Sztab generalny Ukrainy: w Sewastopolu około tysiąc mężczyzn dostało wezwanie do armii

Aktualizacja:
Autor:
FC,
ads,
tas
Źródło:
TVN24.pl
Zełenski: ogłoszenie mobilizacji to znak, że rosyjska armia się rozpadła
Zełenski: ogłoszenie mobilizacji to znak, że rosyjska armia się rozpadłaTelegram/V_Zelenskiy_official
wideo 2/6
Telegram/V_Zelenskiy_officialZełenski: ogłoszenie mobilizacji to znak, że rosyjska armia się rozpadła

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 214 dni. W Sewastopolu na anektowanym Krymie wręczonych zostało dotąd około 1000 wezwań do armii rosyjskiej. Mobilizowani mają dołączyć do oddziałów w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał w niedzielę ukraiński sztab generalny. We wsi Endirej w Dagestanie na Kaukazie Północnym wybuchły protesty przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą - podał niezależny rosyjski portal Meduza. Ludzie wyszli na ulicę, gdy wezwano do wojska 110 mieszkańców. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 21:52

  Rosyjski prezydent Władimir Putin odrzucił prośby swoich dowódców wojskowych, by wycofać siły z Chersonia - podał dziennik "New York Times". Według przedstawicieli władz USA Putin w coraz bardziej bezpośredni sposób angażuje się w podejmowanie decyzji wojskowych, co prowadzi do napięć.

  Według cytowanych przez gazetę anonimowych przedstawicieli administracji USA zaznajomionych z raportami wywiadu, Putin miał powiedzieć dowódcom, że wszystkie strategiczne decyzje dotyczące pola bitwy należą do niego. "NYT" sugeruje, że mimo to decyzję o mobilizacji podjął w oparciu o rekomendację wojskowych.

 • 21:51

  Na granicy rosyjsko-mongolskiej utworzyła się kolejka aut, które czekają na wyjazd z Rosji - informuje w niedzielę agencja AFP. Jak ocenia, Rosjanie nadal uciekają z kraju przed ogłoszoną przez Kreml mobilizacją na wojnę z Ukrainą.

 • 21:51

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji CBS, że do jego kraju dotarły pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Dodał jednak, że Ukraina potrzebuje więcej takich systemów, by zapewnić bezpieczeństwo swoich miast.

  - Absolutnie potrzebujemy, by Stany Zjednoczone pokazały przywództwo i dały Ukrainie systemy obrony powietrznej. Chcę podziękować prezydentowi Bidenowi za pozytywną decyzję, którą już podjął i Kongresowi: otrzymaliśmy NASAMS - powiedział Zełenski, nie podając dodatkowych szczegółów.

  NASAMS (Narodowy zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze) to amerykańsko-norweski system średniego zasięgu zdolny do obrony miast m.in. przed pociskami manewrującymi. USA dotąd obiecały przekazanie Ukrainie sześciu baterii, z czego jednak cztery muszą zostać dopiero wyprodukowane i ich dostawa to kwestia co najmniej roku. Obok USA dostarczenie podobnych systemów - IRIS-T SLM - obiecały Niemcy.

 • 19:37

  W Sewastopolu na anektowanym Krymie wręczonych zostało dotąd około 1000 wezwań do armii rosyjskiej. Mobilizowani mają dołączyć do oddziałów w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podał w niedzielę ukraiński sztab generalny.

 • 18:22

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został nazwany "światową ikoną" i zajął pierwsze miejsce na liście 50 najbardziej wpływowych Żydów na świecie w 2022 roku w rankingu izraelskiego dziennika "Jerusalem Post".

  "Najpierw uważano go za ciekawostkę (...), bo zanim został prezydentem Ukrainy, grał prezydenta w sitcomie. Jednak inwazja Rosji na jego kraj w lutym popchnęła go w światło reflektorów i postawiła przed próbą, przed jaką stanęło niewielu przywódców współczesnego świata" - skomentował dziennik w niedzielę.

  "Jerusalem Post" opisał zarówno skuteczność medialnych działań Zełenskiego, jak i jego "wytrwałość i odwagę". Ocenił, że "osaczony przywódca zmienił światowy porządek w sposób niewidziany od upadku żelaznej kurtyny (...), jednocząc niemal cały zachodni świat przeciwko Rosji".

 • 17:37

  Ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji podało, że ukraińscy żołnierze, wzięci do niewoli rosyjskiej, zostali zmuszeni do udziału w pseudoreferendum w sprawie przyłączenia do Rosji obwodu donieckiego.

  "57 ukraińskich jeńców wojennych zameldowanych w obwodzie donieckim zostało zmuszonych do głosowania w pseudoreferendum w sprawie przyłączenia obwodu do Federacji Rosyjskiej. Aby nadać tej prowokacji choćby cień uzasadnienia, w dokumentach tożsamości jeńców zrobiono adnotację, że są zameldowani w tzw. Donieckiej Republice Ludowej" - poinformowało Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

  Jak dodało, "jest to kolejna manipulacja, której celem jest głoszenie na terenach okupowanych narracji Kremla o tym, że rzekomo 'wśród wziętych do niewoli żołnierzy ukraińskich wielu chce przyłączenia do Federacji Rosyjskiej'".

 • 16:56

  Na anektowanym Krymie 90 procent wezwań do armii rosyjskiej w ramach mobilizacji dostają Tatarzy krymscy, mimo że stanowią tam tylko 13-15 procent ludności - powiedział Jewhenij Jaroszenko z organizacji KrymSOS.

  - 22 września rozdano pięć tysięcy wezwań. Rozdawano je w miejscach zwartego zamieszkiwania Tatarów krymskich: w Biłohirsku, Bachczysaraju, Kirowskem. 90 procent wezwań adresowanych jest do Tatarów krymskich. Trwa przymusowa akcja angażowania Tatarów do armii rosyjskiej, a w perspektywie - wciągnięcia ich do działań bojowych przeciwko własnemu państwu - przekazał Jaroszenko ukraińskiej telewizji Suspilne.

 • 16:43

  Szef MSZ Serbii Nikola Selaković oświadczył, że Belgrad nie uzna wyników pseudoreferendów przeprowadzanych przez Rosję na okupowanych terytoriach Ukrainy, ze względu na prawo międzynarodowe i wyznawaną przez Serbię zasadę nienaruszalności granic.

  Z jednej strony, Belgrad nie może uznać tych głosowań ze względu na statut ONZ i zasady prawa międzynarodowego - wskazał Selaković. - Z drugiej strony, byłoby to całkowicie sprzeczne z naszymi interesami narodowymi, naszą polityką utrzymania integralności terytorialnej i przestrzegania zasady nienaruszalności granic - dodał minister.

  Serbia jest jednym z niewielu państw europejskich, które nie przyłączyły się do sankcji nałożonych na Rosję. Belgrad potępił przy tym na forum ONZ inwazję Rosji na Ukrainę.

 • 15:37

  We wsi Endirej w Dagestanie, na Kaukazie Północnym, wchodzącym w skład Federacji Rosyjskiej, wybuchły protesty przeciwko mobilizacji na wojnę z Ukrainą - podał niezależny portal Meduza.

  Powołując się ma media lokalne, Meduza przekazała, że gdy wezwania otrzymało 110 mężczyzn, mieszkańcy wsi rozpoczęli protest w obronie zmobilizowanych synów, braci i mężów. Protestujący zablokowali trasę samochodową Chasawjurt-Machaczkała. Policja, strzelając w powietrze, próbowała rozpędzić demonstrujących.

 • 14:48

  Masowe mobilizowanie przez Rosję Tatarów krymskich na wojnę przeciwko Ukrainie to ludobójstwo według kryterium etnicznego. Jest to wielka tragedia dla tego narodu - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  "Zmuszanie obywateli, by szli na wojnę na terytoriach okupowanych jest niczym innym, jak prowadzoną przez Moskwę próbą oczyszczania terytorium z nielojalnej ludności" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak.

 • 14:01

  Samozwańczy premier zaanektowanego Krymu, Siergiej Aksjonow, powiedział, że "działania związane z częściową mobilizacją na półwyspie zostaną zakończone 25 września, do końca dnia".

  Mianowany przez Rosję urzędnik przekazał, że plan "został w pełni zrealizowany". Nie ujawnił, ile osób zostanie zmobilizowanych.

  Wcześniej władze w Kijowie poinformowały, że wezwania na fron są wręczane w miejscowościach, gdzie mieszka duża liczba Tatarów krymskich.

 • 13:14

  W rosyjskiej niewoli jest ponad dwa tysiące Ukraińców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  - Mówimy o 2,5 tysiącach jeńców. Ludzie pozostają w niewoli i, co jest najgorsze, pozostają tam także cywile - podkreśliła wicepremier, cytowana przez BBC. Zaznaczyła, że przez kilka wymian z rzędu strona rosyjska nie wypuściła na wolność cywilów.

  - Cywile mają być zwróceni, a nie wymienieni - oznajmiła Wereszczuk. Poinformowała, że wśród więzionych jest wiele kobiet. Na razie wrócić na Ukrainę udało się zaledwie kilku Ukrainkom.

 • 13:01

  We wsi Tiumieniewo w obwodzie kemerowskim w Rosji zmobilizowani na wojnę z Ukrainą zostali wszyscy mężczyźni, 59 osób - napisała niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa".

  - Chodzili po podwórzach i rozdawali wezwania. W poniedziałek trzeba stawić się na komendzie wojskowej - przekazał w sobotę rozmówca "Nowej Gaziety. Jewropy". Według niego w okolicznych wioskach na Syberii jest praktycznie taka sama sytuacja.

  Niezależne rosyjskie media informowały wcześniej, że Rosja planuje zmobilizować 1,2 mln ludzi, głównie spoza dużych miast. Oficjalnie władze mówią o 300 tysiącach osób.

 • 12:54

  Rosja wprowadzi zakaz wyjazdu z kraju dla mężczyzn podlegających służbie wojskowej po zakończeniu pseudoreferendów na ukraińskich okupowanych terytoriach - podał niezależny portal Meduza, powołując się na źródła.

  28 września władze zamkną granice dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym.

  Według rozmówcy Meduzy, wprowadzone zostaną tak zwane "wizy wyjazdowe". By wyjechać z Rosji, mężczyźni będą musieli otrzymać pozwolenie od wojskowej komendy uzupełnień.

 • 12:50

  Uwolniona z rosyjskiej niewoli ukraińska medyczka wojskowa Mariana Mamonowa urodziła córkę - podały ukraińskie media. Stan matki i dziecka lekarze oceniają jako dobry.

  "Uwolniona z niewoli Mariana Mamonowa urodziła córeczkę w wolnej Ukrainie! Dzięki Bogu! Kibicował im cały kraj!" - napisał w serwisie Telegram mer miasta Równe Ołeksandr Tretiak.

  Mamonowa została wzięta do niewoli na początku kwietnia, gdy służyła w Mariupolu. Zamknięto ją w obozie w Ołeniwce na kontrolowanym przez wojska rosyjskie obszarze wschodniej Ukrainy.

 • 12:40

  Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o skuteczne inicjatywy, by zakończyć wojnę w Ukrainie. Potrzebna jest "wola" przywódców państw - dodał na zakończenie mszy w Materze na południu Włoch, odprawionej z okazji krajowego Kongresu Eucharystycznego.

  Przed modlitwą Anioł Pański papież powiedział. - Niech Maryja, Królowa Pokoju pocieszy umęczony naród ukraiński i wyjedna dla przywódców państw siłę woli do natychmiastowego znalezienia skutecznych inicjatyw, które doprowadzą do zakończenia wojny.

  Jego słowa wierni nagrodzili oklaskami.

 • 12:29

  Rzesze Rosjan uciekają z kraju przed mobilizacją na wojną z Ukrainą. Bilety lotnicze w jedną stronę są wyprzedane, a na lądowych przejściach granicznych z Kazachstanem, Armenią i Gruzją ustawiły się kolejki, w których czas oczekiwania przekraczał dobę – poinformowała amerykańska telewizja informacyjna CNN.

  Wcześniej rosyjskie niezależne media relacjonowały, że na lotniskach w Moskwie i Petersburgu są prowadzone szczegółówe kontrolę mężczyzn.

 • 11:44

  Ukraińska Służba Bezpieczeństwa (SBU) poinformowała, że wyniki pseudorefendów, odbywających się na okupowanych terytoriach kraju, były znane już na początku września.

  Według SBU świadczą o tym, między innymi, przechwycone rozmowy prorosyjskich separatystów w Donbasie.

 • 9:59

  W obwodzie swierdłowskim na Uralu w Rosji na wojnę z Ukrainą zmobilizowano 59-letniego chirurga, który nie widzi na jedno oko, ma problemy ze słuchem i ma raka skóry - pisze Nowaja Gazieta Jewropa. Mężczyzna dowodzi plutonem.

 • 9:21

  Istnieje realna możliwość, że ogłoszona w Rosji częściowa mobilizacja zostanie wykorzystana do wzmocnienia dodatkowym personelem jednostek Rosgwardii, których głównym zadaniem jest zabezpieczanie reżimu Władimira Putina - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 9:00

  Rosyjscy okupanci twierdzą, że w tak zwanych referendach w zniszczonych miastach na wschodzie Ukrainy frekwencja sięga 45 procent, mimo tego, że nawet nie posiadają spisu mieszkańców - pisze szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj

 • 8:40

 • 8:14

  Kreml zastanawia się nad mobilizacją na wojnę z Ukrainą mieszkańców Abchazji i Osetii Południowej, separatystycznych republik w Gruzji - pisze niezależny portal Meduza, powołując się na źródło zbliżone do administracji prezydenta Rosji.

 • 7:24

  Odessa została zaatakowana wrogimi dronami. Trwa akcja ratunkowa - poinformował Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego.

 • 7:03

  Prezydent Rosji Władimir Putin po ogłoszeniu 21 września mobilizacji na wojnę z Ukrainą wyjechał na urlop, najpewniej do rezydencji na Wałdaju - pisze portal Radia Swoboda.

  Po raz ostatni Putin wystąpił publicznie w środę wieczorem w Nowogrodzie Wielkim. Później rozpoczął co najmniej tygodniową przerwę w aktywności publicznej - czytamy.

 • 7:02

  W jego opinii obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Rosji dla Łotwy i regionu. PAP rozmawiała z ministrem jeszcze przed ogłoszeniem przez prezydenta Rosji Władimira Putina mobilizacji, ale nawet po tym oświadczeniu Pabriks ocenił w mediach, że w związku z mobilizacją nie wzrosło na Łotwie zagrożenie militarne, ale kraj powinien być gotowy na pojawienie się na granicy osób ubiegających się o azyl, które nie chcą służyć w armii.

 • 7:02

  Gdyby Łotwa nie była członkiem NATO, spotkałby ją co najmniej taki sam los jak Ukrainę - powiedział PAP minister obrony Łotwy Artis Pabriks. W jego opinii obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego ze strony Rosji dla Łotwy.

 • 6:15

  W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

  Troska o uchodźców ma teologiczne uzasadnienie. To Pan Jezus powiedział: "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - powiedział PAP konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, werbista o. Jacek Gniadek.

 • 5:37

 • 3:54

  Atak rakietowy na Zaporoże. Jak informuje szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch, na miasto spadło co najmniej 10 rakiet. Zniszczone zostały obiekty infrastrukturalne, a w jednej z dzielnic odcięta jest stacja elektroenergetyczna.

 • 3:13

  Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ z inicjatywy Ukrainy odbędzie się we wtorek - poinformowała agencja Ukrinform. Tematem mają być pseudoreferenda, organizowane przez Rosję na okupowanych terenach ukraińskich.

  Posiedzenie ma się rozpocząć we wtorek o godzinie 15:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego).

 • 2:35

  Ukraińskie ministerstwo reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów podało w nocy z soboty na niedzielę nazwy ośmiu krajów, które wysłały swoich "obserwatorów" na pseudoreferenda, prowadzone przez Rosję na okupowanych terytoriach Ukrainy. To Białoruś, Syria, Egipt, Brazylia, Wenezuela, Urugwaj, Togo i RPA.

  Ukraińskie ministerstwo podkreśla, że przedstawiciele krajów, obecni na Ukrainie jako "obserwatorzy" na pseudoreferendach organizowanych przez rosyjskich najeźdźców, uczestniczą w zbiorowej zbrodni przeciwko niepodległemu państwu Ukrainy.

 • 1:45

  Unia Europejska powinna poważnie potraktować groźby prezydenta Rosji Władimira Putina, dotyczące możliwości użycia broni jądrowej w wojnie na Ukrainie - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w wywiadzie dla BBC.

  Według niego wojna osiągnęła "niebezpieczny moment". - To z pewnością niebezpieczny moment, ponieważ rosyjska armia jest osaczona, a odpowiedź Putina – grożenie użyciem broni jądrowej – jest bardzo złe – powiedział Borrell.

  Jego zdaniem, mimo iż siły Putina są wypierane z wielu terytoriów Ukrainy, należy nadal dążyć do "rozwiązania dyplomatycznego" tego kryzysu, które "zachowałoby suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy".

 • 1:09

  Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zapowiedział w sobotę w Nowym Jorku, że wszystkie rosyjskie prawa i doktryny, w tym doktryna nuklearna, będą miały zastosowanie do terytoriów Ukrainy, "przyłączonych" do Rosji w drodze "referendów" - podał portal Ukraińska Prawda.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC, ads, tas

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ultrasto / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości