Ukraińska armia: kierunek Mariupol nie jest już dla nas nieosiągalny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalne
Zakłady Azostwal w Mariupolu ostrzeliwane przez siły rosyjskie. Nagranie archiwalneReuters Archive
wideo 2/21
Ukraińscy żołnierze w rękach Rosjan po zajęciu zakładów Azowstal w Mariupolu. Nagranie archiwalneReuters Archive

Czwartek jest 365. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Rzeczniczka sił zbrojnych na południu Ukrainy Natalia Humeniuk przekazała, że kierunek Mariupol nie jest już całkowicie nieosiągalny dla ukraińskich obrońców. Wcześniej lojalne wobec Kijowa władze Mariupola informowały o kilku eksplozjach w tym mieście. - Oczywiście mówimy o pojęciu bardzo względnym. Jednak to, co uważa się za tak bardzo odległe, że aż nieosiągalne, nie zawsze takie jest. Kierunek Mariupol nie jest już dla nas całkowicie nieosiągalny - oświadczyła Humeniuk. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 3:34

    Stany Zjednoczone udzielą Ukrainie kolejnych 2 miliardów dolarów wsparcia w zakresie bezpieczeństwa - przekazał doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

    - Będziemy nadal (…) upewniać się, że Ukraina ma to, czego potrzebuje, by odnieść sukces na polu walki – mówił.

  • 2:15

    Fundacja brytyjskiego muzyka rockowego Eltona Johna Elton John AIDS Foundation przeznaczy za pośrednictwem platformy United24 125 tys. dolarów USA na zakup biochemicznych analizatorów krwi dla Ukrainy - poinformował w piątek Ukrinform.

    Służba prasowa United24 zaznaczyła,że środki te zostaną wykorzystane na zakup 10 biochemicznych analizatorów krwi, "aby wszyscy Ukraińcy żyjący z HIV nadal mieli dostęp do wysokiej jakości opieki i leczenia".

  • 1:02

    Ukraina nie ma dowodów na to, że Chiny dostarczały Federacji Rosyjskiej śmiercionośną broń - powiedział w czwartek Dmytro Kułeba, odpowiadając na pytania ukraińskich dziennikarzy po głosowaniu w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

  • 0:42

  • 22:27

    Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niewiążącą rezolucję mającą na celu przywrócenie pokoju w tym kraju.

    W głosowaniu 141 państw członkowskich ONZ wyraziło poparcie dla rezolucji w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Siedem państw wystąpiło przeciwko dokumentowi, a 32 wstrzymały się od głosu.

  • 21:52

    Rok temu Rosja Władimira Putina rozpoczęła brutalną, agresywną wojnę przeciwko Ukrainie. Naród ukraiński wykazał się niesamowitą siłą w obronie swojej ojczyzny i podstawowych zasad prawa międzynarodowego przed rosyjską agresją - napisali we wspólnym oświadczeniu członkowie Rady Europejskiej.

    W dokumencie, wydanym w okazji rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wskazano, że Kijów "wykazał determinację w obronie demokracji i wolności, odporność w obliczu trudności i godność w konfrontacji ze zbrodniami Rosji".

    "Ukraińcy pokazali światu, że o przyszłości Ukrainy decydują Ukraińcy. Żaden kraj nie ma prawa najeżdżać swojego sąsiada ani naruszać jego suwerenności i integralności terytorialnej. Ta agresja jest zbrodnią przeciwko pokojowi. Narusza Kartę Narodów Zjednoczonych, zasady ONZ i ludzkie wartości. Nie możemy i nie powinniśmy pozostawać bierni wobec takich przestępstw" - podkreślono w oświadczeniu.

  • 21:28

    Były brytyjski premier Boris Johnson wezwał obecny rząd, by Wielka Brytania stała się był pierwszym krajem, który przekaże Ukrainie samoloty bojowe. Ocenił też, że Chiny popełnią "historyczny błąd", jeśli zaczną dostarczać Rosji broń.

    - To, czego chcą Ukraińcy to F-16. Tak się składa, że nie mamy F-16, ale mamy Typhoony. Myślę, że jest argument za tym, aby Wielka Brytania przełamała lody i dała im kilka Typhoonów. Jeśli chodzi o szkolenie ludzi w zakresie obsługi tych maszyn - możemy to zrobić - powiedział Johnson w wywiadzie udzielonym stacji Sky News z okazji przypadającej w piątek rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę. Johnson był wówczas premierem Wielkiej Brytanii.

    Zasugerował, że jego zdaniem Ukraińcy używaliby myśliwców tylko do obrony swojego kraju, a nie do ataków na terytorium Rosji, czego obawiają się niektórzy zachodni przywódcy, i powiedział, że "nie ma wątpliwości", iż Ukraina będzie w stanie odzyskać okupowane terytoria, jeśli miałaby samoloty, o które prosi.

  • 21:21

    Premier Szwecji Ulf Kristersson zapowiedział przekazanie Ukrainie czołgów Leopard lub części zamiennych do nich. Według mediów szczegóły jedenastego pakietu pomocy wojskowej mają zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

    - Nie muszą to być czołgi, ale mogą, niczego nie wykluczam - oświadczył Kristersson podczas debaty w parlamencie. Wysłania Leopardów domagały się najważniejsze partie zarówno prawicowej koalicji rządzącej, jak i lewicowej opozycji.

    Wcześniej minister obrony Pal Jonson zapytany przez agencję TT, czy Szwecja podaruje Ukrainie Leopardy, odpowiedział: - Jesteśmy na to otwarci, prowadzimy ścisły dialog, zwłaszcza z Niemcami.

    Szwecja posiada 120 czołgów Stridsvagn 122, czyli zmodyfikowanej wersji Leoparda 2 A5. O przekazanie części z nich apelował w połowie lutego podczas wizyty w Sztokholmie premier Mateusz Morawiecki, który rozmawiał na ten temat z Kristerssonem.

  • 21:00

    Polski honor zawsze będzie wśród podstawowych źródeł siły dla całej Europy. Wspólnie musimy skierować całość tej siły na pokonanie rosyjskiej tyranii. I niech tak się stanie, razem zwyciężymy - napisał w liście do uczestników czwartkowego koncertu "Solidarni z Ukrainą" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Koncert, organizowany w przededniu rocznicy pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę, odbywa się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

    Jak przypomniał Zełenski w liście odczytanym przez ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza, jutro Ukraina będzie obchodzić rocznicę rosyjskiej agresji, "Minął rok ukraińskiej niezłomności, ale także i polskiej niezłomności, europejskiej niezłomności. Niezłomności każdego i każdej na świecie, których poczucie wolności nigdy nie ulegnie strachowi. Razem z wami przeszliśmy przez straszne próby. Trójkolor śmierci i bólu zagarnął część naszej ziemi. 23 lutego ubiegłego roku, dosłownie na kilka godzin przed początkiem pełnoskalowej inwazji rosyjskiej, prezydent Polski Andrzej Duda zapewnił mnie na spotkaniu w Kijowie, że Ukraina nie zostanie sama w obliczu agresji. I tak się stało" - podkreślił.

    "Jesteśmy z wami, razem z całym wolnym światem. Wytrwaliśmy i zaczęliśmy przywracać wolność tej części naszego kraju, do której wtargnął wróg. Jednocześnie polskie drogi stały się dla nas drogami życia, przez które płynie pomoc dla Ukrainy. Polski Rzeszów stał się dla naszego narodu pierwszym miastem-ratownikiem. Polskie miasta i gminy dały schronienie milionom naszych rodaków. Dziękuję ci za to narodzie polski" - zaakcentował prezydent Ukrainy.

  • 20:44

    Prezydent USA Joe Biden spotka się wirtualnie w piątek z przywódcami G7 i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ogłosi nowy zestaw sankcji wobec Rosji - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

    Sankcje dotyczyć mają sektora bankowego, technologicznego oraz rosyjskiej obronności.

  • 20:40

    Ruchy rosyjskich wojsk przy granicy z obwodem czernihowskim na północy Ukrainy nie mają nic wspólnego z ofensywą - zapewnił Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

    Daniłow poinformował, że tego dnia odbyła się kolejna narada prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z najwyższymi rangą dowódcami, podczas której omawiano m.in. sytuację na granicach państwa - pisze agencja Interfax-Ukraina

    "Ruchy, które (Rosjanie - red.) wykonują na granicach z obwodem czernihowskim, nie mają nic wspólnego z atakiem" - zaznaczył. Obwód czernihowski znajduje się na północy Ukrainy, graniczy z Białorusią i Rosją.

    Wcześniej tego dnia Dowództwo Operacyjne "Północ" poinformowało o tym, że wywiad zarejestrował przemieszczanie się kolumny sprzętu bez oznaczeń i ze składem osobowym w umundurowaniu mającym przypominać barwami mundury Sił Zbrojnych Ukrainy. Kolumnę zauważono w pobliżu granicy z obwodem czernihowskim. Dowództwo ostrzegło przed możliwymi prowokacjami.

    Odnosząc się do sytuacji w Bachmucie w obwodzie donieckim, Daniłow powiedział, że "straty, które ponoszą tam terroryści, po prostu są porażające".

  • 20:25

    Kwestia tego, czy uzbroić Ukrainę w samoloty bojowe "obecnie nie ma sensu" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla telewizji ZDF, podczas którego poproszono go o odniesienie się do rosnących wezwań kierowanych w stronę mocarstw zachodnich do dostarczenia ich Ukrainie.

    Scholz, który wcześniej spotykał się z krytyką za zbyt powolne zdaniem wielu prace nad wysłaniem czołgów na Ukrainę, powiedział, że trudności innych krajów w spełnieniu żądań Ukrainy usprawiedliwiają jego decyzję o dołączeniu do nich.

    Przemawiając w przededniu pierwszej rocznicy rosyjskiej inwazji, Scholz powiedział, że obawia się, że konflikt może stać się "bardzo długotrwałą wojną", ale dodał, że Niemcy i Zachód będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

    Prezydent Rosji Władimir Putin musiałby w końcu zrozumieć, że jego cele wojenne - które, jak zauważył Scholz, były kilkakrotnie redukowane od początku konfliktu - były nieosiągalne - dodał.

    Scholz, który w sobotę uda się do Indii, aby przekonywać do poparcia Ukrainy w wojnie z Rosją, powiedział, że nie zniechęcają go sygnały, że wiele dużych, pozaeuropejskich krajów niechętnie potępia Rosję. - Po stronie Rosji jest tylko kilka krajów - powiedział.

  • 20:10

  • 19:43

    Państwa członkowskie, które w Brukseli negocjują 10. pakiet sankcji UE wobec Rosji, nadal nie osiągnęły jednomyślności w sprawie jego ostatecznego kształtu. Stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział jednak dziennikarzom, że udało się poczynić pewne postępy w szeregu istotnych kwestii. - Presja ma sens - dodał.

    Negocjacje mają być wznowione w piątek rano.

    Jak wskazał Sadoś, udało się poczynić postęp w kwestii zakazu importu diamentów z Rosji. - Myślę że mamy polityczne porozumienie pomiędzy 27 państwami członkowskimi i Komisją Europejską, żeby podjąć tę kwestię. Oczywiście ta kwestia wymaga również koordynacji w ramach G7 - wskazał.

    Jak dodał, państwa UE poczyniły również postępy w kwestii objęcia restrykcjami energii atomowej i nałożenia sankcji na Rosatom. - Ta kwestia oczywiście jest delikatna. Jedno czy dwa państwa członkowskie wyrażają pewne zastrzeżenia. Prezydencja szwedzka proponuje pewne rozwiązanie, które wydaje się być akceptowalne - powiedział.

    Zaznaczył, że jest nadzieja na przyjęcie propozycji Polski i państw bałtyckich rozszerzenia kryteriów sankcyjnych w stosunku do członków rodzin oligarchów i zbrodniarzy wojennych. - Jest to działanie o charakterze prawnym. Wydaje się że tutaj również będziemy w stanie uczynić pewien postęp - powiedział.

  • 19:34

    Członkowie organizacji pozarządowej Avaaz i ukraińscy uchodźcy umieścili misie i zabawki dla dzieci przed budynkami instytucji europejskich w Brukseli. Według organizatorów wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na zjawisko porywania ukraińskich dzieci przez rosyjskiego agresora.

  • 19:25

    Jeśli Kijów przywróci prawa mniejszości węgierskiej, przestaniemy blokować zwołanie komisji NATO-Ukraina. Nie zmienimy jednak stanowiska w sprawie dostaw broni - powiedział w obszernym wywiadzie dla portalu Index.hu minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

    - Dostawy broni i pozbawienie węgierskiej mniejszości praw obywatelskich nie mają ze sobą nic wspólnego. Nie dostarczamy broni, ponieważ uważamy, że doprowadzi to jedynie do przedłużenia i eskalacji wojny - stwierdził minister. - Nie zablokowaliśmy żadnych decyzji międzynarodowych, które byłyby ważne dla Ukraińców - dodał.

  • 19:21

    W przeddzień rocznicy rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie Rosja przeprowadziła ataki hakerskie na ukraińskie strony rządowe - poinformowała ukraińska państwowa służba łączności specjalnej.

    Wykryto atak na szereg zasobów internetowych ukraińskich organów władzy państwowej i lokalnej - napisała służba w komunikacie. Wskutek ataku zmodyfikowana została treść kilku stron.

    Incydent nie spowodował istotnego zaburzenia pracy systemów i nie wpłynął na funkcjonowanie organów władzy - zapewniono. Działanie większości stron już przywrócono.

    Specjaliści ustalają okoliczności ataku.

    "Jak widzimy, w przeddzień rocznicy pełnowymiarowego ataku Rosja przypomina o sobie w cyberprzestrzeni, gdzie od dawna zachowuje się jak państwo-terrorysta, atakując cywilne cele" - podsumowano.

  • 19:03

  • 19:00

    Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G7 zobowiązali się do przekazania Ukrainie 39 miliardów dolarów w 2023 roku, zwiększając dotychczasową pomoc ekonomiczną dla odpierającego rosyjską inwazję kraju - poinformowano w komunikacie grupy.

    Zgodzono się również nałożyć na Rosję kolejne sankcje - podała japońska agencja Kyodo. Japonia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w G7, w której skład wchodzą także Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Włochy i Stany Zjednoczone.

    Środki finansowe mają pomóc Ukrainie w naprawie i odbudowie zniszczonej przez rosyjskie pociski infrastruktury, ustabilizowaniu gospodarki i obronie przeciwko agresorowi - przekazali ministrowie po spotkaniu w Bengaluru w Indiach.

    "Nasze sankcje znacząco osłabiły zdolność Rosji do prowadzenia tej nielegalnej wojny. Będziemy dalej monitorować efektywność sankcji i podejmiemy dalsze działania, jeśli będzie taka potrzeba" - poinformowano w oświadczeniu.

    Przekazano, że kraje G7 będą także pracować nad uniemożliwieniem omijania sankcji przez Rosję i wezwały inne kraje do dołączenia do nałożonych przez grupę restrykcji wymierzonych w rosyjską gospodarkę.

    "W przeddzień rocznicy (inwazji - red.) potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla Ukrainy i wspólnie potępiamy rosyjską agresję" - dodano.

    Spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G7 odbyło się przed zaplanowanym na piątek w Bengaluru spotkaniem w szerszym gronie - państw G20.

  • 18:43

  • 18:40

    Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. "Dyskutowaliśmy o sposobach zakończenia rosyjskiej agresji w oparciu o zasady Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego. Pochwaliłem wysiłki Sekretarza Generalnego mające na celu umożliwienie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, która przejdzie do historii jako jego dziedzictwo" - napisał na Twitterze Kułeba.

  • 18:32

    Rosyjskie pociski S-300 uderzyły w budynki administracji w obwodzie charkowskim. W miejscowości Dworiczna mężczyzna i kobieta zostali ranni, trwają poszukiwania dwóch osób uwięzionych pod gruzami budynku. Ostrzelany został także Kupiańsk, ranne zostały dwie osoby.

  • 18:07

    Kierunek Mariupol nie jest już całkowicie nieosiągalny dla ukraińskich obrońców - powiedziała rzeczniczka sił zbrojnych na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. Wcześniej lojalne wobec Kijowa władze Mariupola informowały o kilku eksplozjach w tym mieście.

    - Oczywiście mówimy o pojęciu bardzo względnym. Jednak to, co uważa się za tak bardzo odległe, że aż nieosiągalne, nie zawsze takie jest. Kierunek Mariupol nie jest już dla nas całkowicie nieosiągalny - oświadczyła Humeniuk.

    Nawiązała w ten sposób to czwartkowych informacji o eksplozjach w Mariupolu.

  • 16:55

    Premier Viktor Orban pojedzie do Kijowa w swoim czasie. W tej chwili MSZ pracuje nad przygotowaniami wizyty - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla portalu Index.hu.

    Szijjarto odniósł się też do swojej ewentualnej wizyty w ukraińskiej stolicy.

    - Jeśli dostanę zaproszenie i będziemy mogli wcześniej uzgodnić merytoryczne tematy i terminy wizyty, to chętnie pojadę, ale do tej pory takiego zaproszenia nie otrzymałem - powiedział szef dyplomacji Węgier.

    Swoją niedawną wizytę w Mińsku Szijjarto tłumaczył koniecznością utrzymywania kanałów komunikacji z władzami Białorusi, "aby przeciwne strony mogły w pewnym momencie przeprowadzić sensowną dyskusję".

    - Również w Mińsku podczas negocjacji i konferencji prasowej prosiłem o niepodejmowanie żadnych działań ani decyzji, które mogłyby doprowadzić do przedłużenia wojny w czasie lub w wymiarze geograficznym - powiedział węgierski minister.

    Podczas zeszłotygodniowego spotkania na szczycie UE w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił premiera Orbana do złożenia wizyty w Kijowie.

  • 16:52

    W przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej napaści na Ukrainę szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallagher oświadczył: - Rozumiemy trudności, jakie ma wielu w tym momencie cierpienia z myśleniem o pokoju, ale ktoś to musi robić. - Bo wreszcie będzie zakończenie tej strasznej wojny. Mamy nadzieję, że nastąpi to szybko - powiedział watykańskim mediom.

    - Staramy się zawsze przypominać, tak jak wielu innych, o okrucieństwie, potworności tej wojny, która trwa kosztem tylu ofiar, tylu zabitych, tylu rannych, rozdzielonych rodzin - oświadczył brytyjski dostojnik w rozmowie z Vatican News.

    Dodał jednocześnie, że Stolica Apostolska podtrzymuje gotowość wobec stron konfliktu w sprawie "ewentualnych negocjacji, które powinny położyć kres tej straszliwej wojnie". - Uważam, że taka jest nasza rola - dodał.

    - Podczas gdy dla samej Ukrainy i wielu innych trudno jest mówić o dialogu i pokoju oraz pojednaniu, to jest coś, co Kościół, Stolica Apostolska i Ojciec Święty mogą i powinni robić - zaznaczył sekretarz do spraw stosunków z państwami.

    Jego zdaniem to kwestia "fundamentalna" - "podtrzymywać marzenie o pokoju".

    - Uznając to, jak ciężkie są czyny Rosji, widzimy, że Rosja jest bardzo ważnym krajem, z długą historią, a my na końcu musimy odbudować pokój, relacje z Rosją w przyszłości. I to czyni przebieg tej wojny szczególnie trudnym - wyjaśnił szef dyplomacji Watykanu.

  • 16:37

    Na niedawnym posiedzeniu rządu Węgier w Sopronie zdecydowano, że nie należy zmieniać węgierskiego stosunku do wojny na Ukrainie - powiedział na spotkaniu z parlamentarzystami z koalicji Fidesz-KDNP w Balatonfured na wschodzie kraju premier Viktor Orban.

    Szef rządu zwrócił się w środę do członków koalicji partii parlamentarnych Fidesz-KDNP przed wiosenną sesją parlamentu, która ma się rozpocząć pod koniec lutego. Podczas spotkania stwierdził, że interes narodowy Węgier wymaga, aby kraj dalej trzymał się z daleka od wojny na Ukrainie.

    - Tak zdecydował naród węgierski w kwietniu (w wyborach parlamentarnych - red.): nie będziemy dostarczać broni, nie przystąpimy do żadnej koalicji wojennej - powiedział do parlamentarzystów Orban. - W tej wojnie nie może być zwycięzcy - dodał.

    "Jego zdaniem Rosja nie może wygrać, ponieważ cały świat zachodni popiera Ukrainę. Z kolei Rosja jest potęgą nuklearną i nie może być zapędzona do narożnika, bo może rozpocząć wojnę nuklearną" - napisał relacjonujący spotkanie prorządowy dziennik "Magyar Nemzet".

    Orban stwierdził, że wojna na Ukrainie osłabiła europejską gospodarkę, ale też siłę militarną, bo zmniejszone zapasy europejskich armii nie zostały uzupełnione. Powiedział również, że administracja prezydenta USA Joe Bidena narzuca swoje interesy w Brukseli kosztem interesów europejskich.

  • 16:15

    W marcu na Ukrainę trafią pierwsze czołgi Leopard 2 z Niemiec i Hiszpanii, co oznacza, że w kwietniu władze w Kijowie będą już dysponowały dosyć dużą liczbą ciężkich pojazdów zachodniej produkcji - poinformowała w rozmowie z Radiem Swoboda ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldhusen.

    - Już zapowiedzieliśmy, że pierwsze niemieckie czołgi znajdą się (na Ukrainie - red.) pod koniec marca. Ukraińskie wojsko właśnie ćwiczy się w ich obsłudze. (...) W tym samym czasie, pod koniec marca, dotrą też czołgi z Hiszpanii - oznajmiła dyplomatka.

  • 16:00

  • 15:33

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że kwestię chińskich propozycji dotyczących zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zna jedynie ogólnie. Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem przyznał jednak, że chciałby spotkać się z kimś z władz ChRL.

  • 15:28

    W rok po rozpoczęciu rosyjskiej wojny napastniczej na Ukrainie w Niemczech zarejestrowano około 1 066 000 uchodźców z Ukrainy. Poinformowało o tym niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które opublikowało bilans pomocy dla uchodźców wojennych i Ukrainy.

    Według raportu dziewięć procent zarejestrowanych w Niemczech uchodźców to dzieci w wieku do pięciu lat, a jedna czwarta to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat. Osiem procent uchodźców wojennych z Ukrainy ma więcej niż 64 lata, reszta to dorośli w wieku 18 lat i więcej - pisze portal telewizji ARD.

    62 procent zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy to kobiety.

  • 15:11

    Ministerstwo Obrony Ukrainy, podając w przeddzień rocznicy rosyjskiej inwazji liczby dotyczące strat agresora, przekazało między innymi, że do tej pory "wyeliminowano" 145 850 żołnierzy przeciwnika i 3350 czołgów.

  • 15:04

    Na stadionie Łużniki w Moskwie, gdzie w środę zorganizowano propagandowy koncert z okazji pierwszej rocznicy inwazji na Ukrainę, znalazła się grupa dzieci jakoby pochodzących z ukraińskiego Mariupola; jedną z dziewczynek zmuszono do dziękowania rosyjskiemu żołnierzowi za rzekome wyzwolenie jej rodzinnego miasta - oznajmił ukraiński portal Obozrevatel.

  • 14:45

    Bank Narodowy Ukrainy (NBU) zaprezentował banknot związany z rocznicą inwazji rosyjskiej, opatrzony hasłem "Pamiętamy! Nigdy nie przebaczymy!". Na jednej stronie banknotu figuruje zdjęcie żołnierzy, na drugiej - rysunek skrępowanych rąk.

  • 14:45

    Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze - poinformował dziennik "Guardian".

  • 14:44

    Jestem przekonany, że nasze wzajemne zrozumienie i współpraca mają kluczowe znaczenie w przekonywaniu innych o istotności wspierania Ukrainy, w tym szkolenia żołnierzy - powiedział w Kopenhadze premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Danii Mette Frederiksen.

  • 14:14

    Pomimo protestu kilkudziesięciu państw członkowskich Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przeciwko wydaniu wiz Rosjanom, Austria zdecydowała się zaprosić objętych sankcjami rosyjskich parlamentarzystów do uczestnictwa w zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu. Jednorazowe wizy wydało austriackie MSZ, są ważne tylko w Austrii.

  • 14:13

    Polska, Dania i inni sojusznicy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba; od roku trwa wojna w Europie, ale możemy być dumni ze swojej reakcji, współpracowaliśmy, aby nałożyć jak najmocniejsze sankcje na Rosję - powiedziała w Kopenhadze premier Danii Mette Frederiksen.

  • 13:48

    Prawie rok od inwazji Rosji na Ukrainę Europejczycy nadal silnie solidaryzują się z Ukrainą i popierają wsparcie tego kraju i jego obywateli - wynika z najnowszych badań Eurobarometr, o których poinformowała Komisja Europejska.

  • 13:39

    W piątek, w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę na gmachu Reichstagu w Berlinie zostanie wywieszona ukraińska flaga, poinformowała administracja Bundestagu. Również przed pałacem Bellevue, siedzibą prezydenta Niemiec, wywieszona zostanie niebiesko-żółta flaga Ukrainy.

  • 13:39

    Zwiększa się obecność floty rosyjskiej na Morzu Śródziemnym, istnieje wysokie ryzyko incydentów - oświadczył szef sztabu włoskiej marynarki wojennej admirał Enrico Credendino. Odnotował, że postawa Rosjan jest "agresywna".

  • 13:38

    Od początku inwazji na Ukrainę Rosja przeprowadziła prawie 5 tysięcy ostrzałów rakietowych i 3,5 tysiąca ostrzałów lotniczych - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

  • 13:38

    W ramach międzynarodowej koalicji wsparcia Ukrainy czołgami Leopard Finlandia przekaże trzy pojazdy – poinformowało ministerstwo obrony.

  • 13:31

    Od 24 lutego 2022 roku przez Warszawę przejechało ponad 1,1 mln uchodźców z Ukrainy. W pierwszych dniach wojny po pomoc zgłaszało się nawet 40 tys. osób dziennie. Obecnie do stolicy dociera około 7 tysięcy uchodźców tygodniowo, z czego około 95 procent rusza w dalszą podróż - poinformował stołeczny ratusz.

  • 13:19

    Tylko współpracując byliśmy w stanie pomóc tylu uchodźcom z Ukrainy - mówił pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

  • 13:05

    Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie o kolejny rok zawieszenia ceł przywozowych, kontyngentów i środków ochrony handlu w odniesieniu do ukraińskiego eksportu do Unii Europejskiej. W ten sposób UE udziela wsparcia ukraińskiej gospodarce i pomaga złagodzić trudną sytuację ukraińskich producentów i eksporterów spowodowaną agresją Rosji.

  • 13:04

    Podczas przemówień delegacji Rosji na zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (ZP OBWE) w Wiedniu parlamentarzyści z wielu krajów, w tym z Polski, opuścili w geście protestu salę obrad. Rosyjska delegacja zabierała głos dwukrotnie, za każdym razem część parlamentarzystów ostentacyjnie opuszczała salę obrad. Część z nich, która zdecydowała się zostać, rozkładała na czas przemówienia Rosjan duże ukraińskie flagi. Były one rozłożone również podczas przemówienia delegacji białoruskiej.

  • 12:52

    Sama obecność w Zgromadzeniu Parlamentarnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie delegacji Rosji, to zniewaga dla ofiar rosyjskich okrucieństw – przekazała nieobecna na sali delegacja Ukrainy w pisemnym oświadczeniu, które odczytał podczas otwarcia zimowej sesji ZP OBWE w Wiedniu słowacki parlamentarzysta Peter Osusky.

  • 12:51

    Przed rokiem, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, otrzymywaliśmy od zachodnich partnerów tylko broń strzelecką; obecnie podjęto już decyzję o dostarczeniu nam czołgów, a niebawem zapadną podobne postanowienia dotyczące samolotów bojowych - zauważyła, w przeddzień rocznicy agresji Kremla, wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  • 11:37

    Rano w okupowanym i zniszczonym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, odnotowano co najmniej cztery eksplozje w miejscach rozmieszczenia wojsk agresora - poinformował w komunikatach na Telegramie proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

    "Ukraińskie wojska z chirurgiczną precyzją atakują bazy okupantów. Jest dobrze, a będzie takich przypadków jeszcze więcej" - napisał.

  • 11:26

    Bucza i Irpień pokazują rany i blizny putinowskiego barbarzyństwa - napisał premier Hiszpanii Pedro Sanchez, mówiąc o swojej wizycie w podkijowskich miejscowościach, w których wojska rosyjskie podczas okupacji dokonywały zbrodni wojennych.

  • 11:11

    Administracja prezydenta Bidena potwierdziła nie tylko wolę wspierania Ukrainy, ale także sojuszników z NATO jak Polska, która wzięła na siebie ciężar pomagania ukraińskim uchodźcom - powiedział profesor Garret Martin z waszyngtońskiej School of International Service of American University komentując wizytę prezydenta Bidena w Polsce i w Ukrainie.

  • 10:53

    Zachodnie wywiady dysponują informacjami wskazującymi, że Pekin może zacząć dostarczać broń Moskwie, a administracja prezydenta Joe Bidena rozważa ich ujawnienie - poinformował "Wall Street Journal".

  • 10:25

    Alarm w obwodzie czernihowskim został odwołany.

  • 10:19

  • 10:17

    W obwodach kijowskim, czernihowskim i donieckim ogłoszono alarmy lotnicze.

  • 10:10

    Wizyta naczelnego dyplomaty Chin Wanga Yi w Moskwie i jego spotkanie z Putinem przed rocznicą inwazji na Ukrainę osłabiają wiarygodność zapewnień Pekinu o jego neutralności wobec tego konfliktu - ocenia pekiński korespondent BBC Stephen McDonell.

  • 10:01

    Nie będę mówił o konkretnych liczbach, a tym bardziej personaliach, ale mogę potwierdzić, że mamy swoich współpracowników w otoczeniu Putina - oznajmił w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

  • 9:38

    Wielka Brytania może być krajem, który przełamie impas w kwestii dostarczenia nam zachodnich myśliwców. Pracujemy na rzecz takiego rozwiązania - oznajmił w środę Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  • 9:25

    Jestem świadomy tego, że prywatnie wiele rządów ma dużo różnych poglądów na to, jaki powinien być koniec wojny albo, co będzie wystarczająco dobre jako jej wynik. Ważne, aby - niezależnie od tego, jakie mogą być te prywatne poglądy - przekaz, który wysyłamy publicznie, był taki, że jedynym akceptowalnym rozwiązaniem jest to, które za akceptowalne uważa prezydent (Wołodymyr) Zełenski - powiedział brytyjski wiceminister obrony James Heappey.

  • 8:37

    Rosjanie próbują zwiększyć tempo ataków wzdłuż linii Kupiańsk-Łyman, w pobliżu granicy obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego - informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Cytowany przez ISW jeden z rosyjskich blogerów wojennych twierdzi, że wojska rosyjskie rozpoczęły natarcie w kierunku Kupiańska, Łymanu i Siwerska. Niemniej - dodał bloger - ukształtowanie terenu, lasy i umocnienia ukraińskie utrudniają Rosjanom ofensywę na linii frontu w zachodniej części obwodu ługańskiego.

  • 8:14

    Skuteczna obrona Mikołajowa na południu Ukrainy na początku rosyjskiej agresji, kierowana przez generała Dmytro Marczenkę, okazała się przełomowym momentem w wojnie z Rosją, ponieważ powstrzymała natarcie wroga na Odessę. Zupełnie inaczej wyglądały wydarzenia w obwodzie chersońskim, szybko opanowanym przez siły agresora - powiadomiła w środowej analizie rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

  • 7:56

    "W obwodzie donieckim, miasto Wuhłedar po raz kolejny zostało ciężko ostrzelane. Istnieje realna możliwość, że Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy w tym rejonie pomimo nieudanych ataków na początku lutego i pod koniec 2022 roku" - twierdzi brytyjski wywiad.

    Jak dodano, taka decyzja może wynikać z krytyki i presji, która - po wcześniejszych niepowodzeniach - wywierana jest na dowódcę operującej w tym regionie rosyjskiej jednostki.

  • 7:54

    Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało najnowszą analizę wywiadowczą. "W ciągu ostatnich 48 godzin ciężkie walki trwały w rejonie Bachmutu. Siły ukraińskie utrzymują otwarte szlaki zaopatrzeniowe na zachód, pomimo okrążenia przez Rosjan w ciągu ostatnich sześciu tygodni" - czytamy.

  • 7:47

  • 7:22

    "Z tego okresu, począwszy od 24 lutego 2022 roku, pozostają w pamięci przede wszystkim olbrzymie pokłady polskiej solidarności na rzecz Ukrainy i Ukraińców, którzy przekroczyli naszą wschodnią granicę. Polska była krajem, który świadczył największą pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Już w tej chwili wiemy, że liczba Ukraińców w Polsce przekroczyła trzy miliony i to jest zarówno ta fala uchodźców, która po 2014 roku pojawiła się w Polsce, jak i ta po 24 lutego, od kiedy polską granicę przekroczyło według danych naszej Straży Granicznej ponad 9 milionów 964 tysięcy osób" - powiedział ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś.

    - To oznacza, że Polska był skonfrontowana z największą falą uchodźców swojej powojennej historii. Nie tylko w skali europejskiej, ale w skali całego świata - zauważył dyplomata.

    - Ale ta pomoc, te olbrzymie pokłady dobra, które obserwowaliśmy w Polsce, są również podziwiane przez społeczność międzynarodową. Bardzo często rozmawiam z dyplomatami, ambasadorami - chociażby Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, z ambasadorami krajów Unii Europejskiej - wszyscy podkreślają, że to niesamowity wyczyn - mówił Pawłoś.

  • 6:56

    Ukraińska delegacja nie godzi się na obecność rosyjskich deputowanych w obradach Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i dlatego będzie je bojkotowała - powiedział szef delegacji, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy, Mykyta Poturajew.


    - Sytuacja jest trudna. Bojkotujemy sesję zimową ZP OBWE, chociaż jesteśmy na miejscu dla dwustronnych spotkań z delegacjami naszych najbliższych przyjaciół i partnerów. Będziemy omawiali z naszymi partnerami, a ich jest wielu, przyszłość wymiaru parlamentarnego OBWE - wyjaśnił przed zaplanowanymi na czwartek obradami w Wiedniu.

  • 6:54

  • 5:47

  • 5:13

    Na 11. Nadzwyczajnej Sesji Specjalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która dziś się rozpooczęła, ma być podjęta rezolucja w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. Przewidziane jest między innymi wystąpienie szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua.

  • 4:43

    Mołdawski minister spraw zagranicznych Nicu Popescu powiedział, że władze Mołdawii planowały 24 lutego 2022 roku, czyli w dniu inwazji Rosji na Ukrainę, wysadzenie pasa startowego na lotnisku w Kiszyniowie w celu uniemożliwienia ataku wojsk rosyjskich.

  • 3:52

  • 2:42

    Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział w środę na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Rosja deportuje z Ukrainy tysiące dzieci, by oddać je do adopcji rosyjskim rodzinom i zrusyfikować. - To jest ludobójstwo - oświadczył.

    O powołanie specjalnego trybunału do spraw zbrodni popełnionych w czasie rosyjskiej agresji wobec Ukrainy zaapelowała wcześniej pierwsza dama Ukrainy​ Ołena Zełenska. - Myślę, że się zgodzicie, że niezależnie od państwa czy narodowości, mamy prawo, aby nie zabijano nas w naszych własnych domach - powiedziała.

  • 1:22

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego, że użycie taktycznej broni jądrowej, czym grozi Rosja w wojnie przeciwko Ukrainie, jest całkowicie niedopuszczalne. - Najwyższy czas cofnąć się znad krawędzi - dodał.

  • 0:11

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że już od siedmiu miesięcy działa tzw. inicjatywa zbożowa. - W tym czasie Ukraina wyeksportowała drogą morską do 43 krajów ponad 22 milionów ton żywności - przekazał.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: