We lwowskich miejskich parkach mieszkańcy odkopują zapomniane schrony przeciwlotnicze, które przynajmniej od kilkunastu lat były zasypane.
Szczeliny przeciwlotnicze to rodzaj schronów dla ludności cywilnej, schronów niebojowych przeciwlotniczych. Ich budowę w zajmowanych przez siebie miastach rozkazywali podczas II wojny światowej Niemcy, ale nie tylko. Powstawały też w latach powojennych. Schrony tego typu miały zapewnić krótkie przetrwanie ludności narażonej na bombardowania. Oczywiście można było ukryć się podczas nalotu w piwnicy., ale one nie były tak bezpieczne jak szczeliny. Korytarze schronu miały pozałamywany przebieg. Budowano je w miejscach ogólnodostępnych, najczęściej w parkach i na skwerach.
Tego typu schrony są aktualnie odkopywane we Lwowie przez mieszkańców. Jak relacjonuje reporter TVN24 Paweł Szot, do odkopywania schronów używany jest ciężki sprzęt, ale prace wykonywane są też ręcznie.
Spokojnie, ale ze świadomością zagrożenia
Od kilku dni pojawiają się bowiem informacje o potencjalnym ataku, który miałby być wyprowadzany ze strony Białorusi. Miałby on na celu m.in. odcięcie Ukraińców od dostaw, głównie uzbrojenia.
Jak podkreśla Szot, na tę chwilę miasto jest spokojne, choć na ulicach widać maszerujących żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej, jak i policjantów wyposażonych w kamizelki kuloodporne i długą broń.
Godzina policyjna, prohibicja i tłumy uchodźców
W mieście w godzinach od 21 do 7 obowiązuje godzina policyjna. W tym czasie nie wolno przebywać na ulicy, chyba że ma się specjalną przepustkę. Wprowadzono także prohibicję. Ma ona potrwać tak długo, jak będzie toczyła się wojna.
Dotychczas we Lwowie i w żadnym z pobliskich miast nie spadały rosyjskie rakiety. Kilka razy dziennie, szczególnie wieczorem i w nocy, rozlegają się jednak syreny i nawoływania z głośników, by zejść do schronów.
Na stronach internetowych miejscowej administracji zamieszczono lokalizacje schronów w mieście.
Do Lwowa w ostatnich dniach nastąpił ogromny napływ uchodźców z pozostałych części Ukrainy. Dla nich Lwów jest punktem przesiadkowym na zachód, głównie do Polski.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24