USA przekażą 125 milionów dolarów na wsparcie ukraińskiej infrastruktury
Czwartek jest 330. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że Waszyngton przekaże 125 milionów dolarów na zakup sprzętu potrzebnego dla utrzymania sieci ciepłowniczej i wodociągowej w Ukrainie. Środki ma przyznać Kongres. - Rosja systematycznie bierze na cel sieć energetyczną, by pozostawić miliony osób bez prądu, wody i ciepła. Robiąc to, stara się osłabić odporność i determinację Ukrainy podczas zimowych miesięcy. Mimo to ataki uczyniły Ukraińców tylko bardziej zdeterminowanymi, by zwyciężyć - oznajmił Blinken. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:08
Instytut Badań nad Wojną: wysocy rangą urzędnicy Kremla nadal odbywają spotkania na wysokim szczeblu z białoruskimi przywódcami – podejmują działania, które mogą stanowić warunki do rosyjskiego ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.
- 3:15
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 2:01
USA. Potężny pakiet broni dla Ukrainy od Pentagonu: pojazdy piechoty Bradley, transportery Stryker, systemy Avenger, Humvee, amunicja do HIMARS i NASAMS
- 0:59
Według opublikowanej przez resort obrony listy, USA zamierzają przekazać Ukrainie ponad 550 pojazdów, w tym 90 Strykery, 59 Bradleye, 53 MRAP i 350 Humvee (HMMWV). Dodatkowo w pakiecie znalazły się amunicja do systemów obrony powietrznej NASAMS, mobilne systemy Avenger, złożone z wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stinger zamontowanych na Humvee, ponad 100 tys. amunicji artyleryjskiej różnego kalibru, a także rakiety przeciwradarowe HARM.
- 0:58
Pentagon ogłosił w czwartek wieczorem nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim broń o wartości 2,5 mld dolarów, w tym 90 transporterów kołowych Stryker, 59 bojowych pojazdów piechoty Bradley oraz systemy obrony powietrznej Avenger.
- 0:37
Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym niemieckim mediom publicznym w przededniu spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein poddał ostrej krytyce niemiecki rząd. W wywiadzie dla ARD stwierdził, że uzależnianie ewentualnych dostaw niemieckich Leopardów od dostaw amerykańskich Abramsów nie jest właściwe.
- To nie jest rywalizacja - odpowiedział na pytanie niemieckiego dziennikarza o ocenę postawy kanclerza Scholza, który zadeklarował się dostarczyć niemieckie Leopardy, jeśli amerykanie dostarczą Ukrainie Abramsy.
- Jesteście dorosłymi ludźmi. Na pewno można rozmawiać przez kolejne pół roku, ale w naszym kraju ludzie umierają codziennie. Jeśli macie czołgi Leopard, dajcie je nam - zaapelował prezydent i dodał: "To nie jest tak, że my atakujemy, jeśli ktoś się o to martwi. Te Leopardy nie przejdą przez Rosję. My się bronimy". - 22:47
Ukraiński żołnierz śpiewa dla cywilów w schronie w Bachmucie
- 22:26
Abp Gallagher mówił dalej o wojnie: - Tym, co uznałem za prawdziwy skandal było to, że kiedy sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres udał się do Kijowa, doszło do bombardowania. To był ogromny skandal, jeden z największych tej wojny. Sekretarz generalny takiej instytucji, jak ONZ jest bombardowany przez stałego członka Rady Bezpieczeństwa.
- Wydaje się, że w świecie zachodnim utraciliśmy zdolność rozwiązywania konfliktów. Musimy umacniać aktywność dyplomatyczną i to przy głębokiej reformie takich instytucji, jak ONZ – mówił.
- W tej wojnie obie strony muszą przywrócić koncepcję narodu i samostanowienia, bo wydaje się, iż przekształciła się przede wszystkim w wojnę osobistości – powiedział. - 22:14
Szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Richard Gallgher był pytany w czwartek o to, jakie są realne perspektywy zakończenia wojny na Ukrainie, odparł: - To, co stara się zrobić papież, to utrzymać ideał pokoju, bo na pewno nie możemy w poczuciu rezygnacji zgodzić się na wieczny konflikt. Zwrócił też uwagę na konieczność działań poprzez kanały komunikacji.
- Jest gotowość ze strony Turcji, jest gotowość z naszej strony, ale musimy także pomóc innym stronom nawiązać kontakty - wskazał abp Gallagher.
Szef dyplomacji Watykanu stwierdził: - Jako Stolica Apostolska musimy podtrzymywać ideę, że będzie koniec wojny. Może nie koniec, jaki wyobraża sobie prezydent Zełenski, może nie ten, jaki wyobraża sobie prezydent Putin".
- Chcemy sprawiedliwego pokoju - tak, ale pokój musi nadejść, musimy zacząć myśleć o czymś nie do pomyślenia - dodał.
- 22:07
"Ruch Azow" ma silne powiązania z prawicowymi ekstremistami w wielu krajach europejskich i USA. Pułk Azow to coś zupełnie innego - jednostka "w pełni zintegrowała się z ukraińską Gwardią Narodową i od tego czasu działa pod dowództwem ministerstwa spraw wewnętrznych" - komentował na łamach Euronews Alexander Ritzmann, ekspert z amerykańskiej organizacji pozarządowej Projekt Przeciwdziałania Ekstremizmowi.
Dzięki tej decyzji miliony ludzi na całym świecie dowiedzą się o wyczynach obrońców Mariupola, a rosyjska propaganda straci swoje argumenty w obrażaniu ukraińskich bohaterów - przekazał minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.
Pułk Azow wchodzi w skład Gwardii Narodowej Ukrainy. Wiosną ubiegłego roku formacja uczestniczyła w długotrwałej obronie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Jednostki walczące na terenie kombinatu, stanowiącego ostatni punkt oporu w oblężonym mieście, odpierały przez wiele tygodni ataki znacznie liczniejszych sił rosyjskich i wycofały się z fabryki w drugiej połowie maja na mocy decyzji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- 22:02
Amerykański koncern Meta, właściciel serwisów Facebook i Instagram nie określa już ukraińskiego ochotniczego pułku Azow jako "niebezpiecznej organizacji", co pozwoli na zamieszczanie informacji o tej formacji w mediach społecznościowych - poinformował w czwartek portal Kyiv Independent.
Władze Ukrainy od dłuższego czasu negocjowały z kierownictwem Mety odblokowanie treści dotyczących pułku Azow. Formacja była oskarżana o związki ze skrajną prawicą, co było wykorzystywane przez rosyjską propagandę - podał Kyiv Independent.
Dodał, że Meta będzie wciąż blokowała informacje o byłym dowódcy Azowa i twórcy tej jednostki Andriju Biłeckim oraz jego nacjonalistycznej partii Korpus Narodowy. Na Facebooku i Instagramie nadal wstrzymywane są też materiały dotyczące "ruchu Azow" rozumianego znacznie szerzej niż sam pułk o tej nazwie.
- 21:45
Ukraińska flaga wywieszona na wraku pojazdu w Bachmucie, obwód doniecki, Ukraina
- 20:53
W tym momencie wysyłanie Abramsów na Ukrainę nie ma sensu - powiedziała w czwartek rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh. Wskazała przy tym na problemy z logistyką i utrzymaniem amerykańskich maszyn. Podkreśliła jednocześnie, że jest wiele państw, które mogą dostarczyć Ukrainie Leopardy.
- Problem z Abramsami to głównie problemy z utrzymaniem. To jest czołg, który potrzebuje paliwa lotniczego, podczas gdy Leopardy i Challengery mają inne silniki, dieslowskie, więc są łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą poruszać się po dużych częściach terytorium zanim będą wymagać tankowania (...) Po prostu nie ma sensu dostarczać ich Ukraińcom w tym momencie - powiedziała Singh, odnosząc się na konferencji prasowej do doniesień, że Niemcy odmawiają zgody na dostarczenie czołgów Leopard zanim USA nie zdecydują się na wysłanie Abramsów.
- 20:37
Moskwa. Media: na dachach budynków w stolicy Rosji rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze
- 19:16
Opowiadamy się za poszanowaniem integralności terytorialnej państw i przestrzeganiem prawa międzynarodowego, dlatego, niezależnie od doskonałych relacji Teheranu z Moskwą, nie uznajemy ani aneksji Krymu przez Rosję, ani zagarnięcia przez ten kraj innych ukraińskich regionów - oświadczył w czwartek szef MSZ Iranu Hossein Amir-Abdollahian.
- Występujemy przeciwko tej wojnie i deportacjom ludności (cywilnej) na Ukrainie. (...) Wojna nie jest rozwiązaniem - powiedział minister w rozmowie z tureckim publicznym nadawcą TRT-World. Jak podkreślił, władze w Teheranie "od samego początku" opowiadały się za poszukiwaniem rozwiązań dyplomatycznych i podejmowały wysiłki, by skłonić Ukrainę i Rosję do negocjacji na szczeblu prezydentów lub szefów MSZ.
W sierpniu 2022 roku Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce, głównie maszyny Shahed-136, są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. Rząd w Teheranie konsekwentnie zaprzecza, że dostarczył Moskwie swoje drony.
- 19:10
Musimy odpowiedzieć na aspiracje członkowskie Ukrainy do NATO. Już czas, aby Kijów otrzymał odpowiedź, jak proces akcesyjny powinien wyglądać - mówił w Davos prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie podkreślił, że granica między NATO a Białorusią powinna być chroniona tak samo jak granica NATO-Rosja.
Prezydent Duda w Domu Polskim w Davos mówił w czwartek o wyzwaniach Sojuszu przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie. Podkreślał, że rok po rosyjskiej agresji na Ukrainę kraje członkowskie NATO są bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek i skupione są na głównym zadaniu, którym jest obrona kolektywna, ale jednocześnie wytrwale wspierają Ukrainę.
- Wojna na Ukrainie pokazała, że członkowie NATO to członkowie wiarygodni, to partnerzy lojalni, którzy nie przestają wspierać innych mimo kryzysu - mówił polski prezydent. - NATO jest niezastąpionym elementem gwarantującym bezpieczeństwo w Europie - podkreślił.
- 19:01
Rosja pozostanie zagrożeniem dla NATO, nawet jeśli jej siły zostaną pokonane na Ukrainie - powiedział w czwartek przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, po zakończeniu dwudniowego spotkania szefów obrony państw Sojuszu w Brukseli.
- Niezależnie od wyniku wojny, Rosjanie najprawdopodobniej będą mieli podobne ambicje, dlatego zagrożenie pozostanie - powiedział Bauer na konferencji prasowej. Zaznaczył, że choć rosyjskie jednostki i sprzęt zostały poważnie nadszarpnięte przez wojnę, to Moskwa będzie próbowała odbudować, a nawet wzmocnić swój potencjał wojskowy.
- Ogólne przekonanie jest takie, że Rosjanie odtworzą to, co mieli, wyciągną wnioski z tego konfliktu i spróbują to poprawić – ocenił szef głównego organu wojskowego NATO.
Z kolei generał Christopher Cavoli, Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR), na tej samej konferencji prasowej był pytany o ewentualne konsekwencje dostaw czołgów Leopard dla Ukrainy. "Czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z ryzykiem? Tak, absolutnie. Uważam, że możemy sobie poradzić z ryzykiem" - odpowiedział amerykański oficer.
Admirał Rob Bauer
- 18:24
Do sprawy przekazania Ukrainie Leopardów odniósł się również premier Mateusz Morawiecki, który przyznał, że jest w tej kwestii "umiarkowanym pesymistą". - Niemcy boją się tego [podjęcia tej decyzji - red.] jak diabeł święconej wody - mówił.
- 18:22
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w środę w Davos amerykańskim kongresmenom, że Niemcy nie zgodzą się na przekazanie czołgów Leopard Ukrainie, dopóki USA nie podejmą decyzji w sprawie wysłania własnych czołgów Abrams - podał w czwartek portal Politico.
Jak pisze portal, który powołuje się na trzy wtajemniczone źródła, do rozmowy Scholza z 12 kongresmenami doszło w środę podczas forum w Davos. Rozmowa miała być uprzejma w tonie, ale jednocześnie pokazać, "jak daleko siebie są Waszyngton i Berlin w sprawie umowy o czołgach". Według Politico politycy mieli być zaskoczeni tym, co powiedział kanclerz, bo myśleli, że w sprawie doszło do większych postępów.
Wcześniej w środę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu powiedział CNN, że jest bardzo optymistycznie nastawiony co do perspektyw postępów w sprawie dostaw czołgów i że szef Pentagonu Lloyd Austin będzie "naciskał na Niemców", by zezwoliły na reeksport swoich Leopardów. Austin w czwartek spotkał się z nowo powołanym szefem niemieckiego MON Borisem Pistoriusem, a w piątek weźmie udział w spotkaniu ministrów kilkudziesięciu państw z Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech.
- 17:06
Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejnych 600 pocisków Brimstone - poinformował w czwartek minister obrony Ben Wallace. Podkreślił też, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin liczy, iż Zachód znudzi się wojną, jest w błędzie.
Brimstone to wystrzeliwane zazwyczaj z samolotów i naprowadzane laserowo pociski, które są przeznaczone przede wszystkim do rażenia celów naziemnych, w tym poruszających się pojazdów. Wielka Brytania przekazała Ukrainie pewną ich liczbę już wiosną zeszłego roku, a w listopadzie ministerstwo obrony potwierdziło, że wysyłana jest także nowsza ich wersja o dwukrotnie większym zasięgu.
- 16:43
Rząd Danii ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie 19 francuskich samobieżnych armatohaubic Caesar. Broń, której produkcja opóźniła się, nie została jeszcze dostarczona z Francji.
- Wołodymyr Zełenski poprosił nas o wysłanie sześciu haubic. Zdecydowaliśmy jednak o przekazaniu wszystkich 19, to jest ogromny wkład w porównaniu z wielkością naszego kraju - podkreślił szef duńskiej dyplomacji Lars Lokke Rasmussen.
Duńskie armatohaubice Caesar
- 16:39
Szef sztabu generalnego armii rosyjskiej Walerij Gierasimow, który od niedawna jest także bezpośrednim dowódcą wojny przeciwko Ukrainie, próbuje zneutralizować właściciela Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna - informuje Ukrainska Prawda, powołując się na ukraiński wywiad wojskowy.
„Ich (najemników) ślą do ataku po trupach przy pełnym wsparciu sił zbrojnych Rosji. A teraz Gierasimow już raczej nie będzie mu udzielać takiego wsparcia, bo potrzebne mu własne sukcesy i zwycięstwa, i będzie robić wszystko, żeby zneutralizować Prigożyna” - pisze portal Ukrainska Prawda, powołując się na publikację służby prasowej wywiadu wojskowego (HUR) z wypowiedzią oficera tej struktury Andreja Czerniaka. Sam artykuł został później usunięty ze strony HUR.
Czerniak miał również podkreślić, że na Kremlu trwa obecnie ostra walka o władzę i miejsce wokół Władimira Putina. Prigożyn stara się właśnie trafić do bliskiego otoczenia rosyjskiego prezydenta, by "umocnić swoją pozycję, a potem zająć wysokie stanowiska".
- 16:32
Marzę o tym, żeby pewnego dnia, mam nadzieję, że niedługo, Ukrainiec otrzymał moją funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lub Komisji - powiedział w czwartek w przemówieniu wygłoszonym w ukraińskiej Radzie Najwyższej w Kijowie Charles Michel.
- Od prawie roku świat patrzy z przerażeniem na wojnę toczoną przeciwko waszemu krajowi. Jesteśmy przerażeni cierpieniem waszego narodu, jesteśmy przerażeni zniszczeniem waszych miast i brutalnością Rosji; ostatnio w Sołedarze, w Bachmucie i wielu innych miastach i wsiach. Atak Rosji na blok w Dnieprze, w którym zginęły dziesiątki osób, to najnowsza zbrodnia na ich długiej liście. Przez prawie rok Kreml zabijał waszych obywateli, niszczył waszą infrastrukturę i wasze miasta, biorąc na celownik wasze prawo do istnienia - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.
- Ostrzeliwując Ukrainę, Rosja mierzy we wszystko, w co wierzy Unia Europejska. Atakuje same fundamenty naszej Unii. Unii, którą wykuliśmy z tragedii II wojny światowej. Unii zakotwiczonej w ludzkiej godności, wolności i solidarności - w obszarze pokoju i dobrobytu - dodał.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel w Kijowie
- 16:19
Rosyjscy okupanci przetrzymują w zajętym mieście Enerhodar na południu Ukrainy 10-15 tysięcy cywilów. Wróg nie pozwala nikomu wyjechać, ponieważ traktuje ludzi jak żywe tarcze i zabezpiecza się w ten sposób przed ofensywą ukraińskich wojsk - oznajmił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych armii Ukrainy.
Do lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, w Enerhodarze przebywało na stałe około 53 tysięcy osób. Obecnie najeźdźcy rozmieszczają swój sprzęt wojskowy w pobliżu budynków mieszkalnych, próbując "zasłonić się" cywilami. Agresorzy rozumieją, że opuszczenie Enerhodaru przez lokalną ludność ułatwi ukraińskiej armii wyzwolenie miasta - czytamy na łamach serwisu.
W Enerhodarze, na zajętych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy, leży Zaporoska Elektrownia Atomowa, czyli największa siłownia jądrowa w Europie. Po rosyjskiej inwazji elektrownia została opanowana przez agresora, a następnie teren obiektu był wielokrotnie ostrzeliwany. Władze Ukrainy alarmowały, że są to zagrażające bezpieczeństwu prowokacje wroga.
- 16:07
Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że Waszyngton przekaże 125 milionów dolarów na zakup sprzętu potrzebnego dla utrzymania sieci ciepłowniczej i wodociągowej w Ukrainie. Środki ma przyznać Kongres.
- Rosja systematycznie bierze na cel sieć energetyczną, by pozostawić miliony (osób) bez prądu, wody i ciepła. Robiąc to, stara się osłabić odporność i determinację Ukrainy podczas zimowych miesięcy. Mimo to, ataki uczyniły Ukraińców tylko bardziej zdeterminowanymi, by zwyciężyć - oznajmił Blinken.
- 14:18
MSZ w Kijowie wezwało żydowskie organizacje do potępienia wypowiedzi szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który porównał wsparcie państw zachodnich dla Ukrainy do hitlerowskiego "ostatecznego rozwiązania", czyli zagłady Żydów - poinformowała agencja Reutera.
Ołeh Nikołenko, rzecznik ukraińskiego MSZ, oświadczył, że "sponsorowany przez państwo rosyjski antysemityzm nie może być tolerowany", a wypowiedź Ławrowa zrównująca "prowadzących agresywną wojnę Rosjan z Żydami mordowanymi przez nazistów" była haniebna
- 13:02
Można być pewnym, że Polska i Litwa będą zabiegać, by NATO udzieliło gwarancji bezpieczeństwa Ukrainie - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.
- Rozpocząłem wczoraj, można powiedzieć publicznie, debatę na ten temat, bo panel (dyskusyjny, z jego udziałem - red.) był panelem publicznym, otwartym, transmisje były i w telewizjach, i internecie. Poruszyłem temat na forum i można powiedzieć, że na tym otwartym kanale politycznym on zaistniał i pewnie dyskusja właśnie się rozpoczyna. Jakie będą jej rezultaty, zobaczymy - powiedział prezydent.
- Natomiast jednego można być pewnym - że my, czyli Polska i Litwa, którzy byliśmy tu proszeni o wsparcie Ukrainy, będziemy zabiegali, aby te gwarancje przez NATO zostały udzielone - zapewnił Duda.
Duda: Ukraina potrzebuje broni. To nie jest koniec wojny
- 12:59
Rząd Estonii zaakceptował wystosowaną przed ministerstwo obrony propozycję rekordowego pakietu wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Łączna pomoc dla Kijowa wyniesie 370 mln euro, czyli przekroczy 1 procent estońskiego PKB - poinformowała telewizja ERR.
Ogłoszony przez Estonię pakiet wsparcia militarnego - wycenionego na ok. 113 mln euro - obejmuje dziesiątki haubic kalibru 155 i 122 mm, pojazdy wojskowe, ponad 100 granatników i amunicję - poinformowała ERR.
Konwój pojazdów i czołgów armii brytyjskiej przybył do Estonii w ramach misji NATO (nagrania z lutego 2022 roku)
- 12:24
Komisja Europejska będzie rozmawiać w niedzielę z ambasadorami państw członkowskich UE w Brukseli na temat dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji - podał portal Politico, powołując się na anonimowe źródła. KE chce zebrać postulaty wszystkich stolic, zanim przedstawi oficjalną propozycję regulacji - poinformowano w publikacji.
Z informacji Politico wynika, że w związku z przygotowaniami do prac nad dziesiątym pakietem, Węgry zażądały usunięcia dziewięciu nazwisk z listy osób już objętych sankcjami.
- 10:39
Szwedzki rząd poinformował o dostarczeniu na Ukrainę haubic samobieżnych Archer - podała agencja Reutera. Wcześniej szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem powiedział gazecie "Expressen", że dostawa może zostać zrealizowana w ciągu 6-8 tygodni. - To nie jest pytanie o to, czy wyślemy je (systemy Archer), tylko kiedy to się stanie - podkreślił.
- 10:28
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel udał się w czwartek do Kijowa. Poinformował o tym w nagraniu wideo zamieszczonym na Twitterze.
"Jestem w drodze do Kijowa. Będę miał okazję spotkać się znowu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem i członkami parlamentu. Wiemy, że Ukraińcy stawiają opór i walczą. Walczą o swoją ziemię, o swoją przyszłość, o przyszłość swoich dzieci" - oświadczył szef Rady Europejskiej.
"Ale wszyscy wiemy, że walczą oni także o nasze wspólne europejskie wartości i zasady. A także o obietnicę (członkostwa) w Unii Europejskiej, pokoju i dobrobytu. Potrzebują i zasługują na nasze wsparcie. Z prezydentem Zełenskim i jego zespołem będziemy rozmawiać o konkretnych środkach, które możemy przedsięwziąć, by ich wzmocnić" - dodał Michel.
- 9:09
Szef obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch poinformował, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojsko ostrzelało region 153-krotnie. Pociski, w tym zapalające", spadły na budynki mieszkalne i obiekty infrastruktury w 17 miejscowościach.
W jednej z gmin - jak przekazał Staruch - Rosjanie celowali w "niezwykle ważny obiekt strategiczny", pocisk S-300 spadł w polu. "W wyniku eksplozji wyleciały wszystkie okna w okolicznych budynkach" - dodał urzędnik we wpisie na kanale Telegram.
Skutki rosyjskiego ataku w obwodzie zaporoskim
- 8:45
Rosyjskie władze nasilają narrację, w której wojna przeciwko Ukrainie jest porównywana do Wielkiej Wojny Ojczyźnianej (w Rosji określa się w ten sposób część drugiej wojny światowej w latach 1941-45, gdy ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiejII wojny światowej), by zwiększyć poparcie dla długotrwałego konfliktu zbrojnego i mobilizacji – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank analizuje przemówienie Władimira Putina podczas obchodów rocznicy przerwania blokady Leningradu w 1943 roku.
"Przemówienie Putina jest prawdopodobnie częścią większych i relatywnie nowych starań, mających na celu powiązanie tzw. 'specjalnej operacji wojennej' (inwazji zbrojnej na Ukrainę) z wielkim rosyjskim mitem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, by zwiększyć poparcie dla długotrwałej wojny i nasilenia mobilizacji" – ocenia ISW.
- 7:54
Kiedy żołnierze idą do szturmu, my z plecakami medycznymi idziemy za nimi – powiedział PAP Damian Duda, szef zespołu "W międzyczasie", jednej z grup polskich medyków pola walki działających w Ukrainie. - Nie liczymy, ile osób zginęło. Nie liczymy też, ile udało się uratować – dodał.
- 7:19
Wśród obywateli Ukrainy, którzy znaleźli w minionym roku schronienie na Podkarpaciu, przeważają kobiety, osoby młode i dzieci – poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop.
Dodał, że w 2022 roku legalną pracę na Podkarpaciu podjęło 20 195 obywateli Ukrainy.
- 6:24
Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę USA odmawiały dostarczenia Kijowowi broni zdolnej do skutecznego uderzenia na Krym, gdzie są tysiące rosyjskich żołnierzy i liczne rosyjskie bazy wojskowe. Obecnie Waszyngton zdaje się łagodzić to stanowisko – podał "New York Times".
- 6:11
Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin
- 4:43
Biały Dom uważa, że każdy kraj powinien podjąć własną decyzję w sprawie pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, komentując doniesienia, że Niemcy nie zezwolą na eksport swoich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA.
Leopard2A4
- 4:42
Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że MSZ w Ottawie wezwało ambasadora Rosji w Kanadzie w związku z rosyjskimi atakami na ludność cywilną na Ukrainie, w tym z atakiem w Dnieprze, w którym zginęło co najmniej 45 osób.
- 4:42
Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który ma być jednym z największych i ma zawierać kołowe transportery opancerzone Stryker, a także dodatkową artylerię i amunicję - poinformowało "Politico".
Amerykański kołowy transporter opancerzony Stryker z batalionu NATO w Polsce
- 4:42
Podczas środowego przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ.
- 4:42
USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa, dostarczając nowy "potencjał wojskowy", ale na razie Pentagon nie jest gotowy na przekazanie Ukrainie czołgów Abrams - oświadczył podsekretarz obrony USA ds. politycznych Colin Kahl. Po powrocie z podróży do Kijowa dodał, że czołg "Abrams jest bardzo skomplikowanym sprzętem. Drogim. Trudnym do opanowania podczas szkolenia".
Czołg Abrams
- 4:41
Chciałbym w szczególny sposób podziękować wychowawczyniom z przedszkola w Browarach, czyli obiektu, obok którego rozbił się w środę śmigłowiec z kierownictwem MSW na pokładzie; dziękuję za zdecydowane działania i ewakuowanie dzieci - podkreślił w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- 4:41
Berlin nie zezwoli na eksport niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA - poinformował w środę dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na wysokiej rangi niemieckich urzędników.
Kraje należące do NATO dysponują 2 tys. takich czołgów, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie - wynika z danych londyńskiego think tanku International Institute for Strategic Studies.
"WSJ" przypomina, że kilka rządów państw europejskich zadeklarowało, że chcą wysłać na Ukrainę swoje wyprodukowane w Niemczech czołgi.
- 4:41
Trwa wojna i wszyscy kierownicy na wszystkich szczeblach podejmują ryzyko, ponieważ musimy wiedzieć, co dzieje się na froncie. Gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy w Browarach - oświadczył pełniący obowiązki szefa ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko, który zastąpił tragicznie zmarłego w wypadku lotniczym Denysa Monastyrskiego.
Kłymenko odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy, dlaczego całe kierownictwo resortu podróżowało na pokładzie jednego śmigłowca - przekazała agencja Ukrinform.
- Musimy wiedzieć, w jaki sposób służą nasi podwładni, jakie są potrzeby naszych obywateli oraz jak (tych ludzi) chronić. To można zobaczyć tylko na własne oczy. Dlatego zarówno minister Monastyrski, jak też jego zastępca Jenin bardzo często bywali na froncie i nie bali się tego. Niestety, ta tragedia musi nam uzmysłowić, że naprawdę trwa wojna - podkreślił Kłymenko.
Katastrofa śmigłowca w Browarach
- 4:40
Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera, którzy zostali ranni w Ukrainie, są leczeni w prywatnej klinice medycznej w Petersburgu powiązanej z Marią Woroncową, uważaną za córkę Władimira Putina - podało Radio Swoboda.
Rozgłośnia powołuje się na wideo, opublikowane w mediach społecznościowych i dotyczące wizyty założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna u rannych najemników.
Jewgienij Prigożyn odwiedził rannych najemników Grupy Wagnera leczonych w Petersburgu
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Pierre-Olivier / Shutterstock.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu