).
Jak dodał, okupacyjne siły panikują, ponieważ miejsca ich bazowania i ich magazyny mogą być trafione przez ukraińskie siły zbrojne.
W czwartek Natalia Humeniuk, rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy, powiedziała, że Mariupol "nie jest już całkowicie nieosiągalny" dla ukraińskich wojskowych. Wcześniej lojalne wobec Kijowa władze Mariupola informowały o kilku eksplozjach w tym mieście.
- 14:15
Wyzwalając Krym, przywrócimy pokój - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kiedy obchodzony jest w tym kraju dzień oporu wobec rosyjskiej okupacji półwyspu.
"9 lat temu rosyjska agresja zaczęła się od Krymu. Wyzwalając Krym, przywrócimy pokój" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
"To nasza ziemia. Nasi ludzie. Nasza historia. Przywrócimy ukraińską flagę w każdy zakątek Ukrainy" - dodał.
26 lutego 2014 r. przed parlamentem Krymu w Symferopolu odbyła się wielotysięczna manifestacja poparcia dla ukraińskiej integralności terytorialnej. Dzień później do budynków rządowych na Krymie weszli Rosjanie. - 14:07
Polska przekaże Ukrainie kolejne czołgi Leopard 2A4, kiedy tylko zakończy się szkolenie ukraińskich załóg. Jest to perspektywa kilku tygodni - powiedział PAP minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Dodał, że czołgi PT-91 i T-72 również niebawem pojadą na Ukrainę.
- 13:55
Fotografie wykonane w okolicach frontu w obwodzie donieckim:
Sytuacja w pobliżu frontu w obwodzie donieckim
- 13:35
Algieria ponownie otworzy swoją ambasadę w Kijowie rok po jej zamknięciu z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała algierska telewizja państwowa, powołując się na oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych.
- 13:09
Od miesięcy nie ma żadnych zmian w dyskusji na temat możliwych gwarancji bezpieczeństwa NATO dla Ukrainy - powiedział rzecznik niemieckiego rządu.
- Podczas niedawnego spotkania kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim ta kwestia nie odegrała żadnej roli - powiedział rzecznik w oświadczeniu.
- 12:57
Tak naprawdę wiele ciekawych rzeczy może wydarzyć się w przyszłości, tylko niech Zachód wreszcie odpuści sobie pomysł, że trzeba utrzymywać Rosję, bo ją zna. Pozwólcie już temu imperium umrzeć śmiercią naturalną, do cholery! – powiedziała PAP ukraińska pisarka, autorka wydanej niedawno książki "Ostatnia podróż", Oksana Zabużko.
- 12:29
Rosyjska niezależna telewizja Dożd dotarła do dokumentów, z których wynika, że ok. 400 dzieci wywiezionych przez Rosjan z Ukrainy trafiło do 24 domów dziecka w Rosji. W sierocińcach dzieci uczestniczą w "wojskowo-patriotycznych" zajęciach.
- 10:33
Artysta Gerry Hofstetter oświetla Budynok Russova w Odessie
- 10:11
Możliwe, że Alaksandr Łukaszenka planuje spotkanie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, by pomóc Rosji i Chinom w obejściu sankcji - napisał w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
- 10:09
Wiosną ukraińska armia będzie gotowa, by przejść do kontrofensywy - poinformował Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR). Jak dodał, jednym ze strategicznych celów kontrataku będzie "wbicie klina w rosyjski front na południu".
Celem ukraińskiej kontrofensywy jest "wyzwolenie wszystkich okupowanych terytoriów, wraz z Krymem" - oświadczył. Zaznaczył, że ukraińskie wojsko zatrzyma się wtedy, gdy przywróci granice państwowe z 1991 roku.
- 10:05
Oddziały rosyjskiej piechoty morskiej, uważane za elitarne, poniosły duże straty w Ukrainie, a ich zwiększone możliwości zostały ograniczone przez uzupełnianie ich składu osobowego niedoświadczonym, zmobilizowanym personelem - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
- 9:29
Wierzymy, że wkrótce Mariupol będzie ukraiński, a nad miastem powiewać będzie niebiesko-żółta flaga, a ci wszyscy dranie odejdą lub zostaną całkowicie zniszczeni - powiedział w rozmowie z PAP.PL zastępca mera Mariupola Serhij Zacharow.
Jak dodał, "niestety Rosjanie zacierają ślady swoich zbrodniczych działań". - 90 procent zabudowy mieszkalnej w Mariupolu zostało zniszczone. Ponad połowa infrastruktury krytycznej również. Już teraz zdajemy sobie sprawę, że to będzie miasto zbudowane od nowa - oświadczył.
- 8:59
Alaksandr Łukaszenka próbuje prowadzić podwójną grę – z jednej strony popiera Rosję i pomaga jej w wojnie, z drugiej strony chce się promować jako potencjalny pośrednik, lecz żąda przy tym kapitulacji Ukrainy – powiedział PAP politolog Waler Karbalewicz.
- 8:30
W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 21,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 22,3 tys. osób - podała Straż Graniczna.
- 7:09
Wojna zakończy się zwycięstwem Ukrainy i upadkiem Rosji. Federacja Rosyjska, jaką znaliśmy przed wojną, przestanie istnieć - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef rządu Czeczenii na uchodźctwie Achmied Zakajew.
- 6:05
Timmermans, który mieszkał w latach 90. w Moskwie, powiedział, iż poznał Putina w 1991 r. i zapamiętał go jako "nieśmiałego człowieczka". Teraz portretuje go na łamach największego belgijskiego dziennika jako człowieka, który wierzy w "ideologiczne szaleństwo i własną propagandę".
- 5:33
Zełenski jest najbardziej imponującym politykiem na świecie - powiedział w wywiadzie dla dziennika "Het Laatste Nieuws" wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
W ocenie wiceprzewodniczącego KE proces akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej będzie trwać znacznie szybciej niż w przypadku poprzednich rozszerzeń. - Istnieje pilna potrzeba geopolityczna, ale pomimo tego konieczne jest spełnienie określonych warunków – dodał Holender.
- 1:12
Jeśli nie będzie nowych rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną, to nie będzie też kolejnych przerw w dostawach prądu - poinformował w sobotę na Telegramie minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Dodał, że zdołano zgromadzić "pewne rezerwy" energii. Hałuszczenko przyznał, że tegoroczny sezon grzewczy na Ukrainie "był wyjątkowo trudny". "Jednak nasi inżynierowie zdołali utrzymać funkcjonowanie systemu energetycznego i już trzeci tydzień z rzędu produkcja energii pokrywała potrzeby konsumentów" - napisał minister.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/zelenskiy.official
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu