Ukraiński sztab: zestrzeliliśmy rosyjski śmigłowiec i eksperymentalny dron

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Środa jest 329. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. "Dziś nasi obrońcy zestrzelili wrogi śmigłowiec Ka-52, a także eksperymentalny rosyjski dron rozpoznawczy Merlin-WR" - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. W sprawozdaniu dotyczącym strat rosyjskiej armii od początku agresji podano, że siły ukraińskie strąciły jak dotąd 276 rosyjskich śmigłowców i 1876 dronów. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:21

    Biały Dom uważa, że każdy kraj powinien podjąć własną decyzję w sprawie pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, komentując doniesienia, że Niemcy nie zezwolą na eksport swoich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA.

  • 3:28

    Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała, że MSZ w Ottawie wezwało ambasadora Rosji w Kanadzie w związku z rosyjskimi atakami na ludność cywilną na Ukrainie, w tym z atakiem w Dnieprze, w którym zginęło co najmniej 45 osób.

  • 2:24

    Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który ma być jednym z największych i ma zawierać bojowe wozy opancerzone Stryker, a także dodatkową artylerię i amunicję - poinformowało "Politico".

    Amerykański kołowy transporter opancerzony Stryker z batalionu NATO w Polsce

  • 0:39

    Podczas środowego przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ.

  • 0:11

    USA starają się zmienić dynamikę konfliktu na korzyść Kijowa dostarczając nowy "potencjał wojskowy", ale na razie Pentagon nie jest gotowy przekazać Ukrainie czołgów Abrams - oświadczył wiceminister obrony USA ds. politycznych Colin Kahl. Po powrocie z podróży do Kijowa dodał, że czołg "Abrams jest bardzo skomplikowanym sprzętem. Drogim. Trudnym do opanowania podczas szkolenia".

    Czołg Abrams

  • 23:08

    Chciałbym w szczególny sposób podziękować wychowawczyniom z przedszkola w Browarach, czyli obiektu, obok którego rozbił się w środę śmigłowiec z kierownictwem MSW na pokładzie; dziękuję za zdecydowane działania i ewakuowanie dzieci - podkreślił w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 21:44

    Berlin nie zezwoli na eksport niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA - poinformował w środę dziennik "The Wall Street Journal", powołując się na wysokiej rangi niemieckich urzędników.

    Kraje należące do NATO dysponują 2 tys. takich czołgów, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie - wynika z danych londyńskiego think tanku International Institute for Strategic Studies.

    "WSJ" przypomina, że kilka rządów państw europejskich zadeklarowało, że chcą wysłać na Ukrainę swoje wyprodukowane w Niemczech czołgi.

  • 20:56

    Trwa wojna i wszyscy kierownicy na wszystkich szczeblach podejmują ryzyko, ponieważ musimy wiedzieć, co dzieje się na froncie. Gdyby nie było wojny, nie doszłoby do katastrofy w Browarach - oświadczył pełniący obowiązki szefa ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko, który kilka godzin wcześniej zastąpił tragicznie zmarłego w wypadku lotniczym Denysa Monastyrskiego.

    Kłymenko odpowiedział w ten sposób na pytania dziennikarzy, dlaczego całe kierownictwo resortu podróżowało na pokładzie jednego śmigłowca - przekazała agencja Ukrinform.

    - Musimy wiedzieć, w jaki sposób służą nasi podwładni, jakie są potrzeby naszych obywateli oraz jak (tych ludzi) chronić. To można zobaczyć tylko na własne oczy. Dlatego zarówno minister Monastyrski, jak też jego zastępca Jenin bardzo często bywali na froncie i nie bali się tego. Niestety, ta tragedia musi nam uzmysłowić, że naprawdę trwa wojna - podkreślił Kłymenko.

    Katastrofa śmigłowca w Browarach

  • 20:44

    Rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera, którzy zostali ranni w Ukrainie, są leczeni w prywatnej klinice medycznej w Petersburgu powiązanej z Marią Woroncową, uważaną za córkę Władimira Putina - podało Radio Swoboda.

    Rozgłośnia powołuje się na wideo, opublikowane w mediach społecznościowych i dotyczące wizyty założyciela Grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna u rannych najemników.

    Prigożyn w otoczeniu byłych więźniów, walczących w szeregach Grupy Wagnera

  • 20:08

    Kolejny, dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien w większym zakresie uderzyć w rosyjski przemysł zbrojeniowy, w tym w produkcję rakiet i dronów. Restrykcje powinny także objąć konkretne osoby. Powinny również zostać wymierzone m.in. w sektory energetyczny, bankowy, medialny oraz informatyczny - ocenił na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

    Minister wezwał również do objęcia ograniczeniami Iranu, wspierającego Rosję m.in. poprzez przekazywanie jej dronów bojowych.

  • 20:01

    Ukraina wzywa Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) do wstrzymania współpracy z Rosją w sferze energetyki jądrowej, ograniczenia przywilejów Moskwy w tej organizacji i nałożenia sankcji na koncern Rosatom - zaapelował ukraiński premier Denys Szmyhal podczas wspólnego briefingu z dyrektorem generalnym MAEA Rafaelem Grossim.

    Szmyhal podkreślił, że Rosatom zarabia każdego roku około 9 mld dolarów na sprzedaży niewzbogaconego uranu, usługach związanych ze wzbogacaniem tego surowca i budowie elektrowni jądrowych.

  • 18:40

    Wojna najpewniej skończy się przy stole negocjacyjnym, ale musimy Ukrainie pomóc na polu bitwy - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, biorąc udział w panelu "Przywracanie bezpieczeństwa i pokoju" zorganizowanym w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

    - Pozycja NATO nie zmienia się i pozostaję nią to, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu - zapewnił Stoltenberg. - Obecnie priorytetem jest kontynuowanie wsparcia i zapewnienie, że Ukraina przetrwa i wygra tę wojnę jako niezależne państwo europejskie. Dlatego dostarczamy Kijowowi bezprecedensowe wsparcie - dodał.

    Jens Stoltenberg na Forum Ekonomicznym w Davosie

  • 18:32

    Setki tysięcy pocisków artyleryjskich z amerykańskich magazynów w Izraelu i Korei Południowej zostało przekazanych Ukrainie - poinformował "New York Times".

    Amunicja była częścią amerykańskich zapasów broni rozmieszczonych w Izraelu. Dostęp do nich ma tylko amerykański personel wojskowy, jednak zgodnie z bilateralną umową Izrael może użyć tej amunicji pod warunkiem zgody USA. Stało się tak w 2006 roku podczas wojny z Libanem oraz w konfliktu w Gazie w 2014 roku - przypomniał dziennik.

  • 18:08

    "Dziś nasi obrońcy zestrzelili wrogi śmigłowiec Ka-52, a także eksperymentalny rosyjski dron rozpoznawczy Merlin-WR" - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    W sprawozdaniu dotyczącym strat rosyjskiej armii od początku agresji podano, że siły ukraińskie strąciły jak dotąd 276 rosyjskich śmigłowców i 1876 dronów.

  • 17:39

    Komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko, mianowany pełniącym obowiazki ministra spraw wewnętrznych po śmierci szefa MSW Denysa Monastyrskiego w katastrofie śmigłowca w Browarach, zapewnił, że podległe mu służby uczynią wszystko, aby sytuacja w kraju była stabilna.

    Wypowiadając się w telewizji państwowej Kłymenko powiedział, że za główne zadanie uważa kontynuowanie polityki prowadzonej przez Monastyrskiego. Dodał, że MSW i podległe mu służby: policja, służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, gwardia narodowa, straż graniczna i służby migracyjne - uczynią "wszystko, aby kraj działał stabilnie, by każdy obywatel Ukrainy czuł się bezpiecznie".

    Ihor Kłymenko

  • 17:33

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do obywateli, by nie wyciągali pochopnych wniosków i unikali "spekulacji" w sprawie katastrofy śmigłowca koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców.

    "Śledztwo potrwa pewien czas, tak więc apelujemy o unikanie rozmaitych teorii, spekulacji, i o poczekanie na komentarze i wnioski oficjalne" - napisał Szmyhal w oświadczeniu na kanale w serwisie Telegram.

    "Płomienie i ogień zajęły przedszkole". Tetiana była świadkiem katastrofy helikoptera w Browarach

  • 17:24

    Trzy minuty - tyle potrzebowała rosyjska rakieta, która uderzyła w wieżowiec w mieście Dniepr - mówił w czasie zdalnego wystąpienia na Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przypomniał, że w wyniku ostrzału zginęło ponad 40 oób, w tym dzieci.

    Ukraiński przywódca stwierdził, że "Rosja eksportuje terror", a świat "nie może się wahać i działać szybciej niż państwo rosyjskie".

    Wołodymyr Zełenski na szczycie w Davos

  • 16:20

    Operacja poszukiwawczo-ratunkowa na miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach została zakończona. Potwierdzono śmierć 14 osób, w tym jednego dziecka - powiadomiła Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Poprzednie doniesienia mówiły o 17 ofiarach śmiertelnych.

  • 15:23

    Nie widzę zmęczenia wojną w Ukrainie na obecnym szczycie. Być może takie tezy są przejawem wojny informacyjnej - powiedziała podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska.

    Zełenska stwierdziła, że podczas dorocznego forum w Davos widzi dużo oznak wsparcia dla walczącej Ukrainy, a w Szwajcarii zebrało się wielu potencjalnych partnerów w zakresie odbudowy jej kraju.

    Ołena Zełenska

  • 14:32

    Po rosyjskim ataku na wieżowiec w mieście Dniepr, w którym zginęły 44 osoby, 17 osób wciąż pozostaje zaginionych. 12 ciał nie udało się zidentyfikować - powiedziała Natalia Babaczenko, doradczyni szefa obwodu dniepropietrowskiego. Dodała, że liczba rannych wzrosła do 80 osób.

    W szpitalach pozostaje 25 osób, w tym troje dzieci. Bez dachu nad głową zostało około 400 osób. Rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22 uderzył w dziewięciokondygnacyjny blok mieszkalny w sobotę po południu. Jeden z pionów budynku został całkowicie zniszczony.

    Ostrzelany wieżowiec w Dnieprze

  • 14:06

    Ciała 17 osób, w tym czwórki dzieci, odnaleziono w miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Wśród ofiar jest szef MSW Denys Monastyrski i jego dwaj zastępcy.

    Wcześniej mówiono o 18, a potem 16 ofiarach. Maszyna rozbiła się na terenie przedszkola, wywołując ogromny pożar.

  • 14:01

    Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, który zginął w katastrofie śmigłowca, reprezentował nowe pokolenie w polityce ukraińskiej. Nie miał wielkiego doświadczenia, nie był częścią starego systemu - podała BBC, prezentując sylwetkę ministra.

    W wywiadzie dla "Washington Post" Monastyrski powiedział, że to właśnie on w nocy 24 lutego 2022 roku poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że wojska rosyjskie rozpoczęły liczne ataki na Ukrainę.

    "Monastyrski był młody - w chwili nominacji (w 2021 roku) miał 41 lat, miał kompetencje w sferze prawa (...), ale nigdy nie był częścią nie do końca zreformowanego systemu ochrony prawa Ukrainy i nie miał doświadczenia politycznego" - podkreśla rosyjska redakcja BBC. Ocenia, że nominacja Monastyrskiego była "charakterystyczną decyzją kadrową" prezydenta Zełenskiego i można uważać, że w wizji państwa, jaką miał wówczas Zełenski, do takich ludzi należała przyszłość.

    Denys Monastyrski na zdjęciu z lipca 2021 roku

  • 13:36

    Śmierć kierownictwa MSW Ukrainy wraz z jego szefem Denysem Monastyrskim w katastrofie śmigłowca, to ogromna strata, zwłaszcza w warunkach wojny z Rosją – powiedział PAP deputowany Serhij Rachmanin, członek komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu parlamentu Ukrainy.

    Katastrofa śmigłowca w Browarach

  • 13:12

    Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpatruje trzy wersje w związku z katastrofą śmigłowca, w której zginął w środę szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

    "Na razie rozpatrywanych jest kilka wersji tragedii, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczna śmigłowca, umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu" - głosi komunikat SBU na Telegramie.

    Poinformowano w nim, że SBU rozpoczęła badanie katastrofy. "Pracownicy SBU prowadzą działania operacyjno-śledcze, by ustalić wszystkie związki przyczynowo-skutkowe i szczegóły tragedii" - czytamy w oświadczeniu.

  • 13:11

    W związku z katastrofą helikoptera w Browarach jasnym jest, że nie ma tu miejsca na żadne spekulacje, dlatego umówiliśmy się ze stroną ukraińską, że będziemy podawać w tej sprawie tylko sprawdzone informacje - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

    Przydacz, który towarzyszy prezydentowi na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos, został zapytany przez dziennikarzy o katastrofę w Browarach.

    - Dotarły do pana prezydenta te tragiczne informacje, te tragiczne wieści z Browarów pod Kijowem - upadek helikoptera, według naszych informacji, na przedszkole, w którym zginęli przedstawiciele czy kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy, z ministrem Monastyrskim w składzie - powiedział.

    - Ta informacja jest szokująca i pan prezydent przyjął ją z wielkim, wielkim, wielkim smutkiem - poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej. - Poprosił mnie o bezpośredni, szybki kontakt z administracją prezydenta Ukrainy, więc jesteśmy tutaj po rozmowie, bezpośrednim kontakcie - dodał.

  • 12:52

    W katastrofie śmigłlowca w miejscowości Browary pod Kijowem zginęło 16 osób, w tym troje dzieci - sprecyzowała ukraińska policja.

    Wcześniej informowano o 18 ofiarach.

    W katastrofie śmigłowca zginął minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

  • 12:44

    Miejsce katastrofy helikoptera w Browarach

  • 12:44

    Po rosyjskim ostrzale bloku w mieście Dnipro 12 odnalezionych ciał i części ciał nie udało się zidentyfikować. 17 osób uznaje się za zaginione - przekazała Natalia Babaczenko, doradczyni szefa obwodu dniepropiertowskiego.

  • 12:06

    Śmigłowiec, który rozbił się w Browarach pod Kijowem, to najprawdopodobniej wyprodukowana we Francji maszyna Aerospatiale AS332 Super Puma - poinformował rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, cytowany przez portal Suspilne.

    Śmigłowce Super Puma są używane przez różne ukraińskie służby, m.in. Państwową Służbę Graniczną, Gwardię Narodową, czy Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy - przypomniał Ihnat.

  • 12:00

    Ukraina. Katastrofa śmigłowca pod Kijowem. Denys Monastyrski i kierownictwo MSW zginęło. Kondolencje od Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego, Mariusza Kamińskiego, szefów PSP i policji

  • 11:19

    Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, zamieścił zdjęcie strażaków, którzy pracują na miejscu katastrofy helikoptera w Browarach.

  • 11:17

    Ukraina. Szef MSW Denys Monastyrski nie żyje - kim był? Współpracownik Zełenskiego, trzy tygodnie temu był w Polsce

  • 10:58

    "Tragedia daleko od linii frontu, w Browarach. Moje kondolencje dla bliskich ofiar, zwłaszcza dzieci. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia poszkodowanym. Denys Monastyrski i Jewgienij Jenin byli moimi bliskimi współpracownikami i przyjaciółmi, prawdziwymi ukraińskimi patriotami. Ogromna strata dla nas wszystkich" - napisał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.


  • 10:50

    "Rozpoczęło się dochodzenie. Wszystkie wersje zostaną sprawdzone. Szczere kondolencje dla rodzin ofiar" - napisał Michajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy o katastrofie śmigłowca w Browarach.

  • 10:41

  • 10:41

  • 10:36

    Papież Franciszek powiedział, że przyłącza się do "rozdzierającego bólu" bliskich ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na blok mieszkalny w Dnieprze na Ukrainie. Podczas audiencji generalnej w Watykanie stwierdził, że nie można być obojętnym wobec takich wydarzeń.

  • 10:07

    Miejsce katastrofy helikoptera.

  • 10:06

    W katastrofie śmigłowca w Browarach łącznie zginęło 18 osób, w tym 9, które były na pokładzie helikoptera. Trzy spośród ofiar to dzieci. 29 osób, w tym 15 dzieci, jest rannych - podał po godzinie 9 Ołeksij Kułeba, gubernator obwodu kijowskiego.

  • 9:42

    W codziennym raporcie brytyjskiego wywiadu podano, że do końca 16 stycznia siły ukraińskie z dużym prawdopodobieństwem wycofały się z miejscowości Sołedar w Donbasie, pozostawiając ją pod kontrolą rosyjskich wojsk i najemników z Grupy Wagnera, a siły ukraińskie prawdopodobnie ustanowiły nowe linie obronne na zachód od niej.

    "Rosyjskie natarcie na Sołedar składało się głównie z sił Wagnera i było operacją wspierającą, mającą na celu umożliwienie ostatecznego otoczenia większej miejscowości Bachmut. Jeden z dwóch głównych szlaków zaopatrzeniowych Ukrainy do Bachmutu jest teraz pod coraz większą presją" - napisano.

    Na dołączonej mapie i zdjęciach satelitarnych pokazano, że od początku stycznia obszary na południe i wschód od Bachmutu są intensywnie ostrzeliwane przez rosyjską artylerię, natomiast siły ukraińskie niemal na pewno kontynuują obronę przed rosyjskimi wojskami na obrzeżach miasta.

  • 9:33

    Browary. Miejsce katastrofy śmigłowca

  • 9:31

    Browary. Miejsce katastrofy śmigłowca

  • 9:16

    W katastrofie zginęło kierownictwo ukraińskiego MSW - podała policja. Łącznie zginęło 16 osób, w tym 9, które były na pokładzie helikoptera. Do szpitala trafiły 22 osoby.

    Rozbił się śmigłowiec pogotowia ratunkowego.

  • 8:34

    - Na razie wiadomo o pięciu ofiarach śmiertelnych - powiedziała rzeczniczka policji obwodu kijowskiego Iryna Prianysznykowa, cytowana przez portal Ukrainska Prawda.

  • 8:26

    Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba potwierdził, że helikopter rozbił się w pobliżu przedszkola i budynku mieszkalnego. Poinformował, że są ofiary. "Podczas tragedii w przedszkolu były dzieci i pracownicy placówki. Wszyscy zostali ewakuowani" - napisał na Telegramie.

  • 8:17

    Statek powietrzny uderzył w obiekt infrastruktury. Badamy okoliczności zdarzenia i informacje o ewentualnych ofiarach. Na miejscu obecne są wszystkie służby - napisał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  • 8:07

    W pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim rozbił się śmigłowiec. Wybuchł pożar, trwa ewakuacja - podał serwis Suspilne, opierając się na informacjach policji.

  • 8:02

    Ukraiński sztab generalny opublikował najnowsze dane o stratach po stronie Rosji. Z danych wynika, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili między innymi 820 żołnierzy, 9 czołgów i 10 wozów opancerzonych.

  • 7:22

    Codzienne życie w zniszczonym przez Rosjan Charkowie

  • 5:45

    Amerykański ISW przygotował mapę pokazującą sytuację na froncie wschodnim.

  • 4:43

    Instytut Badań nad Wojną: dyrektywa Putina o przeprowadzeniu szeroko zakrojonych reform wojskowych, których celem jest rozbudowa konwencjonalnych sił zbrojnych Rosji prawdopodobnie przygotuje naród do przedłużającej się wojny na Ukrainie i stworzy warunki do szybkiego zbudowania znacznie silniejszej armii.

  • 4:42

    Po deklaracji premiera Holandii Marka Rutte Ukraina ma już zagwarantowane trzy baterie obrony powietrznej Patriot. Ale to dopiero początek - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Mówiąc o bilansie rosyjskiego ataku na bok mieszkalny w Dnieprze, Zełenski dał wyraz przekonaniu, że w tym tygodniu - dzięki takim wydarzeniom jak Światowe Forum Ekonomiczne w Davos - świat zobaczy więcej "aktywnych i wpływowych zwolenników" powołania trybunału do osądzenia rosyjskiej agresji i utworzenia mechanizmu odszkodowawczego za straty wojenne kosztem rosyjskich aktywów.

  • 4:42

    Dostawy broni Ukrainie są suwerenną decyzją każdego państwa - powiedział w Waszyngtonie sekretarz stanu USA Antony Blinken na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w stolicy USA ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesem Cleverlym.

    Blinken dodał, że nowych ustaleń w sprawie dostaw broni na Ukrainę należy oczekiwać po posiedzeniu grupy kontaktowej ds. pomocy wojskowej dla tego kraju, które odbędzie się 20 stycznia w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech.

  • 4:42

    Chiny z zadowoleniem przyjmują informacje o zapowiadanej wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w naszym kraju - powiedział rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin. Według agencji Reutera Blinken ma przebywać w Chinach 5 i 6 lutego, a jednym z tematów miałaby być rosyjska inwazja na Ukrainę.

  • 4:41

    Zniszczenia po rosyjskim ataku w Charkowie

  • 4:41

    Decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów musi zostać podjęta w piątek podczas spotkania jej sojuszników w Niemczech, bo inaczej ukraińscy żołnierze nie zdążą nauczyć się ich obsługiwać przed spodziewaną ofensywą Rosji - ostrzegł we wtorek brytyjski ekspert wojskowy prof. Michael Clarke.

  • 4:41

    - Szanse znalezienia ocalałych są bliskie zeru – powiedział mer Dniepru Borys Fiłatow lokalnej telewizji 11. Kanał, odnosząc się do ataku Rosjan na blok mieszkalny w mieście. Podkreślił, że minęły już trzy dni od tragedii – relacjonuje agencja Interfax-Ukraina.

    W sobotę późnym popołudniem rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22 uderzył w wielopiętrowy blok mieszkalny w Dnieprze, doszczętnie niszcząc jeden z pionów budynku. Według najnowszych doniesień zginęło 45 osób, w tym sześcioro dzieci, a 79 cywilów zostało rannych. We wtorek zakończyła się akcja ratownicza.

    - 20 osób jest w bardzo ciężkim stanie. W sumie o pomoc medyczną zwróciło się 75 osób – powiedział mer.

    Fiłatow dodał, że wciąż są osoby zaginione, ale są także ciała, których nie udało się zidentyfikować. - Uważamy, że niezidentyfikowani to właśnie są osoby zaginione – oświadczył.

  • 4:40

    Przed wojną na Ukrainie byłem przeciwny członkostwu tego kraju w NATO, bo bałem się, że uruchomi to proces, który teraz obserwujemy. Jednak koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma dłużej sensu. Po rozmowach pokojowych NATO powinno dać Kijowowi gwarancje członkostwa - powiedział we wtorek Henry Kissinger w rozmowie z profesorem Uniwersytetu Harvarda Grahamem Allisonem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

  • 4:40

    "Jestem wdzięczny premierowi Holandii Markowi Ruttemu za zamiar dostarczenia systemu obrony powietrznej Patriot do Ukrainy. To znacznie poprawi ukraińską obronę powietrzną, ochroni nasze miasta i ludzi przed terrorem rakietowym Rosji. Cenimy wsparcie Holandii w walce z agresorem! Razem zmierzamy ku wspólnemu zwycięstwu!" – napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: