Poniedziałek jest 306. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Kijów złoży w poniedziałek wniosek o wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Wyjaśnił, że zdaniem ukraińskich władz Federacja Rosyjska nie ma prawa do zasiadania w Organizacji Narodów Zjednoczonych. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 13:10
Skala zbrodni, popełnionych przez Rosję na wyzwolonych terytoriach Ukrainy przeraża. Odkrywamy katownie, w których przetrzymywano dzieci, a torturowanie prądem podczas przesłuchań było tam codziennością - powiedział ukraiński Rzecznik Praw Człowieka Dmytro Łubinec.
- W Chersoniu świadkowie pokazali nam cele, w których przetrzymywano dzieci. Myślałem, że po Buczy, Irpieniu i po katowniach w obwodzie charkowskim nic nie może mnie już zdziwić - wyjawił.
Według relacji Łubinca cele te miały około 20 metrów kwadratowych powierzchni. Znajdowały się w zawilgoconej, zimnej piwnicy. Tam, gdzie siedziały dzieci, Rosjanie rzucili na podłogę trzy cienkie karimaty.
Biuro Rzecznika dotarło do 14-letniego chłopca, który był tam więziony. - Opowiedział nam, że został zatrzymany za to, że sfotografował rosyjski sprzęt wojskowy. Został wrzucony do tej katowni, w której siedział praktycznie bez światła - relacjonował Łubiniec.
- Chłopak był torturowany fizycznie i psychicznie. Po dwóch tygodniach został wypuszczony, ale w tym czasie nikt nawet nie poinformował rodziców, co się z nim dzieje. Według jego oświadczeń w tej celi były też inne dzieci. Teraz ich poszukujemy - wyjaśnił.
Łubinec opowiedział, że Rosjanie urządzali podobne katownie w każdej większej ukraińskiej miejscowości, do której wkraczali.
- Od raz wszczynali poszukiwania patriotycznie nastawionych obywateli Ukrainy, policjantów, sędziów. Oddzielną uwagę przydzielali nauczycielom i dyrektorom szkół, wymagając, by rozpoczynali nauczanie w języku rosyjskim. Mówili: nie jesteście żadnymi Ukraińcami, jesteście Rosjanami. Kto oponował ten był torturowany - powiedział.
Tortury polegały na biciu i rażeniu prądem. - Polewali wodą ręcznik, który kładli na szyję. Nogi kazali umieścić w misce z wodą. Potem podłączali druty do języka, do męskich genitaliów, a potem włączali prąd - wytłumaczył Rzecznik.
Jeden z torturowanych, z którym rozmawiał Łubinec, katowany był w okupowanym do tej pory Berdiansku. - Kiedy zaczął opowiadać, co mu robiono, wpadł w histerię. Mówił, że kiedy rażono go prądem, rozerwał mu się język. Myślał, że już nigdy nie będzie mówić. Potem wszystko się pozrastało. On mówił, że błagał ich o śmierć - podkreślił. - 12:04
Wybuchy na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels to wynik agresji przeciwko Ukrainie - oświadczył rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Baza lotnicza Engels w obwodzie saratowskim, na południu Rosji, wykorzystywana jest do atakowania ukraińskich celów cywilnych.
- Bez wątpienia wydarzenia te są wynikiem rosyjskiej agresji. (…). Jest to efektem tego, co Rosja wyprawia na naszej ziemi. Jeśli Rosjanie sądzili, że wojna nie dotknie nikogo na tyłach frontu, to się mylili - powiedział Ihnat.
- Jak widzimy, do takich zdarzeń dochodzi coraz częściej i będziemy mieć nadzieję, że dla Ukrainy jest to tylko na rękę - podkreślił.
Ihnat przekazał jednocześnie, że dokładne dane dotyczące rosyjskich strat w związku wybuchami w bazie Engels będą znane, gdy pojawią się najnowsze zdjęcia satelitarne z tego lotniska. - 10:29
Sytuacja na froncie wojny z Rosją w najbliższym czasie nie ulegnie zmianie, jednak Ukraina odzyska wszystkie okupowane terytoria łącznie z Krymem – oświadczył szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) generał Kyryło Budanow w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z portalem Liga.net.
Budanow poinformował, że od początku rosyjskiej inwazji w szeregach ukraińskiego wywiadu nie wyjawiono ani jednego zdrajcy, a mówiąc o Krymie wyraził przekonanie, że powróci on do składu Ukrainy dzięki działaniom militarnym i dyplomatycznym.:
"Radykalnej zmiany sytuacji w najbliższym czasie nie oczekujemy. (…) Rosja znajduje się teraz w ślepym zaułku i jedyne miejsce, gdzie jeszcze stara się atakować, to Bachmut. Szczególnych sukcesów na tym kierunku nie odnoszą. (…) Nie widzimy realnej zdolności (Rosjan) do osiągnięcia czegokolwiek"
- 10:13
Od października wojska rosyjskie są skoncentrowane przeważnie na budowie stanowisk obronnych na wielu odcinkach linii frontu na Ukrainie - ocenia w poniedziałek w codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
Według brytyjskiego resortu obrony działania Rosjan polegają na ustanawianiu dodatkowych pól z minami przeciwczołgowymi i przeciwpiechotnymi. Jednak takie pola są efektywne, jeśli w odpowiedni sposób są obserwowane i kryte ogniem.
Ministerstwo dodaje, że dla wojsk rosyjskich dużym problemem będzie niedobór aktywów do obserwacji i personelu wojskowego zdolnego do efektywnego monitorowania dużych obszarów nowych pól minowych. - 9:09
Ukraina złoży w poniedziałek wniosek o wykluczenie Rosji z Rady Bezpieczeństwa ONZ – poinformował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas wystąpienia w telewizji w niedzielę wieczorem. Wskazał, że zdaniem władz w Kijowie Rosja nie ma prawa do zasiadania w ONZ.
"Jutro (w poniedziałek) wystąpimy oficjalnie z takim stanowiskiem. Nasze pytanie jest proste: czy Rosja ma prawo pozostawania stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i czy ma w ogóle prawo do zasiadania w ONZ? Mamy przekonywującą i uargumentowaną odpowiedź: nie, nie ma"
Kułeba ocenił także, że światowa dyplomacja przestaje traktować w kategoriach tabu kwestię przyszłości Rosji po jej porażce w wojnie z Ukrainą.- Te sprawy nie są jeszcze omawiane na konferencjach prasowych i w publicznych oświadczeniach przywódców państw i rządów, ale na niższym szczeblu ludzie zadają już pytanie, jaka ma być Rosja, by nie zagrażała więcej pokojowi i bezpieczeństwu – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy.
Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 członków - 10 wybieranych rotacyjnie na 2-letnią kadencję przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i pięciu członków stałych (USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny oraz Rosja), którzy dysponują w RB prawem weta.
Karta Narodów Zjednoczonych nie przewiduje mechanizmu usunięcia stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Istnieje natomiast procedura usunięcia z ONZ państwa, które "uporczywie łamie zasady karty". Wymagałoby to głosowania Zgromadzenia Ogólnego ONZ na wniosek Rady Bezpieczeństwa, w której Rosja dysponuje prawem weta. Procedura ta nigdy wcześniej nie została zastosowana.
Rada Bezpieczeństwa ONZ
- 8:30
Wojna w Ukrainie - Chersoń. Ostrzelane zebranie rosyjskich oficerów, wiele ofiar
- 7:08
Rosjanie nie są w stanie pokonać Ukraińców, więc nie będą w stanie pobić NATO. To, co zrobili Ukraińcy, to okaleczyli konwencjonalne siły Rosji na długie, długie lata. Nie oznacza to jednak, że Rosjanie nie będą w stanie zagrażać państwom przy swojej granicy - powiedział w rozmowie z PAP były szef Pentagonu Mark Esper.
Według Espera, choć wiele krajów w obliczu rosyjskiej agresji dokonało fundamentalnych zmian w swoim podejściu do bezpieczeństwa, zawiodła go jednak postawa Niemiec.
"Niemcy mówią wiele słusznych rzeczy, ale jeszcze nie widziałem, by dostarczyli pomocy wojskowej takiej, o jaką ich proszono, ani nie spełnili swoich obietnic wydatków 2 proc. PKB na obronę. A to przecież największa gospodarka w Europie" - mówi polityk. Jak dodaje, przeciwieństwem tego jest Polska oraz Wielka Brytania. - 6:41
Trzy osoby zginęły w nocy z niedzieli na poniedziałek w rezultacie eksplozji w bazie lotniczej koło miasta Engels w obwodzie saratowskim na południu Rosji - podała agencja Reutera powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony. Według mediów na terenie bazy wybuchł pożar, który objął powierzchnię 120 metrów kwadratowych.
- 3:42
Gubernator obwodu saratowskiego, gdzie znajduje się baza lotnicza Engels, przekazał, że "informacje o incydencie w obiekcie wojskowym są sprawdzane". Rosjanin podkreślił jednocześnie, że "obiekty infrastruktury cywilnej nie zostały uszkodzone".
- 1:23
Agencja Reutera podała, powołując się na doniesienia ukraińskich mediów, że w rosyjskiej bazie lotniczej w Engels w obwodzie saratowskim słychać było wybuchy.
Agencja informacyjna RBC-Ukraina przekazała, że doszło do dwóch eksplozji.
Reuters podkreślił, że nie ma potwierdzenia tych doniesień.
- 0:25
Wołodymyr Zełenski ostrzegł swych rodaków przed kolejnymi rosyjskimi atakami w ostatnich dniach tego roku. - Musimy zdawać sobie z sprawę, że nasz wróg zrobi wszystko, by te dni były dla nas ciężkie i pełne ciemności - powiedział w niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy w nagraniu wideo.
Rosja, jak podkreślił, w tym roku przegrała wszystko, co mogła przegrać, ale "próbuje zrekompensować sobie straty, atakując rakietami nasz kraj, nasz sektor energetyczny".
- Wiem, że ciemności nie przeszkodzą nam zadać kolejne bolesne ciosy okupantowi - powiedział Zełenski. - Musimy być jednak przygotowani na każdy scenariusz - dodał.
Zełenski w ostrych słowach ocenił rosyjskich wojskowych po sobotnim ostrzale artyleryjskim miasta Chersoń na południu kraju, w wyniku którego zginęło tam co najmniej 16 osób, a 64 zostały ranne. - To są potwory (...) Odnajdziemy każdego mordercę - powiedział prezydent Ukrainy.
Autorka/Autor:pp
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 2.0 | Cancillería Ecuador
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu